VOO It lie Vit OU W Loon naar werken p.j. zuid geluid Groot sukses gezinsavond Z.L.M. kring Axel en P.J.Z. Oost Zeeuws-Vlaanderen 'Plattelanders' trekken veel publiek in Oostburg op 12, 13 en 20 februari Redaktie: Roelie Troost Oud-P. J.Z.'ers nog steeds fanatieke toneelspelers onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge De Agrarische Kommissies van Zeeland en N.Brabant hebben op hun kommissievergadering in november het rapport "Loon naar Werken" hoofdstuk 3, aan de hand van een overzicht van knelpunten en aan bevelingen, bestudeerd. Naar aanleiding van de vraag van Mr. J. Og- gel, sekretaris van de ZLM, om dit rapport in de hoofdbestuursvergade ring van de ZLM te bespreken, zijn de agrarische kommissies bij elkaar ge weest en hebben van deze bespreking een gezamenlijke notitie opgesteld. Algemene opmerkingen De kommissie van Zeil heeft de bestaande regelingen op fiskaal, so ciaal en juridisch terrein geïnventari seerd en hierbij aanbevelingen gegeven voor mogelijke oplossingen. De verschillende posities van meewer kende vrouwen die genoemd zijn in het rapport zijn ingegeven door de fis- kale wetgeving n.l.: de meewerkende vrouw als ondernemer, de meewer kende vrouw als werknemer en de meewerkende vrouw en de meewerk- aftrek. De meeste vrouwen zijn mee werkende vrouwen; zij zijn de aftrekpost voor hun man bij de fis- kale wetgeving, bepaald door het be- drijfsinkomen, dus geen eigen keuze. In het rapport "Loon naar werken" is totaal voorbij gegaan aan het land bouwbeleid en het struktuurbeleid. De titel van het rapport "Loon naar Werken" is juist gekozen, maar als niet gesproken wordt over het land bouwbeleid dan komt "loon" er niet uit. Als hier geen veranderingen in ko men zal de positie van de agrarische vrouw bepaald worden door het be- drijfsinkomen, dan zullen de belan gen uit emancipatorisch gerichte punten steeds strijdig zijn met de be drijfsbelangen. Vrouwen die dat wil len zouden zelf een keuze moeten kunnen maken. Het moet toch niet zo zijn, dat de stelling van minister Braks enkele jaren geleden uitsproken, dat wat emancipatie betreft de agrarische vrouw al geëmancipeerd is want ze werkt mee op het bedrijf. Vaak is het uit financiële noodzaak dat agrarische vrouwen meewerken. Het werk van de vrouw wordt wel gewaardeerd, maar het mag geen geld kosten. Als vrouwen niet meer uit financiële noodzaak gedwongen worden om te werken, dan is het een eigen keuze van de vrouwen zelf om het te doen. Vrouwen zijn dan niet meer de re kening in de landbouw, het elastiek in de broek van Braks, (gelezen in een skriptie gemaakt door een studente voor de K.V.O.). Er bestaat onduidelijkheid over de meegewerkte uren voor het bedrijf. Het is nu vaak zo, dat de ingebrach te arbeid wordt gemeten aan de werk zaamheden, die anders door de ondernemer zelf ten behoeve van het bedrijf zouden moeten worden ver richt of waarvoor derden ingescha keld zouden moeten worden. Het "eigen" werk van de vrouwen moet zichtbaar gemaakt worden, waarbij niet voorbij gegaan mag worden aan het huishoudelijk werk in gezin en be drijf. Uit de gegevens van het LEI blijkt dat steeds minder vrouwen zich laten registreren als meewerkende vrouw. Reële beloning De meewerkaftrek voor de meewer kende vrouw op het bedrijf moet ge handhaafd blijven, ondanks het feit dat vanuit emancipatorisch oogpunt, een reële beloning beter zou zijn. Er moet meer duidelijkheid komen over de kriteria die de fiskus hanteert ten aanzien van de aard van de werk zaamheden van de vrouw als onder nemer. De urengrens van 1225 uur is veel te hoog voor vrouwen als mede ondernemer in maatschapsverband. Bij een maatschapsvorming tussen man en vrouw is het gewenst, dat de doorschuifregeling uitgebreid wordt ter voorkoming van de afrekening met stille reserves. Wat betreft huwelijksgoederenrecht en erfrecht kunnen de agrarische ge zinnen zelf veel meer regelen dan in de praktijk gebeurd en dan niet alleen regelen, maar ook bijstellen. Het zijn zaken die goede voorlichting vereisen. Een taak van de agrarische kommissies in samenwerking met de landbouworganisaties om hieraan steeds weer aandacht te besteden (be wustwording van eigen situatie). Scholing en opleiding Het is sterk aan te bevelen dat vrou wen meer deelnemen aan kursussen en bijscholing om de nieuwe ontwik kelingen voor gezin en bedrijf te kun nen volgen. Er zijn voldoende mogelijkheden aanwezig, het is ech ter van belang om vrouwen te moti veren om deel te nemen. Drempels moeten worden weggenomen, wel licht ook meer aandacht aan tijdstip kunnen, toelatingseisen en kosten. Agrarische kommissies en standsor ganisaties kunnen hierbij een positieve en stuwende kracht zijn. De overheid heeft geld beschikbaar gesteld (35 mil joen) voor herintredende vrouwen. Waarom ook niet gedacht aan de meewerkende vrouw in het agrarisch bedrijf. Zwangerschapsregeling: een volksver zekering wordt niet wenselijk geacht. Weinig vrouwen zijn lid van de be- drijfsverzorgingsdienst, wat een goe de zaak is. In Zeeland, in bepaalde gebieden, bestaan goede voorzienin gen voor de meewerkende vrouw ge durende zwangerschap en in de periode vóór en na de bevalling. De ze regeling zou door alle bedrijfsver- zorgingsdiensten overgenomen moeten worden. De AAW uitkering voor de meewer kende vrouw is te afhankelijk van het bedrijfsinkomen (fiskale meewerkaf trek). Dit is volgens ons niet juist. Daarnaast heeft hij de mogelijkheid als ze niet voldoet aan de inkomens grens aan te tonen dat er 40 uur ge werkt is. Dit is in de praktijk vaak een onhaalbare situatie. Dus vele meewer kende vrouwen komen niet in aan merking voor een AAW-uitkering. Konklusie De gekonstateerde knelpunten dienen voor zover mogelijk te worden weg genomen. Het uitgangspunt is zoveel mogelijk recht te doen aan de positie van de agrarische vrouw. Wij als agrarische kommissies zullen ons nog meer in moeten zetten voor een bete re waardering en positie van de bouw op het bedrijf. Dit zal naar onze me ning in samenwerking moeten zijn met de georganiseerde landbouw en met name de SEV. We zullen door scholing, bijscholing, kursussen en in dividuele voorlichting: - de positie van de boerinnen, vóór de boerinnen zelf duidelijk moeten maken, zodat de agrarische vrouwen zelf hun eigen keuze kunnen maken. Zelf positie kiezen is niet eenvoudig, dit is een proces, waaraan we moeten werken. - De agrarische vrouwen zullen zelf hun werk zichtbaar moeten maken en de wensen op tafel leggen, waar ze voor kiezen. Herverdeling van taken in bedrijf en gezin zullen besproken moeten worden. (Rapport Trudy Loeffen). Dit alles zal thuis in het agrarische gezin aan de keukentafel besproken moeten worden. Het is geen vrouwenzaak alleen! Op beleidsniveau zullen we als agra rische vrouwen mee moeten praten in samenwerking met de georganiseerde landbouw over de positieverbetering van de meewerkende agrarische vrouw. Als agrarische kommissies zullen we op de hoogte moeten zijn wat de agrarische meewerkende vrouw voor wensen heeft. Hierbij moeten we ons wel goed realiseren dat er ook agrarische vrouwen zijn die niet meewerken om welke redenen dan ook en vrouwen die meewerken gewoon uit liefhebberij. Ook voor de ze vrouwen moeten we als agrarische kommissie open blijven staan. Woensdagochtend 11 maart kunt U verder meepraten over het onderwerp "Loon naar werken". Aanvang 09.30 uur. Opgeven en inlichtingen bij mevr. C.F. Timmermans-Aernoutse, tel. 01192-1432. Op 6 februari jl. werd er in het 'Zeldenrustcollege weer de jaarlijk se gezinsavond georganiseerd. Om 20.00 uur werd de avond ge opend door beide voorzitters te weten Mees Boogerd en Leen Dees. Ze heetten alle aanwezige welkom en hielden een klein toespraakje. Na de opening 20.15 begon het toneelstuk, geheten "t Is crimineel', dit werd opgevoerd door een groep van de PJZ-leden. Het was een toneelstuk in twee be drijven; dat dit toneelstuk aansloeg was te merken aan de reakties uit de zaal en de komplimenten daarna. Om 22.00 uur was dit toneelstuk afgelopen. Men kon nu onder het genot van een drankje, een hapje en een dansje de verdere avond doorbrengen, de mu ziek werd deze avond verzorgd door het zeer goed spelende orkest 'Amber'. Tevens werd er deze avond nog een grote verloting gehouden onder de aanwezige mensen. Voor de verloting waren er weer een 50-tal prijzen, de schenkers van deze prijzen nogmaals hartelijk dank. Deze trekking werd om 23.45 uur gehouden onder leiding van de heer Mees Boogerd. Na de trekking kon men nog tot 1.00 uur dansen onder het genot van een drankje en een hapje. Dat deze avond een enorm sukses was bleek door de goede reakties en het grote aantal mensen dat was gekomen. Nadat alle mensen vertrokken waren werd de zaal door de aanwezige bestuursleden en leden opgeruimd. En om drie uur konden de tevre den bestuursleden naar huis keren. Fr. Martens, korrespondent Op 20 februari (vandaag) en, on der voorbehoud, eind februa ri/begin maart nog eens, treedt het toneelgezelschap 'De Platte landers' uit West Zeeuws- Vlaanderen op in het Ledelthea- ter te Oostburg. De eerste twee avonden (12 en 13 februari) van het vierhonderd plaatsen tellende theater waren uitverkocht. Men brengt het stuk 'Beloofd is Be loofd' van de schrijfster J. Hemmink-Kamp onder leiding van regisseur Frans Haak. Ruim tien jaar geleden had je een groep enthousiaste West Zeeuws vlamingen, die verenigd waren in de Plattelandsjongeren Zeeland, afd. West Zeeuws-Vlaanderen. Een van hen was Izaak Haartsen, landbouwer in Schoondijke. Vrijwel elk jaar deden ze mee met het spelen van toneel. Hier mee werden dan wedstrijden ge houden, eerst regionaal en als dat goed lukte, zelfs op landelijk ni- vo. Met als bekroning het Ju weel. Omdat de maksimale leef tijd, om lid van de Plattelands jongeren te zijn, dertig is, was men genoodzaakt om ook te stoppen met toneelspelen. Maar het bloed kruipt.... Izaak Haart sen, voorzitter van de toneelvere niging 'De Plattelanders' vertelt: 'Nadat onze vaste groep zo'n vier jaar gestopt was, besloten we in 1979 om het stuk Pastoor Zonne- vijle van Cor Schijve uit te voe ren. Dat beviel zo goed en de reakties waren dermate positief, dat besloten werd hiermee door te gaan'. En de Plattelanders wa ren geboren. Sindsdien speelt men tweejaarlijks een toneelstuk in onvervalst West Zeeuws vlaams dialekt. Elke keer was het Ledeltheater vier tot vijf keer uit verkocht. In totaal is de groep twintig men sen groot, maar ze kunnen nog altijd nieuwe enthousiastelingen gebruiken. Men is nu zelfs van plan om elk jaar een uitvoering te geven. Fanatiek De groep is behoorlijk fanatiek.. De voorbereidingen voor 'Be loofd is beloofd' begonnen reeds in mei '86. Eerst moest het stuk vanuit het Drents in het Zeeuws- Vlaams vertaald worden. De re petities begonnen dan in septem ber '86. 'En we hebben een fana tieke groep', aldus regisseur Frans Haak, 'feestje of verjaar dag, óf niet, altijd zijn we op de re petities present. De spelers zijn deze keer Ko Heule, Koos Diele- De 'Plattelanders' bestaat uit 20 personen, maar nieuwe enthousiaste toneelspelers zijn nog steeds welkom man, Marianne Basting, Cees Verhage, Jan Poissonier, Tonnie Rijnberg, Erna de Smet, Bram Luteyn, Marja Castelijn en Betsy Brakman. Het fraaie dekor werd gemaakt door Erik Brakman en Izaak Haartsen en spelers. Dit is helemaal nieuw gemaakt. Souf- fleuze tijdens de voorstellingen is Ghislaine Rosendaal. Droomwens Izaak Haartsen zou nog graag eens zien dat, bijvoorbeeld bij het tienjarig jubileum in 1989, het toneelstuk 'Joantje' van Cor Schijve op de planken zou wor den gebracht, maar de hoeveel heid aan kostuums en het ter plaatse moeten uitvoeren van de muziek maakt dat nogal moeilijk. 'We zijn een ongesubsidieerde toneelvereniging, dus alle kosten moeten worden terugverdiend'. Regisseur Frans Haak zoekt nog een goeie schrijver of schrijfster, die in staat is een eigentijds to neelstuk over West Zeeuws- Vlaanderen te schrijven. Maar dat dat geen makkie is, weet hij ook wel. Voor de uitvoering van vandaag (de 20e) zijn nog kaar ten in de voorverkoop te krijgen, en wel bij sigarenzaak Dhaenens in Oostburg (01170 - 2532) en Ko Heule aan de Lampinsdijk 1 te Nieuwvliet (01171 - 1437). De verwachtingen zijn ook voor de derde voorstelling hooggespan nen, zodat misschien een vierde voorstelling op 25 februari volgt. Helaas was bij het ter perse gaan van dit nummer deze informatie nog niet bekend. Weer blijkt maar eens waar het op een leuke manier toneelspelen van Platte landsjongeren toe kan leiden jawel, uitverkochte zalen! Vrijdag 20 februari 1987 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1987 | | pagina 21