Belasting-vereenvoudiging over geld en goed Landbouwschap: Produktaansprakelijkheid alleen na be- of verwerking Afweging van gezins- en bedrijfsuitgaven (II) Agrarisch kursusonderwijs in het werkgebied van de ZLM in Noord-Brabant m In het vorige artikel hebben we stilgestaan bij hulpmiddelen, die het inzicht in de relatie tussen ge zinsuitgaven enerzijds en bedrijfs- en privé-inkomsten an derzijds kunnen vergroten: ge zinsbegroting, vast huishoud geld, kasboek, fiskale boekhou ding. Tevens hebben we gezien dat niet zonder meer het gezin of het bedrijf voorrang heeft bij uit gaven. Dit is afhankelijk van tal van faktoren. In dit tweede arti kel zullen een aantal signalen ge noemd worden, die erop wijzen dat er iets niet in orde is met het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven. Tot slot noemen we u een aantal situaties waarin spe ciale aandacht nodig is voor de relatie gezin-bedrijf. Dreigende tekorten aan financiën binnen gezin en bedrijf kunnen ge makkelijk spanningen veroorzaken. Het is daarom belangrijk tijdig even tuele signalen te onderkennen. Sig nalen kunnen zijn: het oplopen van de lopende rekening, de aflossings verplichtingen niet kunnen nako men, geen ekstra krediet kunnen krijgen, het oplopen van onbetaalde rekeningen, achteruitgang van het eigen vermogen, het noodzakelijk onbetaald meewerken van kinderen, verouderde inventaris in bedrijf en huishouding of onvoldoende onder houd van gebouwen en inventaris. Speciale aandacht In de volgende situaties is speciale aandacht nodig voor de relatie ge zinsuitgaven en bedrijfs- en privé- inkomsten: zware financiële ver plichtingen, bv. bij bedrijfsover name of grote investeringen; veran dering in de arbeidsbezetting op het bedrijf (beloning van meewerkende kinderen); kalamiteiten zoals weers omstandigheden, superheffing, marktsituatie; wanneer er onvol doende aanpassingsmogelijkheden zijn, bv. hinderwet, ruimtelijke or dening, meststoffenwet, gebouwen situatie, slechte verkaveling; dalend inkomen; ziekte, overlijden, ar beidsongeschiktheid van één van de gezinsleden; wanneer blijkt uit het vermogensverloop in de fiskale boekhouding, dat de gezinsuitgaven groter zijn dan de bedrijfs- en privé- inkomsten. Reageren Onderkennen van signalen is belang rijk evenals aandacht voor bijzonde re gebeurtenissen die staaivte gebeu ren in gezin en/of bedrijf. De vol gende stap mag echter niet uitblij ven: reageren! Schakel, wanneer u er zelf niet uit komt, hulp in van bv. boekhouder of SEV, en probeer oplossingen te zoeken. Wat betreft de gezinsfinanciën kan bv. worden gedacht aan: wordt er voldoende ge bruik gemaakt van bestaande rege lingen (premiereduktie, tegemoetko ming studiekosten, Wet Studiefinan ciering voor 18-jarigen en ouder, éénmalige uitkering zelfstandigen, fiskale aftrekposten, uitkering in het kader van arbeidsongeschiktheid - AAW -, enz.); doorlichten van het verzekeringspakket; eventuele ge zinsbijdrage van thuiswonende; el ders werkende kinderen (kostgeld). Tot slot Op de veelgestelde vraag: 'Hoeveel mag ik per jaar ongeveer voor mijn gezin uitgeven?' heeft u geen kon- kreet antwoord gekregen. Dat hangt van teveel faktoren af, die verschil len per gezin en bedrijf. Het is dus maatwerk. In twee artikelen hebben we u wat aandachtspunten proberen aan te reiken. Wilt u voor uw situa tie eens praten over de relatie gezin- bedrijf, dan kunt u daarvoor terecht bij de SEV van uw organisatie. De afgelopen week heeft de Tweede Kamer met de regering van gedach ten gewisseld over de belasting hervormingsvoorstellen van de kom missie Oort. Van de zijde van de drie grote Tweede-Kamerfrakties zijn daarbij de nodige wensen ingediend om knelpunten in de voorstellen weg te nemen. De plannen van de kommissie Oort tot vereenvoudiging van de wetgeving op het gebied van de loon- en inkom stenbelasting omvatten in grote lijnen een viertal hoofdpunten. 1Eén vast tarief over een lang inko- menstrajekt; 2. Samenvoeging van loon- en in komstenbelasting met de premiehef fing volksverzekering; 3. Loonbelasting wordt zoveel moge lijk eindheffing; 4. Stroomlijning van aftrekposten en andere regelingen. Uitgangspunt van de opdracht aan de kommissie was dat de voorstellen geen geld mogen kosten of te wel bud gettair neutraal moeten zijn. In de einduitkomst is de kommissie daarin redelijk geslaagd. Dat betekent na tuurlijk niet dat de individuele be lastingplichtigen er niets van zullen merken. Vereenvoudiging zal zonder meer met zich brengen dat op onder delen bepaalde voordelen wegvallen. Daarbij kan o.a. worden gewezen op het wegvallen van de aftrek wegens betaalde premieheffing; het verdwij nen van de meewerkaftrek; aanpas- Vrijdag 8 mei 1987 Siene had al meer tegen Wullem gezegd: 'Dat kamperen op de boer derij, is dat nu ook iets voor ons?'. Altijd was Wullem's antwoord nog geweest: 'Ik ben boer en koop liever grond bij, alleen vind ik de prijs te hoog'. Siene had toen gezegd: 'De prijs van de grond zal jij wel altijd te hoog vinden en je hebt nog gelijk ook, althans bedrijfs economisch gezien. Trouwens, er is relatief weinig grond te koop'. sing van het reiskostenforfait; de ziektekosten en studiekostenregeling. Belangrijk daarbij is ook dat een goed werkende regeling als de middeling van winsten op de nominatie staat om te verdwijnen. Afhankelijk van het gebruik van deze "aftrekposten" zult u bij ongewijzigde invoering van de* voorstellen in meer of mindere mate de gevolgen daarvan voelen. Voorts zal ook niet veel mogen worden ver wacht van de wensen zoals deze door de Kamerfrakties zijn ingediend. De minister en zijn staatssekretaris van financiën hebben zich de afgelo pen week daarvoor niet erg toeschie telijk- getoond. Zij willen de voorstellen zoveel mo gelijk ongewijzigd overnemen en in voeren per 1 januari 1989. In de komende 1 Vi jaar zullen wij dan ook nog regelmatig over de invoering kun nen lezen. Eén van de leden van de kommissie-Oort is prof. mr. H.J. Hofstra, een gezaghebbend belasting deskundige. Hij heeft zich duidelijk uitgesproken voor invoering van de voorstellen. Prof. Hofstra stelt daar bij nadrukkelijk dat het een nu of nooit is. Wordt het nu niet gedaan dan kan belastinghervorming tot het jaar 2000 worden vergeten. De komende tijd zal ons leren of één en ander doorgaat. Gelet op de hou ding van de Tweede-Kamerfrakties mogen wij aannemen dat een door gang er wel inzit. B. Veerbeek Toen ze terug kwamen van een visite bij een kennis die al 4 jaar een aantal standplaatsen voor caravans en ten ten had, en die samen met zijn vrouw zeer enthousiast kon vertellen over het wel en wee van het kampe ren bij de boer zei Wullem toen ze nog wat aan het na praten waren: 'Als jij het wil dan voel ik toch wel voor zo iets als Jan en zijn vrouw Lena doen, ze hebben toch maar een stevige poot onder hun bedrijf gezet, en Sien, ik denk dat het voor het voortbestaan van ons bedrijf zonder meer noodzakelijk is, dat we er iets bij gaan doen. Ik heb gedacht aan varkens, aan slachtkippen, aan wit lof en bloemzaden en nog veel meer, maar wellicht biedt voor ons bedrijf het kamperen bij de boer de meeste perspectieven'. Sien zei: 'Ik vind het goed, dat weet je allang, maar alleen als jij er voor 100% achter staat, want weet je wel: - dat gedurende een half jaar vreemde mensen op je bedrijf hebt en dat doet toch wel inbreuk1 op je privacy, - dat ik ook heb begrepen dat één van ons beiden practisch altijd aanwezig moet zijn, - dat omgaan met vreemde mensen iets heel anders is dan omgaan met planten en dieren, - dat een en ander toch nog al wat investering vraagt, - dat je aan veel wettelijke eisen moet voldoen, - dat een goede administratie niet alleen in het boerenbedrijf van groot belang is maar zeker wan neer je zoiets opzet. Je zult bij voorbeeld aan 2 gezinnen tegelijk een plaats verhuren! En Wullem, administratief ben jij niet zo goed, laten we eerlijk zijn! - dat je rekening moet houden met gasten en bijvoorbeeld 's mor gens om 6 uur geen trekker moet starten vlak naast de tent of caravan. - dat de veiligheid zeer goed in het oog moet worden gehouden evenals de orde en de netheid. - dat een speelgelegenheid erg op prijs wordt gesteld, waar het balspel kan worden uitgeoefend'. Wullem zei: 'Al die dingen besef ik goed en die heb ik doordacht'. Er zijn naar mijn mening nog erg goe de "bijkomstigheden waar men te weinig op let zoals: het contact landbouw en stadsbe volking zal er aan meewerken dat er een beter begrip komt voor elkaar, de rust en de ruimte die we te bie den hebben is uniek, en waarschijnlijk is er aan ver huur van caravans, het stallen van boten en caravans ook nog iets te verdienen, die moeten im mers in de meeste gemeenten ver wijderd worden in de periode november-april. 'Wellicht kunnen we ook nog groen tes, aardappelen, uien, aardbeien, e.d. uit ons eigen tuin of van ons ei gen land verkopen', zei Siene. 'Och meid, of we daaraan moeten begin nen dat zien we dan later nog wel eens hoor'. Ze hebben nog lang nagepraat en besloten nadere informaties in te winnen bij collega's die al langer be zig waren, bij Vekabo (Vereniging voor Kampeerboerderijen in Zee land) en bij de SEV van de ZLM. Eén ding wilden ze voorop stellen: 'Als we het doen, doen we het goed. Noch van de gasten, noch van de ge meente, provincie of VVV moeten we kritiek krijgen, want is het niet net als bij de landbouwprodukten 'kwaliteit verkoopt zichzelf?' 'Zo is het', zei Wullem. 'Welterusten'. J. Markusse Wat verstaan we onder agrarisch kur susonderwijs? Een belangrijk ken merk van het agrarisch kursusonderwijs is, dat het agrarisch geïnteresseerden al dan niet met een agrarische vooropleiding en of prak tijkervaring de mogelijkheid biedt zich op diverse niveaus te scholen of bij te scholen. Deze vorm van agrarisch kursuson derwijs voor volwassenen speelt in op de snelle ontwikkelingen in onze agra rische sektor. Het agrarisch kursuson derwijs is een vorm van part-time onderwijs, gericht op scholing en bij scholing van ondernemers, agrarische vrouwen en de toekomstige onderne mers. De kursussen worden gegeven op vaktechnisch, ekonomisch en so ciaal gebied. Het kursusaanbod is in nauw overleg tot stand gekomen i.s.m. de scholen en het bedrijfsleven. De N.C.B. heeft een boekje uitgege ven met al het kursus aanbod, met als titel: "Boer eri Boerin durf te leren!" Ik zou zeggen, het spreekt vanzelf dat deze titel ook voor u als ZLM-ers op gaat. Meer informatie over kursus aanbod kunt u krijgen bij de agrarische gen kunt u krijgen bij de agrarische scholen. De opgaven moeten zo snel mogelijk binnen zijn. Vanuit het ZLM-werkgebied zijn ver- tegenwoordigd in de kursuscomité's de volgende personen: M.A.S. Gorkum - de heer G.J. de Ja ger, Hooftlanden 19, Werkendam; M.A.S. Breda - de heer J. Goetstou- wers, Pauwenstraat 4, Sprundel en mevr. C. Knook-Maris, Oostdijk 18, Willemstad; M.A.S. Helmond - de heer M. van Veldhuizen, Huisvense- weg 14, Heeze. Aan de L.A.S. in West-Brabant en Andel zijn ook ZLM-leden vertegen woordigd in de kursuscomité's. Bij uw vertegenwoordigers bij de scholen, bij uw afdelingsbestuur en bij de SEV van de ZLM kunt u nadere informa tie krijgen. Zij hebben de brochures thuis. Nogmaals tot slot: Boer en boerin durf te leren! Maak uw keuze, pro beer de tijd er voor vrij te maken. Het is gewoon goed om bij te blijven in deze snel veranderende tijd, vooral in de landbouw. G. Middelkoop-v.d. Ploeg Het Landbouwschap vindt dat agra rische produkten die op landbouwbe drijven worden gesorteerd, schoongemaakt, gekoeld, verpakt of Tweede deel mestwetgeving op 1 mei in werking Op 1 mei is het tweede gedeelte van het stelsel van maatregelen ter oplos sing van de meststoffenproblema- tiek in werking. Met ingang van die datum gelden er normen voor het gebruik van dierlij ke meststoffen en moeten veehou ders een mestboekhouding bijhou den. De mestboekhouding moet ook wordén bijgehouden door gebrui kers, handelaren en beheerders van opslagplaatsen en verwerkingsinstal laties van dierlijke mest. Verder zijn veehouders over de mestproduktie in de periode 1 mei - 31 december overschotheffing ver schuldigd. Het Verplaatsingsbesluit is op 30 april in werking getreden. Eerder (1 januari) waren al beper kingen met betrekking tot de vesti ging en uitbreiding van mestproduk tie in werking getreden. gedfioogd niet onder de wettelijke re gels voor produktaansprakelijkheid mogen vallen. De genoemde bewerkingen zijn vol gens het Landbouwschap een onder deel van het oogstproces en de afwerking daarvan. De produkten als zodanig veranderen er niet door. Het Landbouwschap liet dit vorige week woensdag in de Tweede Kamer weten tijdens een hoorzitting over produkt aansprakelijkheid. Bij de Tweede Kamer is in februari een wetsontwerp ingediend over pro duktaansprakelijkheid. Daarin wordt echter niet duidelijk omschreven wat precies onder be- en verwerking wordt verstaan. Het Landbouwschap is er voorstan der van dat de uitzondering van pro- duktaansprakelijkheid voor produkten van de natuurlijke bodem of van de veefokkerij wordt gehand haafd. Onder het begrip "bodem" moeten ook andere groeimedia, zoals bijvoorbeeld substraatteelt vallen, al dus het Landbouwschap. Voorzitter Varekamp benadrukte desgevraagd dat de kwaliteit en gezondheid van agrarische produkten door de be staande wetgeving al voldoende wordt gewaarborgd. TNO gaat samenwerken met Fraunhofer-Gesellschaft De Nederlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek TNO gaat samenwerken met het Fraunhofer-Gesellschaft, de grootste onderzoekorganisatie in West-Duitsland. Hiertoe is besloten omdat beide in stellingen van mening zijn dat sa menwerking over de grenzen heen in de Europese Gemeenschap steeds belangrijker wordt, vooral bij on derzoek op het gebied van belangrij ke technologiën voor de toekomst. In eerste instantie wordt gedacht aan samenwerking op het gebied van in formatietechnologie, produktie- automatisering, toegepaste bioche mie, voedingstechnologie en milieu onderzoek. Bestemmingsplannen Middelburg Vanaf vrijdag 1 mei ligt gedurende een maand voor een ieder ter inzage bij de gemeentesekretarie het ontwerp-bestemmingsplan Noord- weg. Gedurende bovenvermelde tijd kunnen bezwaren tegen dit ontwerp- bestemmingsplan worden kenbaar ge maakt (schriftelijk). Te zenden aan: De Gemeenteraad, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 3