Het melkvee op de Provinciale fokveedag Wijzigingen in het Reglement V arkensgezondheidszorg Produktieklassen De groepen De kampioenschappen Goed jaar voor Centraal Bureau Slachtverzekeringen Op 4 juli werd de provinciale fok veedag gehouden op de terreinen van manege "De Eendracht" te Serooskerke (W). Voor deze fok veedag hadden 26 melkveebedrij ven ingeschreven. Tholen ont brak in de katalogus. Van de 6 aangemelde deelnemers uit Zeeuws-Vlaanderen kwam er slechts één de Westerschelde over. Noord-Beveland telde één inzender, Zuid-Beveland 2 inzen ders, Schouwen-Duiveland 5 in zenders en Walcheren telde 12 inzenders. Er waren 194 indivi duele dieren aangemeld en 30 kollekties. In Nederlands provincie met de hoogste gemiddelde bedrijfspro- duktie mogen de produktieklas sen natuurlijk niet ontbreken. In de kategorie levensproduktie van tenminste 30.000 kg melk waren niet minder dan 13 bekroonde koeien, nl. 7 met een eerste en 6 met een 2e prijs. Op la de zeer typische solide malse en best geuierde Welzing Winnie van S. de Visser Nieuw en St. Joosland. lb Rita 130 H.Z. mooie melkty- pische koe van Mts. Blankers, Grijpskerke en lc Jarinkje 130 een zeer solide koe van S. Si- monse, Kerkwerve. De 40.000 kg klasse telde 11 deelneemsters met 6 eerste en 5 tweede prijzen. De maatschap Blankers bezette met de Bram dochters Grietje 33. H.Z. en Joukje 57 H.Z. de hoogste plaat sen en le ook hier voor S. Si- monse met Aafje 74. De 50.000 kg klasse al uitgedund tot 3 deelneemsters met la voor de zeer typische Mina 41 van Gebr. Beije, Haamstede. Hier gaan lb Ali 2 van V.O.F. Lou- werse-Poppe, Middelburg en Coba 32 H.Z. van Maatschap Blankers al sporen van het werk laten zien. De 60.000 70.000 kg klasse was met 5 deelneemsters zowel kwantitatief als kwalitatief weer beter in vorm. la. Dekker 45 van Maatschap v.d. Bosse, Kerkwerve is typisch mals en zeer goed geuierd. lb Grietje 29 H.Z. van Maatschap Blankers evenredig en solide in uier en romp. lc Decy van S. de Visser. Zeer aantrekke lijk in haar mooie type. Er waren 2 koeien aanwezig die al meer dan 90.000 kg melk op hun naam hebben staan, namelijk la Aagje 34, een Frans422 van Fa. J. Kodde, Biggekerke en lb Klara 5 van Tekenburg, een Pan 92 van W. op 't Hof, Kapelle. Beide gave koeien met goede benen. Viertallen van één K.I.-stier. Overtuigend gewonnen door een kwartet Superstars van Fa. J. Kodde gevolgd door Rocket- groepen van S. de Visser en W. op 't Hof. De bedrijfsgroepen van 6 koeien van bedrijven met meer dan 80 melkkoeien, la. S. de Visser. Goed ontwikkelde typische koei en met kwaliteit, lb. V.O.F. Lou- werse-Poppe. Uniforme groep met vlot goede uiers. lc. J. Kwekkeboom, Middelburg. Goede malse groep met behoor lijk formaat, ld. Maatschap Blankers, le S. Simonse. Ook goede groepen. De vijftallen van bedrijven van 61 tot 80 koeien. la. Fa. J. Kodde. Beste groep malse koeien, lb. Maatschap Wouters, Vrouwenpolder. Vol doend uniforme groep behangen koeien, lc. A. van Soelen, Sou burg. Uniforme groep wat weinig behangen koeien met meest goe de uiers. ld. Maatschap Wouters met jongere koeien, le. B.M. van Goudswaard, Kats. If. M.W. Rouw, Goes. De viertallen van bedrijven van 46 tot 60 koeien werden gewon nen door W. op 't Hof met een vrij goed passend viertal met zeer goede uiers. lb. J. Francke Grijpskerke goed typische koei en. lc. D.P. Korstanje, Noord- gouwe. Evenredig in de romp- bouw. ld. J. Wisse, Meliskerke. De 3-tallen voor bedrijven t/m 45 Hoek met een koeien werden aangevoerd door P.A. Riemens' goed trio. lb. J. Wondergem, Gapinge met vooral een goede kopkoe. lc. Gebr. Beije, uniform 3-tal. Willy 12 van P.A. Riemens was de enige stammoeder die welverdiend en le prijs kreeg. De uierprijzen: Bij de jongere was deze uierprijs voor Anna V 76 van W. op 't Hof. Stalgenote An na 80 en Rika 23 van Kodde wa ren haar belangrijkste tegen standsters. In de middenklasse was het Marijke 34 een Lars 38- dochter van V.O.F. Louwerse- Poppe die de titel met prijs kreeg. Mariska 2 van Kwekkeboom, Geertje 56 van Blankers, Seitske 25 van Wondergem en Catrien 9 van Louwerse-Poppe deden er weinig voor onder. Bij de oudere koeien ging de titel naar Rika 14 van Fa. J. Kodde. Welzing Win nie van S. de Visser, niet aan toonbaar minder, mocht mede de ereronde maken. Kampioene der melkvaarzen en jonge koeien werd Anna V 76 van W. op 't Hof een dochter van Burghorner R 32. Behangen kor- rektgebouwde jonge koe met voldoende rek en een best aange hechte brede uier, Isabel van J. Kwekkeboom werd reservekam pioene. Mooie typische vaars, so lide en korrekt gebouwd, 3e op tal Rika 23 van Fa. Kodde, een Su perstar met mooi jeugdig zijaan zicht. In de middenklasse was het Aagje 89 van de Firma J. Kodde. Best ontwikkelde malse typische melkkoe van Superstar. Reserve kampioene Welzing Ineke van S. de Visser is vlot goed in de to taalindruk en ook in de uier van Rockettelg. 3e op tal Geertje 56 een gerekte Rocket van maatschap Blankers die in Ouwerkerk biest heeft ge dronken. Bij de oudere koeien onbetwist kampioene de beste Welzing winnie van S. de Visser. De firma J. Kodde was ook hier zeer suk- sesvol want de melktypische malse Emma 25 werd reserve kampioene en Rika 14 van de zelfde stal 3e op tal, wat ook wat opleverde op deze keuring. Alle 3 Superstar-dochters. De kampioensgroep tenslotte was ook nog een vrij gemakkelijke prooi voor de suksesvolle stal van de firma J. Kodde. Voor Zeeuwse begrippen was de belangstelling van veehouderszij de goed te noemen. W. van Sluijs In het Reglement Varkensgczond- heidszorg, waarin de georganiseerde varkensgezondheidszorg van de Ge zondheidsdiensten voor Dieren is ge regeld, is onlangs een aantal wijzi gingen aangebracht. In het kort ko men ze hierop neer: 1. Vermeerderingsbedrijven dienen een halfjaar lid te zijn van de georganiseerde varkensgezond heidszorg. alvorens aan de snuf- felziektebestrijdingsregeling deelgenomen kan worden. 2. In de bestrijdingsregeling voor de snuffelziekte op vermeerderings bedrijven is de tweede bestrij- dingsperiode gedurende 3 maan den afgeschaft. Dit betekent, dat alleen tijdens de eerste 3 maan den na een uitbraak van snuffel ziekte biggen door de Gezond heidsdienst voor Dieren worden overgenomen. 3. Indien op een topfok- of opfok- bedrijf in geval van snuffelziekte alle varkens tussen 0 en 8 maan den door de Gezondheidsdienst voor Dieren worden overgeno men, bedraagt de maksimum bij drage ƒ70.000,- op basis van de bestaande overnameregeling. 4. Om bij importen door stempel- waardige topfokbedrijven het ri- siko van besmetting zo gering mogelijk te houden, is in het Reglement Varkensgezondheids zorg opgenomen dat bij toevoe ging van geïmporteerde varkens voldaan dient te worden aan de volgende voorwaarden: a. De geïmporteerde varkens dienen voorzien te zijn van een attest, afgegeven door een veterinaire instantie in het land van herkomst, waaruit voldoende informatie kan worden verkregen over de ge zondheid van de varkenssta pel waaruit de varkens af komstig zijn. b. De geïmporteerde varkens dienen voorzien te zijn van een verklaring van de impor teur welke in overleg met de dierenarts van het herkomst- bedrijf is opgesteld, dat het herkomstbedrijf voldoet aan de normen zoals deze aan de Nederlandse stempelwaardi- ge topfokbedrijven worden gesteld. c. De geïmporteerde varkens dienen vanaf de toevoeging afgezonderd gehouden te worden van de overige var kens gedurende een door de gezondheidsdienst te bepalen periode. d. De geïmporteerde varkens dienen onderworpen te wor den aan een door de gezond heidsdienst in te stellen on derzoek. Uit het jaarverslag van het Centraal Bureau Slachtveeverzekeringen blijkt dat de resultaten over 1984 tot tevredenheid stemmen. Bij bijna alle diersoorten nam het aantal verze kerde runderen toe. terwijl verschil lende premieverlagingen konden worden doorgevoerd. Het aantal verzekerde runderen nam het sterkst toe en wel met 12 Vic/C. Toen per 1 januari 1984 de verplichting om slachtrunderen te verzekeren verviel, verwachtte het C.B.S. in 1984 onge veer 490.000 runderen te verzekeren. Het werden er 635.000! hoewel de toename van de runderslachtingen ten gevolge van de superheffing hierbij uiteraard een grote rol speel de, was dit aantal toch onverwacht groot. Bij de vleeskalveren en de varkens nam het aantal verzekerde dieren toe met 5 a 6%: alleen bij de schapen viel een teruggang waar te nemen. In 1984 kon tot tweemaal toe de premie voor de runderen worden ^verlaagd. Ook voor de op "Open- Polis" verzekerde vleeskalveren werd een premieverlaging doorge voerd. In alle opzichten derhalve niet alleen een goed jaar voor het C.B.S., maar voor allen die hun slachtdieren bij deze - vorig jaar 35 jaar bestaande - maatschappij verzekerden. Isabel, reserve-kampioene jonge koeien, eig. J. Kwekkeboom Rika 23, 3e op tal jonge koeien, eig. firma Kodde mm*- Kategorie oudere koeien: van links naar rechts: Welzing Winnie (kam pioene), Emma 25 reserve-kampioeneen Rika 14 (3e op tal en beste vier) Vrijdag 9 augustus 1985 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 9