Felle kritiek op EG-commissie door Duitse minister van Landbouw ZLM bestuur op werkbezoek DB-vergadering KNLC: Wachtend op kamer-daden Landbouwschap dringt aan op een sectorplan voor mest Oogstraming Avebe bijgesteld Schommelfonds wordt aangesproken Grootscheepse aanpak voorlichtingsaktie nieuwe mestwetgeving Het dagelijks bestuur van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw- Comité was op 20 oktober j.l. bij een. Eén dag vóór de behandeling van de landbouwbegroting 1987 in de Tweede Kamer plaatshad. Dus zette het nog eens enkele puntjes op de i. Bij het grote belang van voorlichting en onderzoek in de huidige periode van noodzakelijke enorme aanpas singen hoort niet het verder bezuini gen op de sociaal-economische voor lichting met 1 miljoen. Het mest probleem wordt niet voldoende aan gepakt met maar 25 miljoen per jaar erbij. Bij de tuinbouw zijn er ook een paar onverteerbare brokken: het verval len van 25 miljoen nog niet besteed geld van het zg. sectorbeleid (vanwe ge energiekosten en -besparing) en de extra gasprijsverhoging in weer wil van het bestaande contract. De georganiseerde landbouw vindt de verlaging van het ruilverkave lingsbudget onverantwoord. Als die moet gebeuren dan moeten natuur en landschap er ook deel in hebben. En zou desnoods, zo vindt de meer derheid, op de kavelverbetering kun nen worden toegegeven. Akkerbouw en veehouderij. Het dagelijks bestuur verenigde zich met het voorstel voor een zg. be waakt mengprijssysteem als vorm van suikergarantiebeperkingsrege- ling voor 1987 en verder. Al kon de voortschrijdende referen tie voor de quotumvaststelling het bestuur niet zo bekoren; een vast uit gangspunt (drie beste jaren van 1982 - 1986, waarbij 1986 overigens even tueel gecorrigeerd) was hem liever geweest. Het dagelijks bestuur besprak uiter aard ook de zorgelijke zuivelsituatie. Nu de EG-Ministerraad zo verdeeld reageerde op Andriessen's voorstel len, moeten verdergaande ingrijpen de voorstellen en besluiten worden verwacht. Een flinke extra quotum korting komt nu in zicht. Zo'n voor de Nederlandse veehouderijbedrij ven dan extra rampzalig vooruitzicht moet op zijn minst getracht worden wat bij te stellen. Overname Biopharm door P. Kommer Heiloo P. Kommer B.V. te Heiloo, impor teur, groothandelaar in en producent van diergeneesmiddelen, voorname lijk in de zogenaamde niet-UD (uit sluitend dierenartsen) sektor, alsmede importeur en groothandelaar in vete rinaire instrumenten, met een speciale afdeling voor het onderhoud hiervan, heeft haar plaats op de Nederlandse markt versterkt door overname van Biopharm B.V. die te Bavel gevestigd is. Biopharm B.V. is producent van en groothandelaar in een uitgebreid pak ket diergeneesmiddelen, die als spe- cialité's kunnen worden aangemerkt. Tot 30 juni 1987 zal Biopharm B.V. haar aktiviteiten op de Nederlandse markt nog zelfstandig voortzetten. Hierna zullen deze aktiviteiten wor den geïntegreerd onder de naam Kommer-Biopharm B.V., met als vestigingsplaats Heiloo. P. Kommer B.V. is in deze branche al meer dan 50 jaar aktief op de Ne derlandse markt, en is sinds 1974 een 100% dochterbedrijf van B.V. "LUXAN" te Eist (Gld.). Felle kritiek uitte de Duitse minister van Landbouw Ignaz Kicchle op de EG-commissie tijdens een landbouwpolitiek forum van de CDU - de Christen Democratische Unie - kortgeleden in Oldenburg in Noord-Duitsland. Leidende politici van de partij, waaronder bonds kanselier Helmut Kohl en minister-president Ernst Albrecht van de deelstaat Nedersaksen gaven toelichtingen op het landbouwbeleid van de CDU. Volgens minister Kiechle, die lid is van de CSU, de Beierse zusterpartij van de CDU, maakt de commissie misbruik van haar competentie doordat zij ondubbelzinnige beslis singen van de raad van ministers de wind uit de zeilen neemt. Volgens hem is het een "Unding" dat de mi nisters voor een half procent prijs verhoging overleg voeren en dan de EG-commissie met een beslissing, die gepresenteerd wordt als een "technische maatregel", prijsverla gingen voor de producenten veroor zaakt. Kiechle omschreef zijn con cept met: "Minder hoeveelheid, ho gere prijzen, betere inkomsten, min der kosten". Het bewijs voor de doeltreffendheid van zijn concept toont op het moment de graan markt. Door minderopbrengsten vooral in Frankrijk is de EG-oogst nu op 150 miljoen ton terecht geko men dus 10 miljoen ton lager dan de vorige oogst. Nu produktie en vraag in evenwicht zijn bereiken de prijzen weer het niveau van vorig jaar. De medeverantwoordelijkheidsheffing blijkt dus onzin en moet zo spoedig mogelijk worden afgeschaft, aldus de minister.Vastbesloten sprak hij zich tegen prijsverlagingen uit, die de marktproblemen niet zouden oplossen, maar waardoor slechts de inkomstenproblemen erger zouden worden voor de boeren. Als een doelstelling van zijn landbouwbeleid noemde hij het honoreren van niet- of minderproduktie waarbij het waarborgen van het bestaan priori teit heeft boven de vrijheid van de ondernemer. De bewindsman stelde zoals ook andere sprekers het fami liebedrijf centraal en kondigde aan "Agrarfabriken" tegen de zullen houden. Voor de nadere toekomst voorspelde hij geen gouden tijden voor de landbouw maar zei ook dat de partijen van de Unie een duidelijk concept hebben omde landbouw te bevorderen. Het belangrijksteis dat op EG-vlak de overschotten verdwij nen. Er zullen steun- en hulpmaatre gelen komen voor degene die vrijwil lig de landbouw willen verlaten. Bo vendien zullen de culturele en ecolo gische prestaties van de Landbouw direkt kunnen worden gehonoreerd en zal er naast de voedselproduktie nog een tweede produktielijn -de vernieuwbare grondstoffen- worden geïnstalleerd. Verder voorziet het concept van de Unie in lastenver mindering op het sociale vlak, in hulpmaatregelen voor benadeelde gebieden en in een aanpassing van het belastingstelsel aan de behoeften van de Landbouw. Bovendien zal de regering proberen de bevolking van de belangrijke taak, die de land bouw in een industriemaatschappij vervult, te overtuigen. Detlef Stachetzki Bij het aardappelzetmeelconcern Avebe wordt de oogst aan fabrieks aardappelen dit jaar geschat op 2,1 miljoen ton. De aardappelen hebben een hoog onderwatergewicht; bevat ten veel zetmeel. Met die 2,1 miljoen ton blijft de hoeveelheid aangevoer de aardappelen 200.000 ton onder de geplande hoeveelheid. Onderbezet- tingsverliezen, die daarvan het ge volg zijn, komen niet op de leden aandeelhouders van de coöperatie te drukken. "De zegen van het schommelfonds gaat werken," zegt bestuursvoorzit ter Arie Brouwer. Vorig jaar zette de directie van het Oostgroninger zet- meelconcern voor de eerste keer een reservering van 14,8 miljoen gulden op de balans. Dat bedrag diende, al dus directie en bestuur toendertijd, om oogstschommelingen op te van gen. "Ik had liever gehad, dat we in 1986 dat schommelfonds niet had den hoeven te gebruiken. Maar je weet nooit hoe een oogst uitvalt," voegt Brouwer toe. Overleveringsrecht Het overleveringsrecht voor leden aandeelhouders moet het volgend jaar worden afgeschaft, vindt het Avebe-bestuur.. Per aandeel mogen de Groningse en Drentse fabrieksaardappelboeren 30 ton fabrieksaardappelen leveren. Sinds 1983, aldus Brouwer, mogen ze daar per aandeel 5 ton overheen komen. Die maatregel is toendertijd geno men, omdat te weinig aardappelen dreigden te worden aangeleverd. Volgens de Avebe-top is de aanvoer nu genormaliseerd. Daarom heeft het bestuur voorgesteld terug te gaan naar de normale situatie van vóór 1983. Dat houdt in dat iedere fa brieksaardappel in principe door aandelen moet zijn gedekt met in gang van de campagne 1986/1987. Het voorstel zal dit campagnejaar uitgebreid met de boeren worden doorgesproken. Steef van Duin Het Landbouwschap vindt dat er bij de uitvoering van het registratie- besluit in het kader van de Meststof fenwet in principe de mogelijkheid moet zijn voor een individuele be oordeling van bedrijfsitutaties. Tij dens een gesprek tussen het dagelijks bestuur van het Landbouwschap en de Vaste Kamercommissie voor Landbouw heeft het Landbouw schap gepleit voor een soepel beleid. Uit de praktijk is gebleken dat be drijven in de problemen komen om dat een hinderwetvergunning te laat wordt verstrekt, waardoor ook de bouw van stallen vertraagd wordt. Hierdoor kunnen deze bedrijven bij de bepaling van de mestproduktie eind dit jaar in de problemen komen. In het gesprek met de landbouwspe- cialisten uit de Tweede Kamer heeft het Landbouwschap erop aange drongen een sectorplan voor de mestproblematiek in te stellen. Een dergelijk plan zou een stimulans zijn om te komen tot een doeltreffende aanpak van het mestprobleem. De door de overheid beschikbaaar gestelde 25 miljoen voor de aan pak van het mestprobleem vindt het Landbouwschap onvoldoende. Landbouwschapsvoorzitter Vare kamp toonde zich bezorgd over de financiële consequenties voor het agrarische bedrijfsleven bij een ver zelfstandiging van een aantal over heidstaken o.a. op het terrein van de voorlichting en het onderzoek. Vol gens het Landbouwschap is er grote behoefte aan voorlichting bij de aan pak van de overschottenproblema- tiek en tegelijkertijd bij nieuwe tech nische ontwikkelingen. Het Dagelijks Bestuur van de ZLM heeft dinsdag 21 oktober j.l. een werkbezoek gebracht aan uienver- werkingsbedrijf Mol B.V. in 's- Gravenpolder en aan de in aanbouw zijnde nieuwe veiling van de CVZ in Kapelle. we fruitkoelhuizen zijn al in ge bruik, dit was ook hard nodig van wege de grote oogst. De direkteur vertelde verder dat besloten is om de kontakten met de telers verder te verstevigen. Daartoe zal een tweede fieldman worden aangesteld. Het CVZ-direkteur P.G. Vermaire (r) legt het dagelijks bestuur uit hoe de bewaring van fruit via de computer automatisch wordt geregeld. In het kader van de nieuwe mestwet geving, zoals die op 1 januari a.s. van start gaat, zal eind 1986 elke veehou der een formulier ontvangen ter vaststelling van de dierlijke mestpro duktie op zijn bedrijf. Gezien het be lang van een juiste invulling van dit formulier (mede bepalend voor de toekomstmogelijkheden voor het be drijf) is een goede informatievoorzie ning van de veehouder noodzakelijk. Om die reden zal dan ook tussen 3 no vember en 5 december een groot scheepse voorlichtingsaktie ten behoeve van de veehouders georgani seerd worden. Daarbij zal naast een toelichting op het formulier, ook een aantal andere facetten van de nieuwe mestwetgeving aan de orde komen. Te denken valt bijvoorbeeld aan de eventuele relatie met de mestboekhouding en de over schotheffing. Voor bovengenoemde bijeenkomsten ontvangen alle veehouders een per soonlijke uitnodiging. Veehouders zijn per dorp ingedeeld naar een of meerdere bijeenkomsten op een da tum in de periode 3 november - 5 de cember. Alle veehouders ontvangen de uitnodiging ruim een week vóór de bijeenkomsten, waarbij zij ingedeeld zijn. Per uitnodiging is slechts één bij eenkomst vermeld. Als veehouders verhinderd zijn om die bijeenkomst bij te wonen, hebben zij de mogelijk heid een andere bijeenkomst bij te wonen. De voorlichtingsbijeenkomsten vinden plaats op 3 november in Achtmaal, "De Schuttershof", van 09.30-12.00 uur en van 13.30-16.00 uur en in Schijf, café "Sport", 09.30-12.00 uur. Op 4 novem ber in Bergeijk in hotel-café "De Gouden Leeuw" van 09.30-12.00 uur en van 13.30-16.00 uur; in Eersel in sporthal "De Kraanvogel", 13.30-16.00 uur; in Berghem, café "Den Brok", 13.30-16.00 uur; in Breda, in gemeenschapshuis "Liesbosch" 09.30-12.00 uur en 13.30-16.00 uur; in Huijbergen (ook voor Ossendrecht en Putte), café "P. v.Achtmaal", 09.30-12.00 uur; Woens- drecht, café "M.v.d. Poel", 13.30-16.00 uur; Haarsteeg (Vlijmen), café "Den Boer", 09.30-12.00 uur; Heusden, café "De Ploeg", 13.30-16.00 uur. 5 novem ber: Heeze, herberg "De Valk", 09.30-12.00 uur; Hilvarenbeek, café "De Posthoorn", 13.30-16.00 uur: Biest- Houtakker, café "De Bolk", 09.30-12.00 uur; Bakel café "v. Es", 13.30-16.00 uur; Geffen, zaal "Govers" 13.30-16.00 uur; Mill, zaal "Vughts", 13.30-16.00 uur; Veghel, "CHV-zaal 09.30-12.00 uur,13.30-16.00 uur; Waspik, café "d'Ouwe Haven", 09.30-12.00 uur; Raamsdonk, (Raamsdonkveer-Geertruidenberg) ont moetingscentrum, 13.30-16.00 uur; Gil- ze, café "De Hooikar", 09.30-12.00 uur; Gilze (Huiten), café "De Hooikar", 13.30-16.00 uur. 6 november: Heusden, Gemeenschapshuis "Unitas", 9.30-12.00 uur en 13.30-16.00 uur; Leende, zaal café "Olympia", 09.30-12.00 uur en 13.30-16.00 uur; Haghorst, zaal-café "Verhoeven", 09.30-12.OOuur; Diesen, Gemeenschapshuis "Hercules", 13.30-16.00 uur: Duizel (Eersel- Steensel), Dorpshuis "De Smis", 13.30-16.00 uur; Beek en Donk, café "Lammers", 13.30-16.00 uur; Schaijk, C.Albers, 09.30-12.00 uur; Reek, café "De Linde", 13.30-16.00 uur; Macharen (Megen), café 't Vunderke", 13.30-16.00 uur; Langenboom, zaal "Bens", 13.30-16.00 uur; Eerde, ge meenschapshuis "De Brink", 13.30-16.00 uur; Nistelrode, Bar-zaal 't Maxend", 09.30-12.OOuur en 13.30-16.00 uur; Made (en Drimmelen) café-rest. "Hof van Holland", 13.30-16.00 uur; Molenschot Dorst), café "De Drie Linden", 09.30-12.00 uur; Rijen Dorst-Steenovensebaan), café 't Half Maantje, 13.30-16.00 uur; Wernhout café "De Valk",13.30-16.00 uur; Heerle A.v. Gelderen, 09.30-12.00 uur; en 13.30-16.00 uur; Hoeven, café "Moerings", 09.30-12.00 uur. 7 Novem ber: Esbeek, café "Schuttershof", 09.30-12.OOuur; Halsteren, café "Dorps- koffiehuis", 09.30-12.00 uur; Etten- Leur, café "Roovers", 09.30-12.00 uur en 13.30-16.00 uur. De direktie van Mol B.V. gaf een toelichting bij de diverse verwer kingsprocessen van uien. Ook kwam de kwaliteit van uien nog aan de or de. Deze is in het algemeen goed, vooral in het zuidwesten, zo zei de direktie. De direkteur P.G. Vermaire gaf het gezelschap een uiteenzetting over de voorbereidingen die aan de bouw van het nieuwe komplex vooraf zijn gegaan. Volgens de direkteur zal de veiling niet alleen voor fruit maar ook voor groenten een rol kunnen spelen. De bouw van de veiling ver loopt volgens planning. Volgend jaar zal het komplex in ge bruik worden genomen. Enige nieu- bestuur van de veiling zal zich blij ven inzetten voor een verdere verbe tering van de toevoerwegen naar het komplex. Jaarverslag 1985 Waterschap Walcheren Onlangs is het jaarverslag verschenen van het Waterschap Walcheren over het dienstjaar 1985. Voor het eerst is hierin opgenomen het tot nu toe apart verschijnende zogenaamde voort gangsrapporten met betrek king tot het door het waterschap in 1985 gevoer de waterkwaliteitsbeheer. Vrijdag 24 oktober 1986 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 5