Stakingsvrijstelling over geld en goed De koopsompolis: oudedagsvoorziening en belastingvoordeel Het ras Miller vandspfk Grondprijzen 1985 vrij gunstig Komende winter voor de 15e maal Topkaderkursus Hoe ouder het jaar wordt, des te meer u hoort over koopsompolis sen. Grote advertenties in de kranten en enthousiaste verzeke ringsadviseurs uiten grote zorgen over uw te hoge belastingdruk en verzorging van de oude dag. De verkondigde oplossing wordt er bij vermeld: de koopsompolis met lijfrente klausule, ook wel lijfrentekoópsom genoemd. Wat is het precies? Voor wie is het aantrekkelijk en voor wie juist niet? Waar dient op gelet te worden? Een koopsompolis is aantrekkelijk voor agrarische ondernemers die in een jaar zoveel verdienen, dat er echt geld overblijft. U vreest een hoge be lastingaanslag. Tevens weet u ook - dat in de te overziene toekomst geen geld nodig is voor noodzakelijke in vesteringen of ekstra reserveringen voor het opvangen van verliezen. Verder heeft u aandacht voor de tijd na de aktieve arbeidsperiode en u verwacht na de bedrijfsbeëindiging of opvolging een mogelijk lager inkomen. Behoort u tot de groep agrariërs voor wie deze punten feiten zijn, dan is het zeker interessant om kennis te nemen van de mogelijkheden. Wat het is Eerst een uitleg wat een lijfrente koopsom is. Voor het einde van het jaar met het te verwachten goede in komen, koopt u voor een som geld een polis bij een verzekeringsmaat schappij. De grootte van deze stor ting bepaalt u zelf. Het is een eenma lige premie of koopsom. In de meeste polissen wordt een bepaalde rente gegarandeerd. Ook wordt er vaak een aandeel in de beleggings winst of overrente in het vooruit zicht gesteld. Wanneer het aange groeide kapitaal wordt uitgekeerd, bepaalt u ook zelf. U stort bijvoor beeld op 40-jarige leeftijd ƒ15.000,—. Wanneer u 60 jaar bent krijgt u ƒ35.000,uitgekeerd. Van dit uitgekeerde bedrag kunt u een lijfrente kopen. Deze mogelijkheid wordt genoemd in de polis. De lijf rente kan bijvoorbeeld zijn: een jaarlijkse uitkering na uw zestigste tot u komt te overlijden. Vele varia ties zijn mogelijk. Voordeel Waar zit nu het voordeel? De kapi- taalgroei is immers vergelijkbaar met andere reserveringen voor de oude dag. U moet het zoeken in de zo belangrijke lijfrente-aftrek rege ling. De eerder genoemde eenmalige premie of koopsom mag u van de minister van Financiën van uw be lastbaar inkomen aftrekken tot een bedrag dat niet hoger is dan (in 1986) ƒ16.697,U betaalt er dus geen inkomstenbelasting over. Wan neer u nog onder de grens zit waaro ver ten hoogste de premie volksver zekeringen wordt betaald (in 1986 ƒ63.750,dan pakt u dit voordeel ook nog mee. Let echter wel goed op: het gaat hier om uitstel van beta ling van belastingen en niet om af stel. Wanneer de lijfrentesom tot uitkering komt, dan wordt dit be drag bij uw inkomen geteld van dat jaar. Ómdat u mogelijk geen be- drijfsinkomsten meer heeft, kunt u inschatten dat het totale belastbare inkomen lager is. Na uw 65e behoeven er bovendien geen premies afgedragen te worden voor de volksverzekeringen (AOW, AWW, etc.). De rente die tijdens de looptijd wordt gerealiseerd wordt dus niet jaarlijks belast. Dit in tegenstelling tot rentes die u van spaarrekeningen ontvangt (voor zover hoger dan de rentevrijstelling). U snapt het:.de be lastingbesparing is aantrekkelijk. Aandacht Voor u te enthousiast wordt over de lijfrentekoopsom nog enige punten Vrijdag 17 oktober 1986 die grote aandacht vragen: - een eenmaal gestort kapitaal komt pas over een groot aantal jaren weer beschikbaar. Het vermogen is aan de onderneming onttrokken. Voor on verwachte uitgaven kan het niet ge bruikt worden. - bij overlijden voor de in de polis genoemde uitbetalingsleeftijd, vindt lag niet altijd terugbetaling van het (aangegroeide) kapitaal plaats. U kunt overeenkomen bij het afsluiten van de polis dat er wel een uitkering aan de nabestaanden plaatsvindt. Maar uiteraard geeft deze uitbrei ding een lager rendement en de fis- kale aftrekregelingen komen ook iets anders te liggen, - wanneer u de uitbetalingsleeftijd bereikt dan kunt u veelal nog een keuze maken. Direkte uitkeringen, gebruik maken van de lijfrenteklau- sule op uw eigen leven of dat van een ander. Bij deze lijfrenteklausule is de levensduur van invloed op het in totaal te ontvangen bedrag. - vergelijk zeer goed de rentegaran tieregeling, de winstuitkeringen of overrente met andere polissen en spaarregelingen. - nog niet is te voorzien hoe uw inko menspositie is bij het tot uitkering komen van de polis. Ook het hele fiskale systeem kan veranderd zijn en misschien in uw nadeel. - de Fiskale Oudedags Reserve (F.O.R.) is een belangrijke belasting aftrekpost. Gebruik deze volledig. De lijfrente-aftrek kan een aantrek kelijke aanvulling hierop zijn. In dit artikel heeft u diverse voorde len en nadelen op een rijtje gezien. Alleen de persoonlijke situatie van u en uw gezin kan de doorslag geven wat u moet kiezen. Vergelijk de mo gelijkheden en geef uw verzekerings adviseur voldoende informatie. De boekhouder en ook de sociaal- ekonomische voorlichter kunnen u van advies dienen. Op 21, 22, 23 en 24 oktober zijn de voorlichters Jan Kikkert, Ger- rit Stap en Dries van Rozen niet te bereiken in verband met een kursus die zij dienen te volgen. In dringende gevallen kontakt op nemen met Dineke Visser op het ZLM-kantoor, tel. 01100 - 21010. Zij draagt er dan zorg voor dat u teruggebeld wordt. Aan de Tweede Kamer is een wets voorstel gezonden tot wijziging van de inkomstenbelasting wat betreft de stakingsvrijstelling. Voorgesteld wordt met ingang van 1 januari 1987, uitsluitend als een on derneming geheel wordt gestaakt, de stakingsvrijstelling voor zelfstandi gen van 55 jaar en ouder te verhogen met ƒ15.000, De verhoging van ƒ15.000,— komt boven op de huidige vrijstelling van ƒ20.000,Dit betekent dat van vrijkomende reserves bij bedrijfs beëindiging ƒ35.000,onbelast wordt gelaten, tenzij reeds eerder een gedeelte van de oorspronkelijke vrijstelling werd gebruikt. Zijn de vrijkomende reserves lager dan ƒ35.000,dan kan de vrijstel ling worden gebruikt voor de af braak/opheffing van de gevormde fiskale oudedagsreserve. Daar bij het aangaan van een maat schap of firma sprake is van een ge deeltelijke staking is de verhoging van ƒ15.000,van de vrijstelling niet van toepassing. Uit de memorie van toelichting blijkt dat diréén van de maatregelen is ter opvanging van het nadeel voor landbouw en midden- en kleinbe drijf van het vervallen van de nega tieve aanslag van de WIR (Wet In vesteringsrekening). Voorts wordt opgemerkt dat, door het vervallen van de negatieve WIR aanslag, voor die groep zelfstandi gen met van jaar tot jaar een lage winst geen of weinig belasting is ver schuldigd en daardoor geen WIR- premie kan worden verrekend. Ge zien de slechte financiële positie zul len zij in bescheiden mate of in het geheel niet investeren en zullen het missen van de WIR-premie als een inkomensverlies ervaren. Bij oudere zelfstandigen vormt de verplichte fiskale afrekening meestal een drempel om het bedrijf te beëin digen. Met het oog hierop is dit voorstel gedaan met de verwachting dat dit positief zal werken. Zelfstandigen boven 55 jaar kunnen hun bedrijfsbeëindiging dus beter uitstellen tot na 1 januari 1987. M.J. Robijn De koopprijzen van landbouwgrond geven voor het jaar 1985 een vrij gunstig beeld te zien. De prijs van verpachte grond bewoog zich rond de 20.000 gulden, voor onverpachte grond werd zo'n 40.000 gulden per hektare betaald. Dit blijkt uit de jaarcijfers voor 1985 die bekend zijn gemaakt door het Centraal Buro voor de Statistiek te Voorburg. Voor kleine bedrijven (1 ha en meer) op verpachte grond werd gemiddeld 20.600 gulden per hektare betaald, voor grotere bedrijven (5 ha en meer) 19.300 gulden. Onverpacht lag dat op respektieve- lijk 44.300 en 41.400 gulden. Los bouwland in verpachte toestand bracht gemiddeld 20.400 gulden op. In het noorden van het land lag die prijs rond de 15.000 gulden, in Bra bant en Limburg dicht bij de 25.000 gulden. Onverpacht lag het landelijk gemiddelde op 37.300 gulden, met als uitschieter 44.500 gulden in Gel derland en zelfs 51.100 in Limburg. Grasland wisselde verpacht voor ge middeld 17.800 gulden van eigenaar, onverpacht voor 36.600 gulden. Ook hier in het zuiden hogere bedragen, in No'ord-Brabant tot 50.800 gulden. In het noorden lag de prijs tussen de 26.000 en "30.000 gulden. bestemmings plannen ingezonden Onlangs las ik een advertentie over het nieuwe wintertarweras 'Miller' in uw blad, waaruit blijkt dat dit ras een aanwinst zou zijn voor de broodbereiding. Met belangstelling las ik daarna het jaarlijkse Rivro-rassenbericht voor wintertarwe, dat afgelopen week verschenen is. Hierin zag ik dat het Rivro dit jaar voor het eerst een on derscheid maakt tussen rassen 'voor al geschikt voor broodbereiding' en 'overige' rassen. Nieuwsgierig keek ik naar de groep 'Geschikt voor broodbereiding', maar daarin vond ik alleen de rassen: Obelisk, Granta, Pagode en Kraka. Toen ik verder las onder de 'overige rassen' zag ik daar als laatste ras onder de rubriek 'T' dat ras 'Miller' staan, volgens het Rivro dus niet geschikt voor brood bereiding. Bovendien was de opbrengst maar net genoeg om nog op de rassenlijst geplaatst te worden. Ik kan eigenlijk niet anders dan kon- kluderen dat de advertentie een on juiste indruk wekt. Mag dat maar zo? J. Bil Turelureweg 1 4321 TM Kerkwerve De Kommissie Topkadervorming, samengesteld uit een aantal verte genwoordigers van diverse landbouw organisaties, standsorganisaties, koöperaties, etc. heeft deze zomer een nieuw kursusprogramma samen gesteld. Reeds een aantal deelnemende orga nisaties heeft kandidaatkursisten voorgedragen. Belangstellenden kunnen ook recht streeks kontakt opnemen met het se- kretariaat te Goes (Landbouwhuis), waarna hen een kursusfolder met aanmeldingsformulier toegezonden wordt. De sluitingsdatum voor aan melding sluit 1 november a.s. Tijdens de 3 kursusweken zijn de deelnemers te gast op Vormingscen trum Hedenesse te Cadzand. De data zijn: 5-9 januari 1987; 19-23 januari 1987; 2-6 februari 1987. Kampeerverordeningen Putte (NB) Vanaf 9 oktober ligt ge durende 30 dagen ter inzage de ontwerp-kampeerverordening voor de gemeente Putte. Schriftelijke be zwaren tegen deze verordening kun nen worden ingediend bij de ge meenteraad gedurende bovenge noemde termijn. Baarle Nassau Vanaf 13 oktober ligt gedurende dertig dagen ter inzage de ontwerp-kampeerverordening. Ge durende bovengenoemde termijn kan schriftelijk bezwaar worden in gediend bij de gemeenteraad. Wissenkerke Vanaf 14 oktober ligt gedurende 30 dagen ter inzage de ontwerp-kampeerverordening. Be zwaren kunnen gedurende bovenge noemde termijn worden ingediend bij de gemeenteraad. Dongen Vanaf 14 oktober ligt gedu rende 30 dagen ter inzage de ontwerp-kampeerverordening. Ge durende bovengenoemde termijn kan iedereen schriftelijk bezwaren indienen bij de gemeenteraad. De redaktie heefi VanderHave om een reaktie gevraagd. Deze gaat hierbij. Miller bakwaardig? Er lijkt een tegenstelling te bestaan tussen de advertenties voor het nieuw toegelaten wintertarweras Miller en de beschrijving van dit ras in het RIVRO-Rassenbericht 1986. In het Rassenbericht 1986 wordt voor het eerst een indeling gemaakt in twee kategoriën wintertarwe- rassen: - 'rassen, vooral geschikt voor de broodbereiding' - 'overige rassen' Miller wordt in het Rassenbericht in gedeeld in de kategorie 'overige ras sen', terwijl in de advertenties voor het ras gesteld wordt dat het ras ge schikt is voor de broodbereiding. Wij willen niet verhelen dat de be slissing van de Kommissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst om Miller in te delen bij de 'overige ras sen' voor ons teleurstellend was en dat aan deze beslissing uitgebreid overleg voorafgegaan is. Onze argu menten spitsten zich vooral toe op het feit dat de geschiktheid voor de broodbereiding van Miller gestaafd kan worden aan een groot aantal ge gevens uit onderzoek, uitgevoerd door onafhankelijke instellingen, in opdracht van VanderHave, terwijl de beslissing van de kommissie op een (te) beperkt aantal gegevens be rustte, waarbij vooral de gegevens, verkregen aan monsters uit oogst jaar 1985 minder betrouwbaar leken. De kommissie heeft van deze argu menten goede nota genomen en heeft bij de uiteindelijke klassifika- tie van Miller duidelijk een slag om de arm gehouden. Volgens het rassenbericht lijkt Mil ler 'een middelmatige broodkwali teit' (blz. 6) te bezitten maar berust de waardering van dit ras op een 'be perkt aantal gegevens'. Wie de ter minologie van de rassenberichten kent, kan hieruit afleiden dat herzie ning van de klassifikatie mogelijk is als er meer gegevens beschikbaar komen. Wij hebben een, op basis van onze gegevens, volledig gerechtvaardigd vertrouwen, dat het onderzoek aan monsters van oogst '86 aanleiding kan zijn om de klassifikatie van Mil ler alsnog in gunstige zin te herzien. Over de opbrengst van Miller kun nen we kort zijn. Miller lijkt op basis van de beschikbare gegevens het best tot zijn recht te komen op de zuid westelijke zeeklei. In het zuidwesten behoort Miller dan ook tot de hoogstopbrengende rassen. Nog he lemaal afgezien van de kwalitatieve eigenschappen van het ras is plaat sing op de Rassenlijst volkomen ge rechtvaardigd. Afgaande op alle beschikbare gege vens hebben wij gemeend de introduktie-kampagne voor het ras op deze wijze verantwoord te heb ben uitgevoerd. Wij kunnen onze ar gumenten hierbij staven met uitge breide resultaten van erkende labo ratoria, aan monsters afkomstig van in Nederland aangelegde veld proeven. Op basis hiervan kan de boer met Miller zijn teelt afstemmen op de verscherpte interventienormen met betrekking tot de EEG-bakkwaliteit. D.J. vanderHave B.V. Kapelle Advertentie I.M. Rijsbergen Vanaf 9 oktober ligt ge durende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan 'Buiten gebied', herziening fietspaden Kruispad'. Gedurende bovenge noemde termijn kunnen bezwaren schriftelijk worden ingediend bij de gemeenteraad. Vil*. 1 kA^ TEL.01102-7911 D. J. VAN DER HAVE 8.V. POSTBUS 1 4420 AA KAPELLE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 3