Zeeuwse Dag van het Paard Duchesse de TEtang, kampioen bij de Trekpaarden. Eigenaar: A. de Lange te Rit them. Op zaterdag 29 juni hield de Stichting Zeeuwse Dag van het Paard haar jaarlijks evenement. Evenals andere jaren was dit ook nu weer op de terreinen bij Manege "De Eendracht" te Serooskerke. Deze dag was de 16e in de jaarlijkse successie. De grootheid van deze jaarlijkse manifestatie komt tot uitdrukking in de bundeling van de verschillende stromen op het gebied van de paar denfokkerij en paardensport. Het gezamenlijk houden van keuringen van 8 verschillende paarden- en ponyrassen is al een grootse vorm van samenwerking. Dit is evenwel verbreed met een ingebouwd spring- en menconcours van paarden en pony's. Bovendien is er telkens weer een middagprogramma waar een veelheid van shows en demonstraties door de afzonderlijke stamboeken ten beste wordt gegeven. Trekpleister Het middagprogramma is een trek pleister voor het brede publiek. Dit betreft uiteraard ook de inzenders van de diverse rassen van de keurin gen. De presentaties van shows en demonstraties maken door de veel zijdigheid, vooral ook door de deel name van vele rassen, het geheel im ponerend. In grote lijnen aangege ven waren de gepresenteerde num mers als volgt: de Shetlandpony werd als kin- dergeleide pony getoond alsmede aangespannen gereden. Met Fjordenpaarden was er een dressuurdemonstratie alsmede een voltigenummer met daarne vens een aangespannen veelzij digheidsnummer. Een défilé van de hoogst be kroonde paarden en pony's van de verschillende deelnemende rassen werd in twee delen gehou den. Het Friese paard werd in 4 ver schillende kombinaties gepresen teerd. Met Haflingers werd een par cours gereden met aangespannen kombinaties met 9 deelnemers. Voorts werden gekoppelde Trek- paarden aan de hand voorge bracht. Manege "De Eendracht" presen teerde een caroussel gereden met 16 paarden. Verder was er nog de eindstrijd van een spring- en menconcours en een Taly-Ho alsmede een concours van aangespannen tweespannen met trekpaarden. De uitslagen van een en ander zijn als volgt: Wedstrijdnummers met New Forest pony's: Deze wedstrijd was een Taly-Ho. Hierbij werden 3 afstanden in ver schillende gangen afgelegd. Deze af standen zijn: 100 meter in stap, 200 meter in draf en 300 meter in galop. De wedstrijd werd in drie series ver reden. De winnaar van elke serie werd geplaatst voor de finale. De uitslag van de finale was: 1. Hel len Nooyen te Aagtekerke; 2. Mi randa de Jonge te Breskens; 3. Inge borg de Gucht te Terneuzen. Menwedstrijd met Nederlandse Trekpaarden: In het middagprogramma is er ook een wedstrijd opgenomen met aan gespannen Trekpaarden. Dit jaar werd met tweespannen gereden. Er waren hiervoor 7 inschrijvingen. De plaatsing na jurering was voor de eerste 3 als volgt: 1. J. de Visser te Vlissingen; 2. M.J. Mol te Waarde; 3. Gebr. Geldof te Oostkapelle. Dit nummer is een gedeeltelijke af spiegeling van een oud agrarisch beeld. SPRINGCONCOURS VAN PAAR DEN EN PONY'S: Aan dit springconcours namen 92 kombinaties deel afkomstig uit 20 verenigingen. Deze wedstrijd telt mee voor de puntenregistratie bij de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen. Voor de middag vond een voorse- lektie plaats. De strijd om de eerste plaatsen in de verschillende klassen Klasse L (licht) middelgrote pony's: 1. Maja Beun - van Oranjezon; 2. Mare Timmerman - van Oranjezon; 3. Victor van de Bijl - van Oranjezon; 4. Arnold Timmerman - van de Paardebloem. Klasse L Paarden: 1. Peter Marteijn - van Gouwe Rei- jers; 2. Nathalie van de Wiel - van Honteruiters; 3. Laurus Boonman - van Schouwse ruiters; 4. Simone Stahlie - van Noord-Beveland; 5. Jan Brasser - van Vroonruiters. Beveland; 3. Lenet Sandee - van Noord-Beveland. MENCONCOURS Het aangespannen rijden is in de laatste jaren sterk in de belangstel ling gekomen en neemt nog toe. De gehouden menwedstrijd werd in twee klassen verreden namelijk in de Klasse L (licht) en M/Z (midden/z- waar). Er namen 13 deelnemers aan dit concours deel. De uitslag was in Klasse L: 1. Jac- Springruiters bij het ontvangst nemen van de behaalde prijzen. -Ai» Sandy van Grada, ere-kampioen bij de Shetlandpony's. Eigenaar: M. P. Zorge te Haamstede. C. en K. Coppoolse te Serooskerke met hun span Friese paarden. Te Serooskerke werd ook een machtig negentienspan aan de hand ten tonele gevoerd. was na barrage en/of handicap beoordeling van stijl en tijd. De win naars/plaatsing van dit concours in de verschillende klassen waren met vermelding van hun vereniging als volgt: Klasse B (beginners) grootste pony's: 1. Angelique de Leeuw - van Noord-Beveland; 2. Jeaninne Mar teijn - van Gouwe Rijers; 3. Wanda Lauwereins - van Gouwe Rijers; 4. Jan Martens - van Zwinruiters. Klasse B middelgrote pony's: 1. Marcelle de Kam - van Oranjezon. Klasse B Paarden 1. Annemieke Boone - van Gouwe Reijers; 2. Marjan Timmerman - van de Paardebloem; 3. Marie-Louise Gelok- van Oranjezon; 4. Fons de Vetter - van Hulst; 5. Jet Heijse - van Gouwe Reijers; 6. Annelies van Dis - van Walcheren. Klasse M (midden) grootste pony's: 1. Adrianne Hanse - van Schouwse Ruiters; 2. Sandy den Exter - van Noord-Beveland; 3. Christien Crucq - van Walcheren; 4. Inge Koster - van Oranjezon. Klasse M Paarden: 1. Simone Stahlie - van Noord-Be veland; 2. Ineke van Eijzeren - van Weelruiters; 3. Sandy den Exter - van Noord-Beveland. Klasse Z (zwaar) kleine pony's: 1. Sandy Breel - van Oranjezon. Klasse Z grootste pony's: 1. Jeroen Goossens - van Haringrui- ters; 2. Annemieke Boone - van Gouwe Reijers; 3. Sandy den Exter - van Noord-Beveland Klasse Z Paarden 1. Albert Vermue - van Weelruiters; 2. Harold Cornelissens - van Noord- queline Anpon - van Overmaase Ruiters; 2. Anita Timmerman - van Westelijk Schouwen; 3. Willy de Rijke - van Overmaase Ruiters. Klasse M/Z: 1. Nel Bol - van Lek- ruiters; 2. Teun v.d. Bijl - van Oranjezon; 3. Adrie Louwerse - van Scheldestad. DE KEURINGEN De exterieurkeuring van paarden en pony's vond 's morgens plaats. De belangstelling voor deelname aan deze keuringen vertoont in het to taalbeeld een stijgende lijn. Per ras is deze lijn niet gelijklopend. Dit jaar waren er 367 inschrijvingen van paarden en pony's voor de indivi duele keuringen in de katalogus ver meld. Deze dieren waren van 151 eigena ren. De inzendingen waren als volgt over de rassen verdeeld: aantal aantal pony's/ inzen- paarden ders Nederlandse Trekpaarden 102 36 Haflinger paarden 40 16 Haflo Arabes 7 5 Fjorden paarden 93 46 Friese paarden 11 8 Appaloose paarden 15 5 Welsh pony's 29 11 New Forest pony's 21 11 Shetland pony's 49 13 Het werkelijk aangevoerde getal is hoger door bijschrijvingen van na gekomen aangiften na het sluiten van de inschrijvingsdatum. Dit o.a. van na die datum geboren veulens. Van de uitslagen volstaan we met het vermelden van de hoogst bekroonde dieren per ras. Vrijdag 5 juli 1985 Nederlandse Trekpaarden Kampioen hengstveulens: Victor van Veerezicht. Eig.: A. Verhage, Serooskerke; kampioen merrieveu lens: Vera van Welgelegen. Eig.: P. Maas, Ritthem; kampioen jaarlin gen: Rita van Driewegen. Eig.: J. de Visser, Vlissingen; jeugdkampioen (2 en 3-jarigen): Linda. Eig.: A. de Lange, Ritthem. Reserve-kampioen: (4 jaar en ouder): Corinne uit de Linde. Eig.: J.M..Maris, Grijpskerke. kampioen: Duchesse de l'Etang. Eig.: A. de Lange, Ritthem. Haflingers/Haflo-Arabes Algemeen Jeugdkampioen: Wijbina. Eig.: J.F. Verwilghen, Biervliet. Al gemeen reserve-kampioen: Merel. Eig.: Mej. E.D.M. van Leeuwen, Middelburg. Algemeen kampioen (3 jaar en ouder): Ostara. Eig.: J. de Boer, St. Annaland. Fjordenpaarden Kampioen veulen: Freek. Eig.: P.W. Dekker, Wolfaartsdijk. Reserve kampioen veulen: Tjelke. Eig.: F.J.M. Broos, Koewacht. Jeugdkam pioen: Dalborga. Eig.: J.C. Huizer, Herkingen. Algemeen kampioen: Cindetella. Eig.: J. Zevenberger- Herweijer, Strijen. Reserve-kam pioen: Valeria. Eig.: Staatsbosbe heer, Goes. Kampioen predikaat merries: Torill. Eig.: W. Wolf, Vrouwenpolder. Reserve-kampioen predikaat merries: Anita. Eig.: M. Zuidweg, Heinkenszand. Friese paarden Beste hengstveulen: N.N. Eig.: J. Jobse, Oostkapelle. Beste merrie veulen: N.N. Eig.: M. Moens, Aag tekerke. Jeugdkampioen: Floris. Eig.: D. Vos, Vlissingen. Kampioen merries: Tea. Eig.: D. Vos, Vlissin gen. Reserve kampioen merries: Ta- ra. Eig.: Verbruggen, Hengstdijk. Appaloose paarden Jeugdkampioen: Eastside's Eureka. Eug.: Stal Eastside, Alphen; Kam pioen: Eastside' Freule Charlotte. Eig.: Stal Eastside, Alphen. Welshpony's: Jeugdkampioen kleine maat: Fuch sia Irma. Eig.: M. de Rade, Rijswijk; Kampioen kleine maat: Twijford Nightingale. Eig.: P. Kraaijenbrink, Rijsbergen. Jeugdkampioen grote maat: Rietheim's Rian. Eig.: J. van Belzen, Ritthem. Kampioen grote maat: Smaroel Georgette. Eig.: P. Kraaijenbrink, Rijsbergen. New Forest Pony's: Beste merrieveulen: Polderzichts Patty. Eig.: C.J. van Gijlswijk, Noordwijkerhout. Jeugdkampioene; Nieuwmoeds Olivia. Eig.: A.B. Mar tens, Hoofdplaat. Beste 4-jarige en oudere merries: Mac Leane Karina. Eig.: A.C.H. Zuiderwijk, Numans- dorp. Dagkampioen: Polsbury Pepst. Eig.: C.J. van Gijlswijk, Noordwij kerhout. Shetlandpony's Jeugdkampioen: Uva van Biester- veld. Eig.: Staatsbosbeheer, Goes. Reserve Jeugdkampioene: Urtica van Biesterveld. Eig.: Staatsbosbe heer, Goes. Kampioen: Rosa van Biesterveld. Eig.: Staatsbosbeheer, Goes. Reserve-kampioen: Tortula van Biesterveld. Eig.: Staatsbosbe heer, Goes. Ere-kampioen: Sandy van Grada. Eig.: M.P. Zorge, Haamstede. Slot Het slotnummer van deze Dag van het Paard was het voorbrengen van meerspannen Trekpaarden aan de hand. Eerst als zes 4-spaniïen, dan 3 achtspannen en vervolgens zestien spannen. Uiteindelijk lukte het nog een negentienspan te formeren. Dit nummer waar macht en kracht van uitstraalt was een spektakulair slot van deze dag. Een halve eeuw geleden schreef de toenmalige Rijkszuivel- en Veeteelt- konsulent, de heer C. Zwagerman, "Paardenarbeid en paardenfokkerij zijn rijke bronnen van waardevolle muziek in het boerenleven". Deze muziek is er nog volop. Ing. J.H. Lantinga 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13