m 16 ai KVERNELAND a Cebeco nu al een lOPPER! Werkelijke emancipatie van agrarische vrouw moet vanuit gezin beginnen" S verzekeringen zlm P. VAN EIJZEREN b.v. PLOEGEN CULTIVATORS Zlm -ertje OOGST U SNEL! KOOPSOMPOLIS Machinefabriek Steketee bv MET EEN e> CEBECO-HANDELSRAAD Mevr. M.J.J. Roosen-v. Pelt: Kaas steeds belangrijker voor inkomen boeren en zuivelindustrie Q) Dealer van Kverneland Adviseert, demonstreert en verkoopt U Informeer vrijblijvend .Zaaibedcombinatie Het Cebeco kip wagenprogramma biedt eenvoudige 6- en 7-tons uitvoeringen, maar ook 8.5- tot 16-tons wagens met o.a.: geveerde tandemas bakhoogte 110 cm geveerde, in hoogte verstelbare dissel graanopzetschotten hydraulische sleepvoet maïsopbouw UW BETROUWBARE PARTNER IN LANDBOUWMECHANISATIE "De werkelijke emancipatie van de agrarische vrouw in het bedrijfsle ven zal pas dan plaatsvinden wanneer de mentaliteit binnen de omge ving verandert. En die verandering kan alleen klein beginnen om groot te worden: de oorsprong, de kern van het slagen van deze emancipa tie ligt thuis, bij de eigen gezinssituatie, de verhouding tussen man en vrouw. Wanneer men elkaar daar waardeert, elkaar daar de kansen geeft, kan van daaruit een mentaliteitsombuiging naar de samenleving toe plaatsvinden". Dit is de konklusie die mevrouw Roosen-van Pelt stelde in haar inlei ding over de positie van de meewer kende agrarische vrouw op een studiedag van de Vereniging voor Agrarisch Recht, vrijdag 3 oktober jl. "Vooral in een tijd waarin de land en tuinbouw gekonfronteerd wordt met niet zulke florissante situaties, o.a. de gigantische overschotten en een meer en meer marktgerichte EG- en wereldmarkt en wanneer oplossin gen gezocht moeten worden in kwa liteit en kostenbeheersing zal de arbeid èn inzet van de meewerkende agrarische vrouw -van groot belang zijn". Praktisch onmisbaar Alleen al uit fiskale gegevens werken ±200.000 vrouwen mee in het Midden- en Kleinbedrijf, een groep waaronder ook de agrarische bedrij ven thuishoren. En dat zijn dan alleen de vrouwen die als zodanig bij de fis- kus bekend zijn. In de praktijk zijn dat er nogal wat meer. De arbeid die gedaan wordt - boekhouding, huis houdelijke bedrijfstaken, speciale be drijfstak als kalveropfok enz. enz. - komt over het algemeen nauwelijks tot uitdrukking in de officiële status. Man en vrouw werken wel samen, plegen samen overleg, bij investerin gen vraagt men de handtekening van beiden, maar: de man verricht meestal de openbare zaken; is bestuurslid van de standsorganisatie en/of van de koöperatie. Toch is - zo stelt mevr. Roosen - de rol die de bewust meewerkende agra rische vrouw speelt binnen de instand houding van het bedrijf steeds groter geworden. Door allerlei moderne ap paratuur en door het kleinere aantal kinderen vragen ook de huishoudelij ke taken van de boerin minder tijd. Zij spaart - ook gezien het aantal uren dat zij aan het bedrijf besteedt - vaak een personeelslid uit. Het is dan ook niet vreemd dat bij haar - evenals bij andere buitenshuis werkende vrouwen - de drang naar erkenning naar boven komt. Mevrouw Roosen-van Pelt: "Er van uit gaande dat de agrarisch meewer kende vrouwen een belangrijk aandeel leveren in het in stand houden van de agrarische sektor en het eigen bedrijf mag gesteld worden dat zij van grote ekonomische waarde zijn". (Stands-) organisaties en overheid dienen een bredere voorlichting en een betere in formatie te geven, zeker ook op het terrein van de juridische en fiskale po sitie". Mevr. Roosen noemde hierbij o.a. de gevolgen van het gekozen hu welijksregime, en de keuze tot maat- schapsvorm of tot meewerken en het vallen in de fiskale meewerkaftrek. Mevrouw Roosen stelde verder dat, wil de gelijkwaardigheid van partners, welke in gemeenschap van goederen zijn getrouwd, optimaal tot hun recht komen, daaraan wijziging van het burgelij k wetboek ten grondslag zal moeten liggen. Namelijk dat diegenen die in gemeenschap van goederen zijn gehuwd, in gemeenschappelijkheid een agrarische onderneming runnen, beiden, dus zowel degene die de grond en het bedrijf heeft ingebracht als de partner, als bestuurder van de onder neming worden aangemerkt. Als dit bereikbaar is betekent dit een opening naar het openbare leven, het recht op koöperatie etc. Het belang van kaas voor de Neder landse zuivelekonomie wordt steeds groter. De opbrengst vormt tegen woordig de belangrijkste basis voor de prijs die de melkveehouder voor zijn melk krijgt uitbetaald. Met een totale opbrengst van 2,5 miljard gul den nam kaas in 1985 een derde van de totale eksport van zuivelproduk- ten voor zijn rekening. Drs. A.J. Schölvinck, direkteur van het Ne derlands Zuivelburo, heeft dit verklaard tijdens het Nederlands Nationaal Kaaskeurkonkours in Alkmaar. Volgens Schölvinck is er de laatste 25 jaar sprake van een indrukwek kende groei in de produktie en afzet van kaas. 'Van een verzadiging die sommigen meenden op te merken is geen sprake', aldus de NZB- direkteur. Hij erkende dat de groei, in het bijzonder die van de eksport, niet altijd gepaard gaat met groeien de opbrengsten in geld. Zo lag de ge middelde opbrengst in de eerste ze ven maanden van dit jaar drie pro cent lager in vergelijking met dezelf de periode vorig jaar. Op langere termijn gezien neemt de opbrengst volgens hem wel sneller toe dan het volume. In het binnenland is de om zet in geld inmiddels gegroeid tot 2,2 miljard gulden en de uitgaven van de Nederlandse konsument voor kaas groeiden verhoudingsgewijs sneller dan die voor andere voedingsmidde len. Jaarlijks groeit de binnenlandse konsumptie per hoofd van de bevol king met ongeveer 100 gram. Dit jaar, zo verwacht Schölvinck, wordt de grens van dertien kilogram kon sumptie gepasseerd. vraag advies aan 't is er verstandig verzekeren! 01100-38224 Oostsingel 35 4454 AZ Borssele tel. 01105-1436 of 1476 Een compacte machine voor het zaaiklaar maken van grond, met hieraan de aankoppelingspunten voor de zaaimachine. De dieptestelling is eenvoudig regelbaar door de 2 draaipsindels, waarmee de verkruimelrol versteld wordt. Dezelfde machine voor op de traktor met *extra steunrol. (In één werkgang poten van aardappels). Ovezandseweg 6A 4436 RE OUDELANDE Telefoon 01104 - 233 b.g.g. 01195 - 525 Ruimte voor uw tekst: Knip deze bon uit, sluit het verschuldigde bedrag voor een normaal ZLM-ertje tot 10 woorden 6,90 elke woord meer 69 cent, of voor een maxi-ZLM-ertje tot 10 woorden 13,80, elk woord meer 1,38 in de vorm van bank- of girocheque t.n.v. Uitgeverij Vink b.v., Axel in en wij plaat sen uw tekst nog dezelfde week, mits deze. dinsdagmorgen met de eerste post in ons bezit is. U kunt deze bon nog ongefrankeerd zen den aan: Antwoordnr. 8, 4560 VL Axel. Sinds de introductie in 1981 heeft de Cebeco kipwagen zich sneller dan verwacht een plaats veroverd bij de toppers op transportgebied. Wel een bewijs dat de gebruikers de sterke punten van de Cebeco kipwagen weten te waarderen, zoals: Gedegen constructie en een uitstekende afwerking Keuze uit een complete serie van 6 tot 16 ton Voldoet aan de laatste eisen uit de praktijk Goede service met een jarenlange, vlotte onder- delenvoorziening Informeer naar de technische specificaties van de Cebeco kipwagen. Ze staan in onze uitgebreide kleurenfolder. Vraag er naar bij uw dealer in de omgeving of bij 4462 EW GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Tel. 01100-21200 18 Vrijdag 24 oktober 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 18