Met andijvie goed de winter door Arissen op Agrado: Nog negen maanden slechte eierprijs Haasje-over-effect Jubileumjaar bloemenveiling Aalsmeer geopend Commissies Bloemkwekerij en Groenteteelt: De glasgroentetelers, die de winter doorgaan met een andijvieteelt, moe ten een reeks van zaken goed in de ga ten houden om een zo optimaal mogelijk resultaat te halen. Daarbij gaat het niet alleen om het luchten, stoken en bemesting, maar ook om C02-dosering, het mogelijk afdekken en vorstvrij-houden van het gewas. Allemaal onderdelen van een bedrijfs voering die bijdragen tot het eindre sultaat van een vrij lange teelt, zeker wanneer het een koude teelt betreft, die al gauw een half jaar in de kas staat. De winterandijvie staat al weer even te groeien. In de tweede helft van oktober en november kan bij normaal herfstweer nog een flink gewas ont staan. Over het algemeen gaat het om een vrij weelderig gewas. Dat komt doordat er minder zonlicht is en de kas- en grondtemperatuur vrij hoog is. Voor een winterteelt van andijvie is een groot gewas eind december niet wenselijk met het oog op glazigheid. Daarom moet u trachten de groei te remmen door enkele dagen na het planten al flink en lang te gaan luch ten. Zo wordt getracht te bereiken dat de grondtemperatuur gaat dalen en als gevolg waarvan een betere verhou ding ontstaat tussen grondtempera tuur en kastemperatuur. Dit betekent dus dat er konstant lucht blijft staan, ook al daalt de kastemperatuur in een koude nacht tot tegen het vriespunt. Als de grondtemperatuur naar de 8°C gaat lopen, zullen de ramen eerder dicht moeten om de grond niet te ver te laten afkoelen. Gemiddeld geno men wordt er voor de jaarwisseling bij winterandijvie niet gestookt. Bij een vroege vorstperiode kan het wel no dig zijn, maar dan alleen als u van plan bent om er een korte teelt van te maken. In het najaar is de glazig heid een probleem. Met windstille, donkere dagen kunnen we daar bij wijze van spreken op wachten. Het gewas is niet in staat om de aange voerde waterstroom uit de wortels te verdampen omdat de luchtvochtig heid zo hoog is. Op deze dagen is een hard gewas belangrijk. Niet alléén via luchten is dat te bewerkstelligen, maar ook door bij te mesten met kalk- salpeter. Rand en glazigheid Uit proeven blijkt dat door bespuitin gen met kalksalpeter de andijvie be ter bestand is tegen rand en glazigheid. Het bespuiten van andij vie gedurende de teelt is praktisch niet haalbaar maar het bijmesten via de regenleiding is een gangbare metho de. Kortom, bij elke gietbeurt kan er kalksalpeter worden meegegeven. Geeft u 1,5 EC mee boven de EC van het gietwater, dan is naregenen met schoon water niet nodig. Gaat u ho ger dan is het beter om wel na te re genen met schoon water. Na het nieuwjaar komt de vraag aan de or de of er al of niet gestookt moet gaan worden en zo ja, wanneer. Voor de koude telers is dat geen diskussiepunt, voor de stokers natuurlijk wel. Aller eerst speelt de plantdatum van het volgende gewas een rol. Daarnaast speelt het weer een belangrijke rol. Bij donker weer heeft het weinig zin om te gaan stoken. U doet er beter aan nog even gas te besparen tot de da gen dat het zonnetje mee gaat werken. Als het eenmaal 15-20 januari is moet er gestookt gaan worden om begin maart wat kilo's te kunnen oogsten. Als we praten over stoken dan is het slaschema 7°C nacht, 10°C op don kere dagen en 12-14°C op lichte da gen goed bruikbaar. Bij zonnig weer moeten we letten op het C02-gehalte. Een aktief gewas kan veel gebruiken bij zonnig weer; daar kan met de ka chels op worden ingespeeld. Bij het stoken in januari en februari is het van belang om de grondtemperatuur niet te ver weg te laten zakken. Af hankelijk van het teeltplan wordt er ook wel later opgestookt. Als u een maal begint met stoken, heeft dit tot gevolg dat u moet blijven stoken om niet in de problemen te komen. Afdekken of niet De laatste twee jaar is afdekken van andijvie voor een aantal telers een noodzaak geweest. Degenen die niet kunnen of willen stoken, dekken bij vorst de andijvie af met agryl. Als de andijvie eerst nog goed nat gemaakt is, kan het gewas onder agryl veel vorst hebben. Het is wel aan te beve len om bij periodes met vorst en dooi steeds water te geven. Een plant raakt door de vorst vocht kwijt en dat moet worden aangevuld. Agryl wordt veel gebruikt bij vorst en er zijn goede er varingen mee, mits er op tijd water gegeven kan worden. Besluit u geen afdekmateriaal te gebruiken en niet te stoken, dan is de aandacht voor de watervoorziening nog belangrijker. Een andere methode om door de vorst te komen is het vorstvrij houden door de kachels net boven nul in te scha kelen. De planten staan dan stil, het blad bevriest niet en de grondtempe ratuur zal ook in de bovengrond da len tot 2 a 3°C boven nul. De afgelopen winter heeft aangetoond Op 24 oktober j.l. kwamen de com missies Bloemkwekerij en Groente teelt bij elkaar. De belangrijkste punten van bespreking waren het in voerbeleid van snijbloemen en de voorlichting in de tuinbouw, met na me de studiebegeleiding. Het MZ-beleid, met daarin de con cessies voor Israël, Jordanië, Cyprus en Marokko om voor een bepaald quantum naar een nulrecht te gaan onder gelijktijdige invoering van een prijsbegeleidingssysteem, is de laat ste tijd niet verder tot een uitwerking gekomen. Spanje gaat nu nl. ook ei- Bij de vooruitzichten van de legsek- tor stelde de heer Arissen dat het wegvallen van eksport naar derde landen niet probleemloos kan wor den opgevangen. Hij adviseerde de legpluimveehouders die voor grote investeringen staan, zich nog eens af te vragen of zij door moeten gaan. Als alternatieven noemde hij schar- relkippen houden, omdat daarvan de vraag het aanbod overtreft, over schakelen op slachtkuikens, omdat na de sombere vooruitzichten op korte termijn er toch perspektief is, varkens gaan houden, hetgeen kan omdat de pluimveehouderij hoog is ingeschaald als het gaat om fosfaat normen en naar meer sbe (standaard bedrijfseenheden) kan. Ophouden en het mestkwotum verkopen kan natuurlijk ook. Produktiepositie redelijk Verder adviseerde de heer Arissen de legpluimveehouders, die met be drijfsresultaten beneden het gemid delde zitten, alle zeilen bij te zetten om bij de beste 25% te komen. En degenen die daar zitten, kunnen vol gens Arissen op de ingeslagen weg doorgaan, want er is plaats voor een gezonde legpluimveehouderij in Ne derland. De heer Arissen deed nog meer be langwekkende uitspraken, zoals: Het tijdperk dat de Nederlandse pluimveehouderij op basis van goed koop voer kan konkurreren is defi nitief voorbij. Bij de produktie is onze positie rede lijk t.o.v. de konkurrenten. De produktiepositie moge dan rede lijk zijn, die van de afzet is zwak. Er zijn nog aanzienlijke mogelijkhe den om de bedrijfsresultaten in de pluimveehouderij te verbeteren. dat vorstvrij-houden ook aardig wat geld kan kosten. De vraag is dan ook of vorstvrij-houden zo verstandig is. Het is goedkoper om bij vorst af te dekken of, als men besluit om te sto ken, flink door te stoken zodat de planten tenminste groeien. Magnesiumgebrek Als het gewas echt heeft stil gestaan, moeten we voorzichtig zijn met gro te veranderingen in het klimaat. Als winterandijvie uit zijn "winterslaap" gehaald wordt, is het gewas gevoelig voor magnesiumgebrek. Meestal zijn de wortels niet in staat om magnesi um op te nemen omdat de grond nog te koud is. Bij het opstoken moeten we dus geleidelijk te werk gaan. P. Engelen CAT Barendrecbt sen stellen ten behoeve van de Cana- rische Eilanden. Het risico van het zgn. haasje-over-effect wordt nu erg groot. Dat betekent omdat wan neer het ene land wat krijgt, ook een ander land dat voorrecht wil. En even later staat een derde land voor de deur. Voor dit effect heeft het Nederlandse bedrijfsleven de over heid al eerder gewaarschuwd. De commissie Bloemkwekerij was van oordeel dat het totale invoerbe leid herzien zal moeten worden. Eerst zal het beeld in z'n totaliteit duidelijk moeten zijn. Dan pas kan een eventuele verlaging aan de orde komen. Kwaliteitszorg in alle schakels van de produktieketen is noodzakelijk, wil men de kwaliteit beheersen. Samenwerking bij de afzet is nood zakelijk, maar gezamenlijk aanbie den kan alleen slagen, wanneer de kwaliteit voldoende uniform is. De vraag rijst of het marketingkon- sept van een relatieve lage prijs van een produkt dat wij naar Duitsland Voorlichting Het gehele pakket voorlichting in de tuinbouw baart de commissies Bloemkwekerij en Groenteteelt veel zorgen. Enerzijds kan een steeds grotere vraag naar voorlichting en teeltbegeleiding in de tuinbouw wor den geconstateerd. Anderzijds moet worden vastgesteld dat de overheid zich aan steeds meer voorlichtingsta ken gaat onttrekken. Grote behoefte eksporteren (eieren en slachtpluim- vee) niet veranderd moet worden in een streven naar een hogere kwaliteit met een daarbij passende prijs. Bij de levering van voeders zou een chargenummer vermeld moeten worden en van ieder charge moet de veevoederfabriek gedurende een be paalde tijd een monster bewaren, zo dat als er residuen van ongewenste stoffen in het eindprodukt worden aangetroffen, nagegaan kan worden van wie het voeder afkomstig is. ACV en CLO-kontrole zouden de gewenste naleving van de monster trekking kunnen kontroleren. De kuikenbroeders doen er verstan dig aan de opzet van slachtkuiken- bestaat er op dit moment aan de zgn. begeleiding van studieclubs. In een aantal gevallen zijn veilingen bezig deze activiteiten naar zich toe te trekken. De commissies zijn van mening dat dit een oneigenlijke taak van de veilingen is. Zeker indien het gaat om verbindingen en kontakten met de overheid. Deze behoren via de drie centrale landbouworganisa ties te lopen. moederdieren wat naar beneden bij te stellen. Samenvattend zei de heer Arissen - in een weliswaar lang maar zeer ge- dokumenteerd en boeiend betoog - dat de Nederlandse pluimveehoude rij een moeilijke tijd tegemoet gaat, doordat zich afzetproblemen aan dienen en de sektor vanwege mest overschotten een rekening van 15 a 20 miljoen gulden per jaar krijgt gepre senteerd. De luisterende pluimveehouders in Doetinchem behoefden evenwel niet zonder troost naar huis te gaan, want Arissen zei aan het slot dat het bestaansrecht van de pluimveehou derij niet in het geding komt, mits 'wij er met elkaar voor zorgen dat we het nog beter gaan doen'. Dat er een 'leven na de krisis' is, bevestig den 80% van de pluimveehouders bij een gehouden enquete door de Amro-bank en met die zalf, werden de wonden in Doetinchem wat min der schrijnend. Leden van de jubileumkommissie hesen in aanwezigheid van de Gouden spelddragers voor de VBA-hoofdingang de speciale 75-jaar-vlaggen. Door het hijsen van vlaggen met het speciale 75-jaar vignet is vrij dag 31 oktober jl. het jubileum jaar van de Aalsmeerse bloemen veiling officieel geopend. In Aalsmeer wordt herdacht dat 75 jaar geleden op twee plaatsen in het dorp een coöperatieve bloe menveiling werd gesticht. Deze twee veilingen fuseerden later tot de huidige Bloemenveiling Aalsmeer (VBA). Voor de ope ning van het jubileumjaar dat loopt van november 1986 tot no vember 1987, waren naast het bestuur van de VBA ook de ere voorzitter, de ereleden en de dra gers van de gouden VBA-speld uitgenodigd. Na het hijsen van de vlaggen werd in het veiling restaurant de eerste jubileum agenda aangeboden aan de heer J. Wegman, erevoorzitter van de VBA. De sekretaris van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, drs. G.J. Arissen, heeft op de Pluimveedag van de Agrado in Doetinchem gezegd dat er rekening mee gehouden moet worden dat na een be scheiden herstel in het eerste kwartaal van 1987 het in het tweede en derde kwartaal opnieuw moeilijk zal zijn. De legpluimveehouder moet dus nog negen maanden op een prijsverbetering van eieren wachten. 14 Vrijdag 7 november 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 14