Welke eisen moet men aan mestbedrijf en dier stellen om technische resultaten te behalen Thoolse dagen in Smalstad Tabel 1 '75 '76 '77 '78 '79 '80 '81 '82 '83 '84 voedercon versie 3,28 3,27 3,22 3,15 daggroei in gr. 608 6ll 619 633 uitval 2,5 2,5 2,6 2,4 Tabel 2 3,13 3,12 3,07 3,08 3,07 3,02 645 645 643 648 672 689 2,2 2,4 2,7 2,8 2,3 2,1 25% slechtste 25% beste bedrijven bedrijven aantal bedrijven 206 201 aantal dieren per bedrijf 585 589 daggroei 632 700 voederconversie 3,27 2,83 uitval 3,25 1,48 voerkosten per kg.groei 2,04 1,71 EAA IA 71 78 kg voer per dag 2,07 2,02 De te ontvangen biggen moeten een zo gering mogelijk gewichts spreiding hebben. c. Voer(en) en verzorging De biggen moeten in een goed gereinigde en ontsmette stal, die goed op temperatuur is, opge vangen worden. Zet indien mogelijk in een keer een afdeling vol. De varkens moeten voldoende voer krijgen (zie voerschema). De voer/water verhouding moet goed zijn. Verstrek 30 kg startvoer. De biggen moeten direkt bij ont vangst ontwormd worden. De enting - tegen de ziekte van Aujeszky moet op het goede mo ment uitgevoerd worden. d. Het slachtvarken Lever een afdeling in minimaal 2 keer leeg. Probeer bij de eerste levering niet te lichte -dieren, minder dan 80 kg g.g., mee te geven. Zoek zelf de dieren uit en indien U dat moeilijk lukt, train dan Uzelf daarin met behulp van een meetlint of touw. Laat zo min mogelijk mensen in de stal. Laat voor enkele te lichte varkens geen afdeling leeg staan. Deze dieren hebben een slechte groei en hoog voerverbruik per kg groei. Met langer houden valt niets te verdienen. Indien U over een van de boven staande punten nog vragen hebt, kunt U bij de bedrijfsvoorlichter in Uw rayon terecht. Er is op veel be drijven nog veel te verbeteren, dat zien we in tabel 2. W. van Hedel bedrijfsvoorlichter varkenshouderij C.V.P. Tilburg Door een groot aantal varkenshou ders worden al jaren technische en ekonomische cijfers verzameld. Aan het TEA mesterijsysteem doen ongeveer 1.000 varkenshouders in Brabant en Zeeland mee. De gege vens worden via het C.V.P. compu- termatig verwerkt tot technische en ekonomische kengetallen en komen 3 a 4 maal per jaar in verslag- en tabelvorm voor de bedrijven be schikbaar. De hierop vermelde re sultaten zijn geen doel maar vormen een middel om bedrijfsproblemen op te sporen, resultaten te vergelijken en zonodig bedrijfsaanpassingen door te voeren. Bij de bedrijfsadvisering kan daarom ook een nuttig gebruik worden gemaakt van deze gegevens. Wel is daarbij nodig dat de bereke ningswijze en de relatie tussen de di verse kengetallen duidelijk zijn, ze ker van die kengetallen, die een grote invloed hebben op het financiële re sultaat. De belangrijkste zijn de groei per dag, het voergebruik per kg groei, de voeropname per dag en de uitval. Tabel 1 laat de ontwikkeling zien van de voederkonversie, de groei en de uitval bij mestvarkens in Noord- Brabant en Zeeland over de laatste 10 jaar. In de loop van de jaren zijn zowel de voederkonversie als de gemiddelde daggroei bij mestvarkens duidelijk gunstiger geworden. Als oorzaken, kunnen o.a. worden genoemd: de betere huisvesting, kwaliteit van het mengvoer en de betere geschiktheid voor vleesproduktie van de dieren (selektie). Voor de aanzet van vlees is namelijk minder voer nodig dan voor de aanzet van vet. Op de betere bedrijven is er een duidelijk positieve relatie tussen de groei en voeder konversie. Dit betekent dat bij ge zonde dieren met een goede erfelijke aanleg een hoge daggroei gepaard gaat met een lage gunstige) voe derkonversie. .Het vermogen van de dieren om meer of minder snel te groeien moet gezien worden als een maatstaf voor de voeropname. Uit de tabel blijkt dat de verschillen in technische resultaten groot zijn. Zo is het verschil in daggroei 68 gram en bij de voederkonversie 0,44. Hierdoor geven de voerkosten per kg groei een verschil van 33 cent. Per slachtvarken is dat 84 kg groei a 33 cent is 27,72. Het percentage uitval is op de slechtste bedrijven meer dan 2 keer zo hoog dan op de beste bedrijven. Ook de slachtkwaliteit is op de beste bedrijven duidelijk beter. Om eën goede groei, voeropname per dag en een goed voederverbruik te krijgen, moet aan de volgende punten extra aandacht worden be steed: a. de stal b. de big c. het voer(en) en de verzorging d. het slachtvarken. a. De stal Waaraan moet een goede stal vol doen? De dakisolatie moet goed aange bracht worden en luchtdicht zijn. Belangrijk bij de wanden is de kwaliteit van het materiaal, het onderhoud, de kosten en het iso lerend vermogen van een kon- struktie. De vloeren moeten goed geïso leerd worden en de afwerking moet stroef en sterk worden uit gevoerd. De dichte vloeren in de hokken moeten een afschot hebben van 5 cm per meter. De temperatuur moet optimaal zijn (verwarming). De luchtverversing moet goed zijn. De luchtinlaat van buiten naar de centrale gang moet voor zien zijn van een I.L.B. wind- drukkap of een onderdrukregel- systeem en de inlaat naar de af- Vrijdag 5 juli 1985 De prinses reikte een aantal bekers uit aan de best bekroonde inzendingen, o.a. aan ADuijnhouwer uit Scherpenisse. den tijdens de Thoolse dagen werd uitgereikt is speciaal gemaakt voor dit feest en genoemd naar Jacoba van Beieren die een grote rol heeft gespeeld in de stichting van St. Maartensdijk. Na een rondwandeling over het ten toonstellingsterrein waar de prinses veel belangstelling toonde voor het schapenscheren, het spinnen en het ringsteken met de koudbloedpaar- den van de heer Brooymans vertrok het gezelschap per auto naar het sportveld waar een helikopter klaar stond om de'"hoge gasten" verder te vervoeren. De rondleiding was in handen van kringvoorzitter M. C.J. Kosten (midden met hoge hoed). deling moet geregeld woraen door een balansklep of een elek tronisch geregelde klep. b. De big Waaraan moet een big voldoen? Biggen moeten een goede kleur hebben en levenslustig zijn. De entingen tegen Aujeszky, vlekziekte en varkenspest dienen op het fokbedrijf op korrekte wijze te zijn uitgevoerd. De biggen mogen geen afwijkin gen vertonen, zoals ontstekingen na het castreren of gewrichtsont stekingen. De biggen moeten geen sporen van kannibalisme vertonen. Er mogen geen biggen met afwij kende neuzen bij zijn (a.r.). De biggen moeten goed gecou peerd zijn. De biggen moeten vrij zijn van schurft en geen wormen hebben. Voer en verzorging is een van de eerste vereisten vooreen gezonde veestapel. Prinses Margriet heeft afgelopen vrijdag de prijsuitreiking van de Fokveedag op Tholen voor haar re kening genomen. Deze fokveedag, onderdeel van de jaarlijkse Thoolse Dagen, werd dit jaar ter gelegenheid van de viering van het 500 jarig be staan van St. Maartensdijk in de "Smalstad" gehouden. Na haar aankomst in de haven van Stavenisse, waar zij en haar man werden verwelkomd door een groot aantal schoolkinderen met vlaggetjes en een groot volwassenenpubliek reed prinses Margriet per auto naar St. Maartensdijk. Daar stond een drietal boerewagens klaar voor een rondrit door het dorp, o.a. langs kleuterscholen en bejaardentehuis. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven maakten deze rijtoer in gezelschap van o.a. de plaatselijke burgemeester, de heer A. Baerends, de kommissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien en de voor zitter van de feestkommissie, de heer T.C. Benou. Na een theepauze in het gemeente huis, waar iets van de historie werd verteld door de burgemeester, ver schenen prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven in het raam van de raadzaal waar zij het publiek toe zwaaiden. Voor de veehouders brak het grote moment vat? de dag aan toen met tromgeroffel en trompetgeschal door de dorpsomroeper werd aangekon digd dat de prinses de prijzen zou uitreiken van de veekeuringen. Op het veetentoonstellingsterrein werd de prinses verwelkomd door de voorzitter van de Stichting Thoolse Dagen, de heer M.C.J. Kosten, bin nen de ZLM bekend als de kring voorzitter van de kring Tholen en St. Philipsland. Naast de gewone prijs die zoals ge woonlijk wordt uitgereikt bij de vee keuring kregen de eigenaren van de windende dieren ook een zoge naamd Jacobakannetje uitgereikt. Dit kannetje, dat bij vele gelegenhe- De prinses toonde bij de rondwandeling veel belangstelling voor de opgestelde stands, het schaapscheren, ringsteken en andere programma onderdelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15