Melkquota bij verkoop belast NIEUW IN ZEELAND RIEMENS B.V. "Douven Case zelfrijdende veldspuit" Landbouw in Brabant verdeeld over CDA en PvdA Bezichtiging-Proefrit maken! Mechanisatie centrum VERVOLG PAG. 10 Stichting: meer preventie nodig tegen varkensziekten Van 12 tot en met 16 mei a.s. kunt u kennismaken met het laatste nieuws op gebied van veldspuiten n.l. Uniek in zijn klasse door: a. hydr. knikdissel spoorvolgend b. 4 even grote wielen grote bodemvrijheid c. gebruikersvriendelijke C.A.S. computerbediening, enz. enz. Graag tot ziens tussen 9-22 uur bij uw "Douvendealer" voor Midden-Zeeland. 's Heer Arendskerke (ind. "Eindewege") Telefoon 01106-1502/1592 PACHTER EIGENAAR MELKQUOTUM? Als gevolg van de wijziging per 6 september 1986 van de Beschikking Superheffing en de fiscale rechtspraak is de band tussen landbouw grond en melkquotum aanzienlijk losser geworden. Melkquota wor den daarom thans als zelfstandige bedrijfsmiddelen beschouwd. Aan deze wijzigingen is een aantal fiscale gevolgen verbonden. Voorzover dit voordelen voor de melkveehouderijsector op lijkt te kunnen leve ren, maakt het ministerie van Financiën dit thans onmogelijk door het treffen van een aantal maatregelen. Tot nu toe was het zo dat van het ontvangen bedrag bij verkoop van melkquota ten hoogste 32,5 cent per kilogram was belast. Dit gold zowel voor de verkoop aan derden als bij gebruikmaking van de op koopregeling. Deze faciliteit heeft het ministerie van financiën nu kennelijk laten vervallen door de mededeling in de Staatscourant van 1 mei 1987 dat de landbouwvrijstelling zoals bedoeld in de Wet op de inkomstenbelasting niet meer kan worden toegepast op winst be haald bij overgang van melkquota na 30 april 1987. WIR-premie weg De meningen over het al of niet in aanmerking kunnen komen voor WIR-premie over aangekocht quo tum zijn altijd nogal verdeeld ge weest. Omdat inmiddels duidelijk geworden is dat melkquota als zelf standige bedrijfsmiddelen worden beschouwd wordt vanaf 6 september 1986 erkend dat WIR-premie verkre gen kan worden. Over het al of niet kunnen verkrijgen van WIR-premie over vóór 6 september 1986 aange kochte quota lopen nog procedures. Staatssecretaris Koning heeft de WIR-basispremie voor investeringen In ons land is de discussie nog volop gaande over de vraag wie eigenaar is van het melkquotum de pachter of de verpachter. Prof. mr.dr. G. Heida is onlangs in een artikel in het tijdschrift Agrarisch Recht tot de duidelijk onderbouwde uitspraak geko men dat dit de producent, dus de pachter is. Er liggen echter nog geen recht bankuitspraken. Deze kwestie speelt niet alleen in ons land, ook in andere EG-Ianden is de vraag actueel. In Engeland is het in een bekende drieluik O.V.O. (Onder zoek, Voorlichting, Onderwijs) zal zijn sporen in de toekomst achterla ten. Als voorbeelden voor onder zoek noemde de heer Hamelink de bewaarproblematiek in de fruitteelt, het bacterievuur en het proefveld onderzoek. Tenslotte noemde de voorzitter van de ZLM tuinbouw- commissie de ontwikkeling in de na tuur "onvoorstelbaar": was het half april nog doods, enkele dagen later hadden we een uitbarsting van groen en bloemen welke overweldigend is. Hij riep daarom iedereen op van dat moois te genieten door nog deze week per fiets of te voet te gaan bele ven wat de boomgaarden te bieden hebben. Diskussie tuinbouw Het hoofdbestuur nam met instem ming kennis van de uitspraak van de Raad van Beroep inzake de gelegen heidsarbeid. Er is nu meer duidelijk heid ontstaan omtrent de vraag wan neer er sprake is van een verzeke ringsplicht. Dit vormt een goede ba sis om met het ASF rond de tafel te gaan zitten. "We zullen samen ver der moeten", zo oordeelde het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur besloot op de No ta Fruitteelt 1986-1990 terug te ko men, nadat de tuinbouwcommissie zich een oordeel heeft gevormd over deze Nota. Algemene situatie Het COPA organiseert op 19 mei a.s. een manifestatie in Brussel om te protesteren tegen de afbraak van de marktsteuninstrumenten en om zich sterk te maken voor het behoud in melkquota op of na 1 mei 1987 nu echter bij beschikking op nul gesteld. Dit zal later bij wet geregeld worden. De kleinschaligheids WIR- premie kan echter niet via een be schikking vervallen. Deze premie (6 procent maximaal) zal in de aange kondigde wetswijziging vervallen worden verklaard. Dit gaat waar schijnlijk in op de datum van indie ning van het wetsontwerp. Melkkoe De bovengenoemde wijzigingen le veren aanzienlijk fiscaal voordeel op voor de schatkist. Het lijkt erop dat dergelijke gerechtelijke procedu re tot een uitspraak gekomen: de pachter kan zonder toestemming van de eigenaar gebruik maken van de opkoopregeling. De En gelse landpachtersbond verwacht grote gevolgen van deze uit spraak. In Nederland is nog steeds geen duidelijkheid, maar aangezien in ons land dezelfde vraag actueel is en dezelfde Euro pese opkoopregeling van toepas sing is zal het ook hier wel tot procedures komen die de hoog nodige duidelijkheid geven, t. van het landbouwinkomen en verbe tering van de leef- en werkomstan digheden in de landbouw. Daarmee wil het COPA uitdrukking geven aan de eenheid en solidariteit van alle E.G.-boeren. Het hoofd bestuur staat volledig achter deze manifestatie. Er zal een ZLM-bus met zo'n 50 deelnemers naar Brussel gaan. Ook de regionale pers zal wor den uitgenodigd om mee te gaan. De heer Van der Maas benadrukte nog eens dat hem vooral de arrogantie vanuit het ministerie van Landbouw dwars zit. De ZLM heeft ervoor ge pleit een zo breed mogelijk CLO- overleg te organiseren om het mis noegen te uiten over de houding van het ministerie. Er komt nu op 8 mei een CLO-overleg waarvan iedere re gionale organisatie 2 a 3 vertegen woordigers aanwezig zullen zijn. Er zal dan onder andere met de voorzit ter van het COPA, de Deen Kjeld- sen, worden gesproken. Het hoofd bestuur vond dat de ZLM er bij het KNLC nog eens op moet aandringen om zeer sterk stelling te nemen tegen de E.G.-voorstellen en de arrogante houding van het ministerie. Verder sprak het hoofdbestuur zijn verontrusting uit over de geringe be langstelling die de Tweede Kamer heeft voor de gevolgen van de voor stellen van de commissie Oort voor de land- en tuinbouw. Vooral de af schaffing van de middeling en het bijzonder tarief kunnen ingrijpend zijn. Overige zaken De excursie van de ledenraad zal op 1 juni a.s. in de kring Tholen/St. Philipsland plaatsvinden. Op 18 mei a.s. zal het dagelijks bestuur een werkbezoek brengen aan de kring West Brabant. Financiën de melkquotering als een hoogproduktieve melkkoe gaat ge bruiken. Twee zeer belangrijke landbouw- wensen zijn nog niet geregeld, name lijk het niet aan belasting onderhevig zijn van overdracht van melkquota die in familieverband voor niets overgaan en de vrijstelling van melk quota voor de vermogensbelasting. Er zijn vele goed onderbouwde rede nen door de landbouworganisaties aangevoerd voor deze twee redelijke wensen. Nu bovendien de bovenge noemde maatregelen zoveel voordeel voor de schatkist opleveren, moet Staatssecretaris Koning hier nog meer begrip voor hebben. Dam Jaarsma De Stichting Gezondheidszorg voor Dieren vindt dat nieuwe maatregelen ter voorkoming van varkensziekten moeten worden getroffen in fasen en in overleg met het bedrijfsleven. De stichting wil in de komende tijd be trokken organisaties uitnodigen om over de noodzakelijke preventie te praten. Dat veranderingen in de struktuur van de varkenshouderij hard nodig zijn voor de verbetering van de gezond heid, zegt de stichting in een rapport getiteld "Preventie Varkensziekten". Zo zou Nederland in twee regio's moeten worden verdeeld - noord en zuid - waartussen zonder gezondheids certificaat geen vervoer van biggen mogelijk is. Ook wil de stichting dat de Verordening preventieve maatre gelen van het Landbouwschap en de Identifikatie- en Registratieregeling beter worden nageleefd, onder meer door zwaardere sankties. Op langere termijn streeft de stichting naar een nationaal gezondheidspro gramma voor varkens. Een meldings plicht voor de toename van hePaantal sterfgevallen zorgt dat de kans op ver spreiding van ziekte verkleind wordt. Tenslotte wil de stichting bevorderen dat de natuurlijke weerstand van var kens vergroot wordt. De besturen van de Plattelands Jon geren Zuid, de Plattelandsvrouwen afdeling Zeeland en Noord-Brabant en de ZLM zullen alsnog het project "Wonen en werken op het platte land" nader uitwerken. Afgelopen najaar werd dit project in eerste in stantie opgeschort. Als spreker van de algemene ledenvergadering van d.d. 7 december is de voorzitter van het KNLC en het Landbouwschap, de heer M. Varekamp, gevraagd. De heer Varekamp heeft inmiddels toe gezegd. De heer A.H. Munters is met ingang van 1 januari 1987 voor een periode van 6 jaar herbenoemd als vice- voorzitter van de ZLM. Het hoofdbestuur nam met instem ming kennis van het besluit om de ZLM-manifestatie 1988 te houden op Neeltje Jans. Hoofdbestuur d.d. 4-5-'87 H.C. van der Maas, voorzitter; A.H. Munters, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, algemeen-secretaris; R. Hoizing, secreta ris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen- Duiveland; M.C.J. Kosten, kring Tholen-St. Philipsland; F.A. Dees, kring Noord-Beveland; C. Hamelink, kring O.Zuid-Beveland; S.J. Noteboom, kring W. Zuid-Beveland; C.J. Bierens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boogerd, kring Axel; M. Vinke, kring Hulst; J.C. Ge luk, kring West-Brabant; G.J. de Jager, kring Altena Biesbosch, H. Juin, kring Oost- en Midden Brabant; J.H. Han gers, kring Langstraat; J. Nieuwenhuyse, grondgebruik; G. Sterrenburg, tuin bouw; W. van Veldhuizen, veehouderij; D. Hannewijk, veehouderij. Adviserende leden: Ir. C.A.C.J. Oomen; mw. R. Crezee-Dam; Mw. C.M. Dees; Dhr. L. van Nieuwenhuizen. Diensten/instellin gen: Mw. J. Priem; B. Veerbeek; J. Wie- ringa; T. Elzinga. In het nieuwe kollege van Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant, dat voor het eerste uit acht leden zal bestaan, is de portefeuille landbouw verdeeld over twee bestuurders. De Gedeputeerde D. Sonneveld (CDA) en R. Welschen (PvdA) verdelen de groene koek. De Werkendammer Sonneveld, die al vier jaar deel uitmaakte van pro vinciale staten, zal in het kollege van GS vooral de ekonomische kant van de land- en tuinbouw behartigen. Bovendien krijgt hij het toezicht op de gemeenten, de waterschappen en de gewesten. Ook wordt Sonneveld verantwoordelijk voor de bestuurlij ke organisatie en 'huishoudelijke' zaken op het provinciehuis. De nieuwe PvdA-gedeputeerde Wel schen, die als wethouder van Breda jarenlang volkshuisvesting behartig de, krijgt vooral milieu in zijn porte feuille, met inbegrip van de land- en Westland helpt Belgische bloementelers Het bestuur van Bloemenveiling Westland stelt sinds maandag gedu peerde Belgische bloementelers in de gelegenheid hun produkten te veilen in Bloemenveiling Westland in Naaldwijk. De telers in het Belgische Aalst en omgeving zijn ernstig gedupeerd door het afbranden zaterdag van hun veiling met een oppervlakte van 15.000 vierkante meter. De totale schade aan de Belgische veiling wordt geschat op ruim tien miljoen gulden. tuinbouw. Milieu houdt ook in: natuur- en landschap, ontgrondin gen en de zorg voor het grondwater. De voormalige landbouwgedepu- teerde ir. J. de Geus houdt van zijn oude taken verkeer en waterstaat over. Daarbij gaat hij de voorlich ting koördineren, tot dusverre een taak van de kommissaris der Konin gin. De Geus is tevens waarnemend kommissaris. Gedeputeerde A. Brugman keert ook terug in GS van Noord-Brabant en wel op zijn oude stekje ruimtelijke ordening, volks huisvesting, stads- en dorpsvernieu wing, monumentenzorg, rekreatie en toerisme. De enige VVD-er in het kollege, Jellema, bezet de post fi nanciën, landinrichting, openbare nutsbedrijven en juridische zaken. De vorming van het kollege van ge deputeerde staten in Noord-Brabant is bepaald niet zonder slag of stoot gegaan. Terwijl PvdA en VVD met zes bestuurders wilden volstaan, hield het CDA vast aan zeven gede puteerden, waarvan er vier van het CDA moesten komen. Die laatste eis was keihard en leidde uiteindelijk tot een kollege van liefst acht gedepu teerden, omdat de PvdA met een 4-2 verhouding op grond van de verkie zingsuitslagen geen genoegen wenste te nemen. Ook de VVD wilde graag deel van het kollege uit blijven ma ken. Uiteindelijk vonden de partijen elkaar in een 4-3-1-verhouding. Voor de ekstra gedeputeerde moet Brabant diep in de buidel tasten; naar schatting kost deze bestuurder, inklusief administratieve ondersteu ning, de provincie de komende vier jaren zo'n twee miljoen gulden. 14 Vrijdag 8 mei 1987

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 14