ZLM-hoofdbestuur: grond slechts produktie nemen en op vrijwillige tijdelijk uit basis! V oorlichtingsdagen mestwetgeving Aktie 'Rekenen voor Beslissen' weer van start! Suikersysteem Onevenredig gepakt Beloningen voor boeren die voer met lager fosforgehalte gebruiken "Nu steeds meer (landbouw)politieke beleidsmakers in de EG en ook in Nederland zich meester maken van het idee van grond uit de pro duktie te nemen lijkt het voor de Nederlandse akkerbouw en in het algemeen voor de Nederlandse landbouworganisaties niet meer zo van belang om voorop te lopen bij presentatie van een EG- braakprogramma dat in alle EG-landen verplicht toegepast zou moe ten worden. Alles overziende lijkt het voor de Nederlandse akker bouw van belang om slechts te pleiten voor een EG-programma met als doelstelling een vrijwillige "set-aside" waarbij een en ander natio naal kan worden ondersteund. Immers, ieder stukje grond dat uit de produktie genomen wordt is bevorderlijk voor de concurrentiepositie van de Nederlandse akkerbouw". Dit stelde de voorzitter van de Ak kerbouwcommissie van de ZLM, de heer H.C. van der Maas maan dag 3 november j.l. tijdens de hoofdbestuursvergadering in het Landbouwhuis te Goes. Het ZLM-hoofdbestuur kon zich, zo bleek uit de diskussies, wel vinden in de door de voorzitter van de akker bouwcommissie naar voren gebrach te konklusies. Uitdrukkelijk werd gesteld dat er op zich niets tegen het tijdelijk uit de produktie nemen van grond is maar het moet dan wel plaatsvinden op vrijwillige basis en tijdelijk. Samenvattend: een pro- duktieverlaging van granen moet niet geregeld worden via kontingen- tering maar via het socio- struktuurbeleid in het kader waar van bedrijven beëindigd kunnen worden. Verder kan op vrijwillige basis worden ingespeeld op het rela- tienotabeleid waarbij een extensieve re bedrijfsvoering mogelijk is Voorts kan worden meegedacht bij het vrijwillig tijdelijk uit de produk tie nemen van grond. Hoe dit laatste moet worden geregeld zal mede af hangen van de standpunten hierover bij de andere EG-landen. Wel zal er bij het relatienotabeleid op moeten worden toegezien dat agrariërs die in een relatienotagebied hun bedrijfs voering op de gebruikelijke wijze willen voortzetten geen schade on dervinden van de beheersbepalingen in hun gebied. Hierop zal kritisch moeten worden toegezien. Bij de behandeling van het suiker systeem 1987 stelde het hoofd bestuur nog eens nadrukkelijk dat alles in het werk zal moeten worden gesteld om handel in suikerquota te voorkomen, zoals de nota nu voor ligt lijkt dat toch niet geheel uit gesloten. Het hoofdbestuur kon zich vinden in het zgn. bewaakt meng- prijssysteem dat met ingang van het teeltjaar 1987 gaat gelden voor de teelt van suikerbieten in Nederland. Het hoofdbestuur sprak zijn zorg uit over het beleidsvoornemen bij de Minister van VROM om een twintig tal bestrijdingsmiddelen voor akker bouw en tuinbouw uit de handel te nemen. Dit betekent een flinke stap terug. Een zorgerlijke ontwikkeling waarop we erg alert zullen moeten zijn. Ten aanzien van de 1 januari 1987 van kracht wordende mestwet geving stelde het hoofdbestuur vast dat het probleem van de mestover schotten niet kan worden opgelost door de akkerbouwgebieden omdat daarvoor in die gebieden onvoldoen de ruimte is. Voorts sprak men zich uit tegen, een registratieplicht tbij de akkerbouw. Het hoofdbestuur gaf voorts uiting aan zijn bezorgdheid bij de export van schapen naar Frankrijk. Hoewel er in Frankrijk vraag is naar schapen durven de Nederlandse exporteurs de dieren niet uit te voeren omdat de Franse boeren deze import niet ac cepteren en met akties dreigen. Hier door zijn de prijzen van schapen on der druk komen te staan. Voorts hangt de bloemenexport naar de VS een heffing boven het hoofd. Wan neer deze heffing zou worden in gesteld dan kan dat ernstige gevol gen hebben voor de bloemensektor. De heer Van der Maas sprak er zijn teleurstelling over uit dat het eerder door de ZLM geopperde idee van braken in combinatie met het hand haven van het prijsniveau bij granen door de politiek onjuist is gepakt en geïnterpreteerd. Zowel vanuit Brus sel als vanuit Den Haag wordt nu voorgesteld om braken te laten sa mengaan met een prijsverlaging bij de granen. Van der Maas: "Hierbij wordt de akkerbouw onevenredig zwaar gepakt. We moeten deze optie ten zeerste bestrijden. Het is of het één of het ander. Een verstrengeling van braken en prijsverlaging zoals de EG die wil door voeren mondt uit in een onaanvaardbare tempo van sanering". De heer Van der Maas kwam met be trekking tot het graanbeleid op grond van enige nota's en studies tot de volgende konklusies: - Doorgaande prijsverlaging van granen biedt geen enkele oplossing voor het overschottenprobleem; ter wijl het wèl zal leiden tot een akker- bouwcrisis vanwege de spilfunktie van de granen in beleid en bouw plan, die een onnodig keiharde sane ring met zich mee zal brengen". De keuze voor 'bedrijfsvergroting als doelstelling" is vanuit landbouworganisatie-standpunt, een verwerpelijk standpunt en biedt overigens ook geen enkel soulaas voor de overschottenproblematiek. -Een verplicht EG- braakprogramma, gekoppeld aan een doorgaande prijsverlaging, bete kent "dubbel gepakt worden", en is dus onaanvaardbaar. Een eventuele EG-braakligging, dan wel "set- aside"-programma is slechts aan vaardbaar indien zo volledig mogelij ke inkomenscompensatie voor de te ler geboden wordt middels braak- premie en/of hogere graanprijzen. De absolutevoorkeur gaat uit naar het instrument van hogere graanprij zen, omdat daarmee géén (extra) aanslag op het EG-budget gedaan wordt. Ter oplossing van de huidige EG-graanoverschottenproblematiek is maar één doelstelling mogelijk, na melijk een "schone" markt zonder exportoverschotten. Dat betekent de produktie beperken en afstemmen op de interne EG-consumptie tweesporen-gedachte van de Hoofd afdeling Akkerbouw van het Land bouwschap dat graanexportmoge- lijkheid naar derde landen een Ne derlands belang zou zijn is onbegrij pelijk en verwerpelijk. - Het gewenste tijdelijke karakter van een braakregeling zal duidelijk moeten blijken uit de doelstellingen en de politieke wil van het EG- landbouwbeleid. Het betreft hier dan de stimulering van andere (te- kort)-gewassen, permanente ont trekking van grond aan de landbouw voor houtteelt en recreatie) en exten sivering van het grondgebruik bij o.m. beheerslandbouw met prioriteit voor natuur en landschap. - Bij een verplichte braakregeling zal, gerefereerd aan het meest recen te totale EG-graanareaal, per bedrijf per jaar een verplicht percentage van het graanareaal braakgelegd moeten worden en niet van het akkerbouw- areaal! Het hoofdbestuur ging akkoord met de conceptbegroting voor 1987 en met de voorgestelde verhoging van de basiscontributie met 10,per lid en van de heffing per ha met 1,De begroting zal ongewijzigd aan de algemene vergadering wor den voorgelegd. Hoofdbestuur d.d. 3 november 1986 A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Mun ters, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, algemeen-sekretaris; R. Hoiting, sekreta- ris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen- Duiveland; Ph. v.d. Hoek, plv. kring Tholen-St. Philipsland; H.C. van der Maas, kring Noord-Beveland; C. Hame link, kring O. Zuid-Beveland; S. v. Note- boom, plv. kring W. Zuid-Beveland; C.J. Bierens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boo- gerd, kring Axel; L. v. Dixhoorn, plv. kring Hulst; J.C. Geluk, kring West- Brabant; G.J. de Jager, kring Altena Bies- bosch; H. Juin, kring Oost- en Midden Brabant; J.H. Hartgers, kring Langstraat; M.J. Goud, tuinbouw; G. Sterrenburg, tuinbouw; W. van Veldhuizen, veehoude rij; K. Timmers, P.J.Z. Adviserende le den: Ir. C.A.C.J. Oomen, Ir. W.Z. v.d. Meer, mw. C.J. Donken, mw. C.M. Dees en Ir. H.A. Okma. Diensten/instellingen: mw. J. Priem, B. Veerbeek en J. Wierenga. Evenals vorig jaar wordt in liet zuid westelijk zeekleigebied weer een voor- lichtingsaktie voor akkerbouwers gehouden onder de naam: "Rekenen voor Beslissen". Wat is het doel van deze aktie? De huidige en de toekomstige be drijfsvoering vragen van de boer een goede basiskennis op technisch en ekonomisch gebied. Aan de teelt van de akkerbouwgewassen is de laatste jaren en wordt de komende tijd nog veel aandacht besteed. Denk hierbij bijvoorbeeld aan het nuttige werk van de gewasstudiegroepen. Het samen met kollega's met de problemen be zig zijn, werkt zeer stimulerend. In aansluiting daarop is ook voor het gebied van de bedrijfsekonomie ge zocht naar een methode om daarmee in groepsverband bezig te zijn. Dit is de Konsulentschappen in het Zuid westen en de SEV-diensten van de landbouworganisaties CBTB, NCB en ZLM. Elke groep wordt begeleid door een voorlichter van het Konsu- lentschap en een voorlichter van één van de organisaties. In de winter 1985-1986 hebben in het Zuidwesten 100 van deze groepen ge werkt met in totaal 650 deelnemers. In,grote meerderheid (97%) verklaar den de deelnemers na afloop dat de bestede tijd zeer de moeite waard was geweest. Bovendien vindt vrijwel ie dereen, dat de manier van werken zeer plezierig is. Opgave in beperkte inate mogelijk! Dit jaar worden weer nieuwe groepen gevormd. In Zeeland is dat in de ge bieden Schouwen-Duiveland, Tholen Het werken in thuiswerkgroepen is zeer leerzaam en bovendien plezierig. se De voorlichtingsbijeenkomsten die in het kader van de nieuwe mestwetge ving gehouden zullen worden, zullen in de week van 10 t/m 14 november op de volgende plaatsen en tijdstip pen plaatsvinden: Op 10 november: Haps, Café "De Zwaan", 13.30-16.00 uur; Oss, Café "Nooit Gedacht", 13.30-16.00 uur; Din- ther, Café-Restaurant "C. v.d. Heuvel", 13.30-16.00 uur; Chaam (1), Café "Klein America", 13.30-16.00 uur; Bavel, Café "Bruininks", 13.30-16.00 uur. Op 11 november: Lierop, Zaal "V. Oosterhout", 13.30-16.00 uur; Ommel (Asten), Zaal "Eijsbouts", 9.30-12.00 uur; Moergestel, Café "'t Draaiboompje", 9.30-12.00 uur; Moergestel, Café '"t Draaiboompje", 13.30-16.00 uur; Hooge Mierde, Gemeenschapshuis "De Schakel", 13.30-16.00 uur; Lage Mierde, Café "De Ster", 9.30-12.00 uur; Valkenswaard (Waalre), Hotel "De Valk", 9.30-12.00 uur; Borkel en Schaft, Café "De Zwaan", 13.30-16.00 uur; Lieshout, Café "Slee- gers", 9.30-12.00 uur; Mariahout, Café "Slaats", 13.30-16.00 uur; Boxmeer (Sam- beek, Vortum, Mullem), Café "V. Wester- laken", 13.30-16.00 uur; Escharen, Café "De Kleine Brouwketel", 13.30-16.00 uur; Venhorst, Gemeenschapshuis "De Horst", 13.30-16.00 uur; Lithoijen, Gemeen schapshuis "Avanti", 13.30-16.00 uur; Prinsenbeek Haagse Beemden), Café "Marktzicht", 13.30-16.00 uur; Chaam (2), Café "Klein America", 9.30-12.00 uur; Zundert (1), Café "De Brug", 9.30-12.00 uur; Zundert (2), idem, 13.30-16.00 uur; Elshout (Drunen), Café "Het Trefpunt", 9.30-12.00 uur; Elshout (Drunen) (gem. Waalwijk), Café "Het Trefpunt", 13.30-16.00 uur. Op 12 november: Brouwhuis, Zaal "De Loop", 13.30-16.00 uur; Budel, Café "De Bonte Os", 9.30-12.00 uur; Budel, Café "De Bonte Os", 13.30-16.00 uur; Kneg- Gemeenschapshuis "Leenhoef", gevonden in de vorm van het sa menstellen van groepen van 6-8 per sonen. Zo'n groepje heet een thuiswerkgroep. De leden daarvan voeren gezamenlijk enkele opdrach ten uit. De resultaten daarvan worden nabesproken samen met de andere thuiswerkgroepen in hetzelfde gebied. Om het mogelijk te maken, dat de groepen zoveel mogelijk zelfstandig kunnen werken, zijn speciale werk mappen ontworpen. Hierin wordt duidelijk aangegeven, wat er gedaan moet worden. Bovendien wordt in een voorafgaande bijeenkomst met de an dere groepen in hetzelfde gebied een toelichting gegeven. De aktie "Rekenen voor Beslissen" wordt gevoerd in samenwerking met en St. Philipsland, Midden Zeeuws- Vlaanderen (noord) en West zeeuws- Vlaanderen (noord). Ook in West Noord Brabant en in Zuid Holland starten nieuwe groepen. De bijeenkomsten beginnen rond 20 november. In sommige gebieden, met name in Zeeuws Vlaanderen kunnen nog deelnemers geplaatst worden. In de overige gebieden is de opgave nu zodanig dat de bijeenkomsten prak tisch volgeboekt zijn. Als u belangstelling hebt, kunt u zich nog opgeven tot 15 november bij uw Konsulentschap of bij uw bedrijfs- voorlichter. Maar wees daar wel snel mee! F. Vader CAT-Goes 9.30-12.00 uur; Oerle, Gemeenschapshuis, 13.30-16.00 uur; Milheeze, Café "De Lin de", 9.30-12.00 uur; Milheeze, Café "De Linde", 13.30-16.00 uur; Uden, "De Schouw", 9.30-12.00 uur; Uden, "De Schouw", 13.30-16.00 uur; Boekei, Ge meenschapshuis "Nia Domo", 9.30-12.00 uur; Boekei, Gemeenschapshuis "Nia Do mo", 13.30-16.00 uur; Lith, Hotel "Moi- ra", 13.30-16.00 uur; Heeswijk, Hotel-Restaurant "Cuijpers", 13.30-16.00 uur; Goirle (Riel), Café "De Vriend schap", 13.30-16.00 uur. Op 13 november: St. Michielsgestel, Ho tel "De Drie Zwaantjes", 13.30-16.00 uur; Oisterwijk, Zaal "Bernharthoeve", 9.30-12.00 uur; Luijksgestel, Café "De Drie Linden", 9.30-12.00 uur; Riethoven (Westerhoven), Hotel-Restaurant "De Sleutel", 13.30-16.00 uur; Best, Jeugdcen trum, 9.30-12.00 uur; Best, Jeugdcentrum, 13.30-16.00 uur; Nijnsel, Gemeenschaps huis "De Beckart", 9.30-12.00 uur; St. Oedenrode (Boskant), Café "Ritahof", 13.30-16.00 uur; St. Anthonis, Café "De Hoeve", 9.30-12.00 uur; St. Anthonis, idem, 13.30-16.00 uur; Rosmalen, Café "D'n Beer", 9.30-12.00 uur; Baarle Nas sau (3), Café "De Lindenboom", 13.30-16.00 uur; Goirle, Café "De Linde", 9.30-12.00 uur; Galder, Gemeenschapshuis "De Leeuwerik", 13.30-16.00 uur; Zun dert (3), Café "De Brug", 13.30-16.00 uur; Etten Leur, Café "Roovers", 9.30-12.00 uur; Etten Leur, Café "Roovers", 13.30-16.00 uur; Dongen, Café "Achter berg", 9.30-12.00 uur; Dongen (Klein Dongen Dongen Vaart), Café "Achter berg", 13.30-16.00 uur. Op 14 november: Aarle Rixtel, Café "V.d. Elzen", 9.30-12.00 uur; Maren-Kessel, Ge meenschapshuis "De Nolder", 9.30-12.00 uur; Oud Gastel, Café "Onder Den To ren", 9.30-12.00 uur; Oud Gastel, Café "Onder Den Toren", 13.30-16.00 uur. Boeren die voer mei een lager fosfor gehalte gaan gebruiken - en daardoor een positieve bijdrage leveren aan het mestoverschotprobleem - zouden daarvoor beloond moeten worden door een lagere aanslag van de mest heffing. Dat is de mening van het Produktschap voor Veevoeder. De boer die zo'n beloning wil reali seren moet door middel van een mi- neralenbalans aantonen wat er aan fosfaat is binnengekomen en via die ren en dierprodukten is uitgegaan. Hoe gunstiger de balans hoe groter de beloning. Meerdere mengvoederfabri kanten brengen nu al voeders op de markt die een duidelijk lager fosfor gehalte bevatten, dan het ministerie van Landbouw bij zijn fosfaitair systeem heeft gehanteerd. Het Produktschap voor Veevoeder zal het systeem van een mineralenba- lans als voorstel aan minister Braks voorleggen, zo mogelijk met instem ming van de produktschappen Vee en Vlees, Pluimvee en Eieren en Zuivel en het Landbouwschap. 8 Vrijdag 7 november 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 8