Bedrijfshygiëne op het akkerbouwbedrijf CM 265 A: een getrokken trommelmaaier met een werkbreedte van 265 cm! Bison super-lijm Extra Vicon introduceert de Maxi-air hydro Luxan produkt informatie boekje De Driepunts-allesweger Nieuwe DEUTZ-FAHR trommeisnelhark TS 3.35 35 Voorlichting alternatieve kassen landbouwmechanisatie De makers van Bison Lijmen intro duceren een nieuwe sekondenlijm. De dikke broer van Bison Super- Lijm zoals ze hem in Goes noemen heet officieel Bison Super-Lijm Ex tra. Extra belooft meer en dat doet het ook. Is de "gewone" dunne Super-Lijm alleen geschikt voor allerlei keiharde materialen (kunststoffen, steen, me talen, glas e.d.), de nieuwe Bison Su per-Lijm Extra wordt gerekend tot de universeellijmen en is daarmee ook geschikt voor poreuze materia len zoals porselein, aardewerk, leer, skai, hout. In tegenstelling tot dunne Super- Lijm vloeit Bison Super-Lijm Extra niet uit. Een druppel Super-Lijm Extra blijft zitten waar hij wordt aangebracht. Zelfs op vertikale op pervlakken of boven het hoofd. Met deze dikke Super-Lijm is het schoner werken. Geen geknoei meer op vin gers en geen lijm meer op plaatsen waar niet gelijmd hoeft te worden. Een veilig idee is dat Bison Super- Lijm Extra net als z'n dunnere broer, is verpakt in een opbergkoker met kinderveilige dop. Bison-Lijm Extra kost 6,90 en is overal verkrijgbaar. De vraag naar een robuuste en een voudige machine met een grote werkbreedte leidde tot een nieuw konsept voor een getrokken maaier, waarmee met weinig trekkervermo gen een hoge kapaciteit kan worden gehaald. t In 1964 werd door Piet Zweegers de eerste cyclomaaier uitgevonden. De ruim 20-jarige ervaring op het gebied van zowel de trommel- als de schij- venmaaier resulteerde in de CM 265 A. De nieuwe CM 265 A heeft 2 grote (doorsnee 90 cm) maaitrommels aan de buitenkant en 2 kleine (doorsnee 40 cm) in het midden. Door de konventionele draairichting (per kant draaien de grote en de kleine trommel tegengesteld) wor den 2 naast elkaar liggende zwaden gevormd, waarvan de totale breedte met behulp van instelbare zwadvor mers kan worden gekozen. Dit bete kent: - met weinig vermogen alle gewas sen zonder verstoppen maaien; - een duidelijke scheiding tussen gemaaid en nog staand gewas door de transportwerking van de buitenste trommels; - geen gewas de grond inrijden met de trekkerbanden; - een betere en gemakkelijkere verdeling bij het spreiden. Met stelhouten kan de maaihoogte in een handomdraai aan de omstan digheden worden aangepast. Het verschil tussen de hoogste en de laagste stand is zó groot, dat elke gangbare stoppellengte mogelijk is. Zelfs pas ingezaaid grasland wordt niet beschadigd. Daarvoor zorgen draaibare steunschotels, brede ban den en instelbare trekveren, ter ver mindering van het gewicht op de bodem. Door de nieuwe geometrie van de ophanging, kan de maaibalk bij hin- derniskontakt onmiddellijk naar boven uitwijken. Door het steeds groeiende areaal mais in Nederland (ca. 175.000 ha in 1985) komt er steeds meer vraag naar een professionele maiszaaier. Vicon brengt al een drietal jaren hy draulisch opklapbare pneumatische maiszaaimachine op de nederlandse markt in 6- en 8-rijige uitvoering. Naast de gebruikelijke (korte) om schrijving van de gebruiksmogelijkhe den per produkt, is in dit boekje ook algemene informatie opgenomen, zo als b.v. een overzicht van produkten waarvan de toepassing in waterwin gebieden is verboden of beperkt. De brochure kan door belangstellen den gratis worden aangevraagd bij: B.V. 'Luxan', Postbus 9, 6660 AA Eist (Gld.). Om de 6- of 8-rijige Vicon maiszaaier goed en snel in te stellen voor het zaaien van geren zijn de modellen 1986 standaard voorzien van 4 loop wielen. Twee op het midden en een op elk buitenframe. Deze wielen verzorgen de aandrijving van de zaaielementen en de rijenbemes- tingsbakken. Nu kunnen vanaf de traktor twee of 4 elementen uitge schakeld worden voor het zaaien van geren. Een ander voordeel van het werken met vier aandrijfwielen is dat er geen klauwkoppelingen meer nodig zijn voor de hoofdassen van de zaaiele menten en rijenbemestingsbakken. Tijdens het zaaien kunnen de op klapbare gedeeltes van het hoofd frame vrij op en neer bewegen, zodat alle vier de loopwielen tijdens het zaaien een goed bodemkontakt hou den. Op de RAI in Amsterdam introdu ceert Handelsonderneming Vliebo B.V. de nieuwste uitvoering van de Driepunts-allesweger. Na lange tijd van voorbereiding en ontwikkeling wordt de Driepunts-al lesweger nu in serie gebouwd. Omdat er kwa Driepunts-aankoppe- ling vrijwel geen werktuig genorma liseerd is, hebben wij nu een Drie punts-allesweger gemaakt met meer toepassingsmogelijkheden voor het aankoppelen aan het werktuig en aan de traktor. Dit is vooral zo be langrijk omdat daardoor in grotere stuks éénheden kan worden gepro duceerd, waardoor de verkoopprijs laag kan worden gehouden. Tevens zijn de aankoppelingspunten van de traktor en het werktuig nu veel dichter bij elkaar gekomen, waardoor het werktuig nu nog slechts 25 millimeter verder achter de traktor komt. Men kan mobiel wegen, dus ook tij dens werkzaamheden op het land of tijdens laad- en loswerkzaamheden. Het Driepunts-weegsysteem is op 1% nauwkeurig. Men kan in- en uit gaand wegen. Het gewicht van het werktuig is door middel van een drukknop op "nul" te tarreren. Het elektronische gedeelte wordt ge voed door een oplaadbare batterij. Tevens is er de mogelijkheid om een printer aan te sluiten. Toepassingen zijn: kunstmestgift per hektare, gewicht ruwvoer, mengsels samenstellen, wegen van kisten, bijv. grootpers pakken, kontrole hoeveel heid pootgoed per hektare, kontrole hoeveelheid zaaigoed per hektare en kontrole hoeveelheid spuitgoed per hektare. Een volgens nieuw principe werken de hark wordt voor het seizoen 1986 aangeboden. Het gewas wordt door 3 grote trommels, die voorzien zijn van soepele manchetten, opgenomen en zonder verder bodemkontakt en daardoor zonder vervuiling door op de trommels aangebrachte meene- mers naar de rechter zijkant getrans porteerd en als optimaal zwad af gelegd. Het zwadvormende doek is aan twee zijden te gebruiken en heeft daar voor een dubbel leven. De werkbreedte is traploos verstel baar tot 4,00 m (transportbreedte 2,70 m). Door de grote werkbreedte en hoge werksnelheid tot 15 km/h zijn met deze nieuwe DEUTZ-FAHR machi ne hoge prestaties mogelijk. Voor een goede bodemaanpassing is de machine uitgerust met drie su- perballonbanden, die 7-voudig in hoogte verstelbaar zijn. Ondanks de zeer stabiele bouwwijze is het gewicht zeer gunstig, namelijk 355 kg. In Nederland wordt de nieuwe TS 3.35 geleverd met driepuntsnaloop- inrichting. Meer informaties kunnen de DEUTZ-FAHR dealers geven. De laatste tijd wordt er veel aandacht besteed aan bedrijfshygiëne. Wat moeten we daar onder verstaan? Het begrip kan als volgt omschreven wor den: Bedrijfshygiëne omvat alle maat regelen die op een landbouwbedrijf genomen worden of genomen moeten worden om de gezondheid van de ge wassen te bevorderen. In het geheel speelt de GROND een belangrijke rol, want: a) het eenzijdige bouwplan, zoals we dat nu kennen, werkt het optreden van ziekten, die vanuit de grond het gewas aantasten in de hand. b) er wordt veel grond verplaatst (met grondbewerkingen en met oogstma- chines b.v.) waardoor ziekten overge bracht worden. Om de zaken rond bedrijfshygiëne op het akkerbouwbedrijf op een rij te zetten, heeft het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Tuinbouw te Goes een brochure samengesteld. Daarin worden diverse belagers van de gezondheid van de gewassen, on der de loupe genomen. Met name wordt veel informatie gegeven over: - bedrijfshygiëne bij de teelt van kon- sumptieaardappelen. Zaken die be handeld worden zijn: rhizoctonia, bakterieziekten, phytophthora met daarbij de problemen met afvalho pen, stortgrond en sorteergrond. - bedrijfshygiëne bij de teelt van sui kerbieten. Hierbij wordt vooral inge gaan op het bietecysteaaltje en rhizo- manie. Door de ontwikkelingen rond de rhizomanie is de bedrijfshygiëne bij de bieteteelt in een stroomversnel ling terechtgekomen. - bedrijfshygiëne en het onkruidpro bleem. In het bedrijfsbeleid vraagt de onkruidbestrijding doorlopend de aandacht, zowel wat betreft het voor komen van besmetting als het tegen gaan van uitbreiding. Hierbij hoeven we niet alleen te denken aan de pro blemen met de knolcyperus. Veel meer bekende onkruiden als kleef kruid, akkerdistel en akkermelkdistels Vrijdag 31 januari 1986 Bedrijfshygiëne op het akkerbouwbedrijf 'j fSHre,ié've f mi geven zeker zoveel zorgen. - maatregelen bij het gebruik van De werkgroep glastuinbouw van de TH in Delft presenteert op 7 februa ri in zaal A Werktuigbouwkunde van de T.H. enige projekten. Ing. R. Mul ders zal een uiteenzetting geven over de zgn. moduulkas, de heer J. Stoo- ker over de tentdakkas en de heer Direktiewisseling Nederlandse Kaas Unie te Gouda Na ruim elf jaar gefungeerd te heb ben als Algemeen direkteur van de Nederlandse Kaas Unie te Gouda, is de heer J.P.B. Kalksma recentelijk in dienst getreden van Melkunie Hol land in de funktie van direkteur Kaasverkoopgroep. werktuigen. Uit het oogpunt van be drijfshygiëne vormen de grondbewer kingsmachines en de oogstmachines, vooral als ze op meerdere bedrijven gebruikt worden, een bron van geva ren. Deze gevaren zijn niet eenvoudig uit te schakelen. Het is voor de pianteteler van het grootste belang om de gevaren te le ren kennen. Dit betreft dan kennis van ziektebeelden en onkruidsoorten, kennis van $metstofbronnen en de wijze van verspreiding. Over deze za ken wordt een schat van informatie gegeven. Deze brochure van 32 blad zijden is uitgegeven als nummer 35 in de serie "Aktualiteiten" en is te ver krijgen door het storten van ƒ5,op girorekening 3959908 ten name van Federatie van Verenigingen voor Be drijfsvoorlichting voor Zeeland te Goes onder vermelding van "Aktua liteiten 35". G.J. de Noord zal de verschillende kastypen gaan vergelijken. Andere projekten die gepresenteerd worden zijn: hergebruik stcenwol door ir. H. Brummel, en C02-dosering door de heer G.J. de Noord. De presentatie begint om 13.30 uur. Teveps verlaat de heer L.W.J.M.A. Schoofs, kommercieel direkteur, de Nederlandse Kaas Unie te Gouda per 31 januari 1986. De nieuwe direktie van de Neder landse Kaas Unie te Gouda wordt per 30 december 1985 gevormd door de heren: J.P.M. van Delft, direkteur Marketing Verkoop, J.W. Lank- haar, direkteur Informatie Orga nisatie. Landbouwschap past richtprijs biggen aan Per 5 februari a.s. wordt de bereke ning van de richtprijs voor biggen aangepast. De afdeling Varkenshou derij van het Landbouwschap heeft dit besloten tijdens een extra verga dering op 16 januari j.l. Door het wegvallen van de notering van de in kooporganisatie "Oostgroep" werd een tussentijdse bijstelling van de richtprijsformule noodzakelijk. Door het ontbreken van de Oostgroepering veranderen de gemiddelde afleve- ringskosten per afgeleverd varken. Vanaf 5 februari 1986 ziet de richt prijsformule voor een big van 23 ki lo er als volgt uit: 47,08 x EAA-prijs 0,326A - 1,489B 0,124C - 8,96. De EAA-prijs is de gemiddelde EAA- weeknotering van de inkooporganisa ties NCB, VAKO en HOVA. A, B en C zijn de voorlopige verbrui- kersprijzen van respectievelijk zeu- genbrok, mestvarkensbrok en baby- biggenkorrel per 100 kg, zoals deze worden vermeld in het agrarisch wee koverzicht van het Landbouw- Economisch Instituut (LEI) in de voorafgaande week. De richtprijs stijgt door de aanpassing van de formule met 0,50 per big van 23 kg. (Oude formule: 47,08 x EAA-prijs 0,326A - 1,489B 0.124C - 9,40). De gewichtsverrekeningen voor big gen zwaarder of lichter dan 23 kg blij ven gelijk. In de richtprijs is rekening gehouden met 3,transportkosten per big. Voor de prijs af - fokker dient de vastgestelde richtprijs dus met 3,te worden verminderd. Het uitgangspunt van de richtprijsfor- mule is een evenwichtige verdeling van winst en verlies tussen fokker (vermeerderaar) en mester, waarbij is verondersteld dat de beide partijen een prijs ontvangen, die gelijk is aan de gemaakte kosten (inclusief arbeid) en daarna afhankelijk van de hoogte van de slachtvarkensprijs de winst of het verlies verdelen op basis van de produktiefactoren arbeid en kapitaal. De richtprijs wordt wekelijks op woensdag vastgesteld en is telefonisch opvraagbaar via nummer 038 - 213399. De richtprijs is met name op gesteld voor het deel van Nederland dat zich boven de grote rivieren bevindt. de X^/ nar N^/ kas\ weekstaat energieverbruik Nu we bij toenemende hoeveelheid licht op herstel van de groei kunnen rekenen, is de E.C. in de steenwolteelt voorzichtig verlaagt van 3,0 naar 2,7 om dat proces te ondersteunen. Dat herstel verloopt traag. Na een zo don ker najaar heeft het gewas het wel te verduren gehad en zullen ze niet alle maal de nieuwe aardappels halen. De uitval is echter gering, wat voor de grond betekent dat er minder uitval is dan vorig jaar. Dit is een gevolg van het niet meer volgens 'blauwdruk' watergeven, maar 2 a 3 keer per week de grond boren op z'n vochtigheid en dan, het gewas en het weer in acht ne mend, bepalen wat de watergift moet zijn, die gemiddeld 4,5 liter/m2 per week is geweest de laatste tijd. Ondanks dat het gewas het knap te verduren heeft gehad de laatste tijd is de kwaliteit van de bloemen dit jaar beter dan vorig jaar in deze periode. Verschillen tussen kastypen en tussen teeltwijzen zijn uiterst klein. De klimaatsinstellingen zijn deze week aangevuld met lichtverhogingen van 2°C op de stooklijn en de venti- latielijn. De rest is ongewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 11.406 m3 gas bij een bedrijf somvang van 10.000 m2. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1986 | | pagina 21