Produktschap voor Pluimvee en Eieren Vee en vlees in de Gemeenschap Aantal wegingen levende varkens in 1984 iets afgenomen Fiatagri in West-Duitsland KHD neemt landbouwmechanisatie-afdeling van Allis Chalmers over Nieuw Multi-funktioneel schermsysteem voor glastuinbouw 50% energiebesparing; maksimale reflektie, konvektie èn lichtregeling tot praktisch totale verduistering. Hunter Douglas, fabrikant van o.a. "Luxaflex" jaloeziën, is er na jaren lange voorbereidingen in geslaagd een multifunktioneel instelbaar schermsysteem op de markt te bren gen onder de merknaam LUXA- CLAIR. Naast de mógelijkheid de energiekosten met 50% of meer te drukken, heeft dit scherm dermate veel ekstra eigenschappen in één dat van een revolutionaire ontwikkeling in de glastuinbouw gesproken kan worden. Uitvoerige testen door het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Ge bouwen (IMAG in Wageningen) toonden besparingspercentages aan, die varieerden van 50 - 60% bij vol- Mengele hakselaar MB 400 mikrosplit met korrelkneuzer Mengele introduceert voor het mais- hakselseizoen '85 een nieuwe één- rijïge maishakselaar type MB 400 mikrosplit met korrelkneuzer. Dit was voor kort alleen nog maar leverbaar op de grote zelfrijdende hakselaars. De korrelpletter bestaat uit 2 grote agressieve kneuswalsen, welke trap loos ingesteld kunnen worden, zodat 100% geplet kan worden. Uitschake ling van de korrelpletter gebeurt door middel van een momentver stelling. De kapaciteit van deze hakselaar is ca. 35 ton/uur. ledig gesloten scherm. Daarnaast zijn diverse proeven in de praktijk elders uitgevoerd met eveneens veelbelovende resultaten. Door middel van een simpele tech nische bediening is het scherm in stelbaar van 1 mm kierstelling tot geheel open. Door deze verduiste- ringsfunktie kan men de daglengte naar keuze regelen. Het "Luxaclair" scherm kan uitste kend dienst doen als zonwering. D$ lamellen zijn traploos regelbaar, waardoor een optimale lichtregeling mogelijk is. Het schermsysteem is bedrijfszeker en uitstekend geschikt voor aansluiting op de komputer. Het schermsysteem is te zien op de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs in Bleiswijk. Nadere informatie: Hunter Douglas Europe B.V. tel. 010 - 869510. Tolsma introduceert nieuwe, draagbare vochtmeter Tolsma bewaartechniek in Emmel- oord heeft een nieuwe, draagbare vochtmeter ontwikkeld, waarmee in een opslag van akkerbouwprodukten kan worden gemeten, wanneer de juiste vochtigheidsgraad is bereikt. Eveneens nieuw in het Tolsma-pro- gramma is een rv-unit, waarmee de vochtigheid op meerdere punten kan worden gemeten. Door de komst van deze beide nieu we instrumenten is de keuzemoge lijkheid van het meet- en regelpro- gramma van Tolsma nog weer be langrijk uitgebreid. Fiatagri heeft voor het derde achter eenvolgende jaar zijn marktaandeel op de Duitse landbouwtrekkermarkt verbeterd. Een marktaandeel van 4,7% in 1984 betekent een stijging van niet minder dan 34% over de afgelopen 3 jaar. Deze marktverbetering is voor een niet in Duitsland producerende trekkerfabrikant zeer opmerkelijk, daar deze stijging tevens heeft plaatsgevonden in een periode van een sterk dalende markt. De markt verbetering is mede veroorzaakt door een konsekwente produktont- wikkeling, waarvan de nieuwe 90- en 66-series duidelijke voorbeelden zijn. Ook met betrekking tot maaidorsers heeft Fiatagri zijn marktaandeel op de Duitse markt het afgelopen jaar sterk, verbeterd. Eerste OK-pomp met loodvrije benzine De feestelijke opening van het eerste OK-tankstation waar loodvrije ben zine wordt verkocht, is verricht door de burgemeester van Vorden, de weledelgestrenge heer mr. M. Vun- derink, op donderdagmiddag 27 juni 1985. Aansluitend aan de opening werden voor de afnemers op 2.7, 28 en 29 juni drie openingsdagen geor ganiseerd, waarbij aan de afnemers een attentie werd aangeboden. Van de Amerikaanse onderneming Allis Chalmers Corporation Mil waukee/Wisconsin heeft KHD - Klöckner-Humboldt-Deutz AG - Keulen de AC-Agricultural Division overgenomen. Het gaat hierbij om de maaidorser- produktie, onderdelenvoorziening, de gehele verkooporganisatie, pro- duktierechten van trekkers en moto ren, en de voor verkoopFinanciering dienende Allis Chalmers Credit Corporation. De Allis Chalmers Corporation heeft deze aktiviteiten in een nieuwe vennootschap onder gebracht. De aandelen van deze vennootschap, evenals die van AC- Credit Corporation, zijn voor 100% overgenomen door de KHD-dochte- ronderneming in Noord Amerika: KHD Deutz of America, Rich mond/Indiana. Deutz Corporation en Deutz Credit Corporation Atlan ta/Georgia zullen in de nieuwe on derneming ondergebracht worden, die als naam zal voeren Deutz-Allis Corporation en Deutz-Allis Credit Corporation, met als vestigingsplaats West Allis/Wisconsin. Met bijna 1400 dealers beschikt de nieuwe Deutz-Allis Corporation nu DEUTZ-FAHR met trekkers nummer 1 in de Bondsrepubliek Duitsland Met een marktaandeel van 18,8% in 1984 staat DEUTZ-FAHR met de trekkerverkoop voor het derde achtereenvolgende jaar in de B.R.D. op de eerste plaats. Door de voortdurende, goede finan ciële situatie van DEUTZ-FAHR is het konsern in staat kontinu nieuwe trekkers en landbouwmachines te ontwikkelen en regelmatig het pro- duktie-apparaat te inoveren. Hier door kunnen moderne trekkers met een hoge kwaliteitsstandaard op de markt gebracht worden. DEUTZ-ALLIS trekker 8050 met 112 kW (152 pk) aftakasvermogen. De van Allis Chalmers overgenomen trekkerserie 8000 blijft in het leveras sortiment van de nieuwe Amerikaanse KHD-dochteronderneming over één van de grootste dealerorga nisaties in Noord Amerika. De populaire trekkerserie 8000 is een belangrijke aanvulling op het DEUTZ-FAHR assortiment in Noord Amerika. Aan de andere kant zijn jiet de middelzware trekkers van DEUTZ-Fahr - traditioneel de kracht van de Europese fabrikant - die het assortiment van Deutz-Allis kompleteren. Het resultaat is de nog steeds toene mende produktiecijfers en wereld wijd groeiende marktaandelen, bij een afnemende vraag. Ook in de B.R.D. is de vraag naar trekkers in 1984 teruggelopen. Op de 2e, 3e en 4e plaats staan in 1984 Fendt met 17,3%, IHC met 15,5% en John Deere met 9,9% marktaandeel. In de maandelijkse mededelingen van de voorzitter van het Produkt schap voor Pluimvee en Eieren, ing. J.T. Mellema, is in de openbare be stuursvergadering van dit schap op 26 juni uitvoerig aandacht geschonken aan de uitgangspunten van de graanproblematiek, zoals die door het Komité van Graanhandelaren zijn opgesteld. In het kort komen deze uitgangs punten hierop neer: dat in de eerste plaats de vrije invoer van veevoe dergrondstoffen gegarandeerd dient te worden. De overproduktie van granen in de EG en ook in Nederland brengt problemen met zich mee die de sek- tor zelf moet oplossen en niet moet afwentelen op de invoer van andere veevoedergrondstoffen. Daarom wijst het Komité ook de verplichte bijmenging van granen in de mengvoeders af, evenals het kwotasysteem. Kwotasystemen wer ken niet marktgericht, zij vergroten de burokratie, werken struktuurbe- vriezend en prijsverhogend en zijn nauwelijks beheersbaar. Dat wil zeggen dat een regeling meestal weer nieuwe regelingen met zich meebrengt en daardoor tot on zekerheid leidt met betrekking tot het toekomstig beleid. Oplossing van de problematiek dient gevonden te worden in het kader van de GATT (overeenkomst inzake handel en tarieven). Voor de veredelingslandbouw drei gen gevaren, als de graanheffingen gaan leiden tot een verschuiving naar overschotgebieden i.e. Frankrijk, waar de granen het goedkoopst zijn. Beheersing eieraanbod Een herstel van de eierprijzen zal vooral tot stand moeten worden ge bracht via vermindering van het aanbod. Op grond van de thans be kende inlegcijfers lijkt daarmee bin nen de EG een aarzelend begin te zijn gemaakt. Van de uitvoer van 2,7 miljard eieren in de eerste vijf maanden (vorig jaar 2,6 miljard) gingen 2,19 miljard naar de EG (vo rig jaar 2,13 miljard). Naar derde landen gingen 511 mil joen stuks (500). Teleurstellend is de gang van zaken met de eksport naar Algerije. Producentenprijzen in 1984 In 1984 bedroeg de gemiddelde pro ducentenprijs voor eieren, inklusief de kontraktprijzen ƒ2,36 per kg (1983: ƒ2,22; 1982: 2,09). Eksklusief de kontraktprijzen was de gemiddel de producentenprijs in 1984 ƒ2,32 per kg 1982: 1,89 en 1983 2,10). De inkoopprijzen van kuikens door de slachterijen, inkl. btw waren in 1984 ƒ2,35 per kg, vergeleken met ƒ2,11 in 1983 en ƒ2,16 in 1982. Varkensmarkt De verwachtingsnotering van de beurs in Vleuten gaf voor de week tot 6 juli voor geslachte varkens, onge- klassificeerd 63/90 kg levering franko een prijs aan van 4,47-4,49, wat 3 cent meer is dan voorgaande week. De notering voor levende varkens van 101/120 kg luidde 3,63-3,65 of 4 cent meer dan voorgaande week. In de week tot 28 juni hadden de grootslachterijen c.a. hun roepprij- zen met 10 en 15 cent verhoogd. In die week werd op de vrije markt meer betaald dan de verwachtings notering aangaf. Of dat ook deze week het geval zal zijn is de vraag. Op te merken is een aflopende markt in Duitsland, terwijl de Franse markt wat onzeker is. Wat Frankrijk betreft dient opgemerkt dat men door de verminderde leverkapaciteit van België, door de Afrikaanse varkens pest, meer op andere landen is aan gewezen. Dat kan/zal de Neder landse export ten goede kunnen ko men. In de week tot 21 juni werden ongeveer 320.000 varkens geslacht, 3000 minder dan voorgaande week. Uitgevoerd werden die week 39.884 levende slachtvarkens, 7571 ton hal ve varkens (ca. 94.000 stuks) en 6281 ton varkensvlees in stukken. Naar Italië gingen 1937 mestbiggen. Duitsland Ondanks verminderd aanbod is de Duitse varkensmarkt aflopend. De in Nordrhein-Westfalen begonnen schoolvakanties zullen hier zeker voor een belangrijk deel aan debet zijn. Men rekent overigens in het al gemeen met een wat kleiner wor dend aanbod, dat evenwel toch wat groter zal zijn dan in juli 1984. Er doet zich een verschuiving voor in het konsumptiepatroon, in die zin dat er meer (vakantie)grillvlees ge kocht gaat worden. De partikuliere opslag betekent mo menteel een wat duidelijker steun voor de markt. Overigens noteerde Hamburg maandag 1 juli 8Pf/kg lager voor de z.g. vollfleischige magere varkens. De referentieprijs voor slachtvee liep iets terug. De uiteenlopende prijs ontwikkeling tussen stieren en koei en handhaaft zich. Koeien gelden meer, stieren minder dan vorig jaar, als men de prijzen inkl. BTW beziet. De prijzen voor vette kalveren trok ken aan. De interventie voor stieren blijft van beduidende omvang. Ge rekend wordt dat in juli het aanbod in stieren nog wat zal toenemen. De binnenlandse vraag naar rundvlees zal in juli ook het niveau van voor heen «iet kunnen handhaven, terwijl ook de vooruitzichten voor de export bepaald niet al te gunstig zijn. Wel zullen de prijzen van vette kal veren vooralsnog hoger blijven dan vorig jaar. Frankrijk De Franse varkensmarkt is prijshou dend dit ondanks de beginnende en begonnen vakanties. Het effekt daarvan wordt gekom- penseerd doordat België beperkt is in zijn uitvoerkapaciteit als gevolg van de Afrikaanse varkenspest. Voorts is er ook minder belangstelling bij de industrie. Een en ander geeft bij ko pers wel aanleiding tot enige terug houdendheid, ook al is men zich er van bewust dat België in de naaste toekomst slechts in beperkte mate op de Franse markt aanwezig zal zijn. De slachtveemarkt is gekenmerkt door een betrekkelijk kort aanbod, mede waardoor van een redelijk goed evenwicht tussen vraag en aan bod gesproken kan worden en een daardoor in het algemeen prijshou dende markt. Dit is voor koeien van gezochte en ook aanwezige kwaliteit. Fruit Ondanks een kleinere aanvoer ging bij de appels de prijs van de Golden Delicious omlaag. De prijs van peren bleef vrijwel on veranderd. De Europese Commissie heeft de re ferentieprijs voor appels en peren vastgesteld op een niveau dat onge veer 6% hoger ligt dan vorig jaar. De kommunautaire aanbiedingsprijzen bij invoer van appels en peren vanuit Griekenland in de overige landen van de Gemeenschap zullen blijven gelden tot 1 januari 1986. De Europese Commissie heeft be schermende maatregelen getroffen bij invoer van morellen uit derde landen. Er zal - nu geen afspraken met Joegoslavië konden worden ge maakt - een minimuminvoerprijs gelden het komende seizoen. Een eerste voorlopige raming in Frankrijk over de oogst 1985 heeft het volgende opgeleverd: appels - 9%, peren - 4%, kersen - 10% en abrikozen 16%. De perzikenoogst zou op hetzelfde niveau als in 1984 liggen. De Belgische oogstraming fruit 1985 leverde als resultaat op: 31% minder morellen, 18% minder kersen, 11% minder rode kersen en 4%_ minder aardbeien. Aan frambozen zou 14% meer produktie verwacht worden, aan pruimen 13% en aan kruisbessen 25%. De rode bessen zijn er nu weer volop. De aanvoer is bijna twee keer zo groot dan een jaar geleden. De aanvoer van aardbeien nam sterk toe. De prijs daalde flink. Het is nu al duidelijk dat 1985 een moeilijk jaar zal worden voor de Nederlandse aardbeien, schrijft Ing. J.C. Boon van het PGF in een marktbericht. Het seizoen voor glasaardbeien is prak tisch voorbij en de resultaten waren niet best. De aanvoer bleef 20% achter bij vorig jaar. Desondanks was het prijspeil nog iets lager dan toen. De veilingaanvoer van glas aardbeien was dit seizoen (t/m 21 juni) een kleine 2350 ton, tegen bijna 3000 ton vorig jaar en twee jaar te rug. Wat de prijs van de glasaard beien betreft vermeldt het PGF dat deze dit seizoen gemiddeld op 7,11 per kg uitkomt, tegen 7,44 een jaar geleden. Als belangrijke reden wordt genoemd de veel grotere import uit Spanje, Italië en Frankrijk. De heer Boon is evenmin hoopvol gestemd over de vollegrondsaard- beien. Allereerst is er de schade door de strenge winter, waardoor aan de planten veel schade is toegebracht. De laatste tijd is het weer te koud en te regenachtig. Misschien dat een betere weersgesteldheid in de eerste helft van juli nog wat kansen biedt om de achterstand wat in te lopen, maar dan moet de weersverbetering wel snel komen. Het aantal in 1984 in ons land gewo gen levende varkens is, vergeleken met 1983, met 4,4% tot 3,1 miljoen afgenomen. De afname heeft met name betrekking op een geringer aantal wegingen bij hen die werk zaam zijn in de vee- en vleessektor als hoofdberoep. Dit meldt het pro duktschap voor vee en vlees (PVVin een jaaroverzicht. Vrijdag 5 juli 1985 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21