VOO It in: Vit OIIW p.j. zuid geluid Exkursie landbouwcentrum in het kader van landbouwbeleid Worden de boeren in de toekomst gekloond? Kennis maken met muziek Moet dat nu zo uitgebreid op t.v. Redaktie: Roelie Troost T rekkerbehendigheidswedstrijd PJZ Oost Zeeuws-Vlaanderen onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse, M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Dinsdag 31 maart jl. waren 45 agrarische vrouwen te gast op het land bouwcentrum. Uit alle delen van Zeeland waren de dames naar Goes gekomen. Ir. C. Oomen, direkteur landbouw en voedselvoorziening in de provincie Zeeland, heette ons hartelijk welkom op deze middag. Het was voor hem zijn laatste dag als direkteur Lavo, een afscheid dus eigenlijk. Per 1 april is ir. Oomen benoemd als direkteur Land bouw, Natuur en Openluchtrekreatie (L.N.O.) in Zeeland. De heer Oomen zou ons deze middag iets over zijn werk vertellen als direk teur Lavo. We kregen een schema voor ons en onder het genot van een kopje koffie met cake nam dr. Zoetelief, eerste medewerker staf bureau, het Organi satieschema Ministerie met ons door. Hij vertelde het een en ander over de verschillende afdelingen van het Mi nisterie van landbouw onder supervi sie van de minister van landbouw, de heer Braks. De sekretaris-generaal staat ten dienste van het Direktoraat- Generaal voor Landbpuw en voedsel voorziening (ekonomisch georiën teerd) en het Direktoraat-Generaal voor Landelijke Gebieden en Kwali teitszorg (beheer en inrichting van het landelijke gebied). Bij het Direktoraat-Generaal voor Land bouw horen o.a. de afdelingen Alge mene zaken, Plantenziektenkundige dienst, Landbouwonderwijs, Akker bouw en Tuinbouw, Veehouderij en Zuivel, Veterinaire Dienst (gezond heidsdienst voor dieren), Visserij en Marktordeningsvraagstukken. Bij het Direktoraat voor Landelijke Gebie den en kwaliteitszorg zijn voor ons de bekendste: Natuur-, Milieu en Fauna beheer, Openluchtrekreatie, Beheer landbouwgronden, Landinrichtings- dienst en staatsbosbeheer. Heldere uitleg Na de pauze nam de heer Oomen weer het woord en gaf aan de hand konsulentschap voor de Akker- en Tuinbouw is voor de agrarische we reld van groot belang: Iedere be drijfstak heeft zijn deskundigen en specialisten. De bedrijfsvoorlichters zijn direkt betrokken bij het be drijfsleven. De ondernemer kan regel recht gebruik maken van hun kennis en ervaring. Zoals overal staan er bij de voorlichting helaas ook bezuinigin gen op het programma. Hierover wer den ook vragen gesteld aan de heer Oomen, die niet altijd afdoend kon den worden beantwoord i.v.m. de on zekerheid hierover. Tot slot gaf de heer Oomen nog een overzicht van zijn dagprogramma. In onze ogen overvol met vergaderingen, besprekingen en bezoeken. Een zeer drukke maar boeiende baan, aldus ir. Uit alle delen van Zeeland waren de dames naar het Landbouwcentrum in Goes gekomen. van een schema uitleg over zijn taak in de provincie. Zo is er meestal geen direkt kontakt met de minister maar via de sekretaris-generaal. Waar houdt bijv. de afdeling landbouw- maatregelen zich mee bezig: o.a. met meitelling, superheffing, mestmaatre- gel, borgstellingsfonds, rente sybsidie regeling, vlasbijdrage regeling, rege ling meststieren, advies bouwvergun ning en bestemmingsplan. Het Maar biotechnologie is meer. Door genetische manipulatie worden gewas sen resistent gemaakt tegen bestrij dingsmiddelen: bijvoorbeeld in maïs wordt het bestrijdingsmiddel Atrazin gebruikt, dat is een bodemherbicide. Nu probeert men in de VS soya zo te veredelen, dat ook dit gewas Atrazin verdraagt, want in de VS wordt veel soya verbouwd na de maïsoogst. Biotechnologie is nog meer: ook het op industriële basis produceren van voedsel, bijvoorbeeld de produktie van aspertaam. Deze stof is 200 keer zo zoet als suiker. Het leidt niet tot tandbederf en het caloriegebruik via suiker kan daardoor met 95% worden teruggedrongen. Maar biotechnologie is ook het gebruik van landbouwpro- dukten voor de non-foodsektor, bij voorbeeld de produktie van bio-ethanol uit suiker of zetmeel. Bio- ethanol is een prima bijmengsel in benzine, maar nog niet zo aantrekke lijk en samenhangend met de lage olie-prijs. In de chemische industrie kan zetmeel worden gebruikt voor de Biotechnologie klinkt modern. Maar biotechnologie is eigenlijk niets nieuws. Bierbrouwen, kaas- en wijn maken is ook biotechnologie. Het is eigenlijk het systematisch gebruik ma ken van biologisch aktieve stoffen en organismen voor het maken van een produkt. Ook BST valt onder bio technologie. De Agrarische Kommissie heeft hel afgelopen seizoen gepraat over bovi ne somato tropine. Wij hebben ge- konstateerd dat BST zoveel nadelen heeft, zoals het verminderde welzijn van de koe, het daadwerkelijke ge brek aan rendement, de jaarlijkse fok- waardedaling, dat ik blij ben dat Braks voorlopig een verbod op het praktisch gebruik van BST heeft uit gevaardigd. Wij moeten er uiteinde lijk voor oppassen dat de konsument niet bij ons wegloopt. Het is tegen half zes als ik de ka mer binnenloop en denk, laat ik het journaal even aanzetten, want vanavond moet ik ook weer weg. Naast Maartje van Weegen zit me vrouw Heieen Dupuis, hoogleraar medische ethiek. In een flits denk ik "zeker weer iets met euthana sie. Inderdaad, een mededeling dat op 12 aidspatiënten euthana sie op eigen verzoek is toegepast. Mevrouw Dupuis vertelt dat dit volkomen legaal is en bij de wet geregeld. De patiënten verkeerden immers in een uitzichtloze situa tie. Ik kan er niet over oordelen en wil dat ook niet, maar moet dat nu zo uitgebreid op het journaal. Wat erg voor de familie. In 1 mi nuut wordt ons koel meegedeeld dat er 12 mensen dood zijn en dat de manier waarop, gewoon mag. Mevrouw Dupuis mocht nog even blijven zitten. Ze hadden nog een vraag. Een minuut later: In Amerika heeft de rechter beslist dat de draagmoeder baby M. moet geven aan de biologische vader. Zij moet haar afspraak met hem nakomen. Is de baby dan niet voor meer dan de helft van haar? Is de biologi sche vader belangrijker dan de vrouw die het kind 9 maanden droeg? Dat ze spijt kreeg toen het geboren was; is dat niet menselijk, toen ze haar kind zag, dat ze het wilde houden? Natuurlijk had ze zoiets niet moe ten doen, maar het gaat toch wel ver om de geldgever en biologische vader voorkeur te geven. Het kan niet waar zijn dat een rechter voorbij gaat aan de emotionele binding tussen moeder en kind. Drie minuten televisie net voor het eten, wat kan je je machteloos voelen en waarom moeten deze dingen tot nieuws worden geko zen. Waarom moet een hoogleraar ons komen vertellen dat de dood van 12 zieke mensen legaal is. En dat zij het ook verschrikkelijk vindt de uitspraak van de rechter in Amerika. Wat vreselijk voor de vrouw" die haar gezonde kind moet afstaan. Toos in 't Veld-Blonk Oomen, temeer daar hij zich gesteund weet door de organisaties. Mevrouw Dees-Fraanje dankte uit naam van alle dames de heren Oomen en Zoetelief hartelijk voor hun dui delijke en leerzame uiteenzetting en bood hun een attentie aan. Hierna be dankte ze alle dames voor hun aan wezigheid en wenste ons wel thuis. B. Hage-Minheere produktie van biologisch afbreekba re plastiks of het vullen van polyester- produkten. Wat zijn nu al die gevolgen van het toepassen van bio technologie. Door de nieuwe technie ken kan de produktie per dier en per plant gigantisch worden opgevoerd. Tegelijkertijd komen er meer vervan gers voor landbouwprodukten. En dit zal ongetwijfeld leiden tot een mindere afzet voor landbouwproduk ten. Het is de vraag of je de vervan gers kunt tegenhouden door een prijsdaling van landbouwprodukten. Het is evenzeer de vraag of er genoeg kompensatie zit in de grotere afzet van landbouwprodukten in de non- foodsektor. Het is natuurlijk prach tig als Philips melkeiwit gaat gebrui ken in beeldbuizen, maar de hoeveelheid die daarvoor nodig is staat gelijk aan een tienduizendste van de Nederlandse melkplas. Dat zet niet echt zoden aan de dijk. Vrees Het NAJK heeft ook gepraat over bio-technologie. Zij spraken de vrees uit over uitwisselbaarheid van land bouwprodukten. De voedselindustrie zal in de toekomst, afhankelijk van de prijs, kiezen of ze suiker, zetmeel, vetten, enz. in het eindprodukt willen hebben. Zo worden de boeren, als we niet op passen, steeds meer gedegradeerd tot louter grondstofproducenten, en daarmee meer afhankelijk van de in dustrie. Want binnen die chemische industrie gaat op dit moment de kon- centratie door. Slechts enkele multi nationals krijgen het op deze manier voor het zeggen. Zo ontstaat een mul tinational die margarine produceert, een olie-raffinaderij en een zaad- Donderdag 2 april zijn 51 leden van de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg bijeengekomen om te luisteren en kijken naar de lezing van de heer De Lange over muziek. In deze mooie aula hebben we geno ten van een stukje muziek-onderricht, dat boeide tot de laatste minuut. De heer De Lange heeft ons, o.a. met in beeld schilderijen, tekeningen en beel den van het karakteristieke hoofd van Ludwig van Beethoven, laten genie ten van de muziek van de 5de symfo nie van deze componist. De diaserie stond in het teken van oorlog en vrede. De 5de symfonie van Beethoven is eert muziekstuk, waaruit in tijden van on derdrukking moed is geput. Het "V- teken van Victorie" hoor je in de mu ziek terug. De opbouw van het mu ziekstuk werd uitgelegd en daarna de muziek nogmaals beluisterd. Na de pauze kwam de opera "Fide- lio" van Van Beethoven met het "Koor der Gevangenen" aan bod, het eerst opgevoerd in 1805, maar het the ma is nog steeds aktueel. Deze muziek ging begeleid met passende dia's, o.a. van de beelden partij van Rocin in Calais en historische huizen, vaak ver dwenen door de oorlog, maar weer door plakkettes herkenbaar gemaakt. Als men dan ook zo naar de opbouw, tekst en muziek van "het Koor der Gevangenen" heeft geluisterd en ge keken, dan is het wel even stil in de zaal, als de heer De Lange aan het ein de van zijn diaserie is. Maar het was al later dan gepland, dus toch alle maal weer terug naar de dag van van daag. Vast wel een stuk geïnteresseerder luisterend, als men deze of andere stukken muziek hoort spelen. De Cult. Comm. zal de muzieklijn proberen voort te zetten. Voor de geïnteresseerden wil ik nog even de aandacht vestigen op de kursus, die de heer De Lange geeft bij de stich ting Zeeuwse Volksuniversiteit: "Kij ken naar Muziek", die weer in het najaar begint. Dit zijn 8 donderdaga vonden van 19.30-21.30 uur in de Pe dagogische Academie in Middelburg. Het onderwerp is "Duitse romanti sche muziek". H.A. Polderman-Martin 24 april jl. hield de PJZ Oost Zeeuws-Vlaanderen de jaarlijkse te rugkerende trekkerbehendigheids- wedstrijd. Ook dit jaar werd die ge houden bij de fam. Haak-de Mul. De opkomst was zeer goed. Er wa ren 25 a 30 leden aanwezig en ve len wilden dan ook hun beste kun nen tonen. Dat er ook enige dames hun best deden en nog hoog eindigen gaf toch wel te denken dat sommige jongens hun peil iets moeten op schroeven wat betreft hun kunnen op de trekker. Het parcours was weer goed uitgezet en het weer had den we aan onze kant dus de avond was al een sukses. Na afloop was er nog een drankje en nog even na pra ten met. elkaar, waar de fouten wer den gemaakt in het parcours. Nadat de juf y.. zich had beraadslaagt wer- kweekbedrijf heeft. En tot slot pro duceert die multinational ook nog gewasbeschermingsmiddelen. Ik kom tot de konklusie dat de koö- peraties mee moeten doen aan het on derzoek binnen de biotechnologie. We moeten het niet overlaten aan een paar multinationals. We zullen uitein delijk niet alle nieuwe vindingen kun nen verbieden zoals Braks - overigens terecht - met BST heeft gedaan. Egbert Bolhuis den de prijzen uitgereikt aan de winnaars. Dat deze avond zeer geslaagd was is ook te danken aan de fam. Haak-de Mul die de wei, de traktor en de wa gen beschikbaar stelde. Uitslag le drie: 1. Bram Dekker; 2. Peter Mol; 3. Ko de Kraker. P.J.Z.-AGENDA Afd. Noord-Beveland organiseert op 8 mei a.s. een Schuurfeest. Plaats: Stekeldijk, Kamperland. Nieuwe organisatie biedt hulp export Frankrijk Ter omdersteuning van Nederlandse bedrijven, die naar Frankrijk willen gaan exporteren, is een nieuwe orga nisatie in het leven geroepen om alle problemen, die men daarbij onder vindt, te helpen oplossen. Anadex, zoals de nieuwe organisatie heet, werkt nauw samen met de Nederlands-Franse Kamer van Koophandel. Voor wie meer wil we ten over de dienstverlening van Ana dex zijn hier de adressen: Anadex S.A., 4 Rue de l'Abreuvoir, 92400 Courbevoie, Frankrijk, tel.: 09-33 147 88 50 48 en Anadex B.V., Post bus 833, 3000 AV Rotterdam, tel.: (010) 4360874 (vanaf 1 maart). 20 Vrijdag 8 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 20