Doet u ook mee met 'Herwaardering van Arbeid'??? PUZZEL J IJ i b r s F r k i n n i n _r V. u A VIM» I? in: VKOIIW 1987, het jaar van de daklozen k rubriek Doel Waardering-verdeling U doet toch ook mee? Wie wordt Zeeuws kampioen schapen scheren? JAAR VAN DE DAKLOZEN Tuinboontjes en varkenshaas onder redaktie van de Redaktiekommis- sie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Op 22 april waren heel wat afdelingsbestuursleden van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen in Noord-Brabant bijeen in het Kul- tureel Centrum 'Zidewinde' te Sprang-Capelle. Een kaderdag over 'Herwaardering van Arbeid' stond er op het pro gramma. Menigeen zal zich van te voren afgevraagd hebben, wat ze van deze dag konden verwachten. Herwaardering van arbeidWat moet je daar mee als afdelings bestuur zijnde?? Op het eerste gezicht zeker niet eenvoudig. En toch wordt van een afdelingsbestuur verwacht, dat zij het weer doorgeeft aan de leden in de afdeling. Daarom wilde het provinciaal bestuur hun een handreiking geven door middel van deze studiedag. Een werkgroep bestaande uit het plaatsvervangend hoofdbestuurslid, de diskussieleidster, de kadervrouw, en 1 lid van het provinciaal bestuur, handwerk- en agrarische kommissie en kommissie vrouw, had een goed programma in elkaar gezet. Mevrouw G. Middelkoop opende deze dag. Zij legde uit dat Herwaardering van Arbeid een nieuw projekt is binnen de Bond. Een projekt waar op diverse plaat sen meerdere jaren aan gewerkt wordt met de leden èn voor de leden. Het doel dat voor ogen staat is het bevorderen van aktief deelnemen van leden aan diskussie in de samen leving over arbeid en de waardering van arbeid, waarbij het gaat om, door het verwerven van kennis, in zicht en van meningsvorming een vruchtbare diskussie over arbeid en waardering van arbeid in onze Bond te realiseren. Over dit onderwerp kunnen vrou wen heel goed diskussiëren, omdat ze zelf ervaring hebben met arbeid. Zijn we immers niet allemaal bezig met het verrichten van arbeid als - huisvrouw - huisvrouw en vrijwilligster - huisvrouw en meewerkende vrouw in het bedrijf - huisvrouw en baanvrouw? Door arbeidservaringen met elkaar uit te wisselen en te vergelijken kun nen we meer begrip krijgen voor el- kaars situatie. Overeenkomsten en verschillen zul len duidelijker worden en met onze eigen ervaringen en de verworven kennis van arbeid vroeger en nu, kunnen wij een analyse maken van de plaats van onbetaalde en betaalde arbeid. Daarop voortbordurend kunnen we ons een beeld vormen hoe de waardering van arbeid in on ze samenleving in de toekomst kan veranderen. Voor onszelf, voor anderen, voor de samenleving. Zij hoopte dat op deze dag de afde lingsbesturen ook enthousiast zou den worden om dit projekt in hun afdelingen te gaan brengen. 'Het is de moeite waard met elkaar de schouders onder dit projekt te zetten, want we hebben met elkaar veel ervaring opgedaan, waar onze samenleving zeker iets aan kan heb ben', aldus mevrouw Middelkoop. Horizontaal en vertikaal dienen de zelfde woorden te worden ingevuld Als u de hele puzzel hebt opgelost, moet u de letters in de vakjes met de cijfers 4 - 11 - 19 - 14 - 16 - 7 - 18 - 1 achter elkaar zetten. U leest dan de naam van een beroep, dat tevens de uiteindelijke oplossing van onze puz zel vormt. 1. werktuig; 2. versterkte plaats; 3. ij zeren staaf; 4. onaangenaam ruiken; 5. plaats in Gelderland én in Overijs sel; 6. deel dat iemand bijdraagt tot het kapitaal; 7. zend- en ontvang- draad; 8. vorderingskolom; 9. land in Afrika; 10. in de geest; 11. beroep; 12. stof; 13. lawaai; 14. tegelijk op gediende spijs; 15. toegang tot de tuin; 16. ekwator; 17. met haar be groeid; 18. neven; 19. lawaaischop per; 20. oude naam van een soort van zware kanonnen. 1 2 4 1 5 6 7 9 10 1 3 6 8 2 7 3 8 9 5 10 11 12 14 15 16 17 20 11 13 16 18 12 17 13 18 14 19 15 20 Onze kadervrouw mevrouw Y. van Daalen ging hierna verder en lichtte de doelstelling nog eens toe. Het beleid dat hieruit voortvloeit is de laatste jaren sterk gericht op emanciperende vorming. Dit is een leerproces, waarbij het de taak van de Bond is om vrouwen de mogelijkheid te bieden ervaring op te doen, zich te ontplooien en kennis en inzicht te krijgen over aktuele maatschappelijke onderwerpen, zo dat zij hierover buiten de Bond kun nen meedenken en meepraten. Hier sluit het projekt 'Herwaarde ring van Arbeid' uitstekend bij aan. In de politiek spreekt men steeds over herverdeling. In een kort rollenspel kwam naar vo ren, dat daar arbeid steeds gewaar deerd Wordt met geld. Voor vrijwilligerswerk blijkt er geen waardebepaling te zijn. Daarom heeft de Bond gesteld dat het beter is eerst de herwaardering te bestuderen en dan pas te gaan praten over herverdeling. Om die herwaardering scherp te kunnen stellen, is het nodig dat we ons werk zichtbaar maken. Ook voor afdelingsbesturen ligt hier een taak door b.v. aan de leden hun werk zichtbaar te maken, te vertellen op een afdelingsbijeenkomst wat ze gedaan hebben. Natuurlijk kwam ook de kwaliteit van het programma-aanbod nog ter sprake, want dat is belangrijk voor de leden. Daartoe kreeg men ook richtlijnen aangeboden. Al pratende bleek dat er vele moge lijkheden zijn om herwaardering van arbeid uit te dragen. Een fijne handleiding kan ook het werkboek door het hoofdbestuur uitgebracht, zijn. Als afsluiting van het ochtendpro gramma werden er dia's vertoond, welke bij het projekt horen. Over de vragen die hierop betrek king hadden, diskussieerden we on der leiding van mevrouw R. Mostert. In de middag speelden we levend ganzebord. De werkgroep had een spel gemaakt met twee mooie, grote dobbelstenen. Steeds weer moesten de deel neemsters en hun achterban vragen beantwoorden van de kommissies of diskussieleidster betrekking hebben de op arbeid. Tenslotte bedankte de presidente van het provinciaal bestuur me vrouw A. Postma, een ieder voor haar aanwezigheid op deze dag en de werkgroep voor het samenstellen van het goede programma. Zij wenste de afdelingsbesturen veel sukses met 'Herwaardering van Arbeid'. Herwaardering van Arbeid. Het is de moeite waard. U doet toch zeker ook mee??? Willy Oostdijck-Vogelaar Ook dit jaar zal in Nisse weer een schaapscheerdersfeest worden gevierd en wel op zaterdag 21 juni. Belangrijk onderdeel van dit feest zal zijn de strijd om het Zeeuws kampi oenschap schapen scheren. Wilt u meedoen aan deze wedstrijd, dan kunt u uzelf opgeven bij dhr. A. Ki k, Grintweg 42, Yerseke, tel. 01131 - 1917. Voor schapen zal worden ge zorgd, deze hoeft u dus niet zelf mee te brengen. 'Intergemeentelijke ont wikkelingssamen- werking voor een werkelijk lokaal probleem' In het jaar 2000 zal 51% van de wereldbevolking in steden wonen, het merendeel daarvan in steden in ontwikkelingslanden. In die lan den woont nu reeds meer dan de helft van de bevolking in krottenwij ken en deze bevolkingsgroep zal in de komende 15 jaar met 1 miljard groeien. Dit vraagt dringend de aandacht van de hele internationale gemeenschap, en daartoe is door de Verenigde Naties 1987 uitgeroe pen tot 'Jaar van de daklozen'. Om een beeld te geven van de groei, die jaarlijks ongeveer 7% be draagt, d.w.z. een verdubbeling van de omvang der steden in 10 jaar. De problemen die dit mee gaat brengen zijn dan ook gigantisch te noemen. Aktiviteiten De HABITAT problemen (huis vestingsproblemen) in ontwikke lingslanden vragen betrokkenheid van iedereen. De Nederlandse Habi tat Kommissie selekteert projekten waarbinnen de aandacht van de Ne derlandse bevolking wordt ge vraagd. De invulling geeft mogelijkheden aan en 1987 is niet ver meer, maar ver genoeg om aktiviteiten te starten rond de vooral lokale problemen in de ontwikkelingslanden. Elk 'dak' is geen 'thuis' Tijdens de 2e nationale bijeenkomst 'Jaar van de Daklozen', hield Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus der Nederlanden een heel indringen de inleiding over: 'De Habitatpro- blematiek en de rol van partikuliere organisaties bij de aanpak daarvan'. De Prins schilderde het beeld van de krottenbewoners en de kulturele achtergrond. Hij legde de nadruk op het aanpassen van de hulp aan de wensen van de bewoners van zö'n wijk. Dit aan de hand van een voor beeld: Door de overheid werd naast een grote krottenwijk een aantal to- B81N renflats gebouwd en aan de krotten- bewoners gegeven. Men trok erin en nadat de oude wijk was schoonge maakt met buldozers en de rust weerkeerde kon men zich niet thuis voelen in het flatgebouw. Het le venspatroon was: leven op en bij de grond en niet in een toren. Men miste het onderlinge kontakt en na zeer korte tijd was alles wat eruit kon uit de flats gesloopt en bouwde men op dezelfde plaats van de krot tenwijk met deze materialen op nieuw een krottenwijk. Met achter lating van sanitaire mogelijkheden (afvoer) en geen aansluiting op wa ter en elektriciteit maar, men was weer thuis! Wij hopen u nader op de hoogte te houden van de plannen van de Ne derlandse Habitat Kommissie zodra er iets te melden valt. P.J. de Rooy - Janse Tuinboontjes; een heerlijke voorjaars- en zomergroente die wordt gegeten als primeur wan neer de peulen nog niet te groot en te dik zijn, zo jong mogelijk dus. In het algemeen rekent men per persoon zo ongeveer 50 a 60 gram bonen. Let er bij aan koop op dat de bonen er mooi fris en groen uitzien en dat ze goed stevig aanvoelen. Zet ze bij het doppen direkt in ruim koud water om het verkleuren tegen te gaan en bereid ze zo snel moge lijk. De algemene manier voor de bereiding van jonge boontjes gaat op de volgende wijze: Men kookt de jonge boontjes in water met wat zout vlug gaar (15 a 20 min.), giet ze af en stoof ze even voor het serveren in een flinke kluit boter. Men brengt ze op smaak met eventueel nog wat zout, versgemalen peper en ge hakt bonekruid (kook ook een takje mee). Ook kan men de boontjes gaar maken in een wei nig water waar men dan wat uit gebakken spek plus spekvet aan toevoegt! Dan is er nog een mogelijkheid voor het bereiden van de boon tjes namelijk a la creme. En in die richting gaan onze gedachten bij het maken van een vrij eenvoudig receptje! Wat hebben wij nodig voor 4 personen? 2 1/2 a 3 kg jonge tuinbonen, 1/4 liter koffieroom, zout, versgema len peper, theelepel thijm, 1 eet lepel bonekruid, iets maizena of aardappelmeel en 3 varkenshaas jes van 250 a 300 gram per stuk. Nu de bereiding. Die gaat op de volgende wijze: dop de boontjes, was ze en zet ze op met een wei nig kokend water en wat zout, thijm en de verse peper. Kook ze vlug gaar in 15 a 20 minuten. Bind vervolgens het kookvocht met wat in koud water aange maakte maizena of aardappel meel. Temper de warmtebron en giet er nu, voorzichtig roerend, de koffieroom door. Laat het ge heel nog even doorwarmen en strooi er tot slot het bonekruid over. Hou de boontjes warm. Zout en peper intussen de var kenshaasjes heel licht en bak ze op de gebruikelijke manier snel bruin en bijna gaar. Serveer de haasjes op een goed verwarmde schaal met een enigszins hoge rand. Snij ze vervolgens aan de bovenkant in, door en door, zo danig dat de uiteinden nog aan elkaar blijven zitten. Trek ze iets open en vul ze rijkelijk met de goed warme tuinboontjes. Serveer er aardappelpuree of kleine nieuwe aardappeltjes bij. Ook kunt u de varkenshaasjes vervangen door b.v. gekookte ham, casseler rib, varkensoester, blinde vinken of uitgebakken mager rookspek. Wijn: Elzasser of Loire. Vrijdag 6 juni 1986 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 21