Vrij grote oogst, maar veel kwaliteitsproblemen Fruittelers wel en wee in België Samenvatting/^ België is ook veel schade door de winter vorst, maar minder dan in Neder land. Kleine oogst appelen en peren in Nederland Bakterievuur Vrij goede fruitoogst Minder vorstschade dan in ons land Hagel en schurft De belangstelling voor Glos ter neemt toe Behalve in Vlaanderen wordt er wat hoeveelheid betreft een vrij goede tot goede oogst verwacht. De kwaliteit wordt aanmerkelijk gedrukt door hagel en ook door schurft. Bakterievuur is een ernstig pro bleem. Zelfs zodanig dat het be staan van het veel geteelde ras du rondeau er door wordt bedreigd. Bij het hoofdras Conference is het optreden echter beperkt. Jonagold blijft favoriet bij nieuwe aanplant. Als tweede ras wordt momenteel vooral met waardering over de Gloster gesproken. De vraag naar Elstar neemt toe, maar blijft toch nog flink achter bij de situatie in Nederland. Dat de Nederlandse fruitteelt niet ongeschonden uit de winter is geko men was al bekend. De vandaag ge publiceerde eerste officiële, maar nog zeer voorlopige oogstraming, geeft een idee van de omvang van de schade (zie tabel). Erg weinig appelen De Nederlandse bruto-appeloogst '85 wordt volgens de huidige inzich ten geraamd op 342 min kg, ruim 20% onder het ook al niet hoge nivo van vorig jaar. Vergeleken met de grote oogst van 1982 is het zelfs 40% minder. De 342 min kg blijft ook maar net (5%) boven de oogst van 1981, die toen met 325 min kg bijzonder klein was. Voor alle appelen tesamen werd toen over het seizoen 1,29 per kg be taald. Dat dit jaar weer op zulke hoge prijzen gerekend mag worden is moeilijk te zeggen. Naast het feit dat het weer in de herfst nog veel invloed kan hebben op de oogstomvang, hangt ook veel af van de oogst in de andere EG-lidstaten. Bovendien lijkt de kwaliteit dit jaar problemen te gaan geven: veel percelen zijn aan getast met schurft en ook een aantal hagelbuien heeft de vruchten plaat selijk veel schade toegebracht. Vooral weinig Goudreinette Goudreinette heeft het meest te lij den gehad van de vorst. Wisselt jaarlijks de produktie van dit ras al sterk, voor dit seizoen verwacht men met in totaal 47 min kg, ruim de helft minder te oogsten dan vorig jaar. Ook van Golden Delicious, James Grieve en Jonagold zal de oogst be neden die van vorig jaar komen te liggen. Wat Golden betreft is het met 114 min kg zelfs het kleinste kwan tum sinds jaren. Van de totale oogst zal nu eenderde uit Golden bestaan, tegen 29% vorig jaar en eveneens 33% in 1983. Alleen aan Cox's O.P. verwacht men iets meer dan in 1984 te oogsten. Ook weinig peren Ook de perenoogst zal klein worden dit jaar. Men denkt een bruto-oogst van 114 min kg te kunnen realiseren: resp. 5, 16 en 11% minder dan de produkties van 1982 t/m 1984. Het aandeel van het belangrijkste ras, de Conference, blijft onveran derd op 44% van het totaal. Vorig jaar is erg weinig Doyenné du Co rnice geoogst, voor dit seizoen ver wacht men een iets grotere produk tie. Het in Midden-België gelegen Ha- geland heeft zeer weinig vorstschade Ook hier is er sprake van een golvend landschap en uit het oogpunt van beperking van het nachtvorstgevaar is doelbewust op de hoger gelegen percelen geplant. Over het geheel genomen komt de schade in België volgens de voorlo pige gegevens niet ver boven de 5%. Wat de rassen betreft gaat het vooral om Boskoop, Jonagold en Mutsu, alle 3 triploid. Daarbij moet men er rekening mee houden dat Karmijn en Elstar weinig geplant zijn. ons land is schurft dit jaar op som mige bedrijven een groot probleem. Zeer zware hagelschade is er vooral in een brede strook van Nederlands Zuid-Limburg in de richting Luik, dus in het Waalse deel van België. Elders is het minder erg, maar b.v. ook in Alken zal het percentage klasse I erg klein zijn. Opvallend is dat het Hageland (met één 1) ook wat de hagel betreft er tot nu toe ongeschonden vanaf is geko men. Met nadruk op "tot nu toe" want men kijkt ook angstig naar de zware buien die regelmatig overdrijven. Voorzover we na konden gaan is er in België weinig tegen hagel verze kerd. De hagel komt dus dubbel hard aan. We hoorden vrij vaak de op merking: "Goed fruit zal schaars zijn". De heer J. de Coster was opti mistisch voor de prijs van dit schaar se goede fruit. Dat mede omdat er van de zijde van de Nederlandse handel flink belangstelling schijnt te zijn voor de koop van peren op stam, voor Conference zou ca. 1,- per kg worden geboden. Het bakterievuur zorgt voor ernstige problemen. In heel België wordt erover geklaagd. Het is zelfs zo dat het veel geteelde ras Durondeau, dat evenals de Triomphe veel nabloei heeft, direkt met ondergang wordt bedreigd. "Over 5 jaar is er geen Durondeau meer over", zei Jo Nicolaï tegen ons. Op sommige bedrijven moet inder daad alles worden opgeruimd. Ook scheutaantasting bij D. du Cornice komt veel voor. Zoals bekend kan hagel een belang rijke rol spelen bij het optreden van bakterievuur. Dat blijkt ook weer in België, vooral als er sprake is van veel wondjes door bastbeschadiging. Interessant is nog het sortiment op de boomkwekerijen. De heer J. Nicolaï, De vooruitzichten voor de fruitoogst (appels en peren) zijn wisselend. In Vlaanderen is de situatie matig tot slecht. In dit gebied is de pereteelt naar verhouding erg belangrijk en deze fruitsoort laat het op een aantal bedrijven afweten. Waarschijnlijk speelt ook de wintervorst bij dit alles nog een rol. Overigens is het fruita- reaal in Vlaanderen niet groot. Ap pels zijn landelijk gezien zelfs van geringe betekenis. Elders in België is sprake van een vrij goede tot goede fruitoogst. Dat geldt ook voor de péren, zij het dat de Durondeau hier en daar achterblijft. In het Hageland noemt men voor de Conference het standcijfer 80, maar voegde er aan toe dat dit cijfer door groter uitgroeien van de peren dicht bij de 100 zou kunnen komen. De vrij veel geteelde Durondeau wordt wegens vatbaarheid voor bakterievuur met ondergang bedreigd die vooral ook op eksport is georiën teerd, mikt wat de appels betreft, speciaal op Jonagold en Elstar. Hij vertelde dat de Jonagold een beperkt teeltgebied heeft, namelijk Neder land, België en West-Duitsland. Voor de Elstar is een aanzienlijk bredere belangstelling omdat er ook vraag is in Frankrijk en Italië. In Italië zou de vraag naar Confe rence afnemen, mede omdat het niet overal op zijn plaats is. Schade door wintervorst, hagelschade, bakterievuur en schurft zijn ook in België het onderwerp van gesprek in de fruitteelt. Evenals in Nederland zijn er echter grote verschillen per gebied, met uitzondering van de boomkwekerijen. Die hebben het namelijk over de hele linie zwaar te verduren gehad. Dat waren enkele indrukken tijdens een bezoek aan onze zuiderburen op 30 juli j.l. Vooral in Wallonië is zeer zware ha gelschade De Conference is voor de tijd van het jaar goed aan de maat Over het geheel genomen is er min der vorstschade dan in ons land. Voorzover we na kunnen gaan is het nadeel het grootst in Vlaanderen, het deel van België dat aansluit op Zeeuws-Vlaanderen. Vrij veel schade is er ook te St. Trui den en omgeving, het belangrijkste fruitcentrum. Het landschap is hier glooiend, heuvelachtig en speciaal in de laagten is veel schade, tot meer dan 50% bevroren bomen toe. De heer J. de Coster noemt als cijfers globaal 25 bedrijven met 25% of meer uitval. Verreweg de meeste be drijven liggen echter hoger op de hellingen en hier is meestal zeer weinig of helemaal geen schade. Het aantal bedrijven met b.v. 5 a 10% schade is beperkt; door de invloed van de hoogteligging is het veelal al les of niets. Het Hageland is het gebied van de Jonagold, zoals velen zullen weten. Dit belooft een bevredigende oogst en door de aanwas van in pro duktie komende jonge bomen zal de aanvoer op de veiling te Glabbeek weer groter zijn dan vorige jaren. Te St. Truiden zijn de oogstver- wachtingen ook vrij gunstig althans wat de produktie betreft. Wat de kwaliteit betreft ligt het anders. Wel is het fruit voor de tijd van het jaar al goed aan de maat. De kwaliteit is een minder sterk punt. Er is belangrijk meer hagel schade dan "normaal" en evenals in Vrijdag 9 augustus 1985 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15