Onkruidbestrijding in wintertarwe in het najaar Aardappelopbrengsten zijn boven verwachting goed; hooggespannen verwachtingen van eksport "Er is een wonder gebeurd in de grond.." Overzicht najaarsherbiciden wintergranen Ondanks de tijdens het teeltseizoen geuite sombere verwachtingen ten aanzien van de aardappelopbrengsten, lijkt het erop dat 1986 zich bij de topjaren gaat scharen. De opbrengst zal, zo wordt vanuit de verwerkende industrie meegedeeld, zeker niet lager uitvallen dan die van vorig jaar. Ook het Produktschap voor Aardappelen raamt bij monde van stafmedewerker P. Hijma, een oogst die bijna net zo goed is als (topjaar) 1985. De opbrengsten verschillen overi gens nogal per regio. Het Produkt schap geeft landelijke opbrengsten van rond 47 ton per ha konsumptie- aardappelen (zand en klei). In het Zuidwesten liggen volgens enige in formanten de opbrengsten gemid deld tegen de 50 ton per ha. Op Zuid-Beveland is dat globaal 40-45 ton per ha, in Oost Zeeuws- Vlaanderen en op Noord-Beveland 45-50 ton per ha, op Tholen rond 50 ton per ha en op Schouwen ruim 50 ton per ha. De sortering ligt overal in Zeeland op ongeveer 50% grove, met als uitzondering Schouwen met gemiddeld tegen de 60% boven 50 mm. Blote ruggen Traditioneel zijn er verschillen tus sen de Flevopolders en de rest van Nederland. 'Andere jaren waren die verschillen niet zo groot als dit jaar', aldus direkteur L.R. Wentholt van C. Meijer B.V. uit Kruiningen. Hij spreekt zelfs 'over gemiddelden van 70-75 ton per ha in de Flevopolders. Dat die verschillen zo groot konden worden wijt Wentholt aan de stand van het gewas toen de droogte afge lopen zomer begon door te knijpen. In de polders was door de vroegere pootdatum (2wk eerder dan in het Zuidwesten het gewas toen al geslo ten, waardoor de zon niet zo op de blote ruggen stond te branden. In Zeeland was het gewas toen nog niet zo ver. 'Bovendien is, gezien de struktuur van de grond, in Zeeland nog aan de vroege kant begonnen met de werkzaamheden. Zonder het daardoor opgetreden struktuurbe- derf was de opbrengst in Zeeland wellicht nog hoger uitgevallen en dichter bij die van de polders geko men', aldus Wentholt. Bij een bijna even grote oogst per ha als vorig jaar en een lichte afname in het aantal ha's konsumptieaardap- pelen, zal de totale opbrengst dit jaar niet boven die van vorig jaar uitkomen. Kwaliteit De kwaliteit van de geoogste aardap pelen is gemiddeld goed. Ze zijn niet zo erg blauwgevoelig, zodat er bij de (onder ideale omstandigheden verlo pen) oogst weinig beschadigingen optreden. 'Ze komen schitterend in de koelcellen', aldus J.M. Huige, di rekteur Mc Cain Potatoes. Het on derwatergewicht is gemiddeld goed. In het Zuidwesten wordt in redelijke mate aan de norm van 360 gram vol daan, in de polders in mindere mate. Direkteur A.W. Bierens van Aard appelen B.V. uit Zierikzee spreekt over een gemiddeld o.w. gewicht van 370 gram. Van alle aardappelen kan een betrekkelijk laag percentage niet aan de norm voldoen. De heer Huige konstateerde een laag o.w. gewicht, De onkruidbestrijding in winter tarwe vraagt reeds in-Jiet najaar uw aandacht. Met name als men duist, kamille of muur van betekenis verwacht, is een bestrijding in het najaar aan te bevelen. In het volgende worden enkele aspekten hiervan besproken. Waarop te letten bij de keue van het middel en de dosering? Er zijn diverse middelen beschikbaar voor onkruidbestrijding in winter tarwe in het najaar. In tabel 1 is aan gegeven welke onkruiden gevoelig zijn voor de genoemde middelen. Het resultaat is uiteraard afhanke lijk van diverse faktoren. Bij de keuze van het middel moet u letten op: - de zwaarte van de grond; - het ingezaaide wintertarweras. Sommige rassen zijn gevoelig voor bepaalde bodemherbiciden; - de te verwachten overige onkruiden (bijv. kleefkruid); - de werkingsduur van het middel (i.v.m. inzaai groenbemesters). Duist Duist is op veel percelen een belang rijk onkruid. Hoewel enkele duist- planten geen opbrengstverlies tot ge volg hebben moeten deze wel bestre den worden i.v.m. de enorme zaad- produktie, welke konsekwenties in houdt voor de volgende jaren. In wintergranen kiemt, vooral onder vochtige omstandigheden, de meeste duist in de herfst. Indien na half no vember wordt gezaaid, heeft kie ming meer in de winter en ook nog wel in het voorjaar plaats. Duistbestrijding is zowel in de herfst als in het voorjaar mogelijk. Bij tij dige zaai heeft een duistbestrijding direkt na de zaai de voorkeur. Dit met name op de zware grond. Het percentage glazigheid blijkt heel erg mee te vallen. Samenvattend kan gesteld worden dat ons land dit jaar een hele mooie aardappel kan leve ren voor de eksport. De verwerken de industriën lieten zich desgevraagd allemaal in waarderende termen uit over de dit jaar geteelde aardappel. Eksport Er moeten veel aardappelen geëksporteerd worden. Ondanks de goede kwaliteit is het nog afwachten of dat lukt. De heer Bierens heeft daarover hooggespannen verwach tingen. Ook de heer Huige ziet goede mogelijkheden. 'Maar dan zullen de traditionele markten, zoals de West- duitse, moeten blijven kopen, en moet er wat vraag bijkomen van markten die vanouds nog niet zoveel bij ons kopen, zoals van Spanje, Ita lië, Zuid Amerika en Algerije', aldus Huige. Er is in ieder geval wat ekstra ruimte voor eksport, gezien de wat tegenvallende oogsten in het buiten land. De oogsten in het buitenland blijken overigens minder laag te zijn dan aanvankelijk werd gesteld, maar ondanks het telkens weer bijstellen van de buitenlandse oogstramingen blijven de opbrengsten meer achter bij die van vorig jaar dan die in ons land. WF. v N,:. c, ïMM&mÈ "Er is een wonder gebeurd in de grond". Dankbaar en ook een beetje trots stelt de akkerbouwer C. Janse aan de Zanddijk in Co- lijnsplaat dat tevreden vast, kij kend naar zijn pas binnengehaal de oogst aardappelen. "Het is al les meegevallen. Van de zomer had ik echt zware twijfels. Als ik af en to een plant optrok waren het door de droogte wat wij noe men "schoenveters". Er zat veel doorwas en schot in. Gelukkig is er toen regen gevallen. Daarna moet er een wonder zijn gebeurd want zijn oogst van de lichte grond (ca. 22% afslibbaar) stemt hem met een opbrengst van ca. 30 ton en een sortering met tegen de 60% geschikt voor frites bui tengewoon tevreden. De aardap pelen (ras Bintje) zijn gelukkig, ondanks de slechte start, rfiet gla zig geworden". De heer Janse heeft om leeftijdsredenen zijn be drijf verkocht en hij.meent dat hij zich een betere afsluiting van zijn periode als aktieve akker bouwer eigenlijk niet had kunnen wensen. Merken Aktieve stof gehalte Dosering kg/ltr Verdraagzaamheid en zaaivoorschriften Voordelen Nadelen Brabant chloortoluron chloortoluron 80% Dicuran 700 FW idem 700 g/l Chloortoluron 50 flow idem 500 g/l Brabant chloortoluron FW Luxan chloortoluron 500 FC 2 - 3 2,25 - 3,5 3 - 5 Alle wintergranen - Op zware klei: wat beter op duist In tarwe alléén in: Caribo, Carimiriti, Clement Donjon, Grenada, Saiga,- Veiliger in gerst Durin, Marksman, Oka- dan Tribunil pi, Tombola - Rasgevoeligheid in tarwe - Geen werking op kleefkruid en ereprijs - Mogelijk problemen met en alle gerstrassen - Langdurige werking ondervrucht Chandor 3,5 - 5 Alle wintergranen - Alle wintergranen - Kans op uitdunning op trifluralin 240 g/l Tenminste 3 cm. - Goede onderzaai- lichte kleigronden linuron 120 g/l zaaidiepte; er mag geen zaad onbedekt liggen mogelijkheden in het voorjaar - Werkingsduur vaak beperkt - Uiterlijk 3 dagen na zaai toepassen - Matig op duist en ereprijs, onvoldoende op kleefkruid tijdstip is bedrijfszekerder dan een bespuiting in het voorjaar. De be schikbare middelen zijn alle bodem herbiciden. Dit wil zeggen dat het re sultaat grotendeels afhankelijk is van het zaaibed. De grond moet vlak liggen en niet te grofkluiterig zijn i.v.m. eventuele schaduwwerking. Het zaad moet goed met grond be dekt zijn. Toch bij breedwerpig zaai en opletten dat het paard niet achter de wagen gespannen wordt. Om de laatste tarwekorrels gedekt te krij gen wordt wel vaker een te groot percentage van het zaaizaad als het ware begraven. In de laatste jaren is er een heel skala aan duistbestrijdingsmiddelen bijge komen. Dit geeft de teler de moge lijkheid om het meest passende mid del te kiezen bij het desbetreffende perceel. Kleefkruid Dit onkruid kiemt zowel in de herfst als in het voorjaar. Door het geringe effekt dat duistmiddelen over het al gemeen hebben op kleefkruid, heeft het zich sterk uit kunnen breiden. Als kleefkruid in het najaar kiemt is het in het voorjaar te groot om nog met kleurstoffen bestreden te kun nen worden. Bij zeer vroege zaai is een bestrijding met kleurstof in de herfst mogelijk (wintertarwe in het 2 a 3 bladstadium). De vorstgevoelig- heid van het graangewas wordt ech ter wel groter. Gaat het kleefkruid de winter door, dan is er nog geen man overboord, want ook in het voorjaar zijn diverse middelen voor handen voor de bestrijding van kleefkruid. Mits onder gunstige om standigheden en op het juiste tijdstip toegepast, is hier een prima resultaat mee te bereiken. Namens de Konsulentschappen Akker- en Tuinbouw Zuidwest Ne derland ing. R. de Milliano Revox isoproturon 200 g/l trifluralin 200 g/l 5 - 6 Alle wintergranen - Alle wintergranen Tenminste 3 cm zaai - Goed op duist diepte; er mag geen - Goede onderzaaimo- zaad onbedekt liggen gelijkheden in het voorjaar - Uiterlijk 5 dagen na zaai - Wisselend op kamille, muur, kleefkruid en viooltje - Kans op uitdunning op lichte kleigronden Asepta Bandur, Bandur aclonifen 600 g/l 3,5 - 5 Wintertarwe wintergerst - Werking op kleefkruid Fijn zaaibed en ten minste 3 cm diep zaaien; er mag geen zaad onbe dekt liggen - Kamille weinig ge voelig. - Niet in waterwinge bieden tussen 1 oktober en 1 april Igran 50 terbutryn 50% 3 - 4 Alle wintergranen - Langdurige werking - Langzame werking Wintergerstgevoeliger - Mogelijk problemen Opbrengstderving, voorvrucht vooral op lichtere grond - Goede werking op - Kleefkruid weinig soorten duist gevoelig Slomp pendimethalin 330 g/l gerst 6 Alleen in wintergerst en Langdurige werking - Direkt na zaai toe rogge passen Van Fenennaam Pendi- methalin rogge 4 Niet toepassen op Vrij goed op - Onvoldoende gronden met kleefkruid bij op kamille meer dan 10% humus; gebruik van 6 I - Niet in tarwe tenminste Goed op ereprijs 2,5 cm zaaidiepte Graminon 500 FW, IP-Flc isoproturon 500 g/l 3 - 4,5 Alle wintergranen zowel - Goede onderzaai- - Werkingsduur kan kort na zaai als in het mogelijkheden beperkt zijn Arelon vloeibaar tweebladstadium Agrichem Isoproturon - Goed op kamille - Effekt op kleefkruid flowable en ereprijs IP 50 idem 50% 3 - 4,5 - Ook nog toe te passen onvoldoende Arelon idem 75% 2 - 3 in het 2-bladstadium Graminon 80 W.P. idem 80% 2 - 3 Bifenix N isoproturon 333 g/l Bij zaai Alleen wintertarwe - Ook nog toe te passen i- Bij langdurige bifenox 166 g/l 6 - 7 Bij toepassing over in het tweebladstadium kieming van duist, Na opkomst gewas tot uiterlijk medio kleefkruid en kamille 'kan op gronden met januari tegenvallend weinig 6 org. stof contactschade optreden, als regel zonder - Bij toepassing over consequenties voor de het gewas goede op werking brengst op kleefkruid en duist Tribunil methabenzthiazuron 3 - 5 Wintertarwe en win - Kan ook nog in het - Op duist en ereprijs tergerst 2-bladstadium worden wisselend; kleefkruid Shell Tritivin 70% Wintergerst is ge toegepast wordt niet bestreden voeliger A Ameryl dan wintertarwe Agrichem Meburyl In wintergerst dan ook - Mogelijk problemen Van Eenennaam alleen toepassing op met ondervrucht Methaoenz- grond thiazuron 70% spp. boven 20% slib. Kans op oogstreduktie Asepta Antrolin diethatyf-ethyl 450 g/l 6 - 8 Alleen in wintertarwe - Goed op kamille en - Kleefkruid wordt linuron 70 g/l en ereprijs niet bestreden - Kort na zaai toepassen Vrijdag 17 oktober 1986 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 9