Kleine bedrijven hebben slechts beperkte kansen A fscheid bedrijfsvoorlichter W. Janse Landbouwschap pleit voor verlenging captafolbeleid Mechanisatiebedrijf Cebeco-Handelsraad te Wissenkerke viert 25-jarig jubileum op grootse wijze Meer agrarische bouwaanvragen in Brabant Franken B.V. te Goes nam nieuw bedrijfspand in gebruik Konklusie studie LEI: Het Landbouwschap heeft de over heid gevraagd om het gekontroleer- de gebruik van het ontsmettingsmiddel captafol opnieuw voor een jaar mogelijk te maken voor een beperkt aantal bolgewassen. Dit middel is vooral van belang voor de bloembollensektor. Sinds begin vorig jaar is bekend dat blootstelling aan captafol schadelijk is voor de menselijke gezondheid. Het middel mag daarom alleen nog in goed gesloten ontsmettingssystemen worden toegepast. Terwijl captafol vroeger op vrijwel alle 1300 bollenbe- drijven werd gebruikt, werd dit vorig jaar teruggebracht tot 140 "ontsmet- tingslokaties". Zij werken op basis van een individuele ontheffing onder toezicht van de Arbeidsinspektie. Een knelpunt is overigens dat de Ar beidsinspektie voor het kontroleren van apparatuur en werkmethoden on voldoende mankracht beschikbaar heeft. Het Landbouwschap heeft de minister van Sociale Zaken en Werk gelegenheid gevraagd hierin verbete ring te brengen. Een door het Landbouwschap vorig jaar ingestelde werkgroep heeft in middels advies uitgebracht over de landbouwkundige, milieuhygiënische en arbeidshygiënische aspekten van de bolontsmetting in het algemeen. Het Landbouwschap pleit ervoor om in het kader van de Bestrijdingsmidde lenwet een Beschikking ontsmetting bloembollen te treffen. Het Landbouwschap heeft er bij de overheid ook voor gepleit om het vrijstellingsbeleid voor methylbromi de vooralsnog ongewijzigd voort te zetten. In het interdepartementale overleg tussen de vier betrokken mi nisteries wordt op het ogenblik gesproken over een definitieve eind datum voor het gebruik van dit grond- ontsmettingsmiddel. Met kali, stikstof en fosfaat, We weten nu hoe 't gaat, Want Janse heeft het ons geleerd, We doen niks meer verkeerd. Met ingang van 1 mei heeft de heer W. Janse zijn werkzaamheden bij het Consulentschap voor de Akker bouw en de Tuinbouw beëindigd. Hij heeft gebruik gemaakt van de VUT-regeling. Hij heeft 39 jaar ge werkt als bedrijfsvoorlichter en dat als die tijd op Walcheren. Met een druk bezochte receptie heeft hij op 1 mei in "Hotel Walcheren" te Koudekerke afscheid genomen van de dienst en van het bedrijfsle ven. Naast een plichtsgetrouwe ver vulling van zijn ambtelijke taak heeft Janse ook veel functies vervuld in het maatschappelijk leven. Hij was lid van het schoolbestuur, van de kerkeraad en van de Raad van Toezicht van de Rabobank en van de Onderlinge Brandwaarborgmaat schappij en is hij lid van de redactie raad van het ZLM-Land- en Tuin bouwblad. Voor al deze activiteiten werd hij onderscheiden met de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Janse werd toegesproken door de Consulent, ir. L.Th.J.M. de Wit. Deze memoreerde in het kort zijn loopbaan. Janse is begonnen in de zeer moeilijke na-oorlogse jaren met naweeën van de overstroming en uitvoering van de herverkaveling Walcheren. Later volgde de Streek- verbetering, die veel aandacht vroeg. Hij kenschetste de vertrekkende me dewerker als een trouw en goed col lega, een bescheiden mens, niet uit op eigen belang maar wel om te die nen. Janse beschikte over een enor me kennis van zijn werkgebied en van zijn vakgebied. Wat dit laatste betreft was hij vaak een vraagbaak voor zijn jongere collega's. Namens de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting werd Janse toegesproken door de voorzitter, L. Kloet. De vereni ging werd officieel opgericht vlak nadat Janse in dienst trad. Er is dus een lange periode van samenwerking geweest. De heer Kloet dankte Janse voor alles wat hij gedaan heeft voor het gebied en voor de mensen die er wonen. Hij was daarbij precies en stipt en past zich gemakkelijk aan. Hoewel het vak van voorlichter niet eenvoudig is (je zegt altijd te veel of te weinig) had Janse met ieder goede contacten en een goede verstand houding. De heer Kloet wees erop dat Janse indertijd op Walcheren is begonnen met 4 as sistenten en 4 rayons. Mede door schaalverbetering is er nu nog 1 as sistent en moet Walcheren een twee de delen met Zuid-Beveland. Gezien de op hande zijnde privatisering van de voorlichting zei de heer Kloet te hopen dat deze bezetting in de toe komst op zijn minst kan worden ge continueerd. Voorzitter Kloet bracht ook het hele werk in herinnering dat Janse in het begin van zijn loopbaan heeft verzet voor de ruilverkaveling. "U gaat voor de op hande zijnde verkaveling weg, mede denk ik, om dat u van mening bent dat nieuwe ontwikkelingen moeten worden be geleid door een jonge generatie". Van het vele werk dat Janse in zijn 40-jarige loopbaan heeft verricht noemde hij naast de begeleiding van de vereniging onder meer het nemen van grond- en zoutmonsters. Het sti muleren en begeleiden van proefvel dactiviteiten en demonstraties en het organiseren van excursies. "Door al deze activiteiten bent u in ons gebied zeer bekend en gezien geworden. Bo vendien hebt u een uitgebreid archief weten op te bouwen". De heer P. Ton sprak Janse toe na mens de kring op Walcheren van de CBTB en de ZLM. Ook hij dankte hem voor de goede samenwerking. Janse is vele malen opgetreden op afdelingsvergaderingen van de orga nisaties. Als afsluiting zong een gelegenheids koor van oud-cursisten uit de vrou wenbonden Janse toe. De dames brachten hem op die manier hun dank over voor wat hij hen in diver se cursussen over het akkerbouwvak heeft geleerd. Het aan het begin van dit stukje staande vers was het re frein van het lied dat ze zongen. De heer Janse dankte in een slot woord allen voor de vriendelijke woorden en de lof die hem werd toe gezwaaid en de diverse mooie ca deaus die hij samen met zijn vrouw had mogen ontvangen. Na de officiële afscheidsbijeen komst, was er een druk bezochte re ceptie. Het aantal vragen om advies aan de Noordbrabantse Advieskommissie Agrarische Bouwaanvragen lag vo rig jaar duidelijk hoger dan in 1985 en komt ongeveer overeen met het aantal van 1984. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van de advies kommissie. In de aard van de bouwprojekten is in Noord-Brabant overigens een op merkelijke verschuiving waar te ne men. Lag in de voorgaande jaren het Onlangs is het nieuwe bedrijfspand van de Handel- en Industriemij. Franken B.V. op het Goese in dustrieterrein Poel III in gebruik ge nomen. Franken B.V. maakt o.a. verwerkingsapparatuur voor land- bouwzaden. Het betreft apparatuur merendeel van de positief beoordeel de aanvragen in de traditionele vee houderij, in 1986 was duidelijk de invloed waarneembaar van de voor Brabant zo typerend geworden pro blemen in de intensieve veehouderij en met de mestoverschotten. Zo ging de meeste belangstelling uit naar de tuinbouw (vollegrondstuinbouw, boomkwekerij, champignonkweke rij, glastuinbouw) en naar de kleine veehouderij, zoals pelsdieren, konij nen, geiten en vissen. voor opslag, drogen, schonen, cali- breren, ontsmetten en mengen van zaden. Ter begeleiding van deze pro cessen wordt een volledig program ma voor het monster- en laboratori umonderzoek geleverd. In het nieu we pand is voor de opleiding van medewerkers en relaties een demonstratie-laboratorium waar schoningsproeven worden uit gevoerd. De consulent ir. L.Th.J.M. de Wit(r), neemt afscheid van de heer Janse. Hij kenschetste de vertrekkende bedrijfsvoorlichter o.a. als een trouw en goed collega, beschikkend over een enorme kennis van werk- en vakgebied. Kleine landbouwbedrijven hebben slechts beperkte kansen. De meeste zullen zich niet kunnen handhaven. Deze konklusie was te trekken aan het eind van een studiedag van het Landbouw-Ekonomisch Instituut ter gelegenheid van het vervroegde uittreden van ir. A.L.G.M.-Bau- wens als adj. direkteur van het LEI. Direkteur J. de Veer van het LEI deponeerde de stelling dat specifieke inkomenssteun aan kleine bedrij ven moeilijk te verdedigen is. De inkomens- en bedrijfssituaties ver schillen te sterk. Hij noemde het ook onjuist kleine bedrijven als uitgangspunt te nemen voor het globale agrarische prijs- en inkomens beleid. Ir. J.D. Bijloo, sekretaris Nationale Raad Landbouwkundig Onderzoek schetste hoe technologische ontwikke lingen in land- en tuinbouw een schaalvergrotend effekt hebben. Toe passing van nieuwe technologieën heeft praktisch altijd in het voordeel van grote bedrijven gewerkt. Ir. Bij loo zei niet te verwachten dat dit in de toekomst anders zal zijn. Toch ziet hij wel kansen voor het kleine bedrijf. Er moeten dan evenwel politieke keu zes gemaakt worden, die vooral het boeren in deeltijdarbeid betreffen. Deze kleine landbouwbedrijven zou den in voor landschap en milieu kwetsbare gebieden een belangrijke rol kunnen spelen. Daar is evenwel geld voor nodig. Krachten bundelen Volgens De Veer hebben kleine land bouwbedrijven een zwakke positie in de georganiseerde belangenbeharti ging. Hun aandeel in de produktie is klein en hun omstandigheden lopen sterk uiteen. De LEI-direkteur zei dat zowel in het landbouwbeleid als op al gemene beleidsterreinen (fiskaal, so ciaal, milieu, natuur en werkgelegenheid) meer rekening kan worden gehouden met de belangen van de kleinere agrarische onder nemers. Prof. N.G. Röling van de Vakgroep Voorlichtingskunde van de Landbouw universiteit uitte het sterke vermoe den dat wereldwijd gezien het probleem van de kleine bedrijven op korte termijn zal uitgroeien tot een van de grootste bedreigingen van de stabiliteit van ontwikkelingslanden en de wereldvrede. Hij pleitte voor een bewust beleid om overlevingsruimte te scheppen voor deze bedrijven. On derzoek en voorlichting zouden zich meer op de kleine bedrijven moeten richten. Zij zouden zich ook moeten organiseren. 4 Levensgevaarlijk Prof. Röling noemde het Landbouw schap en de standsorganisaties levens gevaarlijk voor het voortbestaan van het kleine bedrijf. "Het is in het be lang van toonaangevende leden dat de kleine bedrijven zo snel mogelijk ver dwijnen". Aldus de Wageningse hoogleraar. Hij vond ir. J. Egberink, sekretaris Landbouwschap op zijn weg, die zei dat noch onderzoek, noch belangenbehartiging onder de maat zouden zijn geweest voor de kleine be drijven. Ir. J.J. Vlieger, verbonden aan het LEI, konkludeerde dat de markt aan kleine bedrijven een aantal kansen op voortbestaan biedt. Zij moeten zich dan op andere zaken richten dan de grotere. Hij noemde als voorbeelden het zelf kaas maken, huisverkoop, voorbewerkingen voor de industrie uitvoeren en het produceren van spe cialiteiten. Varkens gevoed met voer waarin geen graanvervangers zijn op genomen zouden verkocht kunnen worden als "Gouden Eeuw vlees". Vrijdag -1 mei j.l. - was het exakt 25 jaar geleden dat Cebeco-Handelsraad het landbouwmechanisatiebedrijf van de fam. M.A. de Vos op Noord- Beveland overnam. Niet alleen het pand maar ook het voltallige perso neel kwam toen onder de paraplu van Cebeco-Handelsraad Aan dit heugelijke feit kon natuurlijk niet onopgemerkt voorbijgegaan wor den. Vrijdag 1 mei was dan ook een belangrijke dag voor het personeel: 6 man sterk en zeer trouw aan het be drijf, als het ware ermee vergroeid. Allen zijn nog bij Cebeco- Handelsraad in dienst en vierden de ze dag dus tegelijk hun 25-jarig jubi leum. Vijf van de zes werken nog in Wissenkerke: de heren Marcusse, Dobbelaar, V.d. Berge, Wattel en Lambrechtse; de zesde, V.d. Weele, werkt bij Cebeco-Handelsraad te Goes. Het mechanisatiebedrijf geniet grote bekendheid onder de Noord- Bevelandse landbouwers, na zo lan ge tijd is het bedrijf aan de Voorstraat in Wissenkerke niet meer weg te den ken en de meeste klanten kennen de monteurs persoonlijk. Het marktaan deel van Cebeco-Handelsraad te Wis senkerke ligt op Noord Beveland ruim boven de 50% en dat zegt toch wel iets. Op de jubileumviering op 1 mei ga ven vrijwel alle agrariërs van Noord Beveland acte de presence. Ook veel medewerkers van kollega-bedrijven van Cebeco-Handelsraad waren aanwezig. De heer J. van Iwaarden, lid van het bestuur van Cebeco-Handelsraad en voorzitter van het bestuur van Cebeco-Zuidwest sprak het openings woord en heette iedereen welkom, speciaafde heer De Vos, van wie het bedrijf 25 jaar geleden werd overge nomen, daarnaast de afgevaardigden van de Importeurs van Cebeco- Handelsraad, leveranciers, de heer Den Hamer, die jarenlang vertegen woordiger is geweest op Noord Beve land, de heer Bruil, direkteur van de Cebeco-Handelsraad Dealerbedrij ven en vele anderen. Daarna werd, namens de Noord- Bevelandse boeren het woord gevoerd door de heer Van Oeveren, voorts hield namens Cebeco-Handelsraad de heer Bruil een korte toespraak en tenslotte de heer Den Hamer namens het personeel. De drukbezochte receptie werd ge- kombineerd met een werktuigen show. Met veel belangstelling werd gekeken naar de nieuwste machines. Dat de service van het bedrijf (indien nodig staat men 24 uur per dag voor de klant klaar) zeer gewaardeerd wordt bleek wel uit de vele bloemstukken, die werden aan geboden. Een zeer geslaagde en unieke dag. 's Avonds werd in besloten kring in Restaurant "De Kroon" in Wissen kerke aan de "gouden" jubilarissen een diner aangeboden door de direk- tie van Cebeco-Handelsraad - afd. Dealerbedrijven, waarbij familieleden en kollega's aanwezig waren. De medewerkers werden gedekoreerd met de gouden Cebeco-speld en kre gen een enveloppe met inhoud over handigd. 4 Vrijdag 8 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 4