Schimmelbestrijding in veldbonen en stamslabonen Oogvlekkenziekte regeling 1987 "Onkruidbestrijding door Kennen en Kiezen" Aanmelding certifikaten- Stamslabonen Veldbonen Epipré overzicht tarweziekten nr. 1 Aardvlooien veroorzaken schade in vlas zuiderburen Bij de teelt van bonen spelen schimmelziekten een belangrijke rol. Bij veldbonen komt gewas- schade vooral voor van schimmels die het gewas bovengronds aan tasten. Bij de stamslabonen kun nen ook voetziekten veel schade veroorzaken. Voetziekten Een te nauwe vruchtopvolging bevor dert bij stamslabonen de aantasting door voetziekten. Veel schimmels kunnen dit probleem veroorzaken. Dit vindt vooral plaats bij koud, vochtig weer en zuurstofgebrek door het dichtslaan van de toplaag van de grond. Jonge en afrijpende planten zijn ex tra gevoelig voor deze schimmels. Is de plant aangetast dan krijgt de sten gelbasis een roodbruine kleur, daar om wordt in de praktijk de voetziekte vaak "roodneus" genoemd. Aange taste planten komen minder stevig in de grond te staan wat problemen kan geven bij de mechanische oogst van het gewas. Bestrijding is niet moge lijk, voetziekte kan vaak wel voorko men worden door te zorgen voor een goede struktuur en het toepassen van een ruime vruchtwisseling. Grauwe schimmel Botrytis cinerea is een zwakte schim mel. Hij infekteert de boon doordat de resten van een uitgebloeide bloem aan het gewas blijft hangen of het ge was beschadigd wordt door harde wind of een hagelbui. In een dicht ge was kunnen onder vochtige omstan digheden grote grijze vlekken op het blad ontstaan en stengels en peulen rotten weg. Deze verrotte delen wor den overdekt met grijs, sterk sporen- vormend, schimmelpluis. Resistente rassen bestaan niet. Bestrij ding is mogelijk door tijdens de bloei te spuiten met Ronilan, Iprodion of Sumisclex. Sclerotiënrot Sclerotinia sclerotiorum (rattekeutel- ziekte) treedt onder gelijke omstan digheden op als Botrytis. Het is eveneens een wondparasiet. De ziek te is te herkennen aan het witte schim melpluis, waarin later de bekende rattekeutels gevormd worden. Deze rattekeutels zijn in staat jaren lang in de grond te overleven. Als de sclero- tiën zich in de toplaag van de bouw- voor bevinden en de grond ongeveer tien dagen achtereen vochtig blijft, meestal na het sluiten van het gewas, groeien ze uit tot paddestoelachtige vruchtlichamen. Deze vormen sporen en infekteren de plant hiermee via wondjes. De peul, blad en stengel kunnen aangetast worden, terwijl de schimmel zich door kontakt van plant tot plant verspreidt. Er zijn geen resistente rassen, al zijn vroege rassen vaak vatbaarder dan la te rassen. Vruchtwisseling helpt ge woonlijk onvoldoende, omdat zeer veel gewassen vatbaar zijn. Als er in een voorgaand jaar op het perceel een aantasting door rattekeutel plaatsge vonden heeft in een gevoelig gewas, alleen granen en grassen zijn niet ge voelig, dan is de kans groot dat de stamslabonen eveneens aangetast worden. Voor de bestrijding is twee keer spuiten met dezelfde middelen als tegen Botrytis het beste. De eer ste behandeling moet plaatsvinden ongeveer drie dagen vóór de topbloei, de tweede bespuiting vijf dagen tot een week na de eerste toepassen. De grauwe schimmel wordt dan gelijker tijd bestreden, zodat een afzonderlij ke bespuiting hiertegen overbodig is. Chocolade-vlekkenziekte en roest De chocolade-vlekkenziekte is de meest gevreesde ziekte in de veldbo- plekken worden snel zwart en de zie ke bladeren vallen af, zodat slechts een kale stengel overblijft. De schim mel van de ziekte is tegen te gaan door in het begin van de bloei een bespui ting uit te voeren met Ronilan of Iprodion of vanaf het begin van de bloei meerdere keren met Zineb te spuiten. Omdat dit gewas nog erg "nieuw" is valt nog niet precies een advies te geven over de noodzaak van bestrijden. Uit proeven die de laatste jaren uitgevoerd zijn in de rassen Al fred en Minicar, is met Ronilan een gemiddelde meeropbrengst van drie procent behaald en met twee a vier Zineb-bespuitingen een meerop brengst van gemiddeld tien procent. De schade door het aanleggen van sproeisporen is in deze proeven bui ten beschouwing gelaten. Veel van de meeropbrengst met de Zineb-bespuitingen is afkomstig van de bestrijding van de roestsoort Uro- pryces fabae, die bijna elk jaar in au gustus naar voren komt en bladval veroorzaakt. Voor zover we het ge heel nu kunnen overzien zal de Roni lan of Iprodion bespuiting zich gemiddeld nèt terugbetalen. Zineb- bespuitingen kunnen meer opbren gen. Bij droog, zonnig weer heeft het geen zin een bespuiting uit te voeren, omdat de ziektedruk dan gering is. Is het regenachtig dan zal een bespuiting met Ronilan, Iprodion of Zineb ge- wasschade kunnen beperken. Is het gewas te fors geworden om er door te rijden met de veldspuit, dan kan een vliegtuig-bespuiting uitkomst "bie den. Een portaaltrekker kan bij een goede spoorbreedte ook goed werk leveren. Sclerotiënrot Veldbonen kunnen, evenals stamsla bonen, aangetast worden door ratte- keutelziekte. Indien bekend is vanuit het verleden dat rattekeutelziekte op het perceel voorkomt kan het beter zijn de bespuiting tegen de chocolade- vlekkenziekte uit te voeren met Ro nilan, omdat met dit middel deze schimmelziekte tegelijkertijd bestre den wordt. Een tweede bespuiting kan bij regenachtig weer noodzakelijk zijn. Ing. J.C. van Hassent (CAT Tilburg) Bij droog, zonnig weer heeft het geen zin een bespuiting uit te voeren, omdat de ziektedruk dan gering is. nenteelt. De belangrijkste veroorza- ken roodbruine vlekken op de boven- ker is de Botrytis fabae schimmel en onderzijde van bladeren en peulen, maar ook andere Botrytissoorten spe- Op de stengel heeft de aantasting de len een rol. De schimmels veroorza- vorm van strepen. De aangetaste Op grond van de waarnemingen in ongeveer 400 percelen wintertarwe kan worden vastgesteld dat in 33 procent van de percelen oogvlekken worden gevonden. Het aantastingsnivo in deze percelen bedraagt gemiddeld 10%. Spora disch werd de schadedrempel over schreden zodat slechts zeer inciden teel een spuitadvies werd gegeven. De weersgesteldheid in de maand april zijn ongunstig geweest voor de infektie van de schimmel. De eerste twee weken van mei hebben- een gunstiger klimaat voor infektie ver toond. Een lichte uitbreiding kan dan ook worden verwacht. Wij ra den u derhalve aan uw percelen nog maals te kontroleren en indien op meer dan 15% van de stengels een oogvlek wordt waargenomen, een Ook in 1987 kunnen telers en hande laren weer voor partijen tarwe, brouwgerst en koolzaad, mits deze voldoen aan bepaalde voorwaarden, een certifikaat aanvragen. Met deze regeling wordt beoogd de akkerbou wers en de kollekterende handel te stimuleren om meer aandacht te besteden aan de kwaliteit van de in landse granen en koolzaad. De uit voering van de regeling berust bij de Stichting Nederlands Graan- Centrum. Er zijn dit jaar voor telers en handelaren nog geen kosten ver bonden aan deelname aan de certifi- katenregeling. Voor een certifikaat komen voor oogst 1987 de volgende rassen in aanmerking: wintertarwe: Granta, Kraka, Obe lisk, Pagode; zomertarwe: Minaret, Ralle; brouwgerst: Apex, Efron, Grit, Prisma, Robin, Trumpf; kool zaad: de toegelaten rassen. Gebleken is dat naast bovenvermel de rassen ook rassen worden uitge zaaid die wel vermeld zijn op de EG- rassenlijst, maar (nog) niet op de Nederlandse rassenlijst. Mits de kwaliteit van deze rassen minstens gelijk is aan de hierboven vermelde rassen, kunnen ook hiervoor certifi- katen worden aangevraagd. De kwaliteitsbeoordeling zal plaats vinden aan de hand van een be trouwbaar monster. Deelnemers aan de certifikatenregeling zal nadere in formatie over de monstername wor den toegezonden. bespuiting uit te voeren met Benlate of Bavistin. Meeldauw In 17% van de percelen waarin een waarneming is gedaan, wordt meel dauw gekonstateerd. Óver het alge meen ligt het aantastingsnivo dusda nig laag dat nog geen bespuiting wordt geadviseerd. Enkele percelen in Limburg vormen hierop echter een uitzondering. De ontwikke lingssnelheid van de meeldauw- schimmel is sterk temperatuurs af hankelijk. De optimale temperatuur ligt bij 15-20°C. Gezien de weers vooruitzichten voor de komende da gen, mag uitbreiding van deze ziekte worden verwacht. Voortdurende kontrole van uw percelen lijkt der halve gewenst. Een gewaarmerkt certifikaat wordt afgegeven als uit het doorsnee monster is gebleken dat de partij ras echt is (geldt niet voor koolzaad), van gezonde handelskwaliteit, vrij van levend, voor het graan schade lijk gedierte, met gezonde reuk en met een voor dit graan eigen kleur, onder vermelding van tarwe: ras- naam, eiwitgehalte, Zeleny-waarde en Hagberg-getal; brouwgerst: ras- naam, eiwitgehalte, sortering en in- dikatie kiemkracht; koolzaad: olie gehalte. De certifikaten zullen zo snel moge lijk aan betrokkenen worden toege zonden. Bij koolzaad dient men, i.v.m. de onderzoeksduur van de verschillende bepalingen, rekening te houden met een termijn van ten minste 7 dagen. Voor granen zullen geen certifikaten worden afgegeven indien de partij niet rasecht is. Aanmelding Aanmeldingsformulieren kunnen tot 15 juli a.s. op werkdagen tussen 9.00 en 12.30 uur worden aangevraagd bij de Stichting Nederlands Graan- Centrum. Adres tot 1 juli, Hamel- akkerlaan 40, 6703 EK Wagenin- gen, tel. 08370 - 13600. Adres na 1 juli, Costerweg 5, 6702 AA Wage- ningen, tel. 08370 - 97629. Na ontvangst van de aanmeldings formulieren zal aan de deelnemers nadere informatie worden toege zonden. Ziekteoverzicht per 20 mei 1987 Aantal waarnemingen: 400. A B Oogvlekkenziekte 33 10 Gele roest 1 2 Bruine roest 0 0 Meeldauw 17 13 Bladluizen 0 0 A: percentage aangepaste percelen B: percentage aantasting in de aange taste percelen Gele roest Met uitzondering van het Noorden werd nog geen gele roest waargeno men. In Friesland werd in enkele percelen van het ras Okapi gele roest gevonden. In het Oldambt werd deze ziekte in zowel het ras Okapi als in Aardvlooien ook wel 'springers' ge noemd, hebben tijdens de zonnige dagen in april in de vlaspercelen van onze zuiderburen en in Frankrijk nogal wat schade veroorzaakt. Door vreterij van de kevertjes waren er bij opkomst veel verliezen, zoda nig zelfs dat percelen overgezaaid moesten worden. Ook de droogte het ras Kanzier aangetroffen. Gezien het vroege gewasstadium, de sterke vatbaarheid en het relatief grote are aal van het ras Kanzier lijkt enige verontrusting met betrekking tot de ze ziekte op zijn plaats. Geadviseerd wordt dan ook uw gewassen nauw keurig te volgen en indien nodig alert te reageren met een tijdige bespuiting. Halmtelling t.b.v. derde stikstofgift De halmtelling ten behoeve van de derde stikstofgift kunt u doorbellen zodra het merendeel van de halmen het vlagblad heeft gestrekt. Dit is in gewasstadium 39 tot 43 (Feekes F9 - F10). Op basis van de te verwachten korrelopbrengst en de reeds gegeven bemestingen wordt de nog benodig de hoeveelheid stikstof voor u be rekend. deed geen goed aan de opkomst. Ook de Nederlandse vlaspercelen hebben last gehad van de aardvlooi en maar, zo zegt vlasser J. Martinet uit Koewacht: waar een bespuiting tijdig is uitgevoerd, valt de schade erg mee. Wel moest soms twee keer gespoten worden en dat betekent wel ekstra kosten. Meer dan door de aardvlooien is de opkomst volgens hem negatief beïnvloed door de droogte en de te koude bodem. Daardoor is de kieming achtergeble ven. 'De opkomst is niet geweldig', zo meent hij. In de onlangs door het CAT te Goes en de Takorganisatie Akkerbouw Zeeland uitgegeven brochure "On- kruidbestrijding door Kennen en Kie zen", zijn enkele vergissingen gemaakt. Dit betreft onder andere de werking van de middelen Bifenix N en Verigal op enkele onkruiden in win tertarwe. De werking van deze middelen is in enkele gevallen aanzienlijk beter dan in de brochure aangegeven. Voor de goede orde geven we hier de juiste aanduiding. Ieder die dit naslagwerk in zijn bezit heeft, verzoeken we on derstaande verbetering op de betref fende plaats aan te brengen. - In tegenstelling tot het in de brochu re vermelde mag het middel Bifenix N in wintertarwe slechts toegepast worden kort na zaaien of vanaf het 2-bladstadium tot uiterlijk eind de cember. Op bladzijde 10 moet onder Recepten bij 1Bifenix N de zinsne de "of in het voorjaar" geschrapt worden. - In het artikel "Schade aan fruit door spuiten in buurpercelen" is ver meld dat het middel Anitop niet meer in de handel is. Dit laatste is niet ge heel juist. Vanwege de schadelijke dampwerking wordt gebruik van dit middel sterk afgeraden. onkruid 1. Bifenix N blz. 11 12. Verigal blz. 13 onjuist juist onjuist juist akkerviooltje hoenderbeet paarse dovenetel 10 Vrijdag 29 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 10