meer perspektief voor Op termijn lammeren Cebeco komt met eerste modules rundvee programma Over schapen wassen Lammeren vragen extra aandacht Mengelingen korte wenken veehouderij In het rapport "Verruiming van produktierichtingen in de veehou derij" van de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onder zoek (NRLO) wordt gesteld dat.de lage zelfvoorzieningsgraad voor schapevlees in de EG (op termijn) mogelijkheden biedt voor uitbrei ding van de schapenhouderij in ons land. Schapen worden op bijna alle bedrijfstypen gehouden, doch ruim de helft loopt op rundveebedrijven. Volgens de meitellingen van 1984 worden er in ons land op circa 20.000 bedrijven in totaal ruim 600.000 scha pen gehouden. De helft van het aan tal bedrijven houdt meer dan 10 ooien. In vrijwel alle gevallen is de schapenhouderij een kleine neventak, die in veel gevallen zelfs volledig als liefhebberij moet worden gezien. Op ongeveer 4.500 bedrijven worden meer dan 23 ooien per bedrijf gehou den en vormt de schapenhouderij een meer of minder belangrijke vorm van (neven)inkomsten. Dit betreft onge veer 36% van het totaal aanwezige ooien. Schapen worden op nagenoeg alle bedrijfstypen gehouden: ruim de helft van het totale aantal schapen in ons land loopt echter op rundveebe drijven. Produktie De produktie van schapevlees varieer de de laatste jaren van 14.000 - 21.000 ton (1983) per jaar. Het binnenlands verbruik ligt rond 0,5 kg per hoofd. Het grootste deel van het schapevlees wordt geëxporteerd naar België en Frankrijk. Sinds 1980 vindt de export in toenemende mate plaats in de vorm van levende dieren (lammeren). Vo rig jaar werd meer dan de helft levend uitgevoerd. Na een dieptepunt in 1980 is er mede dankzij een ooi-premie van de EG een duidelijke verbetering van de rentabiliteit in de schapensektor opgetreden; in de afgelopen jaren van ƒ32,tot ƒ55,per ooi. Over het jaar 1986, waarvoor in december en januari jl. aanvragen ingediend kon den worden, is de ooi-premie defini tief vastgesteld op ƒ46,83 per premiewaardige ooi. De premie was daarmee ƒ15,— hoger dan in 1985. Dit is een direkt gevolg van de lagere prijzen van slachtlammeren in de tweede helft van 1986. De ooipremie wordt namelijk berekend op basis van het verschil tussen de EG-basisprijs en de marktprijs van de slachtlammeren. Overigens kost de ooi-premie de EG erg veel geld; in 1985 ƒ1,3 miljard. Daarvan ging ongeveer 90% naar En geland. Vooruitzichten Schapevlees is volgens het NRLO- rapport een van de weinige landbouw- produkten waaraan in de EG geen overschot uit eigen produktie bestaat. De zelfvoorzieningsgraad van de EG bedraagt ongeveer 75%. Toen Enge land tot de EG toetrad, heeft de EG zich verplicht om gedurende een aan tal jaren uit een aantal landen buiten de EG invoer van schapevlees toe te staan. Nieuw Zeeland heeft als gevolg hiervan de grootste invoermogelijkhe- den in de EG. Volgens het NRLO- rapport schept de lage zelfvoorzie ningsgraad voor schapevlees moge lijkheden om de schapenhouderij uit te breiden en kan ook Nederland daarin een rol spelen. In ons land is immers op veel melkveebedrijven er varing met het houden van schapen. Bovendien zijn veehandel, slachterij en en exporteurs goed op deze be drijfstak ingespeeld. Een negatief aspekt van het relatief grote aandeel van de export van levende lammeren is dat er voor de schapenhouder wei nig stimulansen zijn om de slachtkwa liteit van deze dieren te verbeteren. Van een uitbetaling naar (geslachte) kwaliteit is dan ook geen sprake. Een ander aspekt is dat lammeren van het Texelse ras in de Nederlandse situa tie meestal tot een slachtgewicht van 25 kg worden aangehouden, terwijl de Franse markt voorkeur heeft voor karkassen van circa 20 kg. Een even tuele extra kwaliteit wordt dan onvol doende betaald. Tenslotte is voor een goed ekono- misch rendement essentieel dat per ooi gemiddeld minimaal anderhalf lam wordt afgeleverd. Een mogelijk heid daartoe bieden de in de in de af gelopen jaren ontwikkelde meer vruchtbare rassen (Swifter, Flevolan der, Noord Hollander). Deze kunnen voor de slachtlammerproduktie ver volgens weer gekruist worden met een Texelse ram. Na het sukses van het Comzog managementprogramma voor de zeu- genhouderij heeft de Cebeco-Handelsraad-dochter Comvee nu ook een programma voor de rundveehouderij op de markt gebracht, on der de naam Comru. Op dit moment zijn er van de vier aangekondig de modules twee verkrijgbaar, namelijk dieradministratie en voe ding. De andere twee, grasiandeksploitatie/bemesting en een bedrijfs- ekonomische administratie, worden in de komende jaren uitge bracht. Gebruikersvriendelijkheid is een be langrijk kenmerk van het Comru programma. De gebruiker vult tij dens zijn werk zogenaamde werk- briefjes in, waarop gebeurtenissen als tochtigheid, dekking en insemi natie, drachtigheidskontrole, afkal ven, ziektes en verkoop worden vast gelegd. Eén of tweemaal per week moeten deze werkbriefjes in de kom- puter worden ingevoerd. Verder is het nodig om de melkkontrole gege vens eens per drie of vier weken in te voeren. De opgeslagen gegevens kunnen weer worden opgevraagd in de vorm van overzichten en attentie- lijsten. Ook is er een mogelijkheid om bedrijfsanalyses van bepaalde knelpunten uit te laten draaien, bij voorbeeld de vruchtbaarheid. Een dergelijke analyse moet de veehou der het bekijken en vergelijken van een hoop cijfers en papier bêsparen. Doorbraak De voedingsmodule kan worden ge bruikt voor het berekenen van indi viduele krachtvoerrantsoenen. Via een interface kan dit weer worden doorgegeven aan de krachtvoerkom- puter in de stal. Comvee medewer ker dr. P. van de Kerk zei bij de pre sentatie van het Comru programma dat naar zijn mening de echte door braak van de automatisering in de rundveehouderij aanstaande is, nu er programma's beschikbaar komen die op personal computers gedraaid kunnen worden, met koppeling aan de voerkomputer. 'Het waren juist de beperkte mogelijkheden van de krachtvoerdoseringskomputer die de doorbraak tot nu toe hebben tegen gehouden. De enige belemmering is nu nog dat niet alle krachtvoerkom- puters geschikt zijn voor koppeling aan het Comru programma. Als de fabrikanten ons voldoende techni sche gegevens verstrekken, kan dat wél. Wij denken dat de takorganisa- tie Taurus hier een rol in zou moeten spelen', aldus van de Kerk. De kop peling van het Comru programma aan Comzog of Comak (akker bouw), kan zonder problemen. Als prijsindikatie kan gelden dat de twee nu beschikbare modules 8000,kosten aan licentie plus software. Voor de bijbehorende komputer en printer komt daar nog eens tenminste ƒ8500,— bij. Het eer ste gebruiksjaar is het onderhoud gratis, inklusief eventuele bijstellin gen van het programma. Daarna is een onderhoudskontrakt mogelijk van ƒ750,per jaar. Voor belang stellenden en toekomstige gebruikers bestaat de mogelijkheid om bij Comvee in Deventer een introduk- tiekursus te volgen. Een goede groei van de lammeren vereist een goed graslandgebruik. Gras is goedkoop en wanneer het - niet te oud is heeft het een hoge voedingswaarde. Lammeren die bijvoorbeeld 1,2 kg droge stof uit gras opnemen kunnen van goed gras gemiddeld 75 gram per dag sneller groeien dan van matig gras. Daarom is een goed beweidings systeem voor lammeren erg be langrijk. Om de vier a vijf dagen omweiden en inscharen bij een graslengte van circa 8 cm is een goede richtlijn. Om steeds vol doende etgroen te hebben, moet men vroegtijdig beginnen met maaien. Daarbij moet men al re kening houden met de stikstofgift. De percelen die eerst gemaaid wor den, kunnen een gift van 120 kg N/ha hebben. Wanneer men een grote koppel schapen heeft kan men de eerste snede gras gebrui ken om een goede voordroogkuil te maken. Maai het gras wanneer er circa 3000 - 3500 kg ds per ha is. De lengte van het gras is dan twee vuisten plus een duim. Houd de veldperiode kort (maximaal vier dagen). Uitwendige parasieten kunnen ook het schaap belagen. Deze pa rasieten, luizen en mijten leven op of in de huid. Ze veroorzaken jeuk. Hierdoor worden de dieren onrustig en ze gaan schuren. Uit val van wol en vermageren zijn bij een ernstige aantasting de gevol gen. Voor het bestrijden van huid parasieten worden tegenwoordig vrijwel algemeen de schapen kort na het scheren zogenaamd gewas sen. De dieren worden hiertoe ge dompeld, zodanig dat de kop boven blijft, in een bad of worden besproeid met water waaraan een speciaal insektendodend middel is toegevoegd. Met het scheren is de bescherming van huidparasieten al grotendeels weggenomen. Bij ge schoren schapen bereikt het wasmiddel gemakkelijk alle plaat sen om het lichaam. Deze jaarlijk se behandeling, die een 30 a 40 jaar geleden nog onbekend was, heeft een gunstige invloed op de gezondheidstoestand van de scha penstapel. Vroeger had de aanduiding van schapen wassen een heel andere betekenis. Het gebeurde toen voor het scheren en had ten doel om de wol op het schaap voor een groot deel van vuil te zuiveren. Bij de heideschapen, die 's nachts in kooien waren gestald, was de wol vaak nogal erg vervuild. Om deze wol met handspinnen te kunnen verwerken was reinigen ervan vóór het scheren gewenst. Dit wassen gebeurde meestal in een heide- meertje omstreeks eind juni. De wasser ging met het schaap te wa ter en de wol werd gewrongen en geknepen. Het was dan wel oplet ten dat de kop van het schaap bo ven water bleef. Eerst werden de rug en de zijkanten bewerkt en vervolgens de buikzijde en de staart. Per schaap was een tijd van 6 a 10 minuten nodig. Dit wassen gebeurde ongeveer een week voor het scheren. Het wassen van scha pen vóór het scheren is al lang ver leden tijd. Vergeleken met bijvoorbeeld een eeuw geleden zijn heideschapen schaars geworden. Het begrip schapen wassen heeft in de loop van de tijd een heel an dere betekenis gekregen. J.H. Lantinga Nieuw electrolytenpreparaat tegen diarree bij kalveren Door Virbac wordt vanaf 1 januari jl. op de markt gebracht het electrolyten preparaat Lactolyte. Dit middel is be doeld voor jonge kalveren die aan diarree lijden, om te voorkomen dat ze door vochtverlies aan uitdroging sterven. Uit Frans onderzoek is geble ken, aldus Virbac, dat een goed pre paraat naast electrolyten ook verteerbare energie moet bevatten om groei-achterstand van de kalveren te voorkomen. Vandaar dat Lactolyte een hoog-energetisch* toevoeging heeft meegekregen. Info: 03420-92544. VLIEGEN zijn lastig voor mens en dier, ze veroorzaken vaak onrust on der het vee. Ook kunnen ze de ver spreiding van ziekten bevorderen. Het is preventief om in en rond de be drijfsgebouwen hygiënisch te werken. Het is haast onmogelijk om vliegen in de weide tegen te houden. Het is dan ook noodzakelijk om ze te bestrijden. Elk jaar weer levert WRANG op veel bedrijven een extra kostenpost op. Wacht niet op de problemen maar voorkom ze. Er zijn mogelijkheden voor. Coccidiose Het lijkt wel of coccidiose in de schapenhouderij elk jaar toe neemt. Deze ziekte treedt voorna melijk op bij de lammeren en veroorzaakt aanzienlijke groeiver traging en soms sterfte. Een tijdi ge behandeling is nodig. Wanneer men het probleem op uw bedrijf kent, is het verstandig om de lam meren preventief gedurende een periode van drie weken krachtvoer met amprolium te geven. Daar voor is van belang dat de lamme ren vooraf gewend zijn aan het opnemen van krachtvoer. Het anti-corridiose voer is verkrijgbaar op recept van de dierenarts. Bijvoeren Krachtvoer bijvoeren is nodig wanneer: Een snelle groei gewenst is, zodat de lammeren op jonge leeftijd slachtrijp afgeleverd kun nen worden. Het grasaanbod nogal wisselt en men toch een egale groei wilt be reiken. Grastekort wordt dan op gevangen door extra krachtvoer. Problemen verwacht worden met coccidiose. Als U het ONKRUID IN DE MA IS gaat bestrijden, kijk dan voordien welke onkruiden er staan. Kies aan de hand hiervan het juiste bestrij dingsmiddel. Pas op voor drift en overlappingen tijdens het spuiten. Het snel LUCHTDICHT AFSLUI TEN VANEEN KUIL, als U er mee klaar bent, is van groot belang voor een goede konservering. De beste me thode is plastik en een laagje grond. In sommige gevallen zal dit niet mo gelijk zijn. Kies dan voor 2 lagen plastik en gebruik eventueel een be- schermzeil. Kies steeds voor plastik welke voorzien is van KOMO-keur. Leg het plastik strak op de kuil. Voor kom het gaan klapperen van het plastik. Kontroleert U Uw KRACHTVOE- RA UTOMAA T wel eens? In de prak tijk zien we dat er grote verschillen optreden in de dosering van de auto maten. Dit geldt niet alleen voor de automaten in de melkstal maar ook voor de geprogrammeerde krach t- voerboxen. Kontroleer ze daarom re gelmatig en stel ze zonodig bij. 16 Vrijdag 8 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 16