Sparen voor later over geld en goed Aantal bedrijfsovernames vertoont stijging Ruilverkaveling de Nijs- en Hooglandpolder Opening der pachtregistratie GS Zeeland willen kamperen bij de boer meer regelen FAGON wordt FAGOED In de agrarische seklor kennen we bij na alleen nog gezinsbedrijven. Op een gezinsbedrijf moeten ook veel beslis singen genomen worden. Beslissingen betreffende het bedrijf en het gezin. Soms met grote financiële gevolgen. Het is dan wel belangrijk dat man en vrouw doch ook de kinderen, wan neer ze daar de leeftijd voor hebben, samen overleggen. Het is ons te vaak gebleken dat overhaaste, slecht door dachte beslissingen vaak verkeerd uit lopen en soms grote geestelijke spanningen binnen een gezin ver oorzaken. Door er met anderen over te praten, dit kan zijn uw sociaal ekonomisch voorlichter, uw boekhouder of een ander die u vertrouwt, kan het nemen van beslissingen vergemakkelijkt wor den want het is een slecht adviseur die meent dat hij de beslissingen wel voor u kan nemen. U dient zich dan ook, om een goede gesprekspartner te zijn, op de hoog te te stellen wat er aan de gang is ten aanzien van het bedrijf op vaktech nisch en sociaal ekonomisch gebied. Maar ook in de maatschappij staan de ontwikkelingen niet stil noch op politiek noch op sociaal gebied. Het is een slechte zaak wanneer u denkt: "Ze zoeken het maar uit". Wees er van overtuigd dat ze dat dan ook doen. Sommige vinden het wel gemakkelijk dat er zo wordt gedacht, die kunnen dan hun gang gaan in de politiek in het maatschappelijk leven maar ook ten aanzien van uw bedrijf of de verlengstukken daarvan. Wees er van verzekerd dat de ontwikkelin gen doorgaan, vermeerdering van kennis is en blijft noodzakelijk. Sti muleer je zoon, je dochter, je vrouw, je man om kursussen, gespreksgroe pen en voorlichtingsbijeenkomsten te bezoeken waar je iets kunt leren dat ten goede komt aan je gezin, je be drijf, de samenleving. Probeer een evenwicht te vinden tussen zakelijke en ontspannende aktiviteiten. Ook de afdelingsbesturen zullen hieraan moe ten denken. Geen sleur wat vergade ringen betreft. Kreatief bezig zijn. Iets brengen waar de ander iets aan heeft of aan het denken wordt gezet. J. Markusse Volgens gedeputeerde staten van Zeeland en de Vereniging van Zeeuwse gemeenten mogen niet zon der meer bij elk agrarisch bedrijf meer dan vijf kampeermiddelen worden geplaatst, maar moet dit in het bestemmingsplan worden ge regeld. In een brief aan de gemeenten - gs willen deze niet zien als 'richtlijn' maar als informatief - noemen gs globaal enige mogelijkheden hoe een en ander kan worden geregeld. Aanpassing van het bestem mingsplan mag volgens gs alleen mogelijk zijn voor percelen waar in 1986 op legale wijze meer dan vijf eenheden waren toegestaan. Boven dien mogen niet meer dan tien kam peermiddelen worden geplaatst (met uitzondering van de piekopvang). Wil een agrarisch bedrijf meer dan tien eenheden plaatsen, dan moet het betreffende terrein een rekreatie- ve bestemming krijgen zoals die geldt voor reguliere kampeerter reinen. Volgens de Kampeerwet moet het kamperen bij de boer zich beperken tot vijf kampeermiddelen. In het voorontwerp van de Wet op de openluchtrekreatie is dit aantal op getrokken tot tien. Deze wet zal ech ter voorlopig nog niet in werking tre den. Onder meer vooruitlopend op de Wet op de openluchtrekreatie hadden GS al in het in augustus van dit jaar verschenen Uitvoeringspro gramma voor rekreatie en toerisme 1986-1987 gesteld tien eenheden mo gelijk te willen maken, zonder pre cies aan te geven op welke wijze. Dit is nu ingevuld in overleg met de Ver eniging van Zeeuwse gemeenten. De zorg om het dagelijks bestaan heeft meestal zoveel aandacht no dig dat weinig tijd en gelegenheid gevonden wordt om ook nog na te denken over hoe het later moet gaan. Dat later ligt veelal ook nog re delijk ver weg in de tijd en u weet hoe het gaat: komt tijd, komt raad. Toch is het nuttig even tijd vrij te maken om wel over later (is na de aktieve periode) aan enige gedachtevorming te doen. Uitgangspunt bij deze exercitie is dat getracht moet worden in te schatten wat de positie zal zijn op het moment van de bedrijfsoverdracht. Als het goed is zal er een zodanige financiële ruimte moeten zijn dat redelijk on gestoord verder geleefd kan worden. Die financiële ruimte kan bestaan uit de belegde opbrengst van de overge dragen onderneming eventueel aange vuld met uitkeringen zoals AOW en in privé afgesloten spaarverzekerin- gen. Voor al deze vormen van zeker heid voor de oude dag moet reeds in een vroegtijdig stadium gekozen wor den al is de AOW een wettelijk systeem en dus verplicht. Beide ande re mogelijkheden zijn echter vrijwil lig en kunnen zonodig naast elkaar worden toegepast. Alleen' zal de fi nanciële ruimte tijdens de aktieve pe riode veelal niet zodanig zijn dat beide vormen ook volledig kunnen worden benut. Want voor beide systemen is veel "spaargeld" nodig. Bij de eigen onderneming is dit om naast de in standhouding van het bedrijf te zor gen voor aflossing van de overname- en investeringsschulden. Door te stre ven naar een schuldenvrij bedrijf op het moment van de bedrijfsover dracht, heeft men waarschijnlijk mid dels de overdrachtssom voldoende Vrijdag 7 november 1986 Het verzekeringsconcern Aegon heeft bezwaar gemaakt tegen het gebruik van de naam FAGON, een door het KNLC tot stand ge komen Fonds Agrarisch Onroe rend goed. Aegon en Fagon zouden te veel op elkaar lijken. Daarom is besloten de naam FA GON te wijzen in FAGOED. Eind volgende maand zal het FAGOED-fonds officieel geïntro duceerd worden. Van de kant van institutionele beleggers is voldoen de belangstelling getoond voor dit fonds. Voor de agrarische sektor betekent het een alternatief erbij wat de financiering betreft. Uitslag verkiezing hoofdingelanden Waterschap Walcheren De op 22 oktober jl. gehouden stem ming ter verkiezing van 5 hoofdinge landen vertegenwoordigende de wa terkwaliteit huishoudelijke vervui lers bij het Waterschap Walcheren heeft de volgende uitslag opge leverd: Voor lijst 1 (de PvdA) werd gekozen de heer W. Wisse uit Vlissingen met 1275 stemmen; voor lijst 2 (de alge mene lijst) werden gekozen, de heren A. Bergshoeff uit Middelburg en W. de Visser uit Aagtekerke met resp. 1317 en 1105 stemmen; voor lijst 3 (de VVD) werd gekozen, mevrouw C. de Dreu-Koster uit Middelburg en tenslotte werd de heer A. Hoef- kens voor lijst 4 (het CDA) tot hoofdingeland benoemd. Hij kreeg het hoogst aantal stemmen, nl. 1618. In totaal zijn 21.120 geldige stem men uitgebracht. 'Het aantal bedrijfsovernames vertoont - na een periode van scherpe daling - weer een opmerkelijke stijging. Tussen 1977 en 1982 daalden de bedrijfsovernames van ruim 2300 tot 1470 per jaar. In 1983 en 1984 liepen de aantallen op tot 1550 en 1750. Een verheugende ont wikkeling. Bovendien zullen naar verwachting ca. 300 aanvragen worden goedgekeurd van jonge boeren, die gebruik willen maken van de financiële ondersteuning die sinds september 1985 verleend kan worden voor de overname van een bedrijf. Daaruit durf ik te konklu- deren dat het klimaat voor de bedrijfsovername in deze kort achter ons liggende periode redelijk moet zijn geweest'. Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) zei dit op het symposium 'Uitzicht of Uit Zicht?' over de toe komst van het agrarische bedrijf, dat 30 oktober jl. in Doetinchem werd gehouden. De minister stelde in zijn inleiding dat ook jonge boeren het meest ge baat zijn bij een situatie waarin het inkomen - meer dan in het verleden - door de marktomstandigheden wordt bepaald. De bedragen die met de opslag van de voorraden zijn gemoeid, zijn tot onaanvaardbare hoogten opgelo pen. Volgens de bewindsman zullen dan ook verdergaande maatregelen dan nu door de Europese Kommissie voorgesteld, noodzakelijk zijn om de produktie van zuivel te verminde ren. 'Die maatregelen zullen evenwel voldoende waarborgen moeten be vatten om een direkte prijsval te voorkomen en tevens zorg dragen voor een stabiele prijsontwikkeling'. De ernst van de situatie maakt, aldus minister Braks, afschaffing onder bepaalde voorwaarden van de vere veningsmogelijkheid binnen de zui- velsektor dan ook niet onredelijk. Voor het lopende melkjaar - waarin op grond van handhaving van de verevening in ons land weer voor het systeem van individuele kwotatoe- wijzing is gekozen - is de ruimte die voor verevening beschikbaar was, inmiddels verbruikt. De beschikbaar gekomen melk is al in het begin van het melkjaar benut voor beperking van het kortingspercentage en voor het oplossen van probleemsituaties. De Landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling de Nijs- en Hoogland polder maakt het volgende bekend: Ingevolge artikel 150, eerste lid, heeft iedere pachter, die onroerende goede ren .heeft liggen in het blok, aan spraak op het in pacht verkrijgen van een waarde in kavels naar dezelfde maatstaven, waarmee de toedeling van de kavels aan eigenaren plaats vindt. Daartoe is het noodzakelijk de pachtovereenkomst te registreren. In dien de pacht niet geregistreerd wordt zullen de pachtrechten weliswaar niet vervallen, maar houdt de Landinrich tingscommissie bij het opmaken van het plan van toedeling geen rekening met deze niet-geregistreerde pacht overeenkomsten. In verband hiermee nodigt de Landinrichtingscommissie u uit al uw pachtovereenkomsten be treffende gronden gelegen binnen het genoemde blok aan haar ter registra tie in te zenden. Van de registratie wordt door de Landinrichtingscom missie een bewijs afgegeven. (adres: Kadaster Zeeland, Postbus 8013, 4330 EA MIDDELBURG) Bestaande pachtovereenkomsten moeten ter registratie worden toege zonden binnen dertig dagen na 14 no vember 1986. Dus uiterlijk op 13 december 1986. Nieuwe pachtovereenkomsten, d.w.z. pachtovereenkomsten, die na 13 de cember 1986 worden aangegaan of verlengd, moeten binnen 30 dagen ter registratie worden toegezonden, doch uiterlijk tot een nog nader door de Landinrichtingscommissie te bepalen tijdstip. Het tijdstip van de definitie ve sluiting van de pachtregistratie zal nader worden bekend gemaakt, bij openbare kennisgeving. De pachtove reenkomsten zullen na registratie wor den teruggezonden. De Landinrichtingscommissie voor noemd, K.J.A. baron Collot d'Escu- ry (voorzitter) en ir. A.P. Rietveld (sekretaris). De belanghebbenden worden er op geattendeerd dat met betrekking tot bovenvermelde publikatie en andere zaken op donderdag 13 november een voorlichtingsvergadering zal worden gehouden. Deze vergadering zal plaats vinden in "Hof ter Nesse", Kipstraat 12 te Ossenisse. Aanvang 19.30 uur. middelen beschikbaar om daaruit een redelijk "pensioen" voor de oude dag te kopen. De andere methode kan zijn om door het betalen van jaarlijkse premies of koopsommen ook een zo danig bedrag bij elkaar te sparen dat ook daaruit voldoende uitkering voor later beschikbaar komt. Natuurlijk kunt u ook beide vormen tegelijk toe passen. Alleen kan het inkomen daarvoor wel eens te krap zijn omdat het inkomen na aftrek van verschuldigde belastin gen allereerst dient voor het noodza kelijke levensonderhoud. Wat daarna overblijft is beschikbaar voor investeringen en besparingen in de vorm van aflossingen, beleggingen, sluiten van spaarverzekeringen e.d. De jaarlijks terugkerende informa tiestroom over de koopsompolis be gint weer op gang te komen. Alvorens een zodanig polis af te sluiten is het noodzakelijk eerst met uw financieel adviseur zoals accountant of be- lastingkonsulent na te gaan welke vorm van besparing in uw geval de beste is. Het alleen letten op fiskale voordelen is daarbij niet wenselijk. Laat u daarom in de komende maan den niet al te gemakkelijk overhalen tot het sluiten van een koopsompolis, ook al betaalt de fiskus een (groot) deel aan de premie mee. bestemmings plannen Zierikzee. Vanaf 3 november ligt ge durende een maand ter inzage een ontwerp van de eerste gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan 'Buitengebied'. Gedurende bovenge noemde termijn kan een ieder schrif telijk bij de gemeenteraad bezwaren indienen. Fijnaart en Heijningen. Vanaf 31 oktober ligt voor een ieder ter inzage het besluit met bijbehorende teke ning over de wijziging van het bestemmingsplan 'Buitengebied' voor het perceel gelegen direkt naast het perceel Noordlangeweg 2. Baarle Nassau Vanaf 27 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de •eerste partiële herziening van het bestemmingsplan "DeKievit". Gedu rende bovengenoemde termijn kan eenieder bezwaren indienen bij de ge meenteraad. Kampeerverordeningen Baarle Nassau. Vanaf 27 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de eerste partiële herziening van het bestemmingsplan 'De Kievit'. Gedurende bovenge noemde termijn kan een ieder be zwaren indienen bij de gemeen teraad. Veere. Vanaf 30 oktober ligt gedu rende een maand ter inzage het ont werp van de gemeentelijke kampeer- verordening. Gedurende de termijn van terinzageligging kan een ieder bij de gemeenteraad bezwaren in dienen. Woudrichem. Vanaf 31 oktober ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de kampeerverorde- ning. Gedurende deze termijn kan een ieder bij de gemeenteraad be zwaar indienen. Chaam. Vanaf 31 oktober ligt gedu rende een maand ter inzage het ont werp van de gemeentelijke kampeer- verordening. Bezwaren kunnen ge durende bovengenoemde termijn worden ingediend bij de gemeen teraad. Udenhout. Vanaf 31 oktober ligt ge durende een maand ter inzage de ge meentelijke ontwerpkampeerveror- dening. Schriftelijke bezwaren kun nen tijdens deze termijn door een ie der worden ingediend. Terneuzen. Vanaf 3 november ligt gedurende eèn maand ter inzage het ontwerp kampeerverordening. Ge durende deze periode kunnen even tuele bezwaren aan de gemeenteraad kenbaar gemaakt worden. Boxtel. Vanaf 3 november ligt gedu rende een maand ter inzage het ont werp van de kampeerverordening. Een ieder kan tijdens deze termijn schriftelijke bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Waalwijk. Vanaf 3 november ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de gemeentelijke kam peerverordening. Gedurende deze termijn kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren indienen. Woensdrecht. Vanaf 4 november ligt gedurende een maand ter inzage de ontwerp-kampeerverordening. Gedurende deze termijn bestaat de mogelijkheid bij de gemeenteraad bezwaren in te dienen. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 3