Varkensbeurs Vleuten voorspelt goed! gropatax verzekeringen zlm Noord-Brabant herbergt 40Nederlandse varkens DE KONINKLIJKE MAATSCHAP TUSSEN EIGENAREN VAN GRONDEN IN DE WILHELMINAPOLDER EN DE OOST-BEVELANDPOLDER TE WILHELMINADORP ADMINISTRATEUR (M/V) TE KOOP bouwland WAARDE GROPATAX - Landbouwhuis - GOES KOOPSOMPOLIS Voorspellen zou niet moeilijk zijn, als het maar niet over de toekomst ging, zei ooit eens een beroemde Nederlandse Cabaratier. Varkens handelaren -die vrijdagavond naar Vleuten gingen trokken zich van die uitspraak niets aan. Zij komen in café "de Tol" bijeen om een verwachtingsprijs voor varkens op te stellen voor de komende week. Het resultaat daarvan kunt elke week in dit blad lezen. Wat stelt die Utrechtse varkensbeurs voor, wie komen er aan en hoe stellen zij die verwachtingsprijs vast. Wij betaalden de tol van een vrije vrijdaga vond en vertoefden geruime tijd op de Varkensbeurs in Vleuten. Op 22 juni 1985 heeft de algemene ledenvergadering van de Nederland se Bond van Handelaren in Vee, een commissie van de Utrechtse Var kensbeurs ingesteld. Tegelijkertijd werd een Commissie van Overleg in zake de Utrechtse Varkensbeurs in het leven geroepen. Hieruit blijkt dat het daar op vrijdagavond in café "de Tol" in Vleuten niet zo maar een onderonsje is van varkenshande laren die elkaar willen spreken maar een onderdeel van het werk van een belangenbehartigende organisatie, zoals de Bond van Veehandelaren wil zijn en heel nadrukkelijk ook is. De Varkensbeurscommissie De Beurscommissie heeft tot taak wekelijks verwachtingsprijzen voor varkens vast te stellen, voor de week volgende op de vrijdagavond waar op de Beurscommissie bijeen komt. Er wordt een prijs opgesteld voor zowel slachtvarkens die worden gele verd per kg levend gewicht, als voor slachtvarkens die worden geleverd per kg geslacht gewicht. Commissies zijn soms zeer saaie col lega's, maar dat kan van deze Beur scommissie bepaald niet gezegd wor den. Natuurlijk is er een voorzitter, die met 3 andere leden de commissie vormt. Natuurlijk zijn er plaatsver vangers voor ieder van hen en na tuurlijk worden zij benoemd door "de Bond" die de Beurscommissie instelde (voor 3 jaar). Bij de benoe ming wordt rekening gehouden met de aard van de varkenshandel die door de betreffende personen wordt uitgeoefend, zoalsafnemer van slachtvarkens van boeren, leveran ciers aan exporteurs, levranciers aan slachtterijen, exporteur van levende varkens etc. Hieruit proeft men op nieuw het beleid van "de Bond" dat achter deze Beurscommisssie schuil gaat: niet alleen een zo goed mogelij ke prijsstelling, maar ook één die een zo breed mogelijk draagvlak heeft. Mocht de Beurscommissie er deson danks niet uitkomen (hetgeen 3 a 4 keer per jaar gebeurt) dan voorziet het reglement in een bindende uit spraak van een door de Bond be noemde arbiter (momenteel de heer J. Oostrom uit Haarzuilens). Uiter aard heeft de Beurscommissie niet alleen tot taak de verwachtingsprij zen vast te stellen, maar die ook be kend te maken. De Commissie van Overleg Behalve de hiervoor geschetste Beurs commissie heeft de Nederlandse Bond van Handelaren een commis sie van Overleg inzake de Utrechtse varkensbeurs ingesteld. Deze moet het functioneren van de Utrechtse Varkensbeurs in de gaten houden. In deze commissie komen vragen aan de orde zoals "wat is het beste tijdstip om de beurs te houden" en "wat is de beste plaats". In deze commissie zitten leden van de Beurs- 450 MO 430 420 410 400 390 300 370 360 360 340 330 320 310 300 k VetJoop vaitoRsprfjzvn (per kg. gesl. gew incl BTW) Vleuten - gem kwal - 63 tol 90 kg - banoo slachtplaats NCB-HandeilOasse I - EAA minus 17cl.)-excl toeslagen, bijbetaling en pujscorrectie —66tot 87kg -at boerderij okt '85 ofcL'86 commissie, de voorzitter en vice- voorzitter van "de Bond" alsmede iemand uit de kringen van de expor teurs van levende slachtvarkens. De mensen Op dit punt aangekomen is het goed om aan te geven wie momenteel de leden van de Commissie Utrechtse Varkensbeurs zijn. In alfabetische volgorde zijn dat: V/d Brekel uit Roosendaal, Grootendorst uit Maasbergen, Van Leeuwen uit Nieu- werbrug a/d Rijn en Oskam uit Vlist. De plaatsvervangers zijn: Duits uit Snelrewaard, Govers uit Varkenshandelaren komen in café De Tol in Vleuten bijeen om een verwachtingsprijs voor varkens op te stellen voor de komende week. roept sollicitanten op voor de functie van om na een inwerkperiode de huidige administrateur op te volgen i.v.m. a.s. pen sionering. Geboden wordt: een verantwoordelijke positie met een aantrekkelijk salaris en goede secun daire arbeidsvoorwaarden Gevraagd wordt: leeftijd 30-40 jaar, S.P.D. (evt. met vergevorderde studie voor deel II) of H.E.A.O.-BE diploma, kennis van fiscale vraagstukken, ondervinding met computerverwerking, van kostprijsbere keningen en het opstellen van budget-, kwartaal- en jaarrapporten. Ondervinding met - of interesse voor - de landbouw strekt tot aanbeveling. Met de hand geschreven sollicitaties, welke vertrouwelijk zullen worden behandeld, worden vóór 29 november a.s. door de directeur verwacht op het adres Middenhof 4, 4411 RZ Rilland. Voor nadere informatie telefoon nr. 01135-1242 's avonds na 19.00 uur. a Bureau voor taxaties, onteigeningen en bemiddeling in agrarische objecten. 8.18.35 ha gelegen te bij de Plasseweg. Grotendeels geschikt voor fruitteelt. Voor inlichtingen en bezichtiging: Tel. 01100-21010 MET EEN Zlm -rij. OOGST U SNEL! Reek, Van Nuyssenborgh uit Leer- sum en Renes uit Stolwijk. Als voor zitter van de Beurscommissie fun geert momenteel de heer Grooten dorst. Vooronderzoek via grafiek Alvorens naar Vleuten af te reizen, hebben wij de verwachtingsprijzen van Vleuten -van oktober vorig jaar tot oktober van dit jaar- in een gra fiek getekend. Het werd geen vlakke lijn, maar één met heuvels en dalen. De top haalde de 4,50, het.diepte punt was ruim 3,40. Meer dan een gulden per kg verschil dus. Toch ging het ons niet om de absolute hoogte, maar of de in Vleuten op vrijdag vastgestelde prijs voor de week daarop, een goede indicatie is, voor de varkensprijs daarna. Daar om hebben wij in de grafiek de NCB-prijs getekend (handelsklasse I) omdat de NCB op woensdagmor gen prijsleider is bij het vaststellen van de "roepprijs" varkensprijs voor die week). Uitdrukkelijk zij er op gewezen dat de prijzen niet zon der meer vergelijkbaar zijn, maar dat zijn roepprijzen toch al niet. Men mag dus uit de grafiek niet zo maar lezen dat er in Vleuten meer voor de varkens wordt betaald (af gesproken) dan bij de NCB of dat de NCB niet mee kan komen. De hoog te was geen doel van deze grafische voorstelling, maar het verloop en of de leidende rol van Vleuten be vestigd kon worden. Welnu uit het verloop blijkt dat dit het geval is. De variaties zijn in Vleuten wat scherper maar Vleuten blijkt een goede graadmeterfunctie voor de week daarop te vervullen, als het gaat om de wisselingen in de varkensprijzen. De Tol Als het vrijdagavond 9 uur is, zijn er in Café de Tol een 40 a 50 varkens handelaren, grossiers, exporteurs en inkopers. Het parkeerterrein staat vol. De dieselmotoren van de Merce- dessen moeten enkele uren op hun baas wachten. Binnen is het drukte van belang. Het krijtbordje hangt al aan de muur en daarop prijken de prijzen: 2,78 - 2,80 en 3,43 - f 3,45. Daarmee voldoet de Com missie aan haar opdracht om zowel een prijs per kg levend gewicht, als één per kg geslacht gewicht te geven. Een prijsvariatie van 2 cent geeft aan dat de Commissie het ook niet op de cent weet. Of 2 cent daarvoor ge noeg ruimte biedt is al vele malen onderwerp van gesprek geweest (bijv. 5 cent) maar voorlopig laat de Commissie het zo. Terwijl de gesprekken heviger wor den en de bediensters het drukker krijgen, letten wij nauwkeurig op, of er ook iemand van de Commissie rond gaat voor overleg, zoals het reglement voorschrijft. En ja hoor iedereen wordt even "gehoord", waarbij de één een daling van 6 cent(die avond) te fors vindt en de ander nog veel meer naar beneden wil, omdat de Italiaanse veterinairen de komende week willen staken. Op een gegeven moment blijkt dat de Beurscommissie zich - voor ons op een zichtbare plek in een hoek - heeft teruggetrokken voor nader be raad. Even later meldt arbiter Oostrom -die zich overigens die avondeen goede gastheer toont - dat de prijzen gebleven zijn, zoals ze oorspronkelijk zijn voorgesteld door de Commissie. Op de vraag hoe hij dat weet, meldt hij (wat wij niet ge zien hebben) dat het krijtbordje al weer terug is van weggeweest te zijn. "Vleuten" heeft gesproken. De spanning ebt weg. De sfeer wordt losser. De bediensters krijgen het nog drukker. Serieus Van het idee dat er enkele varkens handelaren op vrijdagavond in een Caf'é in Vleuten onder het genot van een borrel en met "sterke" verhalen, zomaar een gok doen naar de var kensprijzen in de komende week, blijft niet veel over na het lezen van het voorgaande. Er is een officiële commissie, met een duidelijk gereg lementeerde opdracht. Er is een commissie van overleg om alles zo functioneel mogelijk te doen zijn. Er is serieus overleg over de vast te stel len prijs. En als belangrijkste con clusie is er het bewijsdat Vleuten goed voorspelt. Al met al een serieu ze zaak met dus een serieuze uit komst, ook al is het "spel" met de charme van de gezelligheid gesausd. Piet Westra Tussen mei '85 en mei '86 is het aan tal varkens in de provincie Noord- Brabant met bijna een half miljoen stuks gestegen tot bijna 5Vi miljoen. Bij een totale varkens-populatie van 13,4 miljoen, betekent dat niet min der dan 40% van alle Nederlandse krulstaarten in het land van Hertog Jan zijn (meestal korte) leven slijt. Deze cijfers bevestigen dus het beeld van Noord-Brabant als een met var kens volgestouwde provincie. Het beeld wordt zelfs nog versterkt, als SI vraag advies aan 't is er verstandig verzekeren! 01100-38224 men weet dat van de landelijke toe name van de varkensstapel Brabant bijna de helft (48,5%) voor zijn re kening neemt. De toename in de ge noemde periode bedroeg 8,9% ofwel 1,1 miljoen stuks. Als deze groei zo doorgaat, leven er volgend jaar even veel varkens als mensen in Nederland. Na Noord-Brabant heeft - op afstand - Gelderland de grootste varkenssta pel. Het aantal zeugen, biggen en be ren bedroeg er in mei van dit jaar iets meer dan drie miljoen; dat is een toe name van 5,5%. In Overijssel telde men in mei 1,8 miljoen varkens, een groei van 7,3%. In agrarische kringen wordt aangeno men, dat het aantal varkens in de af gelopen maanden procentueel nog sterker is gestegen dan normaal. Zo is er een "dramatische" vraag geweest naar dekrijpe fokzeugen. Die vraag wordt ook gestimuleerd door onze kerheid over het registratiebewijs van de Meststoffenwet, die over enkele maanden van kracht wordt. Een boer krijgt immers aan de hand van een tel ling van zijn dieren op 31 december een mestquotum toegewezen. De boe ren willen kennelijk koste wat kost hun stallen op tijd vol hebben met dieren. 16 Vrijdag 7 november 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 16