Glastuinders blijven positief over toekomst eigen bedrijf Zal alles er toch nog uitkomen? De pluk is zo goed als voltooid Voor sektor als geheel minder positief Glastuinders in Zeeuwse vlugger tevreden? Presentatie nieuwe Gerbera tijdens Nationale Bloemenvaktentoonstelling GS Groningen willen bloembollenteelt stimuleren Ondanks het feit dat november met mooi en vrij warm weer van start is gegaan willen de oogstwerkzaamhe- den nog steeds niet zo erg vlotten. De diepe sporen in de akkers ook hier op THOLEN zijn er een stille getuige van. Het droogt niet meer om deze tijd van het jaar of men moet een oostenwind krijgen die vaak met nachtvorst gepaard gaat. Het gevaar voor nachtvorst zal steeds groter worden. Daarmee zal men dan t.a.v. de nog te velde staande gewassen die er gevoelig voor zijn rekening moeten houden. Het is te hopen dat het nog geruime tijd droog blijft. Niet alleen om alles uit de grond te krijgen maar om ook de grond op een behoorlijke manier om te kunnen ploegen want dat is toch weer de basis voor een nieuw seizoen. Gaaf ploegwerk leveren op kapotgereden land valt niet mee. Gelijkliggende grond is vooral ook in onze streek van groot belang in ver band met de vele fijne zaden, die in het voorjaar weer aan de grond zul len worden toevertrouwd. Misschien dat het gelijkzetten na het ploegen na evt. wat nachtvorst vooral op de zware grond een goede maatregel kan zijn. Daarmee heeft men hier nog weinig ervaring vergeleken met sommige andere streken, waar dit al jaren met goede resultaten gedaan wordt, zodat we er zeker nog van kunnen leren. JEr zijn weer heel wat kilometers drainage gelegd. Men gaat het nut hiervan steeds meer inzien zeker na zo'n periode met veel neerslag. Men kon de opnieuw gedraineerde blok ken er goed"uithalen. Wanneer men eerst veel schade heeft gehad van het nat voor men gaat draineren is men eigenlijk al een jaar te laat. Een goe de drainage heeft ook in de kassen zijn nut wel bewezen zeker bij het gebruik van methylbromide wat overigens hier vrijwel niet meer ge bruikt wordt vanwege de eisen en wachttijden die hierbij gesteld wor den. Dat het eigenlijk onvervangbaar is daar is men het wel overeens. Sto men is voor het wortelknobbelaaltje zeker niet afdoende zodat ook nog strooimiddelen gebruikt moeten worden, omdat het vrijwel elk gewas in de zomer aantast. Vapam of andere soortgelijke mid delen zijn maar lapmiddels waar men geen hoge verwachting van heeft. De eerste kassla is weer geveild en wel voor hoge prijzen doordat de bui tensla vroegtijdig verdwenen is. De meeste sla wordt hier pas rond de kerstdagen en later gesneden. De groei zit er goed in en ze kunnen best nog wat zonnige dagen gebruiken. Er worden weer vele rassen beproefd naast het veel geteelde ras pascal. Het volmaakte ras zal wel nooit ge vonden worden, omdat elk ras onder bepaalde omstandigheden zijn zwak ke kanten kan laten zien. Het laatste driekwart jaar is de Nederlandse glastuinder minder opti mistisch over de ekonomische ontwikkeling van zijn bedrijfstak. Bij een Amro-onderzoek in januari van dit jaar meldde 53% van de glastuinders dat het goed met de sektor gesteld was. Nu ligt dit percentage nog maar op 14% en zijn vier van de tien glastuinders de mening toegedaan dat de ekonomische ontwikkeling in de eigen bedrijfstak het predikaat "slecht" verdient. In het begin van dit jaar was dat nog 6%. Dit zijn enige konklusies van een onderzoek dat de Amro Bank (in samenwer king met het NIPO) heeft verricht onder 196 glastuinbouwbedrijven. Eigen bedrijf De mening van de glastuinders over het eigen bedrijf steekt gunstig af bij die over de bedrijfstak in zijn alge meenheid, al is ook hier in vergelij king met januari een somberder landse konkurrentie die voor de problemen zorgen. Ruim een derde van de ondernemers is ontevreden met de behaalde op- brengstprijzen. De helft van deze Een kwart van de glastuinders wijzigde in 1984 van teeltplan beeld ontstaan. Momenteel geeft 56% aan dat het goed gaat met het eigen bedrijf, tegen 69% in januari. Slecht gaat het nu bij 13% van de glastuinders, destijds was dat 2%. Zo'n 30% zegt dat het "redelijk" gaat met het eigen bedrijf, tegen 17% eer der dit jaar. Problemen De problemen in de glastuinbouw liggen voornamelijk aan de kosten kant. De energiekosten worden door driekwart van de ondernemers nog steeds als het grote probleem bes tempeld. De arbeidskosten en de rentelasten tellen in mindere mate mee. Meer dan 80% van de glastuin ders is ontevreden over de produk- tiekosten. Zo'n 20% van deze onder nemers zegt hieraan niets te kunnen veranderen. Aan de opbrengstzijde zijn het de lage opbrengstprijzen en de buiten ontevreden glastuinders zegt hier tegen geen maatregelen te kunnen nemen. Zo'n 12% wil op kosten gaan besparen. Ruim 10% is van plan an dere produkten te gaan telen. Produktie Meer dan een kwart van de glas tuinders heeft het teeltplan in 1984 gewijzigd. Bij de helft van hen ging het om nieuwe produkten, bij 27% om een andere wijze van telen. Nog eens 22% zegt in 1985 het teelt plan te zullen veranderen. Substraatteelt Bij 34% van de groentetelers wordt met substraatteelt gewerkt, bij de bedrijven met meer dan 250 SBE is dat 38%. Bij de bloementelers is de substraatteelt nog een marginaal ge beuren. Bij ongeveer een derde van de sub straattelers zal deze teeltmethode in 1985 worden uitgebreid. Zo'n 24% van de groentetelers die nu nog niet met substraatteelt werken zal hiertoe in 1985 overgaan. Het to tale percentage substraatteelt in de glasgroenten komt hiermee op 49%. Toekomst Tegenover de sombere stemming over de huidige ekonomische ont wikkeling van de bedrijfstak, staat een groot vertrouwen in de toekomst. Bijna de helft van de ondernemers onderschrijft de stelling dat er in de glastuinbouw nog voldoende toe komstmogelijkheden zitten. Ten aanzien van de kontinuïteit van het eigen bedrijf hebben zes van de tien ondernemers het volste vertrou wen. De tuinders tonen zich kwali teitsbewust en investeringsbereid. Zo zegt 78% dat het beter is voor het eigen bedrijf om een hogere kwaliteit dan een hogere kwantiteit na te stre ven. Nu investeren betekent in de toekomst lagere produktiekosten, zegt 68%. Eenzelfde percentage laat hogere verdiensten onmiddellijk uit komen in hogere investeringen. De investeringen in kassen en appa ratuur nemen het volgend jaar iets af, omdat het merendeel van de on-' dernemers over een goed toegerust bedrijf zegt te beschikken. Op de BEVELANDEN zijn de mees te fruittelers klaar met de pluk van de late bewaarappels. De laatste Golden Delicious en Winston is afgelopen week geplukt. Van beide rassen neemt de oppervlakte de laatste jaren beduidend af. Ook in onze streek is dit duidelijk waarneembaar. Vooral het ras Winston moet plaats maken voor de Nieuwe rassen Jonagold, El- star en Gloster. Vorige jaren werd het ras Karmijn in één adem met de ge noemde rassen opgesomd, maar de ervaringen met dit ras zijn van dien aard, dat de meeste telers de Karmijn reeds hebben afgeschreven, al blijft een goeie Karmijn een gewaardeerde handappel. Ook met Elstar en Jonagold zijn dit jaar problemen geweest, voor wat betreft de kleur. De mooie rode blos is er laat opgekomen en een hoog percentage minder gekleurde vruch ten moest in klasse 2 worden gesor teerd. Toch blijven de Elstar en de Jonagold twee bijzonder goeie ap pels voor teler, handel en konsu- ment. De laatste Jonagold is de enige ap pel, die nog aan de bomen hangt, ook voor de toekomst zal deze appel veelal worden geplukt in de maand november. Het plantseizoen 1984 staat voor de deur. Het is op vele bedrijven een jaarlijks terugkerende bezigheid, want slechts vernieuwing kan behouden, achterblijft wie stil blijft staan. Dit gezegde gaat voor de vernieu wing van de fruitopstanden zeker op, toch is de verjonging op de Bevelan- den goed bijgehouden. De cijfers wijzen dit uit, het percentage jonge aanplant ligt in onze streek hoger dan elders in het land. Een goeie zaak. De prijzen op de fruitmarkt kwamen de afgelopen weken onder druk te staan, de aanvoeren liepen wat op, omdat iedere teler zijn schuurfruit zo snel mogelijk wil rui men. De kwaliteit van het fruit, bui ten de koeling bewaard, gaat vrij snel achteruit, zodat vlot ruimen een eer ste vereiste is. Cox uit de mechanische bewaring is reeds geveild op de Zeeuwse veilin gen en de betere kwaliteiten brach ten een goeie prijs op. De prijzen lo pen sterk uiteen, al naar gelang de kleur, deed de Cox tussen de 1,50 en 2,25 per kilo. Een groot verschil met de Goudreinetten, want de meeste Goudreinetten werden voor prijzen tussen de 50 en 60 cent per kilo verkocht. Aan de lage kant vin den we, maar we zullen het er mee moeten doen. De peren liggen beter in de markt. De Doyenné kon aantrekken tot 1,70 per kilo voor de klasse I 70-80 mm en ook de eerste voorverkoopveilingen Conference deden het goed. Voor de meest voorkomende maat 55-65 mm werd rond de 1,35 betaald. Gelukkig is in onze streek de Conference een veel geteeld ras, want ieder jaar brengt deze bewaarpeer bijzonder goeie prijzen op. Een sterke troef in de fruitwereld. Mlet blijdschap hebben de WAL- CHERSE bouwers ervaren dat er ook hier een hele weersverbetering is opgetreden. De gewassen kunnen nu met wat minder moeite, dan enkele weken geleden, van het land geruimd worden. Dit betekent niet dat alle schadelijke gevolgen van de overvloed aan re gen nu helemaal vergeten zijn. Bladgroenten van de volle grond is dit jaar ongeveer een maand eerder van het toneel verdwenen dan gewoon lijk. De herfstbloemkool lijkt zich nog aardig te herstellen. Minder goed is het met de winterwortelen gesteld. De meeste percelen vertonen pleksgewijs behoorlijk rottingsver- schijnselen. Hieruit blijkt nog eens duidelijk dat alle gronden op Wal cheren heus niet geschikt zijn om deze teelt uit te oefenen. We hebben hiervoor grond nodig met een goede bewortelbaarheid, terwijl de wate rafvoer toch zeer zeker ook aan hoge Op woensdag 7 november, de ope ningsdag van de Nationale Bloe- menvaktentoonstelling te Aalsmeer, is een nieuwe variëteit van de Ger bera gepresenteerd. De nieuwe Ger- beracultivar krijgt de naam van de grondlegger van de erfelijkheidsleer, Mendel. Deze cerise-kleurige Gerbera is ve redeld op het bedrijf van A. de Bruyn Gerberaculturen in 's-Gravenzande. Het betekent een welkome aanvul ling op het assortiment van Gerve- kom. "Mendel" is ten doop gehou den door mr. P.P.A. Teunissen, de voorzitter van Bloemenbureau Hol land. Aansluitend op de plechtigheid werd een toast uitgebracht op de jongste uitbreiding van de kleurrijke Gerberafamilië. Het college van Gedeputeerde Sta ten wil bevorderen dat er in Noord- West Groningen, in het gebied rond Kloosterburen, Eenrum en Ulrum, bloembollen worden geteeld. In het westen van het land hebben de bol- lentelers geen ruimte meer voor be- drijfsuitbreidingen. Enkelen van hen namen kontakt op met het Gronin ger provinciebestuur om de moge lijkheden van bollenteelt in Gronin gen te onderzoeken. Een ambtelijke werkgroep kwam tot de konklusie dat de bollenteelt goed mogelijk is, mits er meer zoet water naar het ge- biéd wordt gepompt omdat de grond nu te zilt is. Gedeputeerde Staten willen nu, op advies van de werk groep, 3,8 miljoen gulden bijeen zien te krijgen om zoet water vanuit het Llsselmeer via Friesland naar Gro ningen te stuwen. Het bedrag is bes temd voor de waterbeheersing, drie gemalen, stuwen en voor de verrui ming van waterwegen. Ook de aard appeltelers in het gebied kunnen van de betere watervoorziening profite ren: als gevolg daarvan zal de meer opbrengst voor hen 800 tot 1000 gulden per hektare kunnen bedra gen, aldus de Groninger Gedepu teerde J.W. Remkes. De bollentelers zouden in Groningen tulpen, lelies, irissen en narcissen willen telen. Het Groninger provinciebestuur hoopt de 3,8 miljoen gulden te krijgen via het integraal struktuur plan noorden des lands (ISP) en via een subsidie van het ministerie van landbouw. eisen moet voldoen. Ik hoorde van de handel dat de rot ting in de peen niet enkel een gevolg is van nattigheid, maar zeer zeker ook van wormstekigheid. Telers die hiermee te maken hebben zullen volgend jaar zeer op attent moeten zijn' met perceelkeuze en bestrijding. Voor de witloftelers is het over het algemeen de afgelopen maand niet zo slecht geweest met de resultaten van de vroege trek. De prijs was gewoon goed te noemen en de opbrengst en kwaliteit is ook niet tegengevallen. Voor de spruiten kwekers gaan deze woorden in het geheel niet op. Het is jammer dat dit produkt te veel van de regen heeft geleden en maar zijn doorgegroeid naar wat losse en vergelende sprui ten. Bovendien is er een grote tot zeer grote aanvoer met alle gevolgen van dien. De glasbedrijven staan weer aan het begin van een nieuw winter seizoen. Een enkeling kan nog wat restanten opruimen van de herfst- teelt. Zo vernam ik van een kollega dat de laatste snijbonen een bedrag opbrachten van 9,— per kg en hij toonde zich hier over dan ook zeer tevreden. Tevreden zijn de glastuinders in het Zeeuwse vlugger dan elders in het land. Immers wanneer we alle pro testen en demonstraties zien en ho ren via vakbladen en media, over de terecht te hoge gasprijzen, blijken de Zeeuwen hier niet op de voorgrond te treden. Misschien is dit te danken aan de uitkeringen die het provin ciaal energiebedrijf hier doet; maar het kan ook een teken van berusting zijn in de geest van het helpt toch niet. Hopelijk zal ons klimaat a.s. winter zo mild zijn dat er niet veel gas nodig zal zijn want elke m3 kost nog minstens 15 cent te veel. Nu de avonden wat langer worden zullen we zeer binnenkort weer uitnodigin gen ontvangen, voor vergaderingen en voorlichtingsbijeenkomsten. Deze kunnen zeer belangrijk zijn om bij te wonen, want we zullen zeker in onze streek ook bij moeten blijven. Er wordt op onze produkten in het alge meen nogal eens kritiek geleverd, van een steeds groter wordende groep konsumenten die zich voeden met al ternatieve produkten. Zou er dan toch wat aan ons produkt mankeren? Laten we hierover eens op een van de bijeenkomsten diskussiëren. Het kan verhelderend en geruststellend wer ken. 9 november 1984 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17