Zomer 1986 grillig Roep om regen neemt toe Wol Witlof "De portemonnaie van de boer ligt buiten" is een bekend gezeg de, dat aan betekenis nog steeds niets heeft ingeboet. Dat de na tuur grillig en onbetrouwbaar is wordt ook dit groeiseizoen weer aangetoond. Het begon met don kere en natte dagen. Het leek van 't voorjaar wel herfst. Dan zet een flinke periode met mooie weer in. Op een tijdstip komt er een onweersbui maar de neerslag valt in ongelijke hoeveelheden en niet overal even gelijkmatig. Langs de rand van de Grevelin- gen op Schouwen-Duiveland lie ten drie onweerswolken gelijktij dig hun last vallen de vorige week maand. De ravage was groot. 60 Mm in drie kwartier konden de velden niet verwerken en veel landerijen stonden dan ook blank. Nadat het water was weg gestroomd kon worden vast gesteld dat aan de windkant van de aardappelruggen alle aardap pelen waren blootgespeeld. Teler Peter de Koeijer in Brouwersha ven is een van de gedupeerden. Brouwershaven heeft het nood weer toegeslagen. De Kok had juist 3 ha. nieuwe witlofplantjes boven maar ook op dit perceel is telkens een van de twee rijtjes op de rug vrijwel geheel weg gespoeld. Op één ha. was de schade zó groot dht meteen maar werd besloten om alles om te ploegen en opnieuw te zaaien. Uiteraard een flinke schadepost. Overigens is uiterst belangrijk (hoe gek dat dat misschien ook mag klinken) dat er op zeer korte termijn weer regen valt. De lichte gronden in het gebied langs de Grevelingen zijn zeer droog en geven weinig vocht op. Peter: "Als we op korte termijn geen regen krijgen dan wordt het hier met witlof en aardappelen echt een ramp. Mevrouw Ans Bienefelt in Kerk- werve (Schouwen-Duiveland) is op zich best tevreden met het mooie weer maar voor haar hob by "wolverkoop aan huis" is het bepaald niet de meest ideale tijd. Peter de Koeijer, die land aan witlofteler De Kok verhuurt, toont de schade aan de witlof plantjes. Hij schat dat op Schouwen zeker 150 ha. op deze manier is getrof fen. "We lagen met onze perce len wat voor op de omgeving maar dit gaat ons zeker kilo's kosten. Hoeveel is nog niet te zeggen dat hangt er ook vanaf wat de rest van de zomer doet". De Koeijer heeft nog geen idee hoe hij de aardappelen weer be dekt kan krijgen met grond. Op nieuw aanaarden gaat niet want al het loof zit tussen de ruggen vast onder een laag afgespeelde grond. Het beste lijkt hem om er voorlopig maar niets aan te doen. Hij hoopt dat de knolzet ting aan de aflandige zijde van de ruggen nog wat kompenseert. Doordat de ruggen stuk zijn ver wacht hij bij het oogsten nog de nodige rooiproblemen. Hij wil er direkt vooralsnog niet al te dra matisch over doen. Ook bij witlofteler L. de Kok uit "Het beste voor mij in de zomer is wanneer het koel en nat is. Dan zitten de mensen niet aan het strand en rijden ze rond. Ze ko men dan gemakkelijk binnen en het kopen van strengen wol of een fraaie trui ligt dan veel ge makkelijker. We moeten het eigenlijk van slecht weer heb ben", zo besluit ze vriendelijk. Bij de foto's: 1. Het droge weer werkt de vee houders in de hand. Buitenge woon gemakkelijk kan gras en hooi van goede kwaliteit worden binnengehaald. 2. Mevrouw Bienefelt (r.) helpt een klant. 3. De aardappelen zijn aan de windzijde in de open lucht ko men te liggen, worden daardoor groen en groeien nauwelijks of niet meer. Vrijdag 4 juli 1986

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 17