Vergadering Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant Nieuwe CAO bedrijfsverzorging Geitenhouderij, een nieuwe bedrijfstak? Meer kansen voor konijnenhouderij J.W. Diepeveen: Rijksdienst voor Keuring Vee en Vlees goed en snel opgebouwd Op de 27 juni j.l. gehouden vergade ring kwamen onder meer de volgen de punten aan de orde: Krammer-V olkerak Bij de voltooïng van de Philipsdam in het Krammer-Volkerak zal bijna 1.800 ha grond droog vallen. Een deel daarvan is zeer goed geschikt voor gebruik als landbouwgrond. Het Landbouwschap heeft daarom aan de Minister van Landbouw en Visserij gevraagd om te bevorderen dat aan deze droogvallende gronden voor een deel een agrarische be stemming wordt gegeven. Voorts bestaat er een overlegstruk- tuur om te komen tot een plan voor het inrichten en beheer van de droogvallende gronden. De Gewes telijke Raad vraagt, mede namens de in de Raad samenwerkende organi saties, aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant om te bevorderen bij dat overleg betrokken te worden zo dat bij de verdere planvorming meer met de landbouw rekening wordt gehouden. Zoomweg-Zuid De Gewestelijke Raad heeft een schrijven gericht aan de Kommissie van Overleg voor de Wegen van de Raad van de Waterstaat over de plannen inzake de aanleg van een autoweg/autosnelweg tussen Bergen op Zoom en de Belgische grens, de zogenaamde Zoomweg-Zuid. In de plannen worden twee hoofdvarian ten aangegeven. Beide varianten hebben schadelijke gevolgen voor de landbouw in dat gebied. Wanneer duidelijk wordt aangetoond dat een nieuwe weg nodig is, is de Geweste lijke Raad van mening dat de weste. lijke variant de voorkeur geniet. Daarbij moet dan wel al het moge lijke worden gedaan om de zeer aanzienlijke schade voor de land bouwbedrijven te kompenseren. Dit kan worden gedaan door aan de uit voering van de plannen voor het aanleggen van de weg een aanpas singsinrichting voor het gebied wordt gekoppeld. De Gewestelijke Raad heeft daarom heel nadrukkelijk ge vraagd om hiermee bij de besluit vorming rekening te houden. Openiuchtrekreatie De provincie heeft een voorontwerp uitgebracht voor de herziening van een uitwerkingsplan van het streek plan over openiuchtrekreatie. In dit voorontwerp wordt voorgesteld om meer beleidsruimte te bieden om re- kreatieve ontwikkelingen toe te staan. De Gewestelijke Raad is van mening dat bij nieuwe ontwikkelingen ten volle met de aanwezige landbouw belangen rekening gehouden moet worden en dat in goed ingerichte landbouwgebieden, naast andere agrarische aspekten, de inrichting als een zware faktor in de belangenaf weging dient mee te spelen. F auna-aanlegenheden Er zal een provinciaal overleg Fau na-aangelegenheden worden inge steld. Hierin zullen vertegenwoordi gers zitting nemen van de sektoren akkerbouw, tuinbouw en veehoude rij alsmede vertegenwoordigers van het Konsulentschap Natuur, Milieu en Faunabeheer, de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging en de (natuur)terreinbeherende instanties. Het doel van het overlegplatform is om de mogelijkheid te bieden elkaar te informeren over aktuele zaken die betrekking hebben op fauna-aange legenheden en in een vroegtijdig stadium in te spelen op problemen die ontstaan door wild. Knolcyperus Op 180 bedrijven in Noord-Brabant en Limburg is gestart met de bestrij ding van het onkruid knolcyperus. Inmiddels zijn alle bedrijven bezocht en zijn de besmette perceelsgedeel ten alle behandeld. Ondertussen is een aanvang gemaakt met de tweede 14 behandelingsronde. Gelet op de ernst van de problematiek acht de Gewestelijke Raad het nodig dat een overlegorgaan wordt ingesteld waar in allerlei aspekten met betrekking tot knolcyperus worden besproken. Gedacht wordt over de technische en Financiële aspekten, wettelijke maat regelen en het stimuleren van on derzoek en het geven van voorlich ting. In het overlegorgaan moeten de verschillende groepen grondgebrui kers vertegenwoordigd zijn zoals ak kerbouwers, tuinders, bollenkwe- kers, boomkwekers en ook de loon werkers. Kombinatiebanenplan Op veel agrarische bedrijven is be hoefte aan aanvullende hulp gedu rende enkele dagen per week. Daar naast zijn er jongeren die geheel of gedeeltelijk werkeloos zijn en die werk zoeken in de agrarische sektor. Door middel van het kombinatieba nenplan worden vraag en aanbod van arbeid met elkaar gekombi- neerd. Hierdoor wordt de werkdruk van de agrariër lichter en wordt een jeugdige opgenomen in het arbeids voor de bedrijfsverzorgingsdiensten in de land- en tuinbouw is in principe overeenstemming bereikt pver een nieuwe cao. De cao loopt met terug werkende kracht van 1 maart 1985 tot en met 30 juni 1987 en geldt voor ongeveer 2000 werknemers. Het ak koord werd woensdag 19 juni jl. in Utrecht gesloten na onderhandelin gen in de sociale kommissie van het Landbouwschap. Partijen die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van de nieuwe cao zijn enerzijds de bedrijfsverzor gingsdiensten en anderzijds de Voe dingsbond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV. Belangrijke punten uit de cao zijn onder meer een uitbetaling van de prijskompen- satie met inhouding van 2% en een verkorting van de werkweek naar proces. Het voordeel is voorts dat de georganiseerde Bedrijfshulp werk gever wordt. Hierdoor heeft de boer of de tuinder immers niets te maken met loonadministratie, loonbetaling en ontslag. Ondertussen hebben 35 a 40 agra riërs te kennen gegeven belangstel ling te hebben voor een kombinatie- baanwerker. Het eerste kombinatie- baanprojekt zal in augustus van start gaan. Bouwaanvragen Nog steeds worden veel bouwaan vragen voorgelegd aan de Advies kommissie Agrarische Bouwaanvra gen. Bij vergelijking tussen de aan vragen van 1984 en .de aanvragen van de eerste helft van 1985 blijkt dat het aantal aanvragen voor veehou derijbedrijven (melkvee, meststie- ren, kalveren, varkens, pluimvee) sterk is terug gelopen. Het aantal aanvragen voor nieuwe tuinbouw bedrijven stijgt. Werden er in geheel 1984 18 nieuwe champignonkweke rijen aangevraagd; in de eerste helft van 1985 bedroeg het aantal reeds 24. Het blijkt dat ondanks beperkende 37,5 uur. Verder zijn erin opgeno men een verlaging van de VUT-leef- tijd en handhaving van het zieken geld. Met ingang van 1 juli telt de werk week 37,5 uur. Het systeem van roostervrije dagen komt hiermee volledig te vervallen. In de nieuwe cao is ruimte gelaten om weekend uren plus de daarvoor geldende op slag te verrekenen met door-de- weekse uren. De lonen worden per 1 juli a.s. met 1% verhoogd. Van de hierop volgen de prijsstijgingen wordt de eerste 2% niet in de lonen gekompenseerd. Deze inhouding wordt o.a. gebruikt voor medefinanciering van de ar beidstijdverkorting. Wanneer de prijsindex dan verder stijgt, vindt opnieuw uitbetaling van de prijs maatregelen in bepaalde sektoren, de druk van jeugdigen om zich in de landbouw te vestigen blijft bestaan. Verder is bij de gemeenten in Mid den- en Oost-Brabant steekproefs gewijs nagegaan in hoeverre thans nog aanvragen worden ingediend om bestaande bedrijven uit te brei den met schuren voor varkens en pluimvee. Uit de steekproef is geble ken dat weliswaar nog steeds aan vragen worden ingediend. De indruk bestaat echter niet dat sprake is van een "stuwmeer"-vorming waarbij een zeer groot aantal schuren zal worden gebouwd wanneer de Inte- rimwet wordt ingetrokken. Nota "Inrichting bestemmingsplan buitengebied" Gedeputeerde Staten heeft onlangs de herziening van hoofdstuk 4 van de nota "Inrichting Bestemmingsplan Buitengebied" vastgesteld. De nota is een richtlijn van de provincie voor de gemeenten voor het opstellen van bestemmingsplannen voor het bui tengebied. De Gewestelijke Raad heeft tegen een aantal punten groot bezwaar. Dit slachterijen te komen. Ook zijn er kontakten geweest met pluimveeslachterijen om de moge lijkheid na te gaan konijnen op te nemen in het eksportpakket van de pluimveeslachterijen. Een en ander is mede toe te schrijven aan de ekstra aandacht die het Mi nisterie aan de kleine takken, zoals eendehouderij, kalkoenhouderij, ko nijnen- en nertsenhouderij besteedt. kompensatie plaats. De vaste ver- voersvergoeding is verlaagd naar 125,— per maand, terwijl de kilo metervergoeding is verhoogd naar 28 cent. In de cao is overeengekomen dat de VUT-leeftijd struktureel wordt ver laagd naar 61 jaar. Daarbij is tevens de aanvullende afspraak gemaakt, dat de VUT-leeftijd in de periode van 1 juli 1986 tot en met 31 decem ber 1987 tijdelijk verder wordt ver laagd naar 60 jaar. De cao-partijen zijn bovendien overeengekomen dat de aanvulling op de ziekengelduit- betreft o.a. het omschakelen van bestaande landbouwbedrijven naar intensieve veehouderij in gebieden met natuur of vogelkundige waarde, glastuinbouw in visueel open agra risch gebied met landschappelijke waarde, het aanlegvergunningen- stelsel in gebieden met natuur- of vogelkundige waarde en de moge lijkheden tot nieuwvestiging van agrarische bedrijven. De bezwaren zullen ter kennis van Gedeputeerde Staten worden gebracht. Verder zal gevraagd worden om een gesprek terzake. Verbreding Zuid-Willemsvaart De gemeenten Berlicum en Schijndel hebben bestemmingsplannen ont worpen ten behoeve van de verbre ding van de Zuid-Willemsvaart. Rijkswaterstaat heeft het voornemen om in een gedeelte van het kanaal dat binnen deze twee gemeenten ligt, reeds in 1986 te starten met het ver breden en het bouwen van een nieu we sluis. Naast verschillende individuele pro blemen zijn nog twee algemene pro blemen niet opgelost. Dit zijn de zo genaamde plas- en drasstrook met een breedte van 20 meter die in agrarische gebieden en gebieden met landschappelijk waarde zijn ge pland om natuurbouw te plegen en net aspekt dat nog niet duidelijk is hoe schade door verdrassing en ver droging van landbouwgrond wordt vastgesteld en verrekend. betrekking tot keuring en certihce- ring van vlees van tamme konijnen bestemd voor de eksport naar Duits land en Frankrijk, omdat deze lan den aan de import van konijnevlees veterinaire en sanitaire eisen hebben gesteld. Ten behoeve van deze eksport kan thans een keuring op verzoek wor den verricht op dat deel van de pro- duktie dat bestemd is voor de ek sport. kering tot 100% netto wordt gehand haafd. In het eerste jaar van de WAO-uitkering blijft een aanvulling door de bedrijfsvereniging, de ASF, van kracht. Voor werknemers, jonger dan 22 jaar is overeengekomen dat zij onder de landbouw-cao vallen, wanneer zij geen werkzaamheden verrichten als echte bedrijfsverzorger. Dit geldt on der meer voor kombinatiebaanwer- kers, in dienst bij de bedrijfsverzor- gingsdienst, die op de landbouwbe drijven niet als bedrijfsverzorger worden ingeschakeld. Vrijdag 5 juli 1985 Een nieuwe ontwikkeling in de veehouderij is het ontstaan van kommerciële geitenhouderijen. Veehouders worden door over heidsmaatregelen als de super heffing en de interimwet intensie ve veehouderij enorm beperkt in hun mogelijkheden en zoeken daarom nieuwe wegen. Zo is er in het midden van het land een be drijf met 400 melkgeiten gestart en in de toekomst zullen er nog grotere bedrijven opgericht wor den. De hamvraag is natuurlijk of er een markt is voor geitenproduk- ten. Voor het vlees krijgt men in Nederland maar een lage prijs, maar in Duitsland en Zwitserland valt er voor de feestdagen wel wat te verdienen: de prijs is dan 27,— per kg geslacht gewicht. De melk wordt vooral tot kaas verwerkt. In toeristische gebieden wordt dit goed verkocht, maar op andere plaatsen zit men met flin ke voorraden die niet verkocht worden. Als er op het bedrijf een handelsgeest aanwezig is kan er kontakt gemaakt worden met groothandelaars of exporteurs die het produkt doorverkopen. Een voorwaarde is dan wel dat je als geitenhouder een flinke hoeveel heid te leveren hebt. Het is dan dus beter een grotere bedrijfsop- Joanneke Verkerke zet te hebben omdat dat een ster kere positie geeft. Er blijkt een vraag te zijn naar geitenmelkpro- dukten in Frankrijk en Amerika. Wordt het geen tijd om daar op in te spelen? Over de toestand van de geiten houderij in Nederland is door een studente HLS een verslag ge schreven getiteld "Commerciële Geitenhouderij". Dit is te ver krijgen door overmaking van ƒ11,— (inkl. verzendkosten) op postgironr. 4719803 t.n.v. J. Ver kerke, Voorstraat 98, 3311 ER Dordrecht onder vermelding van "verslag commerciële geitenhou derij". In zijn openingsrede ter gelegenheid van het kongres van de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee in Noordwijk, op 21 juni heeft voorzitter J.W. Diepeveen er zijn verwondering en waardering uitgesproken voor de wijze waarop in redelijk korte tijd door de heer J.C. Slikker de Rijks dienst voor Keuring van Vee en Vlees (R.V.V.) heeft opgebouwd. Tijdens het kongres heeft de heer Slikker een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de problemen waar hij en zijn medewerkers te maken heeft ge kregen. Zijn uiteenzetting werd door de tal rijk aanwezige leden van de Bond met grote aandacht en waardering aange hoord. Als akties voor de naaste toekomst noemde Slikker het afstemmen van de mentaliteit van de dienst op ge wenste dienstverlening alsmede een aanpassen van de werkzaamheden aan praktijkbehoeften, zonder de kwaliteit van de keuring te vermin deren. Bij de afnemers zal begrip bijge bracht moeten worden voor de êffi- ciëncy-eis bij de inzet van keurings- personeel. Er zal een verruiming van de dienstverlening plaats vinden, door o.a. de openingstijden te ver ruimen van 6.00 tot 18.00 uur, waar bij ekstra dienstverlening buiten de ze uren ekstra betaald zal moeten worden. Slikker was van mening dat de slachtspecialisatie en de gekonsta- teerde. konsentratie zal leiden tot kortere lijnen van boer naar slacht huis. Er zal zich geleidelijk een ander type veehandelaar ontwikkelen, wat overigens reeds geruime tijd is te konstateren. De kleine handelaar wordt afhankelijker van de grote handelaar/eksporteur. Verheugende mededeling was nog dat de kosten voor 1986 vrijwel gelijk zullen zijn aan die in 1985, wat in feite een verlaging betekent, omdat de keuringen betrekking zullen heb ben op een grotere produktie. vdW. In 1984 kwam de konijnenhouderij meer in de belangstelling. Er werd eksport mogelijk naar Duitsland en Frankrijk. Via het Produktschap voor Pluimvee en Eieren werd ge tracht om tot overleg tussen de Veterinaire keuring Ten behoeve van de slachterijen en uitsnijderijen van konijnen is mede dankzij inspanningen van de Veteri naire Dienst en het ministerie een regeling in het leven geroepen met

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 14