Gewasbescherming, meer dan een thema Een bloemetje kan nog meer doen Stikstofadvisering kroten en spruitkool Bloemendagen Limmen en Breezand Bijna 2 jaar hebben wij u op de hoogte gehouden van het NTS-thema 'Gewasbescherming'. Officieel loopt dit thema aan het eind van dit studieklubseizoen af. Daarom is dit de laatste bijdrage over het NTS- thema 'Gewasbescherming'. Dit betekent zeker niet dat gewasbe scherming in een vergeethoekje komt te staan en het thema voorbij is. Niets wijst erop dat zo gehandeld gaat worden. Gewasbescher ming blijft veel aandacht krijgen van de NTS. Daar hebben we de Gewasbeschermingskommissie voor. Het zal u waarschijnlijk niet ont gaan zijn dat het thema werd opge deeld in een aantal facetten. Dit noemden we deelthema's. Als laatste deelthema komt aan bod het belang van goed onderwijs op het gebied van gewasbescherming. Daarvoor zijn kontakten gelegd met de werkgroep Plantenziekte voor het middelbare tuinbouwonderwijs. Genoemde werkgroep heeft onlangs een enquête gehouden over hoe het vak gewasbescherming gedoceerd wordt. Uit deze enquête blijkt dat gemiddeld 2,1 uur theorie wordt ge geven. Hiervoor gebruiken de do centen veel verschillende leerboeken. Als we kijken waar docenten hun in formatie vandaan halen, is dat vak tijdschriften, voorlichting en 'van de werkgroep'. Gezien het belang van de gewasbe scherming vindt de NTS dat dit vak opgenomen moet worden in het ek- samenpakket. Ook zou er een aantal vaste uren toegekend moeten worden. Het deelthema nu is onderwijs en ge wasbescherming. Twee zaken zou den we daarom nu op moeten pak ken, nl. Relatie onderwijs met studieklub verbeteren, speciaal op het gebied van gewasbescherming. Aangeven wat aandacht moet krij gen bij het gewasbeschermingson- derwijs. De kontakten met het gewasbescher- mingsonderwijs wil de NTS behou den. Daarom bestaan er plannen om gezamenlijk een studiedag te organi seren over enkele facetten van ge wasbescherming. Bewustwording Door een tweetal studenten van de Hogere Tuinbouwschool is een en quête gehouden om inzicht te krij gen hoe tuinders omgaan met gewas bescherming. Dit werd gedaan door mede-studenten te enquêteren over wat zij tijdens hun stage gezien had den van het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen. De Gewasbeschermingskommissie zet vraagtekens bij deze manier om een inzicht te verkrijgen. Toch zijn de resultaten nuttig om bekend te maken. In z'n algemeenheid worden gewas beschermingsmiddelen goed op geslagen. Dit was de eerste uitslag van de enquête. Minder positief was de enquête over de veiligheid. Voor al in uw eigen belang is het belang rijk verantwoord om te gaan met ge wasbeschermingsmiddelen. Pas als er een ongeluk gebeurd is weet ieder een plotseling wel hoe het hoort. Denk echter aan uw eigen veiligheid voor het te laat is. Nefyto Door alle NTS-gewaskommissies is meegewerkt om te komen tot een overzicht vafi welke problemen er spelen op het gebied van gewasbe scherming. Deze lijst is terecht geko men bij de fabrikanten en leveran ciers van gewasbeschermingsmidde len, aangesloten bij Nefyto. Zij wa ren blij met deze lijst omdat een goed beeld verkregen werd over de problemen in de praktijk. Gepro beerd zal worden jaarlijks zo'n lijst te maken. Onlangs werden algemene proble men op het gebied van gewasbe scherming besproken door NTS en Nefyto. Ditzelfde zal ook gaan ge beuren per sektor dus bloemen, pot planten, glas- en vollegronds- groente. Demonstratieprojekt Bewustwording en gewasbescher ming gaan vaak samen. Dat is ook de hoofdgedachte bij het demonstra tieprojekt. Als tuinbouw laten zien dat we verantwoord bezig zijn met gewasbescherming. Dit projekt, dat als een laatste onderdeel van het the ma gezien moet worden, heeft ook tot doelstelling aan te geven welke 'milieu'-vriendelijke mogelijkheden er zijn. Momenteel zijn de NTS, Landbouwschap, Proefstation en CAD-Gewasbescherming bezig met de eerste voorbereidingen. Bedacht wordt om op een bestaand tuin bouwbedrijf te demonstreren hoe verantwoord gewerkt moet worden op het gebied van gewasbe scherming. Cock van Bommel Het Nederlandse bloemenvolkje heeft weliswaar de wereld veroverd, maar helemaal tevreden is het nog niet. De Vereniging van Bloemen veilingen in Nederland vindt dat de produktie van snijbloemen de neiging heeft sneller te groeien dan de konsumptie. Wij zochten het Bedrijfsschap voor de Groothandel in Bloemisterij- produkten in Aalsmeer op en spraken daar met de sekretaris, de heer H. Rijken. Op het buro van de heer Rijken staat een bos bloemen. Het zijn tulpen in de variatie rood en wit. Dat betekent dat wij aan het Nederlandse bloemen- assortiment maar bij de tulp begin nen. De tulp is vanouds te koop van november tot juni, maar tegenwoor dig is het al bijna een jaarrond pro duktie. Zo is er de IJstulp, die al op tafel staat als het ijs nog in de sloten ligt. De bakermat van de tulp ligt op de duinzandgronden in de buurt van Haarlem. Later werden ook tulpen verbouwd op zand- en kleigronden. Dat is nu nog het geval. In Nederland bedraagt het bloem bollenareaal 11.600 ha. Hiervan be zetten de tulpen 7350 ha. De bloemenveilingen zetten in ons land per jaar rond ƒ200 miljoen om aan tulpen. De tulp staat als vierde op de ranglijst van de toptien. Al leen de roos, de chrysant en de anjer overtreffen de tulp. De in Nederland geteelde tulpen gaan voor 2/3 deel naar andere landen, in totaal 140 stuks. Bij de bloembolleneksport maakt de tulpenbol 45% uit van het totaal. Dat betekent een eksport van meer dan l'A miljard tulpenbollen. Bij de tulpenteelt zijn een 5000 kwe kers betrokken. Uit de produktie en afzet van de tulp vinden 16.000 men sen een bestaan. De kwekers van tul pen zijn ware uitvinders, want de tulp kent inmiddels een 300 varië teiten. Er is veel veranderd De heer Rijken is met de bloemen vergroeid. Heel lang geleden - in de tweede wereldoorlog - kwam Rijken in dienst van de Vakgroep voor Bloemisterijprodukten. In aanslui ting daarop ontstond de Kommissie van de Groothandel in Bloemisterij- Vrijdag 8 mei 1987 H. Rijken produkten, totdat in 1957 het (hori zontale) Bedrijfsschap voor de groothandel in Bloemisterijproduk ten werd ingesteld. Er is in de bijna 40 jaar dat Rijken de belangen van de bloemensektor behartigde heel wat veranderd. In de na-oorlogse jaren was voor elke zen ding bloemen een vergunning ver eist. Duitsland zat b.v. in die tijd twee maanden 'dicht'. Als je toen 1.000 vergunningen afgaf in een week was dat een piek, maar nu ligt de piek op 8.000 a 9.000 dokumen- ten per dag. Per jaar vergezellen 900.000 a 1 miljoen dokumenten on ze bloemen naar bestemmingen over de grens. Behalve een geweldige toe name van het aantal dokumenten dekt elke set papieren nu een veel grotere zending. Rijken schat dat op 10 maal van toen. Het is dankzij de automatisering en komputerisering dat het aantal men sen in dienst van het Bedrijfsschap Het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek heeft in nauw overleg met het Konsulentschap in Algemene Dienst voor Bodem-, Water- en Be mestingszaken in de Akkerbouw en Tuinbouw te Wageningen bij een tweetal groentegewassen de be mestingsadviezen voor stikstof op ba sis van N-mineraal aangepast per 21 april 1987. Het stikstofadvies voor kroten (rode bieten) is aangepast en verlaagd naar 250 kg N - N bodemvoorraad per ha, om daarmee het kwaliteitsaspekt van het te oogsten produkt nader te accen tueren. Door hogere stikstofgiften neemt wel de kg-opbrengst toe, echter met een afnemend plantgetal, gepaard gaan de met een grovere sortering. Het nieuwe advies is gebaseerd op een optimale opbrengst in de kwaliteit A en modjo A. De stikstofadvisering voor spruitkool die tot voor kort nog werd verzorgd door de regionale voorlichtingsdienst, wordt vanaf 21 april rechtstreeks door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek verzorgd. Dit is een com- putermatig uitgebracht advies, dat ge baseerd is op de stevigheid van de spruitkoolrassen. De indeling naar stevigheid is terug te vinden in de rassenlijst zoals deze wordt uitgegeven door het RIVRO te Wageningen. Naast de driedeling in "zeer stevig, stevig en matig stevig" op het analy- severslag, is in de rassenlijst nog de aanduiding "vrij stevig" en "slap" te vinden. Voor de groep "vrij stevig" kan op groeikrachtige gronden de norm voor matig stevig en op minder groeikrach tige gronden de giften worden aange houden voor stevig groeiende rassen. Voor de rassen genoemd onder de in deling "slap" kunnen de normen voor matig groeiende rassen worden aangehouden. Subsidie Sinds medio '86 verleent de overheid subsidie op de kosten van N- mineraalonderzoek voor een aantal groentegewassen (ƒ37,50 per monster, is circa 50% van de kosten). Zowel spruitkool als kroten behoren tot de ze groep van groentegewassen. Voor bemonstering kunt U zich recht streeks in verbinding stellen met de monsternemer in Uw regio of met het Bedrijfslaboratorium te Oosterbeek (085-341841); de subsidie wordt au tomatisch verrekend op basis van het opgegeven gewas, dat wordt vermeld door de monsternemer, op het bege leidend formulier. niet evenredig toenam. De tien van toen zijn uitgegroeid tot een kleine veertig van nu. Wat is het eigenlijke verschil? De heer Rijken geeft in enkele hoofdpunten aan wat er wezenlijk veranderde bij de afzet van bloemen. De handel was toen kleinschalig en gaf meer zekerheid omdat de lijnen korter en de kontakten persoonlijker waren. Men was toen meer kollega's van elkaar, nu meer eikaars konsu- menten. Toen keek men niet naar een korrel tje zand in de oksel van de plant, nu maakt men er een fyto-sanitair pro bleem van, dat zelfs kan leiden tot een importstop. Toen bleef men in de buurt, als het ging om de afzet in het buitenland, meestal per trein of per vliegtuig, eventueel per boot. Nu brengt men per gekoelde auto - de (als dat kan) voorgekoelde - bloemen naar Zwe den, Zuid-Italië, Spanje, Frankrijk, Engeland en niet te vergeten naar West-Duitsland. Toen kende 'men' zijn afnemers en was persoonlijk of via relaties geïn formeerd over diens naam afzetbe- leid en diens kredietwaardigheid. Nu gaat onze komputer de leverancier informeren over het betalingsgedrag van de afnemers. Toen was alles wat gemoedelijker en nu zakelijker, waarbij Rijken overi gens opmerkt dat er nu veel meer akademici en vrouwen in de bloe mensektor werken dan toen. Het vaasleven Rijken is een nuchter man, die niet klaagt omdat het nu iets minder gaat bij de afzet van snijbloemen, maar naar de toekomst kijkt. Hij stelt vast dat als de tulp gesneden is het proces van afsterven begonnen is, hoe prachtig de bloem ook oogt. Wie het vaasleven van de tulp kan verlengen, zo stelt hij (bijvoorbeeld van 6 naar 7 dagen) is een winnaar. Om dat te worden is echter niet eenvoudig. De oorzaak van een te kort vaasleven kan namelijk nog wel eens ver van Bij redelijk weer zijn in Limmen en Breezand weer de traditionele Bloemendagen gehouden. Hoewel de animo voor dit jaarlijkse bloemenfestijn meestal zeer groot is viel de deelname in Breezand dit keer tegen. Nederlands kampioen werd dit jaar de familie Jongejans met hun mozaiëk "Flame of the dawn world". In Limmen was de deelname zoals in andere jaren wel zeer groot. Hier was het feestelijk karakter vanwege het 35-jarig bestaan van de Bloemendagen extra groot. huis liggen. Stel dat alles goed gaat van de kweker tot aan de detaillist in het verre of dichtbij gelegen buiten land maar dan vervalt de zorg en de verzorging, dan is een deel van ons zwoegen vergeefs geweest. Daarom zou Rijken willen dat de detaillisten (nog) meer aan presentatie en infor matie gingen doen en er een moge lijkheid geschapen werd dat de kon- sument eventuele (gegronde) klach ten kon doorgeven die dan 'terug ge traceerd' zouden moeten worden om de oorzaak van de klacht op te kun nen sporen en weg te kunnen nemen. 'Want de klant is koning' voegt Rij ken toe. De wens van de konsument is in zekere zin voor ons een bevel. Dat geldt des te meer voor wie zich realiseert dat de marges smal zijn en de konsument prijsbewust is. Tenslotte stelt Rijken in dit kader vast dat de rentabiliteit van de tul penteelt (zeker dit jaar) matig is, en vervolgt: 'Voor wie vanuit andere sektoren met een scheef oog naar de tulpenteelt kijkt, kan beter iemand een bos tulpen aanreiken dan ze zelf gaan telen'. Piet Westra d!l7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 17