m i - mecnanisat ïenieuws jl- LiA 1 Faber Creil ontwikkelde aandrijfsysteem voor beregeningsinstallaties Nieuwe kwaliteitsnorm voor weidemengsels Foraform, een nieuw inkuilmiddel "Silver Medal" voor Cebeco-drainreiniger Hoegen Dijkhof bouwt zaadbedkombinaties Accord Discus, nieuwe centrifugaalstrooiers Weiste Nieuwe Kongskilde-Skjold-ploeg voor zware gronden Nieuw: Hesston 7720 veldhakselaar Brochure voederbietenteelt verschenen Diergeneesmiddelen voor varkens Het in de ontwikkeling en fabrikage van automatische beregeningsinstal laties gespecialiseerde bedrijf Faber in Creil heeft een geheel beveiligd en energiearm haspelaandrijfsysteem uitgevonden voor toepassing in die situaties, waar rechtstreekse aandrij ving van de haspel niet mogelijk is. Die ontstaan als niet bij de water bron gelegen percelen moeten wor den beregend. Teneinde op grote af stand van de trekker of de motor het opwinden van de slang te realiseren, wordt de haspel gewoonlijk in bewe ging gebracht door een waterturbine of een waterbalg. Deze hebben het grote nadeel, dat ze veel vermogen opeisen (hoog ener gieverbruik), veel drukverlies geven en slijtagegevoelig zijn bij het ver pompen van vuil water. Bovendien kan bij toepassing van een turbine of balg geen beveiliging tegen overbe- regening worden gekreeërd als de haspel door een storing niet meer draait. Faber heeft een apparaat ontwik keld, dat de benodigde energie via een watercilinder uit het opgepomp te water haalt en die in een oliecilin der omzet in oliedruk. Het hart van het systeem is een ingenieus zuiger- platenstelsel in de watercilinder. Dank zij het beschikbaar hebben van door de watercilinder opgewekte oliedruk is het gelukt een traploos instelbare (0 - 120 m/uur) aandrij ving van de haspel en een onder alle omstandigheden feilloos werkende beveiliging te verwezenlijken, de be veiliging treedt onmiddellijk in wer king bij een ingetrokken sproeika- non en storingen, als een te hoge oliedruk en stilstand van de haspel. Overberegening, waardoor enorme schade aan het gewas kan ontstaan, is uitgesloten. De Faber Aquamatic is ongevoelig voor vuil water. Jaarlijks wordt in Nederland zo'n 150.000 ha grasland vernieuwd. Meestal met oude rassen. De nieuwste rassen kunnen echter 5% meer opbrengen. De veehouder die dat wil kan nu op een eenvoudige manier over de nieuwe rassen beschikken, namelijk in de vorm van standaardmengsels. Voor deze mengsels heeft Barenbrug een nieuwe kwaliteitsnorm inge voerd: 100-PLUS. Deze aanduiding wil zeggen dat het opbrengstcijfer van de Engels raaigrasrassen in deze mengsels ruim boven de 100 ligt. Het mengsel bevat van Engels raai- gras alleen de nieuwe rassen Trani en Bartony. Samen brengen ze 5% meer op dan het gemiddelde van de A- rassen die in de huidige BG-meng- sels worden gebruikt. De Cebeco-drainreiniger is door de Royal Highland and Agricultural Society van Schotland bekroond met de "Silver Medal". De Cebeco- drainreiniger is een volhydraulische, vanaf de walkant bedienbare machi ne. De Royal Highland and Agricultural Society bekroont jaarlijks vijf a zes op de Schotse markt geïntroduceerde landbouwwerktuigen. De werktui gen worden beoordeeld op ontwerp, bruikbaarheid, prestaties in de prak tijk en afwerking; ook het oordeel van praktische gebruikers speelt een rol bij de beoordeling. De bekroonde machines worden tijdens de jaarlijk se landbouwwerktuigen ten toonstel ling in Edinburgh aan het publiek getoond, waarna de uitreiking van de medailles plaatsvindt. De "Silver Medal" werd tijdens de in juni 1985 gehouden landbouwwerktuigenten toonstelling overhandigd aan de heer J. Gregory, direkteur van Lingarden Sales Ltd, importeur van de Cebe- co-drainreinigers in Groot-Brittan- nië. Foraform is een nieuw inkuilmiddel met als werkzame stof 825 g/1 am- moniumtetraformiaat. Het is dit jaar in Nederland geïntroduceerd en ruim 50 loonbedrijven doen er in middels ervaring mee op. Verder wordt het middel dit jaar op uitge- EVO-themadag: transportmiddelen en WIR-premies De Wet Investerings Rekening (WIR) bevat oneindig veel regelin gen die belangrijke bijdragen in be drijfsinvesteringen kunnen opleve ren. Boven de investerings premies kunnen bijvoorbeeld milieu- en energietoeslagen worden verleend. Daarmee dienen zich talrijke moge lijkheden en variaties aan rond het transportgebeuren van een onderne ming. Aan die mogelijkheden wijdt de EVO, Algemene Verladers- en Eigen Vervoer Organisatie, op 25 september een themadag in het RAI-Congrescentrum te Amster dam. Het accent valt daarbij op de transportmiddelen en de WIR. Voor een uitgewerkt programma en ininschrijving kan men zich wenden tot de EVO in Zoetermeer (tel. 079-41.46.41, mevr. A.A.M. van Kappel). Het produktie-programma van Hoe gen Dijkhof Machinefabriek in Em- meloord bestaande uit HD hydrau lische opbouwspuiten, HD-3 punts veldspuiten en HD-veegmachines, is kortgeleden uitgebreid met zaad bedkombinaties. Het gaat hier om de vooral in Duitsland bekend staande Accord kombinaties, welke voorheen door H. Weiste Co. te Soest wer den geproduceerd. De HD-machinefabriek zal deze grondbewerkingsapparatuur voorlo pig in twee werkbreedtes fabriceren t.w. 2.80 meter en 4.20 meter. De 4.20 meter is in alle uitvoeringen hydrau lisch opklapbaar. De konstruktie van de Accord kom binaties is in vergelijking met andere zaadbedkombinaties opvallend zwaarder. De Accord verkruimelrol b.v. bestaat uit een massieve 30 mm vierkant stalen rol die schroefvormig is ge wikkeld. Per wals zijn er 100 stalen tanden op gelast. Tegen deze vele spitse tanden is geen kluit opgewassen. De vrije ruimte tussen de windingen en de centrifugaalkracht voorkomen elke verstopping. De zware verkruimelrol breekt de kluiten zonder moeite. Overbodige brokken kunnen naar boven d.w.z. de wals verliest nooit het kontakt met de bodem. Het effekt van de Accord verkrui- melrollen is meer als het dubbele in vergelijking met gewone kombina ties. Dat komt door de werking van 270 kg gewicht en 220 tanden die met 200 omwentelingen per minuut over de akker rollen. Het resultaat na één gang is net zo goed als met een rote rende eg - evenwel de kapaciteit is dubbel zo groot. De konstruktie van de Accord zaad- bedkombinatie is doeltreffend en heeft alleen het funktioneel noodza kelijke. Geen spindels en scharnie ren. Het frame drukt via trekveren op de velden. Aanpassing aan glooi end terrein geschiedt zonder wrij ving. De diepgang van de eggen wordt slechts door de topstang ingesteld. Met de Accord hydraulische top stang zelfs tijdens het werk vanaf de trekkerzitting. De standaarduitvoering bestaat uit een stabiel frame met driepun-ts aansluitingen cat. 11, trekveren voor de opvang van oneffenheden in het land, nagenoeg onverslijtbare lagers, waarin goed beschermd tegen vuil en stof de verkruimelrollen zijn opge hangen en een set van 4 geveerde sporenwissers in zware uitvoering. Recentelijk zijn door Accord Land- maschinen (H. Weiste Co) 3 nieu we centrifugaal kunstmeststrooiers op de markt gebracht onder de naam "Discus". De Discus onderscheidt zich van andere centrifugaalstrooiers door de schuin geplaatste strooi- schijven, waardoor een betere strooitechniek werd ontwikkeld. De strooischijven geven de kunstmest een naar boven gerichte parabool- vormige strooibaan die het mogelijk maakt om met de strooier op slechts 20 cm boven het gewas te rijden, zo dat de beinvloeding door wind op de strooibaan en strooibeeld minimaal is. Voor overbemesting is geen extra frame benodigd. De vier geheel nieuw ontworpen werpschoepen van verschillende lengte en speciale geleidingen zorgen voor een evenwichtig strooibeeld. De als extra te leveren elektronische toerentalkontrole vergemakkelijkt het aanhouden van een konstante werkbreedte en daarmee een opti male overlapping. Afstandsbediening is standaarduit voering. De doseerschuiven kunnen tijdens het werk vanuit de trekkerkabine trappenloos worden versteld. De afdeling Land- en Tuinbouwme- chanisatie van Cebeco-Handelsraad in Steenwijk heeft een nieuw model wentelploeg van Kongskilde-Skjold, de Variant, in het verkoopprogram ma opgenomen. De nieuwe ploeg is speciaal voor de Nederlandse zware kleigronden ontworpen. Dit najaar zullen met de Variant op verschei dene plaatsen ploegdemonstraties worden gegeven. De Variant-wentelploeg kan in twee-, drie en vierscharige uitvoering worden geleverd, standaard voorzien van voorscharen en schijfkouters op Aan het alom bekende Hesston hak- selaarprogramma van Timmerman en Verbeek B.V. te Steenwijk is de Hesston 7720 toegevoegd. De Hesston 7720 is een totaal nieuw ontwerp en is voorzien van twee grote aangedreven voorwielen. De hakselaar is uitgevoerd met een overbemeten 6-cilinder turbo-motor, met een vermogen van 206 kW (208 pk) en een cilinderinhoud van 14 li ter. Vanuit de kabine kan het komplete hakselmechanisme met messenkooi worden ontgrendeld. Bij het achter uitrijden klappen de steunpoten au tomatisch uit. Tussen machine en messenkooi ontstaat een ruimte van l'/2 m, zodat onderhoudswerkzaam heden gemakkelijk en snel kunnen worden uitgevoerd. Nadere informatie telefoon 05210-13933. ieder ploeglichaam. De 40 cm brede scharen zijn voorzien van nieuwe kleiristers, die zowel in normale als brede voor-uitvoering kunnen wor den geleverd. Er is veel ruimte tussen de scharen en onder het frame, waardoor ook bij grote ploegdiepte geen verstoppingen optreden. Het afstellen van de ploeg is eenvoudig door de onafhankelijke werking van twee spindels voor de breedte- en treklijnverstelling. Meer informatie kunt u verkrijgen bij Cebeco-Handelsraad, Steenwijk. De voederbiet is vanwege zijn enorm hoge VEM-opbrengst en zijn krachtvoerbesparende werking een interessant gewas voor de moderne veehouder. De gevolgen van de Su perheffing maken het telen van dit "goedkope krachtvoer" extra aan trekkelijk. De moderne voederbietenteelt is ge heel gemechaniseerd en de arbeids- behoefte is nauwelijks hoger dan die van snijmais. Ook voor bewaring en vervoedering zijn nieuwe arbeidsbe sparende methoden gevonden. Onlangs is de 6e druk verschenen van het boekje "De teelt van voe derbieten". Hierin worden alle as- pekten van de moderne voederbie tenteelt belicht: zaaibedbereiding, zaaien, gewasbescherming, rooien, bewaring, vervoedering en het kos- tenaspekt. Het boekje telt 20 pagina's en is gra tis verkrijgbaar bij Barenbrug Hol land bv, telefoon 08818-1545. breide schaal beproefd door het Proefstation voor Rundveehouderij en het IMAG. Foraform wordt geproduceerd door BP-Chemicals, een dochterbedrijf van de oliemaatschappij BP en wordt in Nederland geïmporteerd door Barenbrug Holland bv. De werking In de kuil werkt Foraform op de zelfde manier ais mierezuur. Want wanneer ammoniumtetraformiaat in kontakt komt met ingekuild gras komt er formiaat uit vrij (formiaat is de wetenschappelijke aanduiding voor de zuurrest van mierezuur). Dit wordt veroorzaakt door inwerking van alkalisch werkende stoffen als calcium en kalium die uit de plante- cellen van het ingekuilde gras vrij komen. Hoewel Foraform dus op dezelfde manier werkt als mierezuur, is er één groot verschil. Mierezuur is evenals azijnzuur en andere zuren vrij agres sief voor huid en kleding en ook voor de machines. Daarnaast zijn het vluchtige stoffen die een onaange name damp verspreiden. Foraform is veel minder vluchtig. Bovendien is het veilig voor huid. kleding en ma chines, zelfs voor de verf. Janssen Pharmaceutica stelde een map samen waarin zij haar dierge neesmiddelen presenteert die voor de moderne varkenshouderij be schikbaar zijn. Het gaat hier over een beperkte groep van middelen, waarvan de wormmiddelen en een anti-stress middel de belangrijkste zijn. Voorts maakt ook een anti-diarreemiddel deel uit van het gamma. Uw dieren arts kan U voldoende informatie ge ven over het juiste gebruik van deze middelen. Als U hem dat vraagt, kan hij een behandelingsschema uitwer ken, specifiek voor uw bedrijf. Deze brochure is verkrijgbaar bij: Janssen Pharmaceutica, Diergeneeskundige afdeling, Tumhoutseweg 30, 2340 Beerse. Krachtige groei tuinplantenafzet Bloemenveiling Westland De afzet van tuinplanten via de Bloemenveiling Westland kent ook in 1985 een sterke groei. Deze groei, tot en met mei 41,1% ten opzichte van dezelfde periode in 1984, geldt vooral de perkplanten 46,5%) en, in mindere mate, de boomkwekerij- produkt 3,8%). Het seizoen voor de boomkwekerij produkten moet echter nog beginnen terwijl dit voor de perkplanten achter de rug is. Ondanks de vorstschade, die de boomkwekerijsektor ernstig heeft getroffen, en het feit dat de afzet van boomkwekerij produkten nog niet echt is begonnen, wordt ook hier een stijging van de omzet gekonstateerd. De boomkwekerijprodukten die be schikbaar zijn vinden vlot een koper. Tot en met de maand mei was de omzet van boomkwekerijprodukten op Bloemenveiling Westland ruim 1,8 miljoen gulden, ofwel 3,8% meer dan in dezelfde periode in 1984. Vrijdag 9 augustus 1985 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21