Maisgroei tot nu toe uitermate slecht Ideeën over prijsverlaging granen volkomen ontoelaatbaar! Veel bietenvelden liggen er gaaf bij Ruime keus en dus een teveel!!! Bestrijding van de blauwmaanzaadgalwesp we zagen reeds de eerste blauwe vlasbloempjes Terwijl in het LAND VAN HEUS- DEN EN ALTENA EN DE BIES- BOSCH de temperatuur geleidelijk stijgt wordt de stemming van de agrarische bevolking grimmiger. De nodige uitspraken van heren politici en topambtenaren zijn hier niet vreemd aan. Vooral op E.E.G.-nivo meent dhr. Ove Jorgenson "naaste medewerker van landbouwcommis saris Paul Dalsager" dat de garantie prijs voor de granen opnieuw met 6 a 7% verlaagd moet worden voor sei zoen 85-86. Dhr. Jorgenson uitte de ze mening op een konferentie van graanhandelaren. Tellen wij deze 6 a 7% op bij de te verwachten lagere prijs voor a.s. oogst, wel dan zijn deze ideeën volkomen ontoelaatbaar. 8% lagere boerenprijs dit jaar plus 6 a 7% in 85-86 is per saldo wel een ver laging van 15%, dit komt in de prak tijk neer op een onrendabele tarwe- teelt. Daar komt nog bij dat de problemen m.b.t. de gezondheidstoestand van jaar tot jaar verslechteren. Vooral vreest men nu ook in Nederland voor resistentie betreffende voetziekte. Steeds stijgende kosten enerzijds en dalende prijzen anderzijds zullen snel leiden tot een verpaupering van de boerenstand. Als de heren politici denken dat er rek blijft zitten in de financiële positie van de agrarische bevolking dan hebben zij het radi- kaal mis. Al heel lang is bekend, als het inkomen in akkerbouwsektor goed is. dit komt door de vrije pro- dukten "zie 1983". De gegarandeer de produkten zijn vrijwel altijd al marginaal geweest. Het verdrag van Rome geeft aan dat het inkomen voor de agrarische beroepsbevolking redelijk moet zijn. Wel, al de heffin gen en verlagingen van prijzen en het afremmen van ontwikkelingskansen werken in een tegenovergestelde richting! Wordt het weer niet tijd om de reali teit naar buiten te brengen? Andere groepen zullen het klagen noemen. Zeker niet meer naar buiten bren gen, dat het redelijk tot goed is ge gaan de laatste jaren, want de reke ning is of wordt bikkelhard gepre senteerd. De gewassen staan er redelijk tot goed voor, alleen de overgezaaide bieten blijven achter, planten genoeg maar voor half juni toch een te dui delijke achterstand. De eerste percelen zwenkgrassen zullen deze week bloeien, droog en zonnig weer is voor een goede op brengst een vereiste. De vroegst gezaaide percelen win tertarwe laten heel voorzichtig de eerste aren zien wat in vergelijk met andere jaren laat is. De ziektebe strijding vraagt nu onze volle aan dacht want de omstandigheden voor meeldauw rooster- en afrijpingsziek- ten zijn optimaal. De stand van de aardappel percelen verschilt enorm, de vroegste percelen hebben het veld dicht, andere staan goed en wel boven de grond. De achterstand die de veehouderij- sektor voor het kuilen en kooien De regenval in de tweede helft van mei en begin juni heeft de problemen voor de agrariërs van MIDDEN- EN OOST-BRABANT aanzienlijk ver groot. Het regende bijna iedere dag. Uiteindelijk was de neerslaghoeveel- heid zo groot, dat ongeveer 2 a 3 maal de hoeveelheid werd opgetekend, als voor de tijd van het jaar gemiddeld als normaal wordt geacht voor de mei maand. Diverse veehouders zouden om streeks 20 a 25 mei de eerste hebben ingekuild. Maar ja, wat wil je met zo'n slechte weersvooruitzichten. Steeds maar afwachten op betere omstandigheden. Het wachten heeft deze keer lang geduurd. Op diverse plaatsen heeft het gras voor de voor- droogkuilen vaak langer dan een week gemaaid gelegen. Konsequen ties: kwaliteitsverlies voer en latere hergroei. Op vele plaatsen zijn de eerste sneden veel te zwaar gewor den, hierdoor ontstaat een zeer slechte zode. Op de lager gelegen percelen kwam het water op het land te staan. Op plaatsen langs de Dom mel en de Aa moest het vee verwij derd worden. Het weiland was bij zonder drassig en op diverse plaatsen vaak onbegaanbaar geworden. De zode heeft onder deze omstandighe- dèn veel te lijden. Vanwege de koude en natte periode is de maisgroei uitermate slecht ge weest. De vroeg gezaaide percelen, die tevens voldoende ontwaterd wa ren, komen nog het beste tot hun heeft opgelopen zeer groot met daarnaast een matige kwaliteit. Ho pelijk zullen de eerste weken droog en zonnig weer brengen waarin veel van de achterstand kan worden ingehaald. Wij moeten verder maar afwachten wat moeder natuur voor ons in petto heeft dit jaar. (Hopelijk niet al te veel kilogrammen opbrengst want dat bezorgt de politici alleen maar sla peloze nachten en ontlokt hun steeds weer tot het doen van kortzichtige uitspraken). Wij zullen het hoofd koel houden maar wij zullen niet aksepteren dat we nog langer en harder moeten wer ken voor een nog lager inkomen, want dan moet de beuk er maar in. recht. Vergeleken met een no'rjnaal jaar heeft dit zeker een groeivertra ging van maximaal enkele weken gegeven. Op lagere natte percelen is de snijmais opnieuw gezaaid. De kans van slagen op een volledig ge was wordt kleiner naarnate de zaai tijd later is (zeker na half juni). In 1983 zijn de laatgezaaide percelen nog goed tot hun recht gekomen, vanwege de goede en lange nazomer. Omstreeks half juni is het bijzonder druk geworden. Voederwinning, op nieuw zaaiklaar maken maisland onkruidbestrijding e.d. zijn op het moment de meest voorkomende werkzaamheden. De onkruidbestrij ding van de snijmais is aanzienlijk later. De meeste boeren spuiten hun maispercelen tussen het 4 en 6- bladstadium van de maisplanten. Over het algemeen geeft dit goede resultaten. In Zuid-Nederland is de melkpro- duktie nog vrij hoog, vergeleken met andere delen van Nederland. De agrariërs houden op dit moment weinig rekening met de inmiddels in werking getreden superheffing vanaf Met de toenemende zonneuren en hogere temperaturen neemt ook de groei van de gewassen op WAL CHEREN toe. Helaas zien we in verschillende gewassen op sommige percelen de naweeën van regen en koude tijdens voorgaande weken. Vooral wat gevoelige gewassen zoals bruine bonen en mais zijn op natte struktuurgevoelige plekken bijna ge heel verdwenen. Over het geheel ge nomen was er een achterstand in de groei en ontwikkeling bij de meeste gewassen. Het in de aar komen van de winter tarwe verloopt ook zeer langzaam. Bij zomergerst zagen we duidelijk dat een later gezaaid perceel sterker in ontwikkeling en groei achterbleef dan een vroeggezaaid perceel. Bij de suikerbieten komt de groei nu ook wat op gang. Op veel percelen is het plantenaantal aan de lage kant. Bie ten met een fors gewicht zullen dit moeten kompenseren. Zo op het oog hebben de aardappelen nog het minst geleden van koude en regen. De groei is over het algemeen goed, op de vroegst ontwikkelde percelen raakt het loof van de rijen elkaar ceerd kon worden op de rand van op en of te kort. Maar een redelijk overschot via konsument en of over heid w.o. EEG betalen? Waarmee ik niet wil zeggen dat er ongelimiteerd koelhuizen gevuld moeten worden met produkten waar geen markt voor is en dan ook de beste kanalen gebruiken voor de afzet daarvan. Als er b.v. voor Nederlandse uien een markt is en we hebben goede ervaringen met de aardappel afzet markten, dan moet het mogelijk zijn hiervan gebruik te maken voor de af zet van nog een akkerbouw produkt. Gebeurt dit niet dan moet praktijk en belangen organisatie druk uitoefenen voor dat het te laat is en anderen die plaats hebben ingenomen. begin april '84. Men is de mening toegedaan, dat de koeien, die rede lijk produceren, momenteel met re latief goedkoop weidegras best melk kunnen produceren. In de komende winter wil men extra gaan bezuini gen op o.a. krachtvoer om het toege stane kwotum zo min mogelijk te overschrijden. In Zuid-Nederland ligt de verhouding zomer-winter- melk aanzienlijk gunstiger dan in West-Nederland. Vanwege de nieuw ingetreden, situatie kan hier tóch enige verandering in komen. Produ ceren van melk, waar de superhef fing opgelegd wordt, is niet rende rend. Voor de varkenshouders zijn betere tijden aangebroken. De prijzen liggen thans op een zodanig nivo, dat menig varkenshouder dik tevreden is. De markt kan het aanbod van vlees best verwerken. Misschien zelfs wat krap pe aanvoer. De laatste maanden is de hokkapaciteit in Midden- en Oost- Brabant nog steeds uitgebreid. De mogelijkheden voor jonge, beginnen de agrariërs zijn aanzienlijk minder, sedert de invoering van de superhef fing. In plaats van meer ruimte voor produktiemogelijkheden is deze be hoorlijk minder geworden. reeds. Dit is zeker het tijdstip om te beginnen met de bestrijding van de phytophthora. Verder is toevoeging van een middel gewenst voor de be strijding van de aardappeltopluis. Dit om het optreden van koprol in het aardappeigewas tegen te gaan. De toepassing dient voor de langste dag uitgevoerd te worden. In de granen met als hoofdmoot wintertarwe, zullen we de eerstko mende weken zeer attent moeten zijn met het oog op het voorkomen van schimmelziekten en bladluis. Zowel bruine en gele roest alsmede meel dauw en aarziekten kunnen soms erg vlug massaal optreden. Het is zaak. zodra de norm bereikt is een bestrij ding uit te voeren. Dikwijls wordt preventief een beschermingsmiddel aangewend bij het begin van de bloei van de wintertarwe. Een geregelde kontrole van het gewas in de eerst komende weken is noodzakelijk. Het voorkomen van luis in de bieten valt tot op heden erg mee. De luizendruk is niet groot. Middels tellingen wordt de ontwikkeling gevolgd. Op ver schillende percelen bruine bonen is er ernstige schade aangebracht door vreterij van hazen. Zodanig zelfs dat opnieuw ingezaaid moest worden. Het is goed in dergelijke gevallen faunabeheer hiervan in kennis te stellen. Het betere weer heeft er ook toe bij gedragen dat het kuilen van voor- drooggras onder gunstiger omstan digheden is verlopen. Van de eerder gemaaide percelen zal de kwaliteit sterk achteruitgegaan zijn. De per celen kort voor pinksteren gemaaid zijn onder gunstige omstandigheden ingekuild. De grasgroei is de laatste weken zeer goed geweest. Er is over het algemeen meer dan voldoende gras beschik baar. Vooral voor de mais, maar ook voor veel andere gewassen o.a. engels raaigras voor de zaadteelt hopen we op droog zonnig weer tijdens de bloeiperiode. Wij zagen reeds de eer ste blauwe vlasbloempjes. 7 In de WESTHOEK is het zachtjes aan gaan zomeren. Nu we snel naar de langste dag toe gaan, groeien de gewassen snel. Een zwaar groen siert onze polders. Groen van gewassen en onkruid. Hoewel het laatste over het algemeen wel meevalt. Heel wat bie tenvelden liggen er gaaf bij. De dunne plekken in de vroeg ge zaaide gaan ook een voller beeld ge ven. door de flinke groeischeut die ze door de zon de laatste dagen hebben gekregen. Zelfs het veld waarin men stekels, melkwiet en meer van zulks "fraais" kan vinden is gespoten en doorgehaald. Er wordt gefluisterd met een middel uit België. Maar je kunt weer bieten ontdekken. Als de aardappelbossen er nu nog uit wor den verwijderd, lijkt het op een veld met bieten. Het met de hand nawie- den zie je hier en daar gebeuren. Schoolverlaters willen nog wel eens graag een zakcent verdienen, "s Morgens beginnen ze monter met het kruid te verwijderen. Tegen de avond met pijnlijke ruggen, denken ze dat het leven van een boer niet zo genoeglijk is' als ze hadden gedacht. Maar aan het eind wacht de belo ning, dus gaan ze verder. De aardappelen zijn snel de hoogte ingegaan en ze geven elkaar een hand. Het is een produkt dat zich niets van kou en nat aantrekt zolang y het niet te erg wordt. Er liggen blok ken met Sencor gespoten. Door het vele nat heeft dit middel heel fel ge werkt en het aardappelloof is dan iets lichter van kleur. Niet te verklaren is dat de zwaluwentong er toch nog welig tiert. Dit jaar heeft het middel Igrater in pootaardappelen een beter effekt. Praktisch geen vuil, ook geen schade aan het gewas. Eindles van het spuitschema en middelen blijft Vrijdag 22 juni 1984 datje moet blijven leren van de vele verschillende produkten die er zijn en die nog steeds op de markt ko men. De faktor geluk bij het spuiten blijft omdat het weer nog steeds een grote rol speelt voor het ene middel moet het droog en voor het ander nat zijn. De tarwe staat in de aren. Ineens zijn ze daar. Allang gevormd, veilig om- schut door het dekblad van de moe derplant, schieten ze naar de zon wiegend in de wind. De sporen van de spuitkar tonen ons dat ook dit ge was nog al wat verpleging nodig heeft. Ook de gerst deint heen en weer. Op de meeste plaatsen een zwaar gewas. Het gras is ^en hoofd stuk apart. Wordt buiten de polders driftig gemaaid, gedroogd en inge kuild, op de zwaardere gronden ligt het meeste gras voor het zaad. De vroege soorten beginnen nu te bloei en. Het kan tegenvallen want gras laat zich moeilijk inschatten. Toch lijkt hier een goede verwachting op z'n plaats. Als we nu in groenten- en bloemen tuin kijken dan zien we hoeveel on kruid daar boven komt iedere keer weer. Er wordt helemaal niet gespo ten. Je begrijpt dan wel dat we in de landbouw nergens meer zouden zijn zonder onkruidbestrijdingsmiddelen. Al kost het veel geld. Het zou nog duurder zijn, als ze er niet waren. Nu ook de overgezaaide of dunne bieten de aardappelen en konserven- erwten het veld groen kleuren, is het nog even voordat het graszaad afrijpt, groen in de polders op NOORD-BE VELAND. De vórige week is er veel kunstmest gestrooid, het meest op de tarwe die in veel gevallen ook een spuitbeurt heeft gekregen. Ze was tot nu toe vrij "schoon" gebleven maar alle bedreigingen, meeldauw en luis, zijn toch aanwezig en zo gauw het weer meewerkt kunnen deze zich snel uitbreiden. De boer is aan zich verplicht naar de hoogste opbrengst te streven, het re sultaat is kg x prijs en dit laatste geeft nu niet zoveel vertrouwen voor de komende oogst. Berichten van re- kord oogsten in Amerika (die overi gens nog moet beginnen) een waar schijnlijk voorzichtige handel, van wege de ervaringen met oogst '83 en de EEG troebelen spreken voor zich. Wanneer je EEG schrijft komt bij velen het beeld van overschotten opzetten en door wie of hoe deze betaald moeten worden. Kom je echter uit de praktijk zo eens in de stad en je ziet dan wat er zoal te koop wordt aangeboden op allerlei gebied, kleding, schoeisel, gebruiksartikelen, elektrische apparaten enz. enz., dan denk ik dat ook daar overschotten in zitten. Niet alles zal worden verkocht wat ongetwijfeld betaald wordt door wat wel verkocht is en dus de konsu ment. Ik denk ook dat we niet anders willen, komen we in de winkel dan verlangen we een ruime keus en dus een te veel. Maar nu de eerste le vensbehoefte, ook daar een ruime keus, alles moet zonder noemens waardige seizoen invloeden altijd te koop zijn. Ook daarvan dus een te veel. Al zou het voor de boer best goed lijken wanneer steeds gebalan- Mede door de uitbreiding die de blauwmaanzaadteelt de laatste jaren ondergaat wordt de kans op aantasting door de blauwmaan zaadgalwesp groter. Deze wesp zet haar eitjes af in de stengel waarin dan na korte tijd - soms massaal - larven worden waargenomen. Vooral in kombi- natie met andere faktoren die de plant verzwakken (schimmels en legering) kan deze beschadiging ernstige vormen aannemen. In een groot aantal vangbakken dat in Zeeland geplaatst werd is tot op heden (18/6) nog geen en kele wesp gevonden. De nood zaak om tot een bestrijding over te gaan blijkt momenteel dus nog niet aanwezig. Via de telefoni sche waarschuwingsdienst (01806 - 14166) zal de komende weken worden aangegeven of een be strijding op zijn plaats is. Om een bestrijding uit te voeren uoet het gewas zover zijn ontwik keld, dat er sprake is van een stengel. Spuiten met 0,25 1 per- methrin vloeibaar (zoals Am bush, Luxan Permethrin enz.) en dit na 10 dagen herhalen. Andere middelen zijn voor dit doel onge schikt en ook niet toegestaan. Konsulentschappen voor de Ak kerbouw in het Zuidwestelijk kleigebied, P. Verhage

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7