Leerlingental MAS - Goes Stabiel Fusie Hoger Agrarische Onderwijs Veel geslaagden op-Middelbare Land en Tuinbouwschool Dordrecht "De Leeuwtjes" in Terneuzen vierde vijftig-jarig bestaan Brochure Het Zeeuwse zeekleilandschap Geslaagde leerlingen 3 jarige richting - akkerbouw en veehouderij Geslaagde leerlingen 2 jarige richting - akkerbouw en veehouderij Fruitteelt Op vrijdag 26 juni j.l. was voor 115 geslaagden van de A- en de B- opleiding van de MLTS te Dordrecht dan hèt moment daar, dat ze hun di ploma in ontvangst mochten nemen. De driejarige opleiding werd in een waardige diplomasfeer afgerond. In de kantine van het Agrarisch Opleidings Centrum aan de Groene Zoom wees de direkteur, de heer Ir. T.U. Wietsma, de leerlingen, hun vrienden en vriendinnen en de ouders erop, dat het MLTS-diploma een start kan zijn voor een verdere carrière. "Het diploma is weliswaar een afron ding, het is méér: een begin van de rest van je leven en loopbaan. Bij scholing is van onschatbaar belang voor de land- en tuinbouw", vond de direkteur. Tevens bedankte hij het on derwijzend en niet-onderwijzend per soneel voor hun inspanningen. Geslaagden Middelbare Land en Tuinbouwschool '86-'87 A-3-Akkerbouw Martin Andeweg, Strijen; Ad van Ber- geijk, Made/Drimmelen; Cor Berkhout, Piershil; Andre Boer, Strijen; Henk Bra- ber, Stad a.h. Haringvliet; Krijn Dekker, Hoogvliet; Rob Dijs, Zevenbergen; Piet den Engelse, Klundert; Fred van de Erve, Goudswaard; Jan van der Heijden, Kruis land; Bert Hendrikse, Hoeven; Mechteld Hoogzaad, Rijswijk; Stephan van Hoorn, Oud Beijerland; Gerard de Koning, Strij en; Jan Leeuwenburgh, Oud Beijerland; Gert-Jan Lieffering, Rijswijk; Harry Ma- chielse, Made; Jac. Jan van Nieuwenhuy- zen, Ooltgensplaat; Mari Noordermeer, Oudenhoorn; Marco van Paassen, Rijs wijk; Machiel de Roon, Heinenoord; Har ry de Schutter, Heijningen; Yvonne van der Sluis, Zwijndrecht; Elizabeth Soldaat, Stad a.h. Haringvliet; Albert Testers, Kruisland; Nico van der Valk, Numans- dorp; Wim Vos, Wouw; Cor Warnaer, Dirksland; Hans Zevenbergen, Oud Bei jerland. A-3-Veehouderij Jan-Karei Appels, Tilburg; Nico van den Bergh, Bleskensgraaf; Martin Dam, Put- tershoek; Aissah van Eer, Dordrecht; Car- la Groenewoud, Sommelsdijk; Han den Hollander, Klundert; Geranda Olsthoorn, Rozenburg; Muriel Pons, Zwijndrecht; Kees van Rij, Rockanje; Rene van Rijs- woud, Rotterdam; Arjen de Ruiter, Lek- kerkerk; Ernst van de Weerd. B-3-Akkerbouw Jos Bastiaansen, Zevenbergen; Chris van Bergeijk, Werkendam; Bram Bijl, Abben- broek; Michel Castelijns, Heinenoord; Pieter Claassen, Standdaarbuiten; Arwin Dijkshoorn, Bleiswijk; Arie de Keijzer, Werkendam; Cor Kerstens, Klundert; Gommert Krijger, Zevenbergen; Machiel Mol, Vierpolders; John van Oorschot, Made; Cors Punt, Zevenbergen; Henry van Schendel, Lage Zwaluwe; Marchel de Schutter, Steenbergen; Jan Uytdewilligen, Nieuw Vossemeer; Leon in 't Veld, Klaas waal; Jaco Villerius, Hellevoetsluis; An ton Vos, Wouw; Mare Zweistra. B-3-Veehouderij Jan de Groot, Hoogblokland; Jan den Hollander, Klundert; Pieter Labots, Maas land; Ad Romme, Steenbergen; Corne, Romme, Steenbergen; Paul Suyker, Den Hoorn; Alisa Troost, Strijen; Jos te Wal- vaart, Dordrecht; Erwin Weening, Den Haag. A-3-Tuinbouw Wim van Arendonk, Herwijnen; Fred van den Berg, Dordrecht; Saskia Combee, Almkerk; Hans Goudswaard, Oud Beijer land; Jan de Jong, Hard.Giessendam; Henk Kuhlman, Oud Beijerland; Ron de Lange, Piershil; Richard Nuyten, Oud Gastel; Andre de Raadt, Piershil; Ad Slin gerland, Lekkerkerk; Erik de Vaal, Beesd; John Valster, Ridderkerk; Henriette Veth, Almkerk; Erik Zoutewelle, Ridderkerk. B-3-Tuinbouw Peter van Achterberg, 's-Gravendeel; Maurice Baan, Zwijndrecht; Bart Bakker, Barendrecht; Corstiaan den Boer, Strijen; Hans de Bruin, Poortugaal; Cornelis den Dekker, Werkendam; Ad Dorst, Kloetin- ge; Andre van Gameren, Heerjansdam; Arie de Groot, Giessenburg; Arjan de Jong, Ridderkerk; Annemieke Kleywegt, Zevenbergen; Arie van der Koppel, Nieuw- land; Rene Krouwer, Oude Tonge; Peter van de Merwe, Dordrecht; Wim van Noort, Ridderkerk; Edwin van Riemsdijk, Moordrecht; Marc-Jan Scheurwater, H.I. Ambacht; Henk Schouten, Leerdam; Cor- rie Smoor, Zwijndrecht; Sandor van Vliet, Delft; Ronald de Waard, Barendrecht. De ZLM scholengemeenschap "De Leeuwtjes" in Terneuzen herdacht en vierde vorige week van 29 juni t/m 2 juli met direktie en ouders, "Leeuwen en Leeuwinnen" het vijftigjarig jubi leum. Sinds de oprichting draagt de ZLM de bestuursverantwoordelijk- heid voor de school. "De Leeuwtjes" startte in 1937 met één opleiding, nu vijftig jaar later kent men elf opleidingen waaruit jon geren in Zeeuws-Vlaanderen een keu ze kunnen maken. De scholengemeen schap geeft al dan niet in samenwerking met andere instituten gestalte aan de volgende opleidingen: L.H.N.O. Lager Huishoud- en Nijverheidsonderwijs (1937) I.H.N.O. Individueel Huishoud en Nijverheidsonderwijs (1970) L.E.A.O. Lager Ekonomisch en Administratief Onderwijs (1976) Intas Interim Algemene Schakelo pleiding (1976) K.M.B.O. Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs verzorgende opleiding (1979) administratieve opleiding (1983) detail opleiding (1986) oriëntatie en schakeling opleiding naar werkvelden (1982) oriëntatie en schakeling opleiding naar Middelbaar Beroepsonderwijs (1985) I.S.K. Internationale Schakelklas (1980) M.D.G.O.-AB- Middelbaar Dienst- verlenings en Gezondheidszorg On derwijs Activiteiten Begeleiding (1985) De jubileumviering omvatte een krea- tieve dag, waarbij leerlingen uiting konden geven aan hun kreatieve ver mogens binnen vakken als: muziek, huishoudkunde, textiele werkvorm, spel, natuurkunde, tekenen en hand vaardigheid enz. Voorts werd er een sportdag gehou den die begeleid werd door de le jaars leerlingen van de opleiding MDGO- Activiteitenbegeleiding. De volgende dag ontsnapte er een aantal "Leeu wen" en "Leeuwinnen" uit de "kooi en" en werd er een jacht gehouden om hen zo snel mogelijk weer achter '.'de tralies" te zetten. Tevens brach ten, nu, in "het wild levende" oude "Leeuwen" en "Leeuwinnen" een bezoek aan de Leeuwenkooi. Gedu rende de feestviering werd de school verrast door vele felicitaties in de vorm van bloemstukken en gebak. Tenslotte werden de festiviteiten af gesloten met een grandiose, "Leeu wenmanifestatie" in het Zuidlandtheater, onder leiding van meerdere "dompteurs". Als alles volgens plan verloopt kan in de tweede helft van volgend jaar worden begonnen met de bouw van een nieuwe Middelbare Agrarische school aan de Fruitlaan in Goes. Of een en ander al plaats kan vinden in het kader van het op te richten Agrarisch Onderwijs Centrum is vooral afhankelijk van de overheid die op dit terrein nog enige beslissingen moet nemen. De Middelbare Agrarische scholen in Goes en Schoondijke en de LAS in Kapelle zijn in ieder geval al zover dat met het overleg daarover kan worden begonnen. Dit vertelde di rekteur van de MAS in Goes ir. H. Laros ter gelegenheid van de feestelijke diploma uitreiking 3 juli j.l. in de "Prins van Oranje" te Goes. Evenals vorig jaar lijkt de kans groot dat er op de school weer een slagingspercentage van 99% kan worden bereikt. Van de 2-jarige MAS-B opleiding slaagden 37 leer lingen terwijl 4 een herexamen heb ben. Van de 3-jarige opleiding MAS- A kregen 43 leerlingen hun diploma terwijl 1 leerling is afgewezen. In het afgelopen kursusjaar zijn aan de school naast de MAS-diploma's nog 171 certificaten uitgereikt voor tal rijke speciale cursussen en 38 deel certificaten via de Deeltijd MAS voor Volwassenen. De heer Laros deelde mee dat het komend studiejaar van een stabilise ring van het leerlingental gesproken kan worden. De prognose voor 1987/88 komt op ca. 100 leerlingen voor MAS-B en op ca. 133 leerlingen voor MAS A. De direkteur zei met Rien van Ast, Tholen; Kees Beije, Haamstede; Ronald Boogaard, Grijps- kerke; Jan Bosman, Middelburg; Suzie de Bruijne, Terneuzen; Enno Buijsse, Biervliet; Peter Dreessen, Vlissingen; Piet de Jong, Ouddorp; Laurus Koole, Middelburg; Kees Krabbe, Sirjansland; Richard van Mourik, Zierikzee; Peter Jan Mulder, Bruinisse; Peter Vermue, Kapelle; Arjan de Visser, Meliskerke; David v/d Voorde, Koudekerke; Stoffel v.d. Wekken, Noordgouwe; Jan Wisse, Meliskerke. akkerbouw Kees bakker, 's-Gravenpolder; Perry Boogaard, Grijpskerke; Remko Braber, Stellendam; Marcel Brandt, Wilhelmina- dorp; Herbert Jansen, Kloosterzande; Geurt jan van de Beek, Oost-Souburg; Willem de Boer, Zierikzee; Ronnie van Daele, Koewacht; Tonnie Duine, Sint Philipsland; Rudi Gijssen, Kruiningen; Adrie van de Guchte, Grijpskerke; Con- ny Jordaan, Sommelsdijk; Pascal de Kam,Ritthem; Jos de Korte, Aagtekerke; William Marinussen, Middelburg; Peter Minderhoud, Meliskerke; MarcoPolder- man, Oud-Vossemeer; Judith Roelse, Johan Kleppe, Goes; Peter Looyen, de Heen; Jaap v.d. Maas, Kortgene; Jeroen Manni, Ouwerkerk; Boudewijn Quist, Arnemuiden; Peter Schout, Vrouwen polder. akkerbouw en fruitteelt Marjan Brandes, Axel; Johan Dobbe laar, Lewedorp; Johan Goudzwaard, Oosterland; Ab v. Hoeve, Terneuzen; André Huysmans, Nieuw Vossemeer; Pet Jan v. Langeraad, Dreischor; Bert Loois, Zierikzee; Gert Jan Minderhoud, Oudelande; Gerard de Regt, Co- lijnsplaat; Jan Roos, Hoek; André Sloot- maker, Nieuwerkerk; Ronny Vermue, Graauw; Sjaak Westdijk, Ooltgensplaat; Erwin van Wijk, Zierikzee; Daan de Zwart, Kuitaart. Afgewezen: 1 leerling. Goes; Wim Rommens, Etten Leur; Ard Rottier, Borssele; Coen de Ruijzer, Zie rikzee; Marnix Strooband, Heikant; Luc Verdurmen, Hulst; Cor Hage, Sint- Annaland; Jan van den Bos, Sommels dijk; André Dekker, Middelburg; John Fassaert, Lamswaarde; Jan Robert Groeneveld, Bruinisse; Dirk Jan Kardux, Steenbergen: Rinus van Kempen,Oude Tonge; Peter Kosters, Axel; Arno v.d. Maas, Geersdijk; Kees Mesu, Vrouwen polder; Bert v.d. Pas, 's-Heerenhoek; Martien Quist, Borssele; Hugo de Rech- ter, Koewacht; Ko van Rossum, Oolt gensplaat; Stefan Schout, Hulst; Gertjan van Sluis, Zierikzee; Mare verhage, Big- gekerke, Richard Vermue, Heinkens- zand, Wim Verstelle, Wolphaartsdijk. Herexamen: 4 leerlingen. deze cijfers erg ingenomen te zijn ge zien o.m. de landelijke en regionale cijfers bij kollega-scholen die in de meeste gevallen een dalende tendens vertonen. De school gaat voorts nog ca. 20 leerlingen opleiden voor MAS-D en nog 170 kursisten voor het cursusonderwijs waarbij voor de kursussen spuiten in de landbouw en voor Kampeerboeren een inschrij vingsstop geldt. Nieuw aan de MAS zijn de plannen voor een fruitteeltvakrichtingsdiffe- rentiatie in 1988/1989. De fruittelers hebben hieromtrent een duidelijke uitspraak gedaan maar het ministe rie vertoont nog onvoldoende inzet bij het opstellen van een kwalitatief goed programma, aldus Laros, die opmerkte bij deze budgetair neutrale verbetering van het onderwijs in ieder geval te rekenen op de mede werking van fruittelers en hun orga nisaties. De direkteur zei tenslotte dat het ministerie nu eens positief moet reageren op de derde aanvraag van de school om de zgn. module ring toe te mogen passen. Modelle ring biedt de leerling een hoger stu dierendement en een betere afstem ming op de beroepskeuze. Wat de toekomstplannen van de pas afgestudeerde leerlingen betreft kan nog worden opgemerkt dat van de MAS-B 20% door gaat studeren, de helft zelfstandig ondernemer gaat worden, 20% reeds een baan heeft terwijl de overige 25% een stage loopt nog werkzoekend is. Van de MAS-A richting gaat 42% doorstu deren, verkiest 53% het zelfstandige ondernemerschap, heeft 20% reeds een funktie en is de resterende 30% op zoek naar een baan. Geslaagde leerlingen fruitteeltvakschool Aan de vakschool fruitteelt van de Groene School te Kapelle zijn de volgende leerlingen kandidaten geslaagd: D.R.M. Acda; A.P. Alle- wijn; J.J.M. Altenburg; L. den Bra ber; J. Briggeman; E.G. Buijsse; W. Bijl; L.B. v.d. Dries; M. Eversdijk; M.L. Gijzel; M. Hemelsoet; J.C. Hordijk; C.T. van Oorschot; T.P.A.A. Pauwels; E.F.J. Poort vliet; M.J. Riemens; L.P. Roks; H.M. de Rooij; H.J. van Rossum; A.R.R. Rijckaert; J.P. Schmits; A.J. Vrijlandt; C.J. v.d. Zande. Per 1 augustus a.s. zal de nieuwe Agrarische Hogeschool van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw- Comité van start gaan. De nieuwe school is ontstaan door het samen voegen van de Agrarische Hoge school van het KNLC te Dordrecht met de Rijks Agrarische Landbouw school te Utrecht. De fusie overeenkomst is op 29 juni jl. gete kend. Namens de bevoegde gezagen van de beide instellingen geschiedde de ondertekening door resp. de he ren M.J. Varekamp en minister ir. G.J.M. Braks. Bij de start van de nieuwe school zal de overdracht aan het nieuwe be voegde gezag zijn beslag krijgen. Daartoe is opgericht de stichting Agrarische Hogeschool van het KNLC te Den Haag. De hogeschool zal t.z.t., zoals overeengekomen te Rijswijk/Delft worden gevestigd; voorlopig zal ze nog op twee loka- ties, Dordrecht en Utrecht, moeten blijven werken. Het stichtingsbestuur, het nieuwe bevoegd gezag, wordt gevormd door de heren M.J. Varekamp (voorzit ter), A.J.G. Doeleman (vice- voorzitter), ir. G.D.J. Struiken kamp (sekretaris), J. de Groot, P.K. van den Heuvel, mr. J.N. Kras, mr. H. Westerhout, ir. A. Grijns, dr.ir. M.P.M. Vos en ir. A.J. Vijverberg. De centrale dienst bestaat uit de he ren drs. K.C.P. Donsen (voorzitter) en dr.ir. J.R. Jensma. Van het direktie-team maken voorts deel uit de heren ir. P. de Graaff (Land bouw), drs. L.P. van der Meij (Agrarische Bedrijfskunde) en drs. R.J.M. van Westing (Tuinbouw). Hoofd stafburo interne diensten is de heer P.A.J. Wolff. Ter begeleiding van de ten toonstelling over het Zeeuwse zee kleilandschap is een brochure vervaardigd. In het boekje wordt een beeld ge geven van de verschillende land schapstypen binnen het Zeeuwse zeekleilandschap. Dit omvat het grootste deel van de provincie. De wijze van ontstaan en de faktoren die hebben geleid tot de specifie ke kenmerken worden uitgebreid behandeld. Aan bod komen de poelgronden, de kreekruggen met de buitenplaatsen, de vlakke plaatgronden, de oude zeeklei gronden en de grote en kleine nieuwlandpolders. Ook is aan dacht besteed aan enkele bijzon dere elementen als kreken, welen en inlagen en aan de verschillen de nederzettingsvormen. Op kaartjes is aangegeven waar een en ander is te vinden. De tentoonstelling staat dit seizoen in de Grote Kerk te Veere (Stich ting Delta Cultureel). Het is de be doeling dat voorjaar '88 de expositie in de verschillende Zeeuwse regio's wordt opgesteld. Het boekje is voor ƒ4,verkrijg baar in het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9 te Middelburg, telefoon 01180-31400 en gedurende de tentoonstelling in de Grote Kerk te Veere. Vrijdag 10 juli 1987 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 15