VOO I? in: VltOIIW Doe nog'es wat! p.j. zuid geluid Diaserie "Agrarisch natuurbeheer in relatienotagebieden' Nieuw van de P.J.G.N. pjrz.-ageiida Agrarische stages naar Canada, Verenigde Staten, Australië en Nieuw Zeeland Exkursie veiling Krabbendijke redaktie henk tegels onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt - van Malde gem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Exkursie kulturele kommissie naar het tropenmuseum De periode van 1980 tot 1990 is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot "waterdecennium". Dat betekent dat iedereen, met name in de derde wereldlanden, in 1990 gezond en schoon water in huis moet hebben. Misschien heeft je afdeling van de plattelandsvrouwen al iets met "de watermap" gedaan. Om ons een indruk te geven, hoe noodzakelijk dat waterprojekt is, heeft de kulturele kommissie van Zeeland een bezoek aan het Tropenmuseum in Amsterdam georganiseerd. Daar is immers de kuituur en de leefwijze van de bevolking uit de derde wereld te zien. Andere wereld Het interieur van het Tropenmu seum is waarlijk schitterend. Met prachtige bogen, brede trappen en uitgebreide galerijen. Door de sfeer ben je van af het eerste ogenblik werkelijk in een "andere" wereld. Andere kunstvoorwerpen, andere muziekinstrumenten, andere ge loofsbelijdenis, andere behuizing. Door luidsprekers klinkt "andere" muziek. Bangladesh De film over Bangladesh laat ons niet alleen doffe ellende zien ^van mislukte oogsten en uitgemergeld vee. Van mensen die door besmet water enge ziektes hebben gekregen en kilometers sjouwende vrouwen met waterkruiken. Nee, de film laat ons pok een krachtig volk zien, dat voortdurend bezig is met het herstellen en op bouwen van hun geliefde geboorte land. (Ik worstel en kom boven, dacht ik). Maar mens en dier kunnen nu eenmaal niet zonder een goede waterhuishouding en daar is geld voor nodig. Een andere film laat ons de slop penwijken zien, waar mensen wo nen, die vanuit de dorpen naar de stad zijn gekomen, hopend op een wat beter bestaan. Wat een moed is er nodig om daar te leven! Alles en iedereen roept hier om "ge woon" water en daar is alweer veel geld voor nodig. Doe nog maar es wat... De tentoonstelling van - door kinde ren gemaakt - speelgoed laat zien, dat ook "arme" kinderen een "rijke" fantasie hebben. De fietsjes, auto- tjes, karretjes en andere onduidelijke speeltjes van stukjes verroest ijzer- draad, gedeukte blikjes en overigafval bewijzen dat. Alles straalt een gren zeloos optimisme en vertrouwen uit* en daarom moeten wij meehelpen dat die waterhuishouding er komt. Zodat moeders onbeperkt schoon water hebben om die kinderen te wassen. Dat ze schone kleren aan krijgen en eten uit schone pannen. Dat de boeren op het platteland hun werkzaamheden wat geregelder kunnen uitvoeren en de vrouwen wat minder uren hoeven te wachten bij die ene waterput. Dat de vloer van dat ziekenhuisje met schoon water wordt geschrobd. Al die dingen maken het leven im mers al een stuk aangenamer? Doe nog maar 'es wat met die map!!! Annie Heyboer-van Dalen De Agrarische Commissie voor de regio Oost Zuid-Beveland van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen organiseert, bij voldoende deelname, voor agrarische leden op dinsdagmorgen 20 november 1984 een exkursie naar de veiling Krab bendijke. U wordt om 9.15 uur in de "Koop handel", Dorpsstraat 82, Krabben dijke verzocht, waar u koffie wordt aangeboden en de heer A. Dommis se, direkteur van veiling "K.E.O." een inleidend praatje houdt. Daarna wordt onder zijn leiding de veiling bezocht (volop in bedrijf!). Om 11.00 uur wordt de exkursie beëindigd. Een leerzame exkursie, zeker in dit gebied waar velen een fruitteeltbe- drijf bezitten en hun fruit veilen. Wij hopen op een grote deelname. De kosten bedragen 1,— per per soon, te voldoen op de ochtend zelf. Tot 15 november 1984 kunt u zich opgeven bij C.M. Dees-Franje Valckenissepolder 1, 4414 RW Waarde, telefoon 01134-1206 Vrouw en arbeid... Vergeet U niet op 13 november naar Willemstad te gaan? Thema ochtend over: Vrouw en arbeid gebouw "Irene" van 9.30 tot 12.30 uur. Inleiders: Lyda Zuidberg, Legien Kromkamp en Grietje Middel koop. Deze diaserie laat de ervaringen van boeren in twee gebieden in Neder land zien. Boeren vertellen over de gevolgen van de relatienota voor hun bedrijf en streek, nu en in de toe komst. Hieraan vooraf is er een korte uitleg over de relatienota. Tot slot worden de oplossingen van de boe ren over de eerder in de diaserie ge- konstateerde problemen aangege ven. Deze oplossingen staan uitgebreider beschreven in de brochure "Agra risch natuurbeheer door gebruiksze- kerheid", in maart 1984 door het Landelijke Overleg uitgegeven. De diaserie is bedoeld voor alle mensen in de landbouw en is ge schikt om te draaien op avonden van standsorganisaties, AJK's, werk groepen, plattelandsvrouwen enz. Het is mogelijk dat er vertegenwoor digers van het Landelijk Overleg met hun diaserie mee komen. Met hen kan dan na afloop gediskussiëerd worden. De diaserie is vanaf hjQdU&to te bestellen bij het sekretariaat L.O., Postbus 265, 6700 AG Wageningen, tel.08370- 10500. Kosten: Diaserie met geluidsband, begeleidend stencil, tekststencil, be geleiding door Landelijk Overleg 60,-; Diaserie met geluidsband, begeleidend stencil en tekststencil 20,-. Indien deze bedragen bezwaren op leveren is overleg hierover mogelijk. Duur van de diaserie is 29 minuten. Men dient zelf voor een projektor, scherm en kassette-deck te zorgen. Voor meer informatie: Gradus Pet ter, voorzitter L.0.05216 - 1316, Arie Bassa, vice-voorzitter 03454 - 1452, sekretariaat 08370 - 10500. Jaarthema: De P.J.G.N. kiest elk jaar een be paald thema waar zij in dat jaar spe ciaal aandacht aan besteedt. Dit the ma wordt ook gebruikt ^ls onder werp voor de Kulturele Selektie. Voor het komende jaar is gekozen voor het thema: "Jeugd en toe komst". Dit sluit aan bij het Interna tionaal Jongerenjaar van de Vere nigde Naties. Het thema wil vooral ingaan op de uitzichtloze situatie, waarin veel jongeren op dit moment leven, en de negatieve gevolgen die dat heeft. Hoewel vaak wordt gezegd dat dit in plattelands situaties zo'n vaart nog niet loopt, is het toch goed om hier een keer bij stil te blijven staan. Misschien valt het nu nog wel mee. Over een tijdje zal dit echter ook zijn uitwerking gaan krijgen op de jongeren van het platteland. Daarom is het beter om er nu al vast 9 november 1984 Subsidie: De P.J.G.N. (Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland) is de landelijke organisatie waar de P.J.Z. bij aangesloten is. Een van de belangrijke dingen die de P.J.G.N. voor de P.J.Z. doet is het regelen van de subsidie van het Ministerie van W.V.C. Onlangs is bekend geworden dat in tegenstelling tot wat eerder gedacht werd, de P.J.G.N. in 1985 meer subsidie krijgt dan in 1984. Dit komt doordat de provin ciale organisaties zoals de PJ.Z. vorig jaar zeer ijverig leden geteld hebben, waardoor het ledenaantal gestegen is tot 11.750 leden. Verder hebben andere organisaties, die uit dezelfde pot subsidie krij gen, ledenverlies geleden. Ondanks de bezuiniging, die het ministerie op deze pot heeft toegepast, komt de P.J.G.N. er, dankzij haar gestegen ledenaantal, toch gunstiger uit. Dit heeft tot gevolg dat de P.J.Z. het komende jaar haar subsidie ook ziet stijgen in plaats van verminderen. Hierdoor zal de P.J.Z. ook het komende jaar verzekerd zijn van be roepsmatige ondersteuning. bij stil te blijven staan. Er kan dan nagedacht worden hoe die negatieve gevolgen opgevangen of zelfs mis schien voorkomen kunnen worden. Het is nu nog niet bekend op welke wijze dit thema precies aangepakt zal worden. Dit zal nog nader uitgewerkt moeten worden. Ook in P.J.Z.-ver- band zal geprobeerd worden, aan dacht aan dit thema te besteden. Degenen die hieraan willen werken worden verzocht kontakt op te ne men met de beroepskracht Henk Tegels (tel. 01680-27921). Landelijke Sportdag: De Landelijke Sportdag zal in 1985 gehouden worden op 22 juni. De dag wordt georganiseerd door het J.A.D. (Jong Agraries Drenthe). Plaats van handeling zal zijn: Ruinen. Algemene vergadering P J.G.N.: De data van de algemene vergade- Half november - Afd. 's Heer Abts- kerke/Nisse e.o. houdt een mode show en een playbackshow. Opgave vóór 24 oktober bij Piet Minnaard (tel. 01103-1472). 16 november - 3 C.J.O. organiseert de jaarlijkse slikrit. Inschrijving en start vanaf 20.00 uur in hotel ,,'t Zwaan tje" te Kapelle. Kosten 15,— p.p. Na afloop gezellig samenzijn. 25 november - Afd. Goes en Noord- Beveland gaan schaatsen te Eindho ven. Vertrek bus11.00 uur vanaf het kerkplein te Kortgene. 11.15 uur vanaf de Westwal te Goes. Kosten 25,— Opgave vóór 20 november bij Jolanda Polderdijk (tel. 01182- 2897) of bij Jolanda de Fouw (tel. 01108-1584). 1 december - P.J.Z.-bowlingkompeti- tie. Deze kompetitie wordt gehouden op zaterdag 1 december te Goes. Tijd: 17.00 uur tot 21.00 uur. 7-8-9 december - Afd. 's Heer Abts- kerke/Nisse e.o. organiseert een weekend naar "Sporthuis Centrum". Kosten 45,— Opgave bij Herman Hannewijk (tel.-01106-1589). ring van de P.J.G.N. zijn: 15 decem ber 1984, 11 mei 1985 (tevens Kultu rele Selektie) en 14 december 1985. Aan de algemene vergadering kun nen alle leden van de P.J.G.N. deel nemen. De P.J.Z.-leden die daar naar toe willen kunnen hiervoor kontakt opnemen met het sekreta riaat van de P.J.Z. (tel. 01680-27921). Er zijn in 1985 mogelijkheden voor jongeren tussen de 18 en 28 jaar om gedurende enkele maanden tot één jaar stage te doen in Canada, Verenigde Staten, Australië of Nieuw Zeeland. De stages bieden een unieke kans om door te leven in gezinnen, het wonen, werken en denken in een ander land beter te leren kennen. Voor deze programma's is een agrarische opleiding en/of ervaring noodzakelijk. Programma's in de Verenigde Staten van Amerika Minnesota work/study program- me. Een stage van 12 maanden, waarbij men 8 maanden mee werkt op een agrarisch bedrijf, 1 maand vrij heeft en 3 maanden een kursus volgt op de universi teit van Minnesota. Daarna kan men nog 9 maanden in de V.S. blijven om nog in andere Staten te werken. De stage begint op 19 maart 1985. Opgave vóór 1 de cember a.s. Er zijn géén plaat singsmogelijkheden in de tuin bouw. In samenwerking met de univer siteit van OHIO wordt een stu- diestage programma georgani seerd. Vertrek ca. 20 maart 1985, oriën tatie op de universiteit. 8 maan den stage op één bedrijf, één maand vakantie en van januari t/m maart 1986 kursussen op de universiteit. Future Farmers of America. Via deze organisatie worden stages georganiseerd van 3, 6, 8 of 12 maanden. Vertrek eind maart of eind juni 1985. Voor vertrek in maart, opgave vóór 1 december a.s. I.A.E.A. programma. 7 maanden meewerken op één agrarisch be drijf. Vertrek begin april 1985. Opgave vóór 15 december a.s. Programmal in Canada Jonge Boeren Programma. Deze stage kan vanaf maart 1985 wor den georganiseerd voor een pe riode van 9 tot 12 maanden. Het biedt gelegenheid om kennis te maken met het leven en werken op een Canadees bedrijf. De I.A.E.A. biedt de mogelijk heid om ook in Canada op een agrarisch bedrijf te gaan werken. Vertrek eveneens in april 1985. Opgave vóór 15 december a.s. Programma's in Australië en Nieuw- Zeeland Via de I.A.E.A. is het mogelijk om gedurende 6, 7 of 8 maanden stage te gaan lopen' op een agra risch bedrijf in Australië of Nieuw Zeeland. Vertrek 6 maanden programma oktober 1985, 7 maanden pro gramma april 1985 en het 8 maanden programma start in au gustus 1985. Opgave 7 maanden programma vóór 15 december a.s. Voor bovengenoemde program ma's wordt een voorlichtingsbij eenkomst gehouden op donder dag 15 november a.s. om 14.00 uur. Heb je interesse in één van deze programma's kom dan naar: Zalencentrum „AmershoF', Snouckaertlaan 11 te Amersfoort. Voor meer inlichtingen: Stichting Uitwisseling en Studierei zen voor het Platteland, Postbus 97 1860 AB Bergen (N.H.) tel. 02208-96144 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19