Zomer '85 nat en koud!!! Vele regen nadelig voor bloemzaadteelt Verbreding van het produktiepakket Wel en wee uit de Westhoek Door de vele regen werd de oogst van graszaad sterk bemoeilijkt. Tijdens het schrijven van dit stukje lijkt het op THOLEN en ST. PHI- LIPSLAND wel najaar in plaats van hartje zomer. Na de zuidwesterstorm van afgelopen nacht, is het nu, maandagmiddag, weer flink aan het waaien en aan het regenen, zodat er weer een 20 mm toe te voegen is aan de vele neerslag van de afgelopen we ken. Vrijwel konstant is het aan de te natte en donkere kant voor de tijd van het jaar. Op de puur akker bouwbedrijven heeft dat op dit mo ment nog niet zulke grote gevolgen. Het is daar voornamelijk wat lastig om op tijd de aardappelen gespoten te krijgen. Een aantal kollega's heb ben een perceel graszaad liggen dat gedorsen moet worden of al gedor- sen is. maar nog geperst moet wor den. Ook de oogst van de konserven- erwten ondervindt wat hinder, maar tot echt grote problemen heeft dat nog niet geleid. De opbrengsten van zowel graszaad als konservenerwten valt over het al gemeen wat tegen. Het koude en donkere weer in het voorjaar en tij dens de zomermaanden heeft de op brengst zeker niet bevorderd. Wan neer de bloei en afrijping tijdens wat beter weer heeft plaatsgevonden, blijkt de opbrengst ook wat hoger te zijn. Dat komt ook duidelijk naar voren bij de zaadteelt van winter bloemen. Een oogsttijdstip van een tot twee weken later kan soms grote meeropbrengsten geven voor een zelfde soort gewas. Vooral zonnig en warm weer tijdens de bloei is voor de zaadvorming belangrijk. Dat missen we momenteel ook bij de bloei van de zomerbloemen. Bloemen die mo menteel bijna oogstrijp zijn, zoals b.v. Alyssum. verliezen veel van hun eerste zaad door de zware regens en de vele wind. Hierdoor wordt het oogsttijdstip ook wat verlaat, wat straks voor de drogerijen weer een piek in het drogen gaat betekenen. Ook de lange natte periode zorgt voor ekstra werk t.a.v. het onkruid vrij houden van deze bloemzaadper celen. want bij deze open percelen krijgt het onkruid momenteel volop de kans om zich te ontwikkelen. Het huidige weer is wel gunstig om de prijs van de vroege aardappelen wat overeind te houden. Wie een beetje geluk heeft en zo af en toe nog wat kan rooien kan daardoor een aardige prijs maken, die toch wel licht 10-15 cent hoger ligt dan wan neer het alle dagen rooibaar weer was. Voor de Dore moet het echter niet meer te lang gaan duren omdat ze anders te groot gaan worden en ze wellicht ook zullen gaan afkoken. Op dit moment lijkt vooral de prijs van de Gloria zich de eerste weken goed te zullen handhaven, nu het ernaar uitziet dat het nog wel even zal duren voor er grove bintjes aan de markt komen. Er zijn niet veel bintjes echt vroeg gepoot en de sortering van de wat later gepote is nog erg fijn om vóór half augustus al massaal te gaan rooien. Ondertussen is de regenmeter weer met 5 mm gestegen. Eén geluk, wat nu valt kan tijdens de komende oogst niet meer vallen. De kans op mooi weer tijdens die tarweoogst over éen a twee weken neemt dan ook steeds toe na zo'n natte periode. Vanuit deze kring al vast een goede zonnige oogst ge wenst. Nog maar even en dan is het weer "half-oogst", maar voor ons gevoel is het jaar nog niet zo ver. Toch zagen we al enkele kultivators in het land en dan komt men al weer gauw tot an dere gedachten. Thans is het nat weer; voor de gewassen gelukkig niet van dat echte strandweer met temperaturen van rond de dertig gra den. Drie weken geleden hadden we dat type weer en dan gaan de ge wassen er aan ook op de Zeeuwse klei. Wanneer we in onze tuinen be ginnen met kunstmatig beregenen, dan moeten we het blijven doen. Het gehele voorjaar heeft het wat ge spetterd en dat was juist wat we wensten op die modderstruktuur van vorige herfst. Daarom zolang de ge wassen het veld niet dicht hebben, liefst maar niet te warm en ook niet te veel verdamping. Een paar weken geleden vroegen we ons af of we niet te weinig stikstof gegeven hadden aan de bieten, de aardappelen en de wintertarwe. Wat hebben bovenge noemde gewassen er een poosje el lendig bijgestaan. Ondanks de zware regenval van afgelopen weekend hebben we praktisch geen winter tarwe zien legeren. Grond met wat mindere struktuur moet meer stikstof hebben en zeker dit voorjaar waar genoemde gewassen een achter stand in groei hadden. De bieten hebben die nu ingelopen en de aard appelen ook. In de wintertarwe zitten te veel kleine aren en zo'n gewas gaat minder gauw plat en geeft ook minder opbrengst. Onze voorzitter van de tarwestudieklub ziet het dan ook zwaar in, maar een verklaring weet hij er nog niet voor te vinden. Voor topopbrengsten in de moderne tarweteelt hebben we op onze hu- musarme grond nodig: ruim vol doende planten welke optimaal ont wikkeld zijn en 100% gezond zijn en grote aren met plenty korrels. We weten het allemaal uit ons hoofd en het zit ook in het brein van de kom- puter en toch zitten we er nog wel eens naast. Onze voorlichter is thans in Frankrijk met vakantie en zodra hij terug is weten we weer gauw meer. Op de Landbouwschool leerden we vroeger, dat overal waar "te" voor staat beslist niet deugt voor de plan- Hei LAND VAN ALTENA EN BIESBOS is ook in de greep van het buïge en koude weer, dat ons al vele weken met een enkele onderbreking ten deel valt. Het aantal mm neerslag was bij ons niet het hoogste, maar toch heeft de landbouw, vooral met de oogst in 't zicht, wel zijn zorgen. De graszaadoogst met zijn vele per celen die gemaaid zijn, leveren een troosteloos aanzicht, het begint er in te groeien. Het zaad gaat schieten en het hooi wordt zwart, dus onver koopbaar. Dat betekent een flinke schadepost. ten in de akker. Wintertarwe zaaien te vroeg, te diep en te dik heeft grote nare gevolgen. Toen geloofden we de leraar plantenteelt niet, maar het is toch wel uitgekomen. Wintertarwe welke vorig najaar rond half decem ber in een niet te best zaaibed is ge zaaid, is tijdens de strenge vorstpe riode op de "korrel" blijven liggen. Pas in 't voorjaar kwam het gewasje boven en nu staat er op die laatge- zaaide wintertarwe een prima gewas en zo gezond als een vis. Geen late bruine roestaantasting en vermoede lijk pas half september dorsrijp. Van de uitzonderingen op de regel kunnen we immer wat leren en dat hebben we ook gedaan. Rond half februari hebben we dit voorjaar zomertarwe met de kunstmeststrooier gezaaid en precies in de roos. Elke 24 meter maar één spoor en geen zaad wat "te" diep is gevallen. Onze huidige zomertarwerassen kunnen heel veel opbrengen mits ze ekstra vroeg ge zaaid zijn. Liefst nog zaaien voor de jaarwisseling. Met een moderne kunstmeststrooier kunnen we per dag onze gehele boerderij wel zaaien. Heren kollega 's let in uw bedrijfsor ganisatie wel op de arbeidstijdver korting. Hoe minder arbeidsuren per dag, hoe hoger het arbeidsinkomen per uur wordt. Rijd niet meer met uw trekkers over het land dan dringend nodig is, want dit bespaart geld en geeft ook minder struktuurbederf. Het geld ligt op straat, maar we* moeten het maar net even zien lig gen. In andere jaren waren we steeds ge wend om onze konsumptie aardap pelen rond half augustus dood te spuiten. Voordat we dit nu gaan doen, moeten we nu toch eerst eens onder de grond gaan kijken in onze aardappel percelen. Het knollenaan- tal is zo geweldig groot en kriel zit er bijna niet aan. Als we nu even later doodspuiten, dan kunnen we prak tisch alleen maar "bonken" ver wachten en dat is precies de wens van de frites-industrie. Met zo'n ge was kunnen we alle kanten uit en zeer zeker zal dat een hoge prijs op brengen. De boer van vandaag is van alle markten thuis. "Wat Zeeland u biedt, vindt men in de vreemde niet" Tarwe is een hoofdstuk apart, met de nieuwe teelttechniek van een late stikstofgift zal het afrijpen ekstra lang duren, met nog meer risiko met het oogsten. De percelen met legering zullen wel een grote oogstderving geven, dus een financiële tegenvaller. Ook de prijzen van het graan zijn de laatste twee jaren omlaag gegaan, mede ook door de hoge produktie in de EEG, waar te weinig $fzet voor is, en door de ingrijpende bezuinigin gen om alles weer in betere banen te krijgen. De aardappels moeten met veel spuiten gezond gehouden worden, wat ook een grote kostenfaktor wordt. De bieten blijven nogal gezond, al behoeven deze niet diep te wortelen om aan vocht te komen, dus het ge wicht zal ook niet meevallen. Een boerengezegde droge zomers vallen mee en natte tegen zal ook dit jaar wel van toepassing kunnen wor den. De melkveehouderij heeft altijd de "superheffing" als een stok achter de deur staan, ook al is er nog geen af rekening van het vorig jaar geweest. De regeling van betaling van de te veel geproduceerde melk is door ve len afgekraakt, maar door de minis ter goed gepraat. Maar het verschil dat een veehouder die ongeveer zijn kwantum heeft vol geproduceerd en daardoor een lager inkomen heeft verworven en een veehouder die ruim zijn kwantum heeft overschreden en die een groot gedeelte geschonken wordt is toch wel tegenstrijdig. Als de opkoopre geling financieel voor de veehouder aantrekkelijk was geweest, had er meer geschoven kunnen worden ten gunste van een aantal moeilijke ge vallen. Ook in de fruitteelt zijn de vooruitzichten niet zo best, veel vorstschade die later nog voor den dag kwam, veel hagelschade in ver schillende streken van ons gewest en schurft die met het vele natte weer ondanks verscheidene bespuitingen toch als "zwart" op onze appels en peren tevoorschijn is gekomen. Dus ook geen eersteklas fruit met la gere opbrengstprijzen. In dit gehele stukje wordt zowel wat betreft de financiële kant als het weer in mineur geschreven over onze be drijfstak. Maar de weergoden kunnen soms onverwacht de zon laten schij nen en dan kunnen w ij aan de slag om de oogst te bergen. Het ideaal van onze boerenstand. Er is weer een stuk blauw te zien in de WESTHOEK. Tussen dik opéén gestapelde licht tot dondergrijs ge kleurde wolken. Een felle wind jaagt de donkere wolken over het blauw en wie zal het nu winnen. We hopen dat de lading regen over onze velden heen zal drijven, want we hebben genoeg. Genoeg neerslag. Het is zo op zicht nog niet te zien aan de gewassen, dat er al teveel gevallen is. De tarwe be gint als eerste de naweeën van de overvloedige neerslag te vertonen. De velden waar veel stikstof is ge zaaid, waar een bijzonder zwaar ge was op stond, beginnen met banen te legeren. En dat is niet best, want ze komen niet meer omhoog. Dat bete kent oogstderving. De hoge ver wachting van de kilo's die wij van dit gewas hadden zakt met de dag. Ook het ziektevrij houden van de tarwe is niet overal gelukt. Vooral de oog- vlekkenziekte dreigt met kwalijke gevolgen voor de vele hektares die in ons gewest liggen. Voor de tarwe hopen we op droog weer en niet te warm. Dit zelfde weertype zou de aardappel_ goed doen. Zo op zicht zien we een ge weldig gewas. Al zitten we begin au- gustus, toch staat het nog prachtig groen in z'n blad. Tot nu toe hebben we de ziekte phytopthora aardig kunnen bestrijden, we zullen door moeten gaan en of de weersomstan digheden dat toe laten is nog maar de vraag. Onbegrijpelijk zie je dan weer aan de dijk weggegooide aardappelgrond met opslag die nog niet half dood- En het regent nog steeds, ook op NOORD-BEVELAND. Het KNMI geeft windkracht negen af, het Belgi sche weerstation zelfs windkracht tien. We gaan dus weer slechte dagen te gemoet. Wat moet dat worden? Het regionaal weerbericht in Zierik- zee. wordt erg veel gebeld en men denkt over uitbreiding. Veel zomerse dagen heeft het trouwens nog niet voorspeld, al is dat niet de schuld van Zierikzee. Het geeft betrouwbare berichten maar het is jammer dat het eerste bericht pas om 8 uur inge sproken wordt want dan werken alle boeren al. Het is te hopen dat als u dit leest de zon weer schijnt. Eens zullen we toch wel gaan kombinen en aardappels rooien. Het lijkt erop dat deze beide oogsten vlak na elkaar of nog geza menlijk zullen gebeuren. De enige oogst die (gedeeltelijk) achter dè rug is in ons gebied, is die van de zilveruitjes, het graszaad, het karwij en er is wat vlas getrokken. Het is dus nog éven geduld hebben, misschien tijd om wat in schuur en huis op te knappen? Ook de mensen die zich buigen over het landbouwbeleid, die zich bezig houden met de voorbereiding van HB-vergaderingen enz., zijn met va kantie. Dus ook daarover is weinig te zeggen of druk over te maken. We maken ons natuurlijk wel zorgen over de tarwe- en suikerprijzen. Vooral in een akkerbouwgebied als Noord-Beveland komt dat hard aan. Toch is er al een verschuiving merk baar in de teelt van produkten. Er worden ook in ons gebied steeds meer andere produkten waargeno men, zoals teunisbloemen, viooltjes, leeuwenbekken en ook asperges. Noord Beveland wordt er door alle nieuwe kleuren op het land ook nog mooier op. Men is zich dus al aan het aanpassen aan de slechte prijzen van de tradi tionele Noord-Bevelandse gewassen. Minister Braks was wel erg trots op de 11 miljoen ekstra die hij uit Brus sel mee terugbracht. Maar direkt voelen we dat niet in onze portemon nee (zoals in Duitsland, waar de btw verlaagd wordt) en we moeten het nog over drie jaar verdelen ook en beste den aan strukturele voorzieningen. De Noord-Bevelandse boeren tonen zich dus vooruitstrevend en zitten niet te wachten op "de wonderen" uit Brussel. gespoten is. Ten eerste is zo'n hoop levengevaarlijk voor de belangrijke aardappelteelt in ons gewest. We weten allemaal hoeveel planten door eén zieke bos besmet kunnen wor den. Bovendien is het een smerig ge zicht aan het sieraad van de West hoek. Wat direkt zonnig en droog weer nodig heeft is het afgemaaide veld- beemd. Liggend in het zwad is het haast helemaal onder het nieuwe gras gegroeid. Hier zal eerst de maaimachine weer aan te pas moe ten komen, voor het door de kombi- ne gaat. Dat is niet bevorderlijk voor de opbrengst, we weten het allemaal. De karwij voor oogst 1986 laat ineens een flinke groeischeut zien. Onder de erwten (gezaaid voor rijpwinning) krijgt het gewas nu lucht, licht ën vocht. Het trekt de rijpe erwten als het ware de grond in en laat een triomferend groen zien. De oogst van de gerst staat voor de deur en belooft een goede te worden. Nog staan de meeste blokken fier omhoog al gaan de aren naar beneden neigen. Als de te verwachten wind kracht maar wegblijft. Dit zelfde ver haal geldt voor de haver. Wind en re gen zijn funest op deze tijd voor de oogst. Dus wat het weer betreft zitten we op één lijn met de vele vakantie gangers en hopen op droogte en zon. Net gezien op het erf: 2 kleine sier lijke vogeltjes. Ik denk dat het vink jes zijn. Ze hebben spitse snaveltjes Laten wij er zuinig op zijn, want be halve mooi zijn het nijvere insekten- eters. 6 «Vrijdag 9 augustus 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 6