VOOR m: VROIIW p.j. zuid geluid Afdeling Oost-Brabant - een unieke afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Het H.B. vergaderde uit dB Lezing over Tsjechoslowakije Samenwerking tussen Kulturele Kommissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de Z.V.U. redaktie Henk tegels P-j;z.-agefTda onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Malde gem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Onze afdeling, die zo'n 80 leden telt is uniek in de provincie. De dames komen uit een grote kring rond Eindhoven uit 28 verschillende dorpen. Er wordt wat afgereisd. Eenmaal per maand is het een ontmoetingspunt van vrienden en bekenden. Een trouwe opkomst is dan ook verzekerd. Na het zomerseizoen beginnen we elk jaar met een buitendag. Zo ook nu. We waren met 60 dames in Heeze te gast. In een oude stal, die gezellig gemaakt was met een plaat aan de wand en bloemen op de tafel. Elk jaar is een ander dorp aan de beurt en de leden worden ingezet om de dag te verzorgen. Met een kopje koffie is het goed bijpraten. De Kulturele Kommissie van de Bond van Plattelandsvrouwen en de Z.V.U. hebben de heer K. Mercks, wetenschappelijk medewerker de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, bereid gevonden informa tie te geven over de geschiedenis van Tsjechoslowakije en met name de kultuurontwikkeling in dit land, vanaf de tweede wereldoorlog tot he den. De heer Mercks gaf deze lezing ter inleizing van het boek "Het vra genformulier of Gebed voor een stad en een vriend" van de Tsjechische schrijver Jiri Grusa. Dit boek, dat door de heer Mercks in het Neder lands vertaald werd, zal in de komende maanden door de leeskringen op Schouwen-Duiveland gelezen en besproken worden. Doel van de bond De presidente - mevrouw Verrijp - zette ons weer op het spoor van het doel van onze bond. Ontspanning: gezelligheid Ontwikkeling: Kursussen op ver schillend gebied. Ontplooïng: Ons verdiepen in aller lei onderwerpen. We kunnen ons opgeven voor de handwerkkursussen, waar verschil lende technieken behandeld worden. De drie boekenklubs draaien deze winter weer door. Op 2 oktober een dag naar Den Bosch om een repetitie van het Brabants orkest bij te wonen. Waterprojekt Mevrouw Heersche kreeg het woord en ze vertelde ons op indrukwek kende wijze over het waterprojekt. Onze bond heeft besloten om via de ACWW - de wereldbond van platte landsvrouwen - een projekt te adop teren voor de aanleg van waterputten in Sri Lanka en Bangladesh. Het doel is: elke afdeling zorgt voor een wa terput 400.-) voor de vrouwen in die landen. Daar moeten de vrouwen elke dag mijlen lopen voor water om het gezin te voeden en te verzorgen. Lang niet elk dorp heeft goed bruik baar water. Het is een dagelijkse zorg. Het is van levensbelang en de vrouwen zijn degene die dit het sterkst ervaren. Mevrouw Sprokkereef las een toe passelijk verhaal voor, waarin een waterput centraal staat in Zuid-Afri- ka. "De Heerlijkheid Heeze Leende" Na de lunch in optocht naar het kas teel Heeze - "De Heerlijkheid Heeze Leende". Een bewoond huis, een le vend huis. We liepen niet langs koorden in lange rijen achter elkaar, maar tussen de stoelen door. Prach tige kasten: Zeeuwse-. Utrechtse-, Gelderse-, Drentse, allerlei verschil lende stijlen meubelen. Heel oude gobelins harjgen aan de wand. Zelfs in de 18de eeuw was er al een badkamer. Veel familieportret ten ook van de Oranjes, hangen er. Je beleeft er de sfeer vart de vorige eeuw en weet dat het nog steeds be woond wordt. Goede start Ons laatste kopje thee werd geser veerd bij de familie de Koning aan de Boschlaan. Een heel mooi plekje in Heeze met het uitzicht op het kasteel met gracht en bossen. Ik dacht een goede start voor het komende seizoen. M. van Steenbergen De spreker begon met de vraag: Wat maakt voor ons de Tsjechische ge schiedenis nu zo interessant? Daarbij konstateerde hij een lotsovereen- Jcomst van "kleine" landen. (Neder land en' Tsjechoslowakije). Dit be lichtte hij in: - kuituurmentaliteit: bepaald soort humor - rechtvaardigheidsgevoel en men selijkheid - reformatie en kontra-reformatie Geschiedenis De spreker gaf een overzicFFLvan de geschiedenis van Tsjechoslowakije en hieruit bleek wat een veranderin gen dit land in de loop der eeuwen ondergaan heeft wat betreft bes tuursvormen en overheersing door verschillende naties. Het land be vond zich konstant in gekompliceer- de interne situaties. Bekende namen die een rol gespeeld hebben in de politiek: Jan Hus (reformatie), Co- menius (kuituur en pedagoog), Ma- saryk (grondlegger van de eerste re publiek) en Dubcek (na-oorlogse Het Hoofdbestuur van de P.J.Z. kwam op dinsdag 18 september weer bijeen voor haar maandelijkse vergadering. De bijeenkomst bestond ook deze keer weer uit twee gedeelten n.l.: 1de gewone vergadering 2. de vertoning en nabespreking van de APJW-diaserie "Ledigheid, des duivels oorkussen". De voornaamste punten van de gewone vergadering waren: Tijdens de diskussie over de jeugdwerkloosheid viel er gelukkig ook nog te lachen. Toneelkommissie De Toneelkommissie deelde bij monde van Anja de Wit mede, drin gend versterking nodig te hebben. De kommissie bestaat op dit moment nog maar uit 3 leden. Om behoorlijk te kunnen funktioneren moeten dit er minstens 5 of 6 zijn. Degenen, die hier belangstelling voor hebben, kunnen zich opgeven bij Anja de Wit (01667-2793) of bij het sekretariaat in Zevenbergen. Verder werden de volgende grote avonden vastgesteld: West Zeeuws Vlaanderen 26 januari en Zevenbergen 8 februari 1985. Financieel verslag 1983 en vast stelling begroting Hoewel het accountantsverslag al een hele tijd geleden klaar was, kwam het nu pas ter sprake in het H.B. Omdat er geen opmerkingen waren over dit verslag werd het met algemene stemmen goedgekeurd. Vervolgens kwam de begroting over 1984 nog een keer ter sprake. Enkele maanden geleden was deze begro ting al voorlopig aanvaard, maar de ze moest nog steeds definitief vast gesteld worden. Diskussiepunt hier bij vormde de kilometervergoeding. Op voorstel van het D.B. werd be sloten om deze vergoeding te hand haven op 20 ct. per kilometer. Stand van zaken D.B. (Dagelijks Bestuur) Op zondag 16 september is het D.B. Vrijdag 28 september 1984 een hele dag bij elkaar geweest. Op deze dag is gesproken over de struk- tuur van het hele plattelands jonge ren werk en de plaats van de PJZ daarin en over de speciale banden met de plattelands jongeren vereni ging Eurodelta. Verder zijn de taken binnen het D.B. verdeeld. Deze ziet er als volgt uit: Alle D.B.-leden hebben als taak het bijwonen van de vergaderingen van het Dagelijks Bestuur en het Hoofdbestuur. Verder moeten de re gio-vertegenwoordigers de kontak ten met "hun" afdelingen verzorgen. Voorzitter (Tonny Gubbens): - vertegenwoordiging van de PJZ: a. op landelijk nivo b. bij het 3 C.J.O.-Zeeland, met daarbij behorende kommissies c. naar buiten toe. Sekretaris (Kees Timmers) - sekretariaat vertegenwoordigen van de PJZ in hetZAJK vertegenwoordigen van de PJZ in deZLM Penningmeester (Niek Deïst) Financieel beleid kontrole op de uitgaven opstellen begroting en financieel halfjaarverslag voorzitter van de Financiële kom missie vertegenwoordiger van de PJZ in de Financiële kommissie van de PJGN lid van de begeleidingskommis sie. Sport en toneel (Ko v.d. Weele) aktiviteiten op sport en toneelge bied in de gaten houden vice-voorzitter vertegenwoordiger van de PJZ bij de Algemene Vergadering van de PJGN plaatsvervanger bij het 3 CJO- Zeeland plaatsvervanger op landelijk nivo Algemene Zaken (Peter Ris- seeuw) redaktie PJZ-geluid ledenwerving uitvoeren van incidentele zaken vertegenwoordigen van de PJZ bij de Algemene Vergadering van de PJGN plaatsvervanger op landelijk nivo Agrarische Zaken (Jacco Dekker) vertegenwoordiger van de PJZ: in het ZAJK en in het 3 CJO-Zee- land plaatsvervanger bij de ZLM. Kaderweekend De PJZ houdt elk jaar een kader weekend. Het ligt in de bedoeling om tijd). De huidige staatsvorm is een federatie. De jaren vijftig kenmerk ten zich door kollektivisaties, natio nalisaties en verscherpte censuur wegens kommunistische invloeden. Liberalisering en soepeler houding kondigde zich aan in de jaren zestig. Schrijvers kregen meer vrijheid tot schrijven en kritiek kon worden geuit in woord en geschrift. Dit manifes teerde zich in de Praagse Lente van 1968. Na deze periode kwam er ech ter weer een verscherping van de si tuatie, wat resulteerde in een scherpe censuur, waaraan alleen te ontko men viel door het tekenen van een loyaliteitsverklaring. Loyaliteitsverklaringen Er bestaat de officiële literatuur die geschreven wordt door mensen die zich loyaal verklaard hebben met het regime en daarnaast heeft zich een zelfstandige ondergrondse literatuur ontwikkeld van schrijvers die deze verklaring weigeren. "Dat zijn heel tragische achtergronden" aldus Kees Mercks, die de indruk heeft dat Tsjechoslowakije momenteel moei lijke tijden doormaakt. Het vragenformulier Het is de bedoeling dat de heer Mercks nog eens naar Zierikzee komt om het (niet makkelijke) boek "Het vragenformulier" met de lezers te bespreken, nadat dit in de lees kringen gelezen is. Jiri Crusa hoort tot de groep van uitgeweken schrij vers. Er was een goede belangstelling voor deze boeiende avond, die werd ge houden in restaurant "Lotus" te Zie rikzee. Mevr. de Koeyer-Doeleman, die de avond inleidde en sloot, stond bij de aanvang stil bij het overlijden van de heer v. Paassen, die met zoveel enthousiasme en kennis verschillen de bijeenkomsten van de leeskringen had verzorgd. R. Mouthaan - Mantel ook dit jaar weer een dergelijk weekend te houden. Als voorlopige datum werd afgesproken het week end van 16, 17 en 18 november. De afdelingen gaan in eigen kring na of er belangstelling voor dit weekend is en welk(e) onderwerp(en) er aan bod zou(den) moeten komen. Nadat deze punten behandeld waren werd er in het kort nog even gepraat over de aktiviteiten, die in de afde lingen op stapel staan. De gewone vergadering werd daarna besloten met de rondvraag. Hierna werd de diaserie "Ledigheid, des duivels oorkussen" vertoond. Deze dia-serie gaat over de jeugd werkloosheid op het platteland (zie ZLM blad 6 april 1984). Voor de vertoning en de nabespre king van deze diaserie was een viertal mensen van de APJW (Algemene Plattelands Jongeren Werk) naar Bergen op Zoom gekomen. Doel van het vertonen van deze serie was, om bij de afdelingen na te gaan of deze diaserie geschikt is om hem in hun afdelingen op een thema- of ges- preksavond te draaien en te bespre ken. Na de vertoning werd er aan de hand van stellingen in groepjes ge- diskussieerd. De vertegenwoordigers, van de afde lingen zullen nu bekijken of er be langstelling bestaat om deze serie in hun afdeling te draaien. 28 september - Afd. Zevenbergen houdt een Filmavond met de Film '.Stripes". Plaats: "De Zevensprong" te Zevenbergschen-Hoek. Aanvang: 20.00 uur. 30 september - Afd. West Zeeuws Vlaanderen gaat een dagje naar Ant werpen. Vertrek: 7.00 uur vanuit Oostburg. Opgave bij Jan de Hullu (01174-295) of Leo Pielaat (01173- 1895). 7 oktober - Afd. Zevenbergen houdt weer zijn jaarlijkse volleybal-dag. Plaats: "De Molenberg" te Zeven bergen. Aanvang: 13.00 uur. 1 december - PJZ-bowlingkompeti- tie. Deze kompetitie wordt gehouden op zaterdag 1 december te Goes. Tijd: 17.00 uur tot 21.00 uur. Opgave van de teams vóór 15 oktober bij: Eric Bostelaar, Raadhuisstraat 29, te 's Gravenpolder (tel. 01103-1236). 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19