Weer nieuwe rassen in aantocht Barenbrug Holland BVen D.S.M, Agro Specialties BV samen in biotechnologie Landbouwkundig onderzoek gaat niet-agrarische toepassingen bekijken korte wenken akkerbouw Reorganisatie Akkerbouwers en tuinders gebruiken 5 miljoen ton dierlijke mest voor de oogst 1986 Ir. W. Duffhues: Grond uit produktie moet ekonomische aanwending krijgen De Nederlandse kwekers van aardappelen kunnen telkenjare in de herfst de balans opmaken van hun prestaties. Vooral de 'clusters' besteden daar ekstra aandacht aan door diverse rassen in spé tentoon te stellen ter vergelijking. Naast opbrengst en kwaliteit als belangrijke erffaktoren zijn het vooral de diverse resistenties die een doorslaggevende rol gaan spelen bij de opname in de rassenlijst. 'Clusters' Het zijn vooral de grotere handels huizen, zowel koöperatief als parti- kulier, die speciale afdelingen, spe ciale deel-organisaties, in het leven hebben geroepen, naar zich toe ge trokken hebben, om zeer aktief via veredelingswerk te zoeken naar nieu we veelbelovende rassen. Vele kleinere kwekers hebben zich daarbij aangesloten in diverse orga nisatievormen en kontrakten om ge zamenlijk 'basiswerk' te kunnen ver richten, maar ookT)m via testen en vergelijken, over de gehele wereld verspreid, de klonen de beste kansen te kunnen geven. In 'Wageningen' wordt nog steeds verder bezuinigd o.a. ten koste van het aardappelonderzoek. Reden waarom de kwekers zich steeds ver der gaan organiseren in 'cluster vormen'. Steeds meer werk in de veredelings- sfeer moet door de kwekers zelf wor den gedaan. Aan de ene kant jam mer dat het zo moet vanwege de toe nemende kosten van het kweekwerk. Aan de andere kant gelukkig voor de aardappeltelers dat de kwekers niet bij de pakken neer zitten. Het zoe ken naar nieuwe, betere, rassen gaat daardoor onvermoeid door. Hopelijk houden de bezuinigingen daar in Wageningen eens op om ook wat rust in de gelederen te houden. Alles overziende is het nu wel eens welletjes. De kwekers hebben via de 'clusters' nu voorlopig wel genoeg te organise ren en te reorganiseren. Herfst-balans In de herfst worden overgebleven nummers, vooral van de wat oudere klonen per kwekersgroep naast el kaar opgesteld met verschillende ge gevens erbij ter vergelijking. Veel te lers hebben daar geen weet van. De moeite waard om eens bij het han delshuis, waar men zaken mee doet, te informeren, en zo mogelijk, eens een kijkje te nemen. Naast deze 'groepstentoonstellin gen' zijn er ook de officiële beproe vingen van de C.O.A. (Commissie tot Bevordering en Onderzoek nieu we Aardappelrassen) en het RIVRO (Rijks Instituut voor Rassen Onder zoek). Ook daarvan wordt op diver se plaatsen materiaal uitgestald; meer voor de diverse kwekers zelf om kennis van te nemen en voor de 'officials' van de rassenlijst. De herfst is voor kwekers eigenlijk de tijd van hoop en vrees. Hoop om een ras opgenomen te zien in de ras senlijst en vrees dat er toch kwalijke eigenschappen naar voren zijn geko men waardoor men afscheid moet nemen van een ras. Alles overziende kan gesteld worden dat er weer veel goede rassen aanko men. Rassen met vele goede eigen schappen, die we nodig hebben om toonaangevend te blijven met onze aardappelteelt in Nederland. Resistenties Het is bijzonder moeilijk bij de aardappel om alle goede eigenschap pen in één ras te verenigen. Mis schien maar gelukkig dat het zo is, anders zouden 'anderen' het ook ge makkelijk kunnen. Zo willen we graag rassen met resistente eigen schappen tegen virus, bakterieziek- ten, schimmels en vooral ook tegen aardappelmoeheid. Maar we zitten ook te springen om rassen voor de verwerkende industrie (frites, chips, enz.). Resistenties hebben we o.a. nodig om een intensieve teelt in de been te houden èn om minder gewasbescher mingsmiddelen te behoeven gebrui ken, maar ook om interessant te kunnen zijn op de eksportmarkt. De aardappelverwerkende industrie wil en kan best andere rassen gebrui ken dan Bintjes. Maar als de aardappelverwerkende industrie in Nederland verder blijft oprukken (we benaderen de IV2 miljoen ton per jaar!) zullen die ras sen toch goede kwaliteitseigenschap pen moeten hebben. Tenslotte Als vandaag even het zoeklicht gezet is op de hardwerkende Nederlandse aardappelkwekers dan doen we dat met een ere-saluut. Sukses en te leurstelling liggen vaak dicht bij el kaar. Maar optimisme houdt de kweker in de been. Binnenkort ko men er weer een aantal nieuwe ras sen op de rassenlijst. Voor een aan tal kwekers een ware bekroning en beloning. Dat wij als telers nog lang gebruik mogen maken van de meest moderne rassen. Swifterbant Barenbrug Holland bv, als planten- veredelingsbedrijf, gespecialiseerd in het kweken van landbouwgewassen en D.S.M. Agro Specialties bv, on derdeel van D.S.M. Agro bv (de di visie meststoffen van D.S.M.) zijn op 30 oktober 1986 een samenwer kingsovereenkomst aangegaan om gezamenlijk onderzoek te verrichten naar de toepassingsmogelijkheden van biotechnologische technieken bij de veredeling van voederge wassen. Besprekingen over dit samenwer- kingsprojekt, waarbij ook de Stich ting voor Plantenveredeling te Wa geningen is betrokken, hebben on langs tot een positief resultaat geleid. D.S.M. beschikt over een aanzienlij ke know-how en ervaring in de bio technologie, terwijl Barenbrug de kennis op het gebied van selektie, test- en weefselkweektechnieken in brengt. Voor samenwerking met de Stich ting voor Plantenveredeling is geko zen vanwege de daar aanwezige know-how op het gebied van celregeneratie-methoden. H.J.M. Barenbrug, dr.ir. A.H. Eenink en W. Klaassen (v.l.n.r.) tekenden de samenwerkingsovereenkomst Opnieuw EG-graan naar Sowjet Unie Moskou is bezig op massale wijze zijn graanbehoefte op kosten van het Eu ropese Landbouwfonds aan te vullen. Vorige week heeft de Europese Com missie weer exportcertificaten afgege ven voor 1,4 min ton tarwe met een exportrestitutie van Ecu 132 per ton. Dat is ongeveer driekwart van de in terventieprijs; de prijs waarvoor de EG het graan opkoopt als boeren het Vrijdag 7 november 1986 op de markt niet kwijt kunnen. Vorige maand gaf de Commissie al toestemming voor de verkoop van ruim 1 min ton tarwe aan de Russen met een exportrestitutie die Ecu 5 la ger lag. De Europese Commissie wil kennelijk profiteren van de Russische belangstelling naar tarwe nu zij nog een voorraad heeft liggen van ruim 15 min ton. Daarvoor zijn elders in de wereld niet veel afzetmogelijkheden. Het graan is voornamelijk afkomstig uit Frankrijk. Fin. Dagblad A. Vermeer Nieuwe aardappelrassen op rassenlijst Op de rassenlijst die binnenkort door het RIVRO zal worden gepu bliceerd is een aantal nieuwe rassen opgenomen, n.l. Agria en Prior van Agrico, de Origo van Den Hartigh, de Mansour van ZPC en Gigant van C. Meijer Kruiningen. De lijst moet nog officieel worden vastgesteld. Bij de bestrijding van DUIST in win tertarwe is herfsttoepassing het meest bedrijfszeker. Voor de wer king van deze bodemherbiciden moet de grond voldoende vlak liggen en niet te grofkluiterig, in verband met eventuele schaduwwerking. Middelen op basis van isoproturon zijn op duist erg sterk. Heeft u BOUWPLANNEN dan is het goed eerst kennis te vergaren. Kijk eens op bedrijven waar onlangs gebouwen zijn geplaatst, kijk kri tisch, u ziet dan veel wat betreft af metingen, indeling en te gebruiken materialen. TOETSLIJSTEN zijn samengesteld om bouwaktiviteiten te vergemakke lijken. Ze zijn een hulpmiddel om te komen tot een waterdicht plan. Een hulp bij het beoordelen van offertes. Welke materialen gebruikt worden en welke werkzaamheden bij de prijs zijn inbegrepen. De toetslijsten zijn verkrijgbaar bij uw bedrijfsvoor- lichter. GRASLAND SCHEUREN voor de teelt van een akkerbouwgewas, dan eerst kontroleren op emelten. Deze vindt u door stukjes graszoden in een pekelbad te leggen (1 kg zout op 5 liter water). Komen er, omgere kend, meer dan 100 emelten per m2 bovendrijven, dan is een bespuiting met 2 liter parathion 25% per ha ge wenst. Behandel het perceel nog vóór 1 januari. De Nationale Raad voor Landbouw kundig Onderzoek (NRLO) heeft onlangs in het meerjarenplan 1987-1991 de toekomstige koers van het onderzoeksbeleid uitgestippeld. De komende jaren richt het beleid zich op een optimale ontwikkeling van zowel de totale landbouw als van landschap, natuur en milieu, bos en openluchtrekreatie. Er wordt gezocht naar nieuwe ont wikkelingsmogelijkheden voor de onder grote druk staande agrarische sektor. Veel onderzoek zal worden verricht op de mogelijkheden van andere gebruiksbestemmingen voor grond, arbeid en uitrusting, om zo de overkapaciteitsproblemen een halt toe te roepen. Minister Braks heeft onlangs in overleg met betrokkenen de toekom stige organisatievorm van de Natio nale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek (NRLO) vastgesteld. In de nieuwe opzet wordt de nadruk ge legd op de bevordering van overleg tussen de in de Raad deelnemende onderzoekorganisaties en het uit brengen van adviezen ter ondersteu ning van de beleidsontwikkeling. De NRLO-nieuwe stijl zal op 1 ja nuari 1987 in werking treden. Tege lijkertijd wordt de organisatie fysiek ondergebracht bij het ministerie van landbouw en visserij. De Nationale Raad zal binnen 6 maanden reglementen vaststellen met betrekking tot het funktioneren van de onder haar ressorterende dee- lorganen. De herziening van de NRLO zal naar de mening van de bewindsman de slagvaardigheid van de organisatie vergroten. In de periode van 1 mei 1985 tot 1 mei 1986 is 4 miljoen ton drijfmest en 1 miljoen ton vaste mest aange voerd naar bedrijven met weinig of geen vee. Ruim een derde deel van dit type bedrijven nam mest op. Ge middeld over alle kultuurgrond bij bedrijven met weinig of geen vee komt dit neer op een fosfaatgift van 47 kg P205 per hektare. Dit is een aanzienlijk deel van de toegestane mestgift volgens de norm voor bouwland (125 kg P205/ha), die wordt voorgesteld in het ontwerp-Be- sluit gebruik dierlijke meststoffen. Per ontvangend bedrijf werd gemid deld 280 ton drijfmest aangevoerd met daarin 1100 kg fosfaat. Dit blijkt uit de voorlopige uit komsten van een enquête onder on geveer 20.000 boeren naar opslag, transport en gebruik van dierlijke mest. Deze enquête is door het Centraal Buro voor de Statistiek in samen werking met de Stichting Uitvoering Landbouwmaatregelen gehouden tussen 1 april en 1 augustus van dit jaar. De voorlopige uitkomsten geven in zicht in de opslagruimte voor drijf mest op mestproducerende bedrij ven en in de aanvoer en het gebruik van dierlijke mest op bedrijven met weinig of geen vee. Opslagruimte voor drijfmest In Nederland is 15 miljoen kubieke meter opslagruimte voor rundvee- drijfmest aanwezig in de vorm van mestkelders, silo's, putten, e.d. Hiervan is 82% aanwezig op de gespecialiseerde melkveebedrijven. De gemiddelde opslagkapaciteit voor rundveemest is ca. 2,7 maanden. Van varkens en kippen kan een aan zienlijk groter deel van de jaarlijkse drijfmestproduktie worden opgesla gen. Voor varkensdrijfmest is de ge middelde opslagkapaciteit 5 a 6 maanden en voor kippendrijfmest 6 a 7 maanden. "Gelukkig daalt de hoeveelheid kultuurgrond in Nederland, evenaL in de EG. Het is evenwel maar een beperkte bijdrage aan het oplossen van de overschotproblemen, want voor een efficiënte produktie is het noodzakelijk dat de produktie per ha en per dier zal moeten blijven stijgen. We moeten er wel voor waken, dat de kultuurgrond die uit produktie wordt genomen een ekonomische aanwending krijgt. Als namelijk die gronden bestemd worden voor bos, rekreatie- en natuur terreinen e.d., dan moet de overheid en daarmee de belastingbetaler er jaarlijks, evenals nu in de overschotsituatie, een fors bedrag per ha inpompen en dat is juist de bedoeling niet! De lasten worden dan alleen maar verlegd van de EG naar de Nederlandse overheid. Als er zonodig rekreatieterreinen, bossen en golfbanen moeten komen, dan moeten zij die er gebruik van maken er ook maar voor betalen". Dat stelde ir. Wim Duffhues, direk- teur van de direktie Akker- en Tuin bouw van het ministerie van Landbouw en»Visserij, op de lande lijke studiedag van de Stichting Af nemers kontrole op Veevoeder (ACV) in de Flevohof op 23 oktober. IVrije prijsontwikkeling Ir. Wim Duffhues bepleitte vooral het uitbuiten van de sterke kanten van de Nederlandse landbouw. Hij ging zelfs een stapje verder door op te merken, dat het een goede zaak zou zijn mar ginaal produktieve gronden elders in de EG helemaal uit produktie te ne men. Hij plaatste daar direkt de kant tekening bij dat het politiek niet haalbaar is. Een vrije prijsontwikke ling zag hij daarom meer zitten: "Een vrije(re) prijsontwikkeling leidt op langere termijn gezien tot een natuur lijk evenwicht van vraag en aanbod, enerzijds door vermindering van aan- de vraag. De vrije prijsontwikkeling zal een gigantische verandering te weeg brengen. Er zal een belangrijke verschuiving in de sektoren akker bouw/veehouderij plaatsvinden. Maar Nederland zal als winnaar uit de bus komen in deze situatie van vrije prijsontwikkeling. Verdergaan de strukturele aanpassing van de be drijven is echter wel nodig om de konkurrentiekracht te handhaven c.q. te versterken". Bij verdergaande strukturele aanpassing denkt Duffhu es aan verbetering van het onderne merschap m.b.t. vakbekwaamheid, bedrijfsekonomisch inzicht, enz., ver groting van de bedrijven tot een op timale omvang, modernisering van het produktieapparaat, enz., enz. Het gezinsbedrijf blijft volgens Duffhues de hoeksteen van de Nederlandse landbouw. "Het gezinsbedrijf is flexi bel, dat waarborgt een zekere mate van kontinuïteit van het bedrijf".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 6