Kijken - maar dan ook zien A Z Z. z z z Puzzel VIIO I! lie VI'Oil w krubri u U ki u 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ij 15 r 16 17 18 19 20 n n n r Laaf u zich een kool stoven? onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Er is veel te kijken, elke dag weer als we de tijd ervoor nemen. Heel boeiend kunnen de luchten zijn, prachtige stapelwolken, schitterende donkere buien met gouden randen. Maar ook de strak blauwe lucht op een stralende dag is heel mooi. In dit jaargetijde trekken de vogels weer naar zuidelijker streken. Dat alleen al is een rustig bekijken waard. Hoog in de lucht gaan ze in vaste formatie met een aanvoerster vooraan en daarnaar kijkende droomde ik weg met "Niels Holgersons wonderbare reis". De schrijfster van dat boek, de Zweedse Selma Lagerlöf gaf ons dat verhaal in 1911 en nog kan men er van genieten. Het boek geeft veel over Zweden, over de Zweden, maar het heeft ook een filosofie over het leven en de samenleving. Ganzen Hoe gaat dat in de "ganzenwereld" en hoe bij de mensen en wat leert Niels op zijn reis met de ganzen niet allemaal? Het is een geven en krijgen van weerskanten en er is geen nemen bij. Onder de indruk van al het grote De wintergroentes zijn zo weer volop aan de markt, bijzonder lek ker en redelijk betaalbaar en dat geldt in het bijzonder voor de kool-soorten! Onze kool, waar mee u buitengewoon heerlijke maaltijden kunt bereiden, komen voornamelijk uit Noord-Holland. Ze zijn bijzonder rijk aan vitami ne C, vitamines die er ook goed in blijven mits men de kool in zeer korte tijd gaar kookt, 15 a 20 min. en waarbij ook het bekende kool luchtje tot een minimum beperkt wordt. Ook is de kool behalve ge kookt zeer goed te verwerken in salades en als rauwkost te eten, ui teraard wel ragfijn gesneden, ge raspt of geschaafd. Verwerkt u de kool als rauwkost reken dan on geveer 125 gram per persoon. Kookt u het hou dan ongeveer 250 gram per persoon aan. U ziet mo gelijkheden ten over! Daarom pikten wij er een oven schotel voor u uit een kombinatie van aardappelpuree, vlees, en zuurkool. "Zuurkool" Een fijngesneden met jeneverbes sen gekruide en licht gezouten wit te of halfom half savoyekool! Omgezet door melkzuur bakte- riën, die de kool een fijne enigs zins frisse zeer aromatische smaak mee geven, wordt de kool zeer licht verteerbaar. De zuurkool wordt veel gebruikt bij het maken van stamppot en ovenschotels. Maar dat wist u al! Iets minder be kend is dat de zuurkool ook veel wordt gebruikt als begeleiding van gevleugeld wild en diverse salades. Ook is de zuurkool vandaag aan de dag praktisch het hele jaar door verkrijgbaar dankzij de nieuwe be waartechnieken. Maar genoeg hierover en aan de slag! Daarvoor hebben wij het volgen de nodig: (±5 pers.) 500 gram mager varkensvlees in blokjes (saté vlees) 1 kg zuurkool 1/4 liter water of vleesbouillon 1/4 liter witte wijn 2 grote uien 1 grote zoetzure appel 100 gram boter of margarine 2 eetl. parmazaanse kaas 1 eetl. bloem 1 eetl. paneermeel 1 theel. paprikapoeder, iets zout en peper, 1 theel. basilicum, Vi theel. kerrypoeder: Mix deze krui den tot een melange. Voor de aardappelpuree is het vol gende nodig: laP/2 kg geschilde aardappelen, wat zout, verse pe per, iets melk, een kluitje marga rine, nootmuskaat en 2 eidooiers. En de bereiding gaat als volgt: zout en peper de vleesblokjes en werk ze door de bloem. Smelt een deel van de boter in een ruime braadpan en bak hierin de blok jes vlees samen met de in grove stukken gesneden uien lichtbruin! Temper de warmtebron en voeg er de lichtgewassen en iets uitgekne pen zuurkool, de fijngesneden ap pel en de kruidenmelange aan toe. Werk dit goed door elkaar en voeg er nu de bouillon en de wijn aan toe en breng het aan de kook, tem per de warmtebron en laat het 15 a 20 min. zachtjes smoren. Maak intussen van de gekookte aardappelen de nootmuskaat, zout, peper, margarine en de melk een stevige puree en roer er (op het laatste moment) vlug de eidooiers door. Beboter nu een ruime oven schotel en bedek de bodem met het zuurkool-vleesmengsel. Bedek het vervolgens met een dikke laag aardappelpuree (hou wat puree achter). Spuit er nu met een spuit zak of garneerspuit een paar leu ke rozetten op van de achtergehouden aardappelpuree en bestrooi het met de paneermeel vermengd met de parmazaanse kaas. Maak het af met hier en daar een kluitje boter. Plaats de schotel in een matig warme oven (160°C a 175°C) en laat hem in 30 a 40 min. goed warm worden en kleur de schotel op het laatste moment mooi bruin!! Tip: Dit soort schotels kan men even tueel een dag of ochtend van te vo ren klaarmaken. U kan dan de schotel in een voorverwarmde oven in 45 min. op 160°C a 175°C door en door heet laten worden! Dek de schotel af met een deksel of een stukje aluminiumfo lie en verwijder dit pas op het laat ste moment om uitdroging te voorkomen. En zet de schotel tot slot wat hoger in de oven en kleur deze! Zorg er ook voor dat u de juiste temperatuur kiest en verwarm de oven (tenzij anders vermeld) altijd voor. M.A. van der Vliet is Niels als hij heel klein is geworden en misschien denkt de schrijfster in die richting voor iedereen. Het was haar bedoeling om met dit boek een bijzondere vorm te geven aan de aardrijkskunde lessen, maar het werd veel meer. Het neemt ons mee in de dierengemeenschap en toont de daar heersende wetten van de sterkste en het verschil tussen le ven en overleven of het doden uit moordlust. Nodig en zien In een van haar andere boeken zegt Selma Lagerlöf: "Het ene nodige is dat wij ogen hebben die gods heerlijk heid kunnen zien". Zien we dat ook echt in de schepping OF nemen we de tijd om het te zien? Als we nu in de tuin wat opruimen of de laatste vruchten oogsten zien we aan de bomen de volle knoppen die in de komende lente open zullen gaan. Het is geen dode periode, deze tijd van het jaar. Alles is in schijnbare rust maar wel vol belofte. Het leven gaat voort en de jonge planten die in de za den reeds kiemen, we zien ze nog niet maar ze zijn er al wel. De reis Eigenlijk moeten we bij het begin be ginnen, en dat begin is als Niels de jongen thuis is en van zijr\ moeder een lange preek moet lezen terwijl de en bovennatuurlijke. Haar eerste boek is "Gösta Berling" en later volg den nog vele andere. - De kraaien Het hutje op de grote heide ten z.w. van Smaland is de geheime slaap plaats van Haspel de kraai. Hij was groter en sterker dan de andere kraai en en van goede familie maar niets van dat hielp, hij werd steeds uitge lachen. Hij zou aanvoerder van de he le troep moeten zijn maar de macht was nu in handen van een wrede en wilde kraai. De kraaien vonden in een kuil een vrij grote aar den pot. Zelfs met hulp van de vos kregen ze de pot niet open maar wel hoorden ze de zilveren munten ram melen. Op aanraden van de vos roof- clen ze Niels, Duimelot genaamd, weg van de ganzen. Hij komt dan op de rug van Haspel en overal waar hij overvloog riep hij tegen de vogels en op hun vraag wie hij was riep hij dan: dit is kraaienroof, die met je liedje SP°L Alleen Haspel was gebleven en bracht hem haar een veilige schuilplaats opdat de vos hem niet zou krijgen, want dat was zijn voorwaarde geweest. Haspel breng,. Duimelot naar het hutje waar hij sla pen kan. later zit hij op zijn rug en slaapt on der de vleugels. De Vos Verraden door een van de kraaien vindt de vos hem de volgende morgen en dan steekt hij een bos stro in brand en gooit dat op de vos die daarop de benen neemt. Niels vlucht als de hut in brand gaat de heide op waar de ganzerik op aanwijzingen van de vo gels, die vertelden waar de kraaien roof heen was, hem vond. Kijken en zien Met Niels (Duimelot) kijken we naar het leven van vooral de vogels maar ook van de mensen. En soms komen de situaties die worden beschreven akelig bekend vóór. De opbouw van een samenleving lijkt zoveel raakpun ten te hebben met die van nu in de wereld. De terugkeer van Niels bij zijn ouders is heel aangrijpend beschreven. Hij wordt weer mens terug na de lange omzwervingen door het mooie land en hij is zeer wijs geworden. Sprookje Het was als een sprookje of als een film het verhaal van de wonderbare reis. Veel is onwaarschijnlijk maar het landschap en de bewoners, de dieren op het land en in de lucht kwamen veel nader. We zagen de wijze waar op ze leven en ook het waarom soms. Heel mooi is de beschrijving van de kraanvogeldans als kroon op het gro te dierenfeest waar nooit een mens bij mag zijn. Kijk En dan zie je gewoon wat er nu aan het gebeuren is. Wat doen wij met datgene wat ons is gegeven? Wat be tekent vrijheid voor de mensen nu. Het is niet alles kunnen zeggen wat men denkt, want zodra dat een ander pijn of verdriet geeft had je eigenlijk niet de vrijheid om dat te zeggen wat je zei. Kijk wat er te zien is en pro beer het ook te zien. Niets is eenvou diger dan kritiek maar daar gaat niet altijd zien aan vooraf. Wolken De wolken aan de hemel, ze wisselen van kleur, van grootte en vooral van model. Van een prachtig sneeuwland schap veranderen ze in donkere ber gen en een volgend moment zijn er blauwe meren tussen te zien. Het is en blijft boeiend en dan kunnen we vergeten wat we wilden doen. De tuin opruimen of de ramen zemen of nog iets heel anders. De tijd gaat met de wolken mee en de vogels trekken ver der om toch het volgend voorjaar weer terug te keren naar het vertrouw de, naar het bekende, naar het thuis voor die tijd. Thuis Wat een mens nodig heeft is wat Sel ma Lagerlöf schreef maar ook dat wat meer is als een dak, een huis, een mens heeft een thuis nodig om zich te kunnen ontplooien maar ook om zichzelf te vinden, wie zijn we, wie ben ik. Dat zijn de vragen van deze tijd maar het waren ook de vragen in de tijd dat Selma Lagerlöf haar boe ken schreef. Laten we KIJKEN - maar dan ook ZIEN. P.J. de Rooy-Janse Hing Niels eerst aan de hals van de ganzerik, ouders naar de kerk zijn. Hij heeft dat niet veel zin in en als hij dan de klei ne huiskabouter ontdekt en deze in zijn vlindernetje vangt dan begint het pas. Niels plaagt het kaboutertje zo erg dat deze hem in een kabouter ver andert en zelf weer weg is. Als Niels probeert de ganzerik tegen te houden als die de roep van de wilde ganzen wil volgen wordt hij meegenomen en ontstaat er een bijzondere band tus sen de ganzerik en de jongen. Hing hij eerst aan de hals om de ganzerik tegen te houden, later zit hij op de rug en slaapt onder de vleugel. Onderweg ontmoeten ze andere dieren en Niels verstaat nu de taal. Ze vertellen elkaar van de jongen en al het leed wat hij over de dieren in zijn omgeving bracht. Doordat hij een paar maal de ganzen redt uit handen van de vos wint hij hun vertrouwen en als hij hoort dat hij weer terug mens kan worden als hij de ganzerik veilig thuis brengt doet hij alles om de ganzen en andere dieren te helpen. Samen trek ken ze door het land en onderweg leert Niels zo veel dat hij wenst terug naar school te mogen en zo meer te leren en ook beter op te letten, nu mist hij veel en dat was niet nodig geweest. De schrijfster Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf, gebo ren in Varmland 20-11-1858 en over leden 16-3-1940 te Marbacka, was onderwijzeres in Landskrona. In 1897 begon ze te schrijven en naast kennis en filosofie kenmerkt haar werk zich mede door grote wijsheid en mense lijkheid maar ook voor het mystieke Rond de cijfers dienen in de richting van de wijzers van de klok woorden van acht letters te worden ingevuld. In ieder vakje komen twee letters te staan. De twee eerste letters van het eerste woord komen in het vakje links van het cijfer 1 te staan. Waar de andere woorden beginnen moet u zelf uitzoeken. Als u de hele puzzel hebt opgelost, moet u met behulp van de tien letters, die voorkómen in de vakjes met een sterretje probe ren de naam van een beroep te vor men. De lettergroepen hoeven hier voor niet meer onderling verwisseld te worden. 1. verrassing; 2. wagen, op het spel zetten; 3. ronde, die de overwinnaar nog eens alleen rijdt; 4. vertoond kunnende worden; 5. om het haar gebonden band; 6. afzettings gesteente; 7. de spijzen opdragen en ronddienen; 8. dreunend schokken; 9. smalle strook land, die in het wa ter uitsteekt; 10. iemand die een lan ge hals-heeft; 11. met zich nemen waarheen men gaat; 12. iemand van zijn eigendom beroven; 13. iemands eer of goede naam schenden; 14. verlichtingstoestel; 15. assistent in een laboratorium; 16. instrument om muziekinstrumenten te stem men; 17. met het zintuig van het ge voel waarnemen; 18. iemand die lan ge benen heeft; 19. gearceerd gedeel te; 20. pottenbakkerskunst. c Vrijdag 14 november 1986 <>8vi TtttatëWfMS 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 21