EEN AANTREKKELIJK ALTERNATIEF Bloemzaadoogsten met een boneplukmachine de nar kas Franse appeltelers hebben het niet gemakkelijk Nederlandse Tuinbouwraad Floriade 1992 in Zoetermeer weekstaat energieverbruik Eksport loopt terug Zaadteeltbericht - 25 Spruitkoolkommissie N.T.S. buigt zich over kluitplanten Minder winterbloemkool in Italië De Franse appeleksport is in 4 jaar tijd met 27% afgenomen. In het seizoen 'JtVtW werd er 524.925 ton uitgevoerd tegen 714.583 ton in '80/81. Frankrijk is de belangrijkste eksporteur binnen de E.G. Dit land neemt ruim 50% van de totale appeleksport van E.G.-landen voor zijn rekening. Tachtig procent van de totale Franse eksport wordt in de E.G. afgezet. Dit jaar wordt de Franse appelproduktie geraamd op 1.888 min kg. Hiervan is 200 min kg bestemd voor de industrie en 850 min kg hoopt men in het binnenland af te zetten. Dat betekent dat er ongeveer 840 min kg overblijft die op een of andere manier verhandeld moet worden of anders in de interventie terecht zal komen. Het per centage appelen dat uit de markt wordt genomen neemt toe. In '78/79 was dat 5,3%, maar in '82/83 was het opgelopen tot 18% van de pro- duktie. Gezien de steeds minder grote ek sport voorziet men problemen met de afzet. Een aantal traditionele im- portlanden hebben hun kontrakt met Frankrijk verbroken. Ook de toene mende konkurrentie vanuit Italië, Spanje, Turkije en Oost-Europa ve roorzaken afzetproblemen voor Frankrijk. Vooral de vraag uit het Midden-Oosten loopt terug. Was de Franse eksport naar Irak in '80/81 nog 50.850 ton in het seizoen '83/84 was deze nihil. Binnen de EG zijn vooral Engeland en West-Duitsland grote afnemers van Franse appelen (lees: Franse Golden). De Franse leveringen aan Engeland zijn de laatste seizoenen konstant gebleven, terwijl die aan West-Duitsland de laatste twee sei zoenen kleiner waren dan daarvoor. Nederland neemt de.laatste jaren steeds rond de 60.000 ton af uit Frankrijk. Verouderd Voor de Franse appeltelers is het op dit moment niet makkelijk. Hun produktiekosten nemen steeds toe; loonkosten maken 60% van de kost prijs uit. Wanneer de appelen uit de markt worden genomen dekt de in terventievergoeding slechts 50% van de kostprijs. Daarnaast kennen de Fransen het probleem dat hun boomgaarden ve rouderd zijn en dit betekent dat de indertijd massaal geplante Golden Delicious nog steeds de boventoon voert (65% van de totale produktie). Met name in het buitenland is er steeds meer belangstelling voor nieuwere rassen. In deze vraag kun nen de Fransen niet voorzien. In het lopende seizoen zullen zich ook problemen voordoen met de af zet van de kleinere vruchten, die procentueel veel worden geoogst. De konsumenten geven nl. de voorkeur aan grote appelen. De kleinere ma ten brengen voor de telers minder op. (Markt Info PGF) Men zou verwachten dat er op het gebied van de zaadteelt om deze tijd van het jaar niet veel meer te beleven is. Een totale neerslaghoeveelheid van ruim 300 mm gedurende de maanden september en oktober doet vermoeden, dat alles wat nu nog op het land staat, verrot is. Toch zeker de in onze ogen zwakke bloemzaadgewassen. Dit weerhield mij echter niet om op 31 oktober dank zij het mooie zonnige weer toch nog eens een rondje langs de zaadpercelen te maken. En wie schetst mijn verbazing dat de oogst nog in volle gang was. Leeuwenbekken Nabij het stadje Tholen was men met de kombine Leeuwenbekken aan het dorsen, op stam. Behoudens een heel enkel bloempje was het gewas vrij wel geheel afgestorven. De zaad- planten stonden nog keurig over eind, de zaadbolletjes naar boven gericht houdend, alsof ze het zaad wilden beschermen tegen de natte drassige bodem. In de bovenste zaadbolletjes was als gevolg van het slechte weer geen zaad meer ge vormd, maar de daaronder gelegen bolletjes bleken toch nog goed ge vuld. Het zaad was wel erg donker van kleur en dof, maar wat wil je. Kleur is belangrijk, maar kiemkracht nog belangrijker. Hopelijk is deze nog voldoende. Op sommige plekken was het der mate nat, dat de boer vreesde dat de kombine vast zou komen te zitten. Maar hij keek niet om en kombinde voort. Zaaidahlia Onder Stavenisse was men bezig met het oogsten van een groot perceel DahliaVOok hier stonden de zaad- planten nog netjes overeind. Vanaf de weg leek het alsof de planten nog in volle bloei stonden maar bij na dere beschouwing bleken er toch veel zaadkoppen in te zitten. Won derlijk genoeg vond het oogsten plaats met een boneplukmachine. Hiermee worden de zaadkoppen - rijp en groen - alsmede de bloemen en de bladeren van de plant gehaald. Het resultaat was erg goed want er bleven uitsluitend kale planten over. Dit mengsel werd door de plukma- chine gelost in een hiervoor op het kopeind gereedstaande wagen en onmiddellijk afgevoerd naar*de dro gerij. Ze hebben in ieder geval het slechte weer getrotseerd en scheppen de verwachting van nog een redelijke oogst. Phlox Een naast de Dahlia's- gelegen per- De boneplukmachine in de bloemetjes. Advertentie I.M. Erwtenteelt Een ontwikkeling waar de komende winter, tijdens studieklubbijeen- komsten, over gesproken zal worden is die van kluitplanten. De Spruit koolkommissie NTS deed dit reeds enkele weken geleden in haar laatst gehouden bijeenkomst. Zoals het er nu naar uitziet geven kluitplanten waarschijnlijk geen vervroeging of produktieverhoging ten opzichte van losse planten. Dit is de mening van de Spruitkoofkommissie. Hierbij moeten we echter wel aantekenen, dat de kommissie van mening is dat je pas na een paar jaar een objektief oordeel kan geven. We moeten kluitplanten zeker de kans geven zich te bewijzen. De verwachtingen moeten daarbij weliswaar niet te hoog zijn. Een belangrijke rol voor het wel of niet slagen van kluitplanten zal de ontwikkeling zijn op het gebied van plantmachines voor kluitplanten. ceel Phlox zag er ongelooflijk goed uit. Behalve nog enkele bloempjes een zeer goede bezetting met vol groeid zaad, gedragen door stevige opgericht planten. Dit gewas wordt aldus de boer, een dag later dus 1 november op 't zwad gemaaid en blijft dan bij goed weer nog enkele dagep liggen. We wensen hem vanaf deze plaats de benodigde dagen goed weer van harte toe. Bonen Bij St. Maartensdijk was men bezig met het dorsen van bonen. Men deed dat vanaf de ruiters. Onder normale omstandigheden zou dit waarschijn lijk half september zijn gebeurd. Nochtans waren ze de moeite van het dorsen zeker waard. Schrijver dezes wil met bovenstaande niet de indruk wekken, alsof er ten gevolge van het slechte weer, niets mislukt is. Integendeel, vrij veel zelfs, maar dat valt bij een tocht als deze niet waar te nemen. Bij mijn thuiskomst heb ik eerst op de kalender gekeken of ik me niet in de maand had vergist, maar nee hoor het was inderdaad 31 oktober. D.L. Koppenhol Studieklub voor Groente- en Bloemzaadteelt "Eiland Tholen" Het bestuur van de Nederlandse Tuinbouwraad heeft in zijn op 2 no vember 1984 gehouden vergadering gesproken over de plaats die de voorkeur verdient voor de in 1992 van april tot oktober te houden in ternationale tuinbouwtentoonstel ling Floriade. Het bestuur van de Nederlandse Tuinbouwraad heeft besloten de voorkeur te geven aan de lokatie Zoetermeer en dus om in zee te gaan met de in dit opzicht samenwerkende gemeenten VGravenhage en Zoe termeer. De heer Troost deelt de pers mede dat de lokatie voor de Floriade Zoeter meer is geworden. Naast de heer Troost de heer AGroot (l). Foto Ab Westerbeek De andere gemeenten zijn inmiddels van dit besluit op de hoogte gesteld. De gekozen lokatie ligt ten zuiden van de autoweg Den Haag - Utrecht ter hoogte van het NS-station Zoe termeer dat door een luchtbrug ver bonden is met NS-station Driemans polder van de Zoetermeer Stadslijn. Het Italiaanse bloemkoolareaal is de laatste 15 jaren gehalveerd. Werd er in 1968 t/m 1970 nog op 40.000 ha bloemkool geteeld, voor het seizoen '84/85 wordt het areaal op 19.000 ha geschat. De laatste jaren hebben de Italianen moeilijkheden met de afzet. Het buitenland heeft minder belangstel ling voor de Italiaanse bloemkool. Eind zestiger jaren kon er nog 150 a 200 min kg worden uitgevoerd. De laatste seizoenen was dat 70 min. Italië eksporteert vooral veel naar West-Duitsland, maar ondervindt daar een sterke konkurrentie van de Franse bloemkool. Het energieverbruik is tot dusver nog niet groot geweest. In de kas waar we met gesimuleerde rest- en afvalwarmte werken (deLW-kas) is tot nu toe uitsluitend gebruik gemaakt van deze soort energie, wat zonder problemen gegaan is. Ten behoeve van de C02 voorziening moet in deze LW-kas mid dels C02 kanonnen C02 geproduceerd worden, omdat dat normaliter niet met rest- en afvalwarmte meegeleverd wordt. Dit verbruik vindt U in de kolom "aanvullende warmte". Straks, als het oude buizennet bij moet gaan springen in koude perioden, wordt dit in dezelfde kolom bijgeteld. Wat overigens opvalt is datde C02 behoefte in de gerbera's vrij groot is en groter dan we gewend zijn in de groenteteelt. Het beeld in het gewas blijft goed, ook in de acrylplatenkas, waarbij het zonnetje van de afgelopen dagen erg behulpzaam is geweest. De stooktemperatuur is nog steeds 16 gr.C. op de dag en 14 gr.C. in de nacht. De vochtregeling werkt en bij een RV van 87-89% is er een minimumbuis van 45 gr.C. Er wordt C02 gedoseerd tot 600 dpm, bij geopende luchtramen tot 450 dpm en wanneer de luchtramen meer dan 50% geopend zijn stopt de dosering. Het energieverbruik bedroeg deze week 4707 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP LW-kas* Kontrole SDP LW-kas* Kontrole Week no. 44 d.d. 26/10-2/11 acrylpl. LW Aanvul. m .scherm acrylpl. LW Aanvul. mscherm verbruik in m3 deze week 38 43 6 54 37 43 6 54 energieverbruik in m3/100 m2 vana6148-1984 209 315 433 210 315 14 478 oogst in stuks/m2 16,0 14,3 14,1 18,1 14,6 13,6 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 11,6 gr.C. gemiddelde windsnelheid 3,1 m/sek. LW laagwaardige warmte, 55 gr.C. (primair) Aanvuk. v Aanvullende warmte, maximum 100 gr.C. (sekundair) 16 9 november 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 16