SPECIALE NAJAARSPRIJZEN Ll INDUSTRIES Fa. Rovem Bodemprijzen pootaardappelen 1987 TE KOOP Ford 4000 I.H. 423 I.H. 844 J.D. 710 Volvo 500 2 Ford Major Rumptstad 4-schaar hydr. wentelploeg Rumptstad 2-schaar hydr. wentelploeg Cultivator 11-tands Cappon 3 Graanwagens 5-tons Een ZLM-ertje is het proberen waard! UITGIFTE VAN LANDBOUW BEDRIJVEN IN ZUIDELIJK FLEVOLAND EN IN HET LAUWERSZEEGEBIED IN 1987. In de pootgoedsektor wordt er nog steeds vanuit gegaan dat er in 1987 ook weer een bodemprijsregeling komt, waarbij ver van tevoren hef fingen en prijzen worden vast gesteld. Men hoopt nog steeds het beleid in deze, in januari te kunnen afronden. Eén van de moeilijkste diskussiepun- ten lijkt het nivo van de te garande ren prijzen te zullen worden. Prijsnivo In telerskringen lijkt men nog steeds geneigd om de prijzen op het huidige nivo te handhaven, ook voor 1987. Het is ook verdraaid verleidelijk om zo te denken. Verwacht moet wor den dat we te maken zullen hebben met een produktie van 900.000 ton pootaardappelen. Elke cent prijsverschil kan voor de sektor in z'n totaliteit ƒ9 miljoen uitmaken. Vertaald naar de teler toe is bij 30 ton opbrengst per ha, gemiddeld el ke cent ongeveer ƒ300 per ha verschil. In handelskringen houdt men nog steeds vast aan een verlaging van 5 cent per kilogram over de gehele li nie voor oogst 1987. Dit niet omdat men ons geen hogere prijs gunt als telers, maar duidelijk met het motief om de bodemprijsre geling financierbaar te houden èn om een dé-motiverende invloed te hebben op de verbouw van pootaard appelen. Handhaven van de prijzen zal stellig vrij snel forse naheffingen tot gevolg kunnen hebben. En ziedaar het kruispunt van denken in het vaststel len van het beleid. Handhaven van de prijzen op het huidige nivo betekent stellig meer produktie. En meer produktie bete kent grotere kansen op overschot ten, dat weer leidt naar forsere hef fingen. Maar grotere overschotten hebben op zich ook weer een prijsdrukkende werking in het marktgebeuren. Kijk maar weer eens naar de huidige situatie; naar de prijsbewegingen van de poters in de richting van vroeg afnemende landen. In een aantal gevallen hebben de prijzen al weer een duidelijke relatie met ons bodemprijsnivo 1986. Aan de ene kant kan men zeggen, dat indien het garantieprijsnivo 5 cent lager geweest zou zijn, de ge maakte prijzen in de markt ook dui delijk omlaag getrokken zouden zijn. Aan de andere kant kan men voor 1987 redeneren dat men bij lagere prijsnivo's meer telers afschrikt om poters te verbouwen, wat weer leidt tot geringere produktie omvang en dus een stimulans tot een hogere prijsmogelijkheid in de markt. Het lijkt allemaal wat ingewikkeld, maar de wet van vraag en aanbod is ijzersterk. Er zal duidelijk een keuze moeten worden gemaakt tussen lage re prijzen en het risiko van hogere heffingen. Misschien wel het risiko van tè hoge heffingen. Twee prijsgroepen? In het huidige systeem maken we on derscheid in twee prijsgroepen. Eén groep van rassen wordt gegaran deerd in de maten 28 tot 50 mm. Een tweede groep rassen wordt gega randeerd in de maten 28 tot 45 mm. De vraag is opgeworpen of alles niet in één groep kan worden onderge bracht. Er waren destijds goede mo tieven om een onderscheid te maken tussen de zgn. grof groeiende rassen, vaak speciaal eksport gericht en de meer fijn groeiende rassen. Vandaag zou men haast geneigd zijn om dat verder te verfijnen en daar in verband met uitgroeimogelijkheden nog een katagorie aan toe te voegen. Alles overziende is het best nog eens een diskussie waard om er toch één groep van te maken en alle rassen te garanderen van 28 tot 50 mm. Eén en ander zou een lichte uitbrei ding betekenen van de te garanderen hoeveelheid pootaardappelen. Dan zou het te beredeneren zijn om deze lichte uitbreiding gepaard te laten gaan met een lichte prijsdaling van enkele centen. Het zou in ieder geval een heleboel oude diskussies tot een oplossing brengen. Diskussies zoals: eksportrassen wél en fabrieks- of konsumptierassen voor het binnen land niet tot 50 mm garanderen of - wèl meebetalen, maar niet kunnen inleveren bij de Stopa. Met de moderne teelttechnieken heeft de teler vrij grote tot grote in vloed op de te oogsten maatverhou dingen pootaardappelen. Eén prijsgroep tot 50 mm garande ren met een lichte prijsaanpassing zou wel eens een goede greep kunnen zijn. Zo blijft het voortdurend zoeken naar kompromissen. Oplossingen zullen er zeker komen en dan is het belangrijk dat alle argumenten dui delijk mee gewogen zijn. Veel moeilijker is het stellig om goe de oplossingen te vinden bij het ziek- tebeheer: phoma, bakteriën en aa'9es* A. Vermeer VINK BV AXEL OITSEk ItOllilHUK OITSET- KOIVME GELD VERDIENEN? NU EEN LELY KOPEN likt Al jaren is de Lelyterra 300-20 de "bestseller" in het uitgebreide Lelyterra programma. Nog steeds uiterst modern en leverbaar met pakkerwals of sterrol hydr. aanbouwhefinrich- ting egalisatieplaat en/of tandenbalk sporenwissers De Lelyterra 300-32 is de ideale machine voor de zwaardere omstandigheden. Uitgevoerd met zwaardere rotors, zwaardere onder en bovenlagering hogere tandwielgoot en zwaardere tandwielbak. 540 of 1000/min. extra lange tanden en een Lelymatic breekpenauto- maat De Lelyterra's met freem- constructie zijn leverbaar in 3,50 m., 4,00 m. en 4,50 m. Het aankoppelen van een zaaimachine kan m.b.v. mechanische aanbouw- delen of een hydraulische aanbouw hefinrichting Meerdere accessoires zijn op aanvraag.leverbaar. 1 WEVERSKADE 10 POSTBUS 26 -3155 ZG MAASLAND TEL.01899-12644 TELEX 21617 Landbouwmechanisatiebedrijf Nijverheidsstraat 53 4538 AX Terneuzen Tel. 01150-12012 b.g.g. 01155-3893 Ri Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, Smedinghuis, Lelystad De hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de IJssel meerpolders te Lelystad is voornemens met ingang van 1 november 1987 in Zuidelijk Flevoland 13 land bouwbedrijven en in het Lauwerszeegebied 3 land bouwbedrijven uit te geven. Het betreft in Zuidelijk Flevoland 6 akkerbouwbedrijven (4 in pacht en 2 in erfpacht) en 7 weidebedrijven (4 in pacht en 3 in erf pacht); in het Lauwerszeegebied 3 akkerbouwbedrij ven (2 in pacht en 1 in erfpacht). De bedrijven variëren in grootte van 40 tot 55 ha, met een enkel groter of kleiner bedrijf. De uitgifte in pacht geschiedt voor de wettelijke ter mijn van 12 jaar, de uitgifte in erfpacht voor 40 jaar. Voor deze bedrijven kunnen zich uitsluitend aan melden: gegadigden uit ruilverkavelingen; gedupeerden door de uitvoering van werken (en/of bestemmingswijzigingen) t.b.v. het alge meen belang; - gegadigden van wie de bedrijven kunnen wor den bestemd voor het oplossen van specifieke knelpunten op het oude land; - gegadigden die een bijzonder bedrijf wensen te vestigen. Aanmelding als belangstellende kan geschieden tot 7 november 1986 door storting van f 22,50 op postrekening nr. 869847 van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders te Lelystad. Op het strookje dient te worden vermeld: - naam en adres (ook postcode) van de be langstellende en "Uitgifte Landbouwbedrijven 1987". Na ontvangst van de betaling worden nadere gege vens over de uit te geven bedrijven toegezonden, alsmede een aanvraagformulier voor het verkrijgen van een bedrijf. De hoofddirecteur, ir. J.C. de Koning. 8 Vrijdag 17 oktober 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 8