Produktiebeperking in bedrijfsvoering goed opgevangen Duitse landbouwminister dreigt met blokkade marktgericht EG-beleid Evaluatienota Superheffing Op Grüne Woche in Berlijn: Varekamp: "teelt fabrieksaardappelen geen eeuwigdurende zaak" Andriessen uit forse kritiek op West-Duitsland Ondersteuning van plannen voor offensiever vogelbeschermingsbeleid De negatieve inkomenseffekten van de produktiebeperkende maatre gelen zijn tot nu toe beperkt gebleven. Voor de toekomst moet echter rekening worden gehouden met schommelingen in rente- en voer kosten. Bovendien zijn er slechts in beperkte mate alternatieve inko mensbronnen. Dit betekent dat de komende jaren een struktureel aan passingsproces zal moeten plaatsvinden. Het is om die reden dat ik aan bedrijfsopvolgingssituaties extra aandacht wil schenken indien zich hiertoe uit een oogpunt van quotumbeheer mogelijkheden voordoen. Dit schrijft minister ir. G. Braks in de Evaluatienota Superheffing, die hij 28 januari jl. aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft aangeboden. Aanpassingen beleid Die groep melkveehouders, die op grond van de huidige regelingen niet voor een hoger quotum in aanmer king komt, maar waar tóch door een opeenhoping van faktoren problemen spelen, zal in bepaalde gevallen wor den tegemoetgekomen. De bewinds man denkt daarbij aan de kombina- tie van investeringen (art. 11) en ka- lamiteiten (art. 12) of aan de kombi- natie van kalamiteiten en niet-groeiers (art. 13). Voor twee situaties met betrekking tot grondoverdrachten is recent een voor ziening getroffen, zo schrijft minister Braks. Zo kan bijvoorbeeld bij melk veehouders, die vóór de inwerkingtre ding van de superheffing grond heb ben verkocht zonder evenwel het plan te hebben hun bedrijf te beëindigen, een ten gevolge van die verkoop door gevoerde verlaging van het quotum geheel of gedeeltelijk ongedaan ge maakt worden. Oök de beschikking bijzondere opvol gingssituaties zou opnieuw voor ver ruiming op een aantal punten in aan merking kunnen komen. In dit ver band kan worden gedacht aan het ar beidsongeschiktheidspercentage en de persoon van de opvolger. Gekonsta- teerd is overigens dat zich niet alleen opvolgingsproblemen voordoen op bedrijven die met een kalamiteit te maken hebben gehad, maar ook op bedrijven waar in de afgelopen jaren een tijdelijke afbouw heeft plaatsge vonden. Voor deze bedrijven met een redelijke bedrijfsomvang ben ik voor nemens nadere voorzieningen te tref fen. Tenslotte komt er binnenkort een aangepaste opkoopregeling, die met name gericht zal zijn op oudere agra riërs die de melkaflevering willen beëindigen. De vergoeding zal over een aantal jaren worden uitgekeerd. In verband met deze aanpassingen zullen nieuwe beschikkingen tot stand worden gebracht. Er zal nog nader worden meegedeeld welke veehouders een aanvraag kunnen indienen en op welke wijze dat moet gebeuren. Melkprijsjaar 1984/1985 De werkzaamheden die met de uitvoe ring van de produktiebeperkende maatregelen voor het melkprijsjaar 1984/1985 gepaard gingen, zijn nage noeg afgerond. Van het totaal dat aan superheffing moet worden betaald (circa ƒ124 mil joen) moest medio december nog cir ca ƒ6 miljoen worden geïnd. In een aantal gevallen is vooral als gevolg van administratieve problemen ver traging ontstaan. Ook heeft,het ministerie de behande ling van verzoek- en bezwaarschriften nagenoeg afgerond. Nog niet afge handeld zijn die gevallen waarvoor pas kort geleden een verzoek- of be zwaarschrift is ingediend, of waar naar de Algemene Inspektie Dienst een onderzoek instelt. Overschrijdingen De totale afleveringen in het melk prijsjaar 1984/1985 heeft 12.194.000 ton bedragen. Dit is 142.000 ton meer de landelijk beschikbare heffingvrije hoeveelheid. Het gevolg hiervan is dat over deze hoeveelheid circa 79 miljoen gulden superheffing aan de EG moet worden afgedragen. De overschrij ding van de landelijke reserve (240.000 ton) zal uiteindelijk uitko men op ca. 113.000 ton. Dit is/Ca. 22.000 ton lager dan was geschat in de nota van 29 mei 1985. Onderschrijdingen Medio december was bij het Produkt- schap voor Zuivel voor het melkprijs jaar 1984/1985 ca. 271.000 ton onder- schrijding geregistreerd. Met inacht neming van de overschrijding van de landelijke heffingvrije hoeveelheid van 113.000 ton, betekent dit dat de beschikbare ruimte 148.000 ton be draagt. De ruimte komt overeen met ƒ89 miljoen, welk cijfer nog enige wij ziging kan ondergaan door afhande ling van lopende zaken. Zoals bekend is deze ruimte ten dele beschikbaar gesteld voor verevening, die over het afgelopen melkprijsjaar heeft plaats gevonden en ten dele voor de opkoop regeling. De feiten wijzen uit, zo schrijft de be windsman, dat de verevening aan zijn doel heeft beantwoord, en dat deze regeling voornamelijk aan kleine melkveehouders ten- goede is gekomen. In totaal zal voor de verevening ca. 25 miljoen worden verbruikt. Dit houdt in dat het budget dat beschik baar is voor de opkoopregeling ca. ƒ64 miljoen bedraagt. Uit een oog punt van gelijke behandeling met de leveranciers aan zuivelfabrieken heb ik besloten voor veehouders die rechtstreeks voor konsumptie leveren dezelfde vereveningsregeling toe te passen, aldus minister Braks. Hier mee is ca. 840 ton gemoeid. Aange zien er geen heffing aan de EG be hoeft te worden afgedragen, zal het restant bedrag dat in deze kategorie aan heffingen binnenkomt (ca. 1 miljoen) worden toegevoegd aan het budget dat beschikbaar is voor de op koopregelingen. Melkprijsjaar 1985/1986 De in het melkprijsjaar 1985/1986 -te verwachten overschrijding van de lan delijk toegewezen heffingvrije hoe veelheid bedraagt ca. 184.500 ton. De bewindsman gaat ervan uit dat deze overschrijding gekompenseerd wordt door de te verwachten onderschrijdin gen. Deze verwachting baseert hij op het feit dat de totale onderschrijding in 1984/1985 circa 271.000 ton be droeg (voorlopig cijfer) en anderzijds het feit dat de melkafleveringen tot 14 december 1985 per saldo 3,1% boven het gewenste niveau lagen. Opkoopregelingen Van de mogelijkheid tot partiële beëindiging - opengesteld in de derde opkoopregeling - wordt tot nu toe slechts bescheiden gebruik gemaakt. Tot nu toe zijn in totaal 2.097 aan vragen behandeld, c.q. goedgekeurd, waarmee een bedrag van ƒ98 miljoen is gemoeid. Hiervan was op 1 novem ber 1985 66 miljoen uitgekeerd. De in geleverde hoeveelheden bedroegen 4,6 miljoen ton ('84/'85); 131,3 miljoen ton ('85/'86) en 30,9 miljoen ton ('86/'87). Huidige LOF-regeling Vanaf 8 december 1984 tot 1 januari 1986 konden garanties worden aan gevraagd bij het Borgstellingsfonds voor de Landbouw voor een liquidi- teitsoverbruggingsfinanciering. Op 1 november 1985 waren er 314 aanvra gen ingediend. Hiervan waren er 238 behandeld in de provinciale advies kommissies; 105 aanvragen zijn er toegewezen, terwijl er 133 zijn af gewezen. De Duitse landbouwminister Ignaz Kiechle heeft vorige week bij de opening van de Grüne Woche in Berlijn laten weten dat er met hem over een verlaging van de EG-landbouwprijzen niet te praten valt. In niet mis te verstane bewoordingen gaf hij de 4000 genodigden, onder wie landbouwcommissaris Andriessen, te verstaan dat hij zich met alle beschikbare middelen zal verzetten tegen een meer marktgerichte prijspolitiek. In de wandelgangen kwam al direkt na de openingsceremonie een leven dige diskussie op gang in hoeverre Kiechle zijn onverholen dreigen met een nieuw veto de komende maanden kan waarmaken. De Duitse Bondsre gering is er, ondanks vijf diskussie- rondes, tot nu toe niet in geslaagd een standpunt te bepalen over het Groen boek en de hervormingsvoorstellen van de Europese Commissie. Begin februari wordt er een nieuwe poging gedaan, maar het is een publiek ge heim dat Kiechle zijn kollega's van Ekonomische Zaken, Financiën en Buitenlandse Zaken tegenover zich vindt. In de diskussie spelen ook de belangentegenstellingen tussen de gro te graantelers in Noord-Duitsland en de kleine nebenerwerbsbetriebe in het Beieren van Franz Josef Strauss een belangrijke rol. Veel Duitse politici zouden de hele landbouwproblema tiek eigenlijk het liefst voor zich uit schuiven tot de komende deelstaatver kiezingen in Nedersaksen en Beieren achter de rug zijn. Kontingentering EG-landbouwkommissaris Andries sen, die in Berlijn opnieuw zijn Groenboek verdedigde, toonde zich door de duidelijke taal van Kiechle nogal verrast en geschokt. Volgens hem zit de Duitse landbouwminister op een lijn die onvermijdelijk leidt tot kontingentering. "De geest is uit de fles en Kiechle heeft niet aangegeven hoe we hem daarin weer terug krij gen". Andriessen noemde het drin gend gewenst dat er dit jaar snel beslissingen genomen worden over de half februari te verwachten prijs voorstellen en de flankerende maat regelen. Als dat niet gebeurt worden de problemen met het budget nog gro ter dah ze nu al zijn, zo zei hij. Industrie Zowel Kiechle als de voorzitter van het Duitse Bauernverband, Heere- mann, gebruikten het internationale podium van de Grüne Woche om met kracht te pleiten voor'grootschalig ge bruik van agrarische grondstoffen in de industrie, onder meer voor de pro- duktie van bio-ethanol. Daarnaast moet de boer beloond worden voor landschapsonderhoud en maatregelen in het belang van natuur en milieu. Kiechle vindt dat de financiële mid delen van de EG beter voor dit doel kunnen worden gebruikt dan voor het wegwerken van overtollige voorra den. Volgens Heeremann kan een programma voor het industriële ge bruik van agrarische grondstoffen de landbouw weer een duidelijk perspek- tief geven. In een reaktie hierop waar schuwde Andriessen later op een pers- konferentie voor de te hoog gespan nen verwachtingen. Volgens hem is er voor de produktie en afzet van bio- ethanol veel meer geld nodig dan de EG beschikbaar heeft. Wel komt er een studie naar dë eventuele mogelijk heden op langere termijn. Meer bezoek De organisatoren van de Grüne Wi- och'e slaagden er dit jaar opnieuw in Kiechle, de duitse minister van landbouw tijdens de opening van de Grüne Woche. om de tentoonstellingen voor het pu bliek nog groter, bonter en afwisse lender te maken dan de vorige keer. De ruim 500.000 bezoekers konden terecht in 749 stands uit 41 verschil lende landen. In het Nederlandse pa viljoen ontving minister Braks tradi tiegetrouw op de eerste dag zijn Duit se kollega en tal van andere promi nenten. Braks wees er in Berlijn op dat het EG-landbouwbeleid buiten de landbouw door de overschotten een slechte reputatie begint te krijgen. KNLC-voorzitter de heer M. Vare kamp heeft op de Algemene Leden vergadering van de Veenkoloniale Boerenbond maandag 27 januari j.l. ervoor gepleit om in het Veenkoloni ale gebied tot een bedrijfsvergroting te komen zodat bij de fabrieksaardap pelteelt bijvoorbeeld een 2 op 6 teelt mogelijk wordt. Dit heeft teelttech- nisch grote voordelen boven bet gang bare teeltsysteem. De ziektedruk kan teruggedrongen worden door een verruiming van het bouwplan, de kosten per hektare kun nen beter in de hand worden gehou den en het inkomen van de onderne mers komt minder onder druk te staan omdat de noodzaak van een prijsverhoging van de fabrieksaardap pelen (om de extra bestrijdingskosten eruit te krijgen!) niet nodig is. Vare kamp: "Ik ben van mening dat de teelttechnische maatregelen die nodig zijn om de fabrieksaardappelenteelt weer op een hoger plan te tillen hand in hand gaan met de ekonomische noodzaak van zo goedkoop mogelijk produceren. Aan deze twee eisen kan voldaan worden door de bedrijven te vergroten". De heer Varekamp zei overigens ook dat het in de Veenko loniën de moeite waard is om eens naar alternatieve teelten te kijken: "Het nadrukkelijk zoeken naar alter natieve gewassen is niet zozeer een suggestie, maar bedoel ik meer als klemmende oproep. De teelt van fa brieksaardappelen is geen eeuwig du rende zaak, laten we dat goed voor ogen houden!" Frans Andriessen, het lid van de Europese Kommissie dat is belast met landbouwaangelegenheden, heeft forse kritiek geuit op de Westduitse minister van land bouw, Ignaz Kiechle. Vrijdag ver klaarde Andriessen in West- Berlijn dat Kiechle een verlaging van de Europese landbouwprijzen afwijst zonder met een andere oplossing te komen om de enor me overschotten in de EG weg te werken. Wanneer Kiechle niet de noodzaak ziet voor landbouwprij zen die meer op de markt zijn af gestemd, kan de EG geen vooruit gang boeken, aldus Andriessen. Hij liet verder weten dat de steun prijzen die aan de boeren worden betaald dichter bij de marktprij zen moeten komen, ook al bete kent dat een vermindering van de inkomens van de boeren in de Ge meenschap. Kiechle is al langer te genstander van verlaging van de Europese landbouwprijzen. Vorig jaar maakte hij - overigens ver geefs - voor het eerst gebruik van zijn vetorecht in een poging een verlaging van de landbouwprijzen met 1,8 procent te verhinderen. Andriessen is in West-Berlijn ter gelegenheid van de 'groene week', een internationale landbouwten toonstelling. Hij liet nog weten dat het overleg over de landbouwprij zen voor het komende landbouw jaar niet makkelijk zal verlopen. "De aktiviteiten met betrekking tot de vogelbescherming krijgen langzamer hand een offensiever karakter. Hier in passen plannen waarin gedetail leerd wordt aangegeven hoe de stand van vogelsoorten die in gevaar ko men, kan worden verbeterd. Met na me de in bet boek opgenomen natio nale lijst van met uitroeiing bedreig de of speciaal gevaar lopende soorten zullen in deze plannen, die veelal neer komen op biotoopverbetering, wor den betrokken". Aldus mr. J.P. van Zutphen, direkteur-generaal landelijke gebieden en kwaliteitszorg van het ministerie van landbouw en visserij op 15 janu ari j.l. in Baarri, waar hij het eerste exemplaar in ontvangst nam van de uitgave "Bedreigde en karakteristie ke vogels in Nederland" van de Ne derlandse vereniging, tot bescherming van vogels. "Gezamenlijke inspanning van par- tikulieren, overheden en alle organi saties die in het landelijk gebied be zig zijn kan goede resultaten opleve ren; ik zie dan ook zeker perspektie- ven voor onze kwetsbare soorten", zo zei de heer Van Zutphen. Vrijdag 31 januari 1986 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 5