nieuws uit brussel Toetreding EG: Onderhandelingen met Portugal bijna rond. Boer kan zelf veel doen aan veilige grasoogst jan werts Reeks besluiten in Luxemburg: Marktordening schapevlees blijft grotendeels ongewijzigd De ministers van Landbouw en Buitenlandse Zaken hebben in een zomers Luxemburg, waar de geur van het jonge hooi zelfs tot in de vergaderzalen was doorgedrongen, deze week hard gewerkt om de EG- crisis te doorbreken. Het was de laatste vergadering onder leiding van de Franse socialist Michiel Rocard, die de ministerraad het afgelopen half jaar tot historische wijzigingen in het Europees landbouwbeleid bracht. Op 1 juli wordt de heer Daisy, befaamd onderhandelaar tijdens de invoering van de superheffing, de nieuwe voorzitter. Gedurende dit weekeinde wordt met alle macht geprobeerd om een op lossing te vinden voor het nijpende probleem van de Britse financiële bijdrage aan de Europese schatkist. Het huidige Franse voorzitterschap van de EG hecht er aan dit obstakel te ruimen vóór maandagmiddag drie uur, wanneer in Fonatainebleau be zuiden Parijs'de topconferentie van de staats- en regeringsleiders uit de Europese Gemeenschap begint. Men gaat er van uit dat het Britse pro bleem geruimd moet worden voor dat binnen de EG nog enig andere besluit genomen kan worden. Enkele beslissingen in Luxemburg geno men: - De onderhandelingen over de toetreding van Portugal tot de Europese Gemeenschap lopen naar hun einde. Ook met Spanje blijft men er naar streven de daar welhaast onoverkomelijke obsta kels (zoals groenten en fruit) via speciale ministerraden, met ook bewindslieden erbij uit Madrid, in juli. september en oktober nog deze herfst af te ronden; - de Europese Commissie weigert de Duitse overheid toestemming om haar agrarische bevolking bovenop de al beloofde compen saties nogmaals elfhonderd mil joen gulden extra uit te kererrr Minister Braks is gelukkig met deze weigering; - op een oor na gevild is een pakket maatregelen inzake harmonisatie van het veterinaire verkeer. Dit leidt er onder meer toe dat op af zienbare termijn Nederlands vee ook naar landen als Japan kan; - de bietentelers moeten ook dit jaar weer de maximum-heffing- van 39,5 procent op de b-suiker gaan betalen om de kosten van de afzet van een overschot aan suiker te dekken. Die kosten lo pen extra hoog op, nu de suiker op de vrije markten maar weinig oplevert. Voor veel akkerbouwers is dit uiteraard slecht nieuws - er komt een Europees controle bureau op de uitkeringen van fi nanciële steun aan de honderd duizenden telers van olijfolie in Griekenland en Italië. De fraudes worden aldus teruggedrongen. De telers zullen in veel gevallen op den duur de kosten van het bureau moeten gaan dragen. Maar de EG zet op haar kosten deze nieuwe instantie op poten; Men is het eens geworden over een verlenging^piet tien jaar van de huidige structuur-richtlijn nummer 355 die de modernise ring van agrarische bewerking en afzet regelt; - na zeven jaar onderhandelen kwam men Europese handels normen overeen voor de eier- handel Verpakking, datum, uiterste verkoopdag en dergelijke gegevens worden geharmoni seerd. Nederland mag de aan- Vrijdag 22 juni 1984 duiding "scharrelei" als handels merk handhaven. Wel hebben minister Braks en zijn ambtena ren daarvoor naar eigen zeggen nog heel wat moeten scharrelen. Want strikt juridisch geredeneerd past ons unieke scharrelei niet in de nieuwe EG-formule; De ministers werden het (einde lijk) eens over de toelating van Nieuwzëelandse roomboter voor de komende drie jaar. Ondanks een eigen voorraad van ruwweg één miljoen ton in de EG wordt gedurende dit jaar 83 duizend ton boter toegelaten, in 1985 twee duizend ton minder en het jaar daarop weer tweeduizend min der, dus 79 duizend. "Nieuw- Zeeland kan hiermee leven", al dus Minister Braks. - ten aanzien van het nieuwe structuurbeleid voor de land bouwbedrijven staat men volgens Braks ook vlak bij een akkoord. De vraag is nog welke bedrijfs takken er onder mogen vallen. In afwachting van een totaal ak koord is de bestaande regeling tot 1 oktober verlengd. Het probleem is met name de financiering. Alles wat er in de EG geld kost wordt daar tegenwpordig wantrouwig bij beoordeeld. Duitse boeren De Europese Commissie (dagelijks bestuur EG) weigert zonder meer om toestemming te geven voor een mil jard D-mark extra hulp aan de' Westduitse agrariërs. Bondskanselier Kohl had daar in een brief op poten om gevraagd. Volgens minister Braks doorkruist de Duitse regering met dit verzoek het uitgewogen compromis rond de landbouwprij zen en de bezuinigingen waarover de Europese ministerraad het per 1 april zo moeizaam eens is geworden. Zijn Franse collega Rocard voorspelt zelfs acties van boeren in andere landen, wanneer de Duitsers ook deze compensatie nog weer zouden ontvangen. Engelse bijdrage Het voorbereiden van de voor maandag en dinsdag voorziene top conferentie vroeg uiteraard weer veel aandacht. Voor de agrarische bevolking is de komende top van Fontainebleau van groot belang. Wordt men het daar eens over de Britse contributie, dan komt er meteen daarop een groot al gemeen EG-akkoord, waarbij onder meer de huidige knellende 1- procentnorm voor de financiering van de (landbouw)-uitgaven wordt doorbroken. Vanaf 1986 komt er dan veertig procent meer btw beschik baar en twee jaar later nog eens twintig procent. Die btw voorziet ruwweg voor de helft in de financie ring van het Europese budget. De andere helft komt van heffingen op goedkope industrie- en landbouw- produkten aan de grenzen van de Euromarkt. Ten aanzien van het huidige tekort van circa zes miljard op het budget 1984 besloten de bewindslieden Bui tenlandse Zaken om dat ook maar weer naar de Top te schuiven. De lening die was voorgesteld door de Europese Commissie maakt weinig kansen meer. Nederland meent, in navolging van de Europese Reken kamer dat het beter is in Brussel alle geldpotjes en nog niet helemaal aangesproken fondsen te ledigen. Door aldus ruim drie miljard te ver garen, plus waar mogelijk te bezui nigen kan men het resterende tekort dan het beste overboeken naar 1985, zo is de redenering ook van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Howe. Ontduiken Superheffing De Britse minister Jopling interpel leerde "het mogelijk ontduiken van de superheffing op de melk in bepaalde lidstaten Hij zal geen enkele heffing incasseren bij zijn eigen veehouderij, zolang niet vaststaat dat alle partners de regeling juist toepassen. Meteen daarop kwam de Italiaanse land bouwminister vragen om zijn land als één zuivelfabriek te behandelen en als het ware een mengprijs voor de melk toe te laten. Commissaris Dal- sager weigert dit laatste zonder meer. Braks leek wel gelukkig met het Britse wantrouwen. Hij verwacht overigens zelf dat alleen in Frankrijk en ook Italië echt problemen kunnen rijzen bij het definitief opleggen van de superheffing. De Italianen en de Duitsers kregen geen steun bij hun verzoek om de financiële bijdrage bij de export van rundvlees te verhogen. De Europese Commissie heeft de ministers laten weten dat zij drie na tuurlijke hormonen wil toelaten in de veehouderij. Andere, synthetische (gefabriceerde) hormonen zullen ta boe blijven. Voedsellevering De socialistische Euro-commissaris voor ontwikkelingshulp Edgar Pisani hield voor de landbouwministers een gloedvol betoog over de toekomstige voedselhulp. Pisani's (idealistische) stelling luidt: dat de met de EG ver bonden reeks Afrikaanse landen op dat contingent hun bevolking vijftien jaar ziet verdubbelen. Pisani wil het probleem Afrika als volgt aanpakken. Hij gaat ervan uit dat ook dat werelddeel in de loop van de volgende eeuw het miljard men sen dat daar dan zeker woont zelf zal kunnen gaan voeden. Tot dat het zo ver is, levert de Europese Gemeen schap voedsel aan de Afrikaanse be volking, die dat echter moet betalen. Met de opbrengst daarvan kan de overheid van die ontwikkelingslan den zelf de benodigde infrastruc tuurwerken financieren ten einde op den duur op eigen benen te staan. "Een prima aanpak in theorie', zo luidde het spontane commentaar van minister Braks, Maar hij had geen duidelijk antwoord gekregen op de vraag hoe dit allemaal gefinancierd wordt. (jan Werts, Luxemburg) Het maaiseizoen is alweer van start gegaan. De voor de grasoogst benodigde machines worden en zijn alweer ingezet om bijtijds een goede kwaliteit voer binnen te halen. Voor de boer is dit altijd weer een spannende tijd waarin evenwel tevens veel ongevallen in de land- en tuinbouw gebeuren als gevolg van het werk met grasoogstmachines. Enkele enquêtes, die gehouden zijn door de Gewestelijke Raden van het Landbouwschap in Overijssel en de IJsselmeerpolders tonen aan, dat er nogal wat schort aan de beveiliging van een aantal grasoogstmachines. Op basis van de geconstateerde gebreken kan een aantal tips worden gegeven voor maatregelen waardoor de kans op onnodig oponthoud, c.q. de kans op ongevallen tot een minimum wordt beperkt. Onderhoud ,Jn het algemeen functioneert een goed onderhouden machine niet al leen beter maar ook sneller en daar door goedkoper. Tevens wordt door het tot een minimum bej^erken van onnodig oponthoud, de neiging tot jagen en/of ergernis en daardoor de kans op ongevallen verminderd. Cirkelmaaier Aan het werken met cirkelmaaiers zijn enkele gevaren verbonden. Zo wel weggeslingerde harde voorwer pen. alswel losgebroken mesjes kun nen tot levensgevaarlijke projectie len worden. Dat geldt niet alleen voor de bestuurder, maar ook voor de mensen die zich in de buurt be vinden. Daarbij worden snelheden bereikt tot 250 km per uur. Om deze gevaren te verminderen kan een aantal eenvoudige zaken in acht worden genomen. De veiligheid wordt verbeterd door: het grasland vrij te houden van ongewenste voorwerpen zoals stenen e.d. mensen uit de buurt van de wer kende machines te houden; te zorgen voor een gedegen en voldoende lang vangkleed, in ieder geval lager dan het bewe- gingsvlak van de mesjes; - een regelmatige controle van niet alleen de mesjes maar ook van de meshouders op slijtage. In de IJsselmeerpolders werden bij 9* van de 23 cirkelmaaiers gebreken geconstateerd. Hooischudders, -harken, De enquêtes tonen voorts aan, dat de beveiliging van aftakassen, alswel het aanbrengen van een afhoudbeu- gel de meeste aandacht verdient bij hooischudders en/of -harken. Be denk dat smering (door middel van wat vet) van de beschermkoker rond de aftakas niet alleen de levensduur verlengt, maar ook veel gemakke lijker werkt. Andere aandachtspun ten zijn het uitzwenken van de ma chines op de openbare weg en het uitklappen van de tanden bij de af stelwerkzaamheden. Trekker en opraapwagen Allereerst attentie voor een paar za ken die erop gericht zijn risico's in het verkeer zoveel mogelijk te be perken. Daarbij zijn van belang een goede verlichting, remverlichting, richtingaanwijzer, uitklapbare spie gels op de trekker en vanzelfspre kend deugdelijke beremming. Voor wagens met een totaalgewicht van meer dan 6 ton worden hydraulische of pneumatische remmen aanbevo len. Wat betreft de toelaatbare breedte en hoogte van aanhangwa gens is voorgeschreven respectieve lijk 3 m (B-wegen 2.60 m) en 4 m. Kuilhoop De noodzaak tot het gebruik van een trekker met kantelbeveiliging be hoeft geen betoog! Bij het aanrijden van een kuil wordt tevens het voeren van dubbelluchtbanden aan de trek ker aanbevolen. Veelal wordt de op raapwagen al rijdend over de kuil gelost. Daarbij is het vooral oppassen bij een hoge aanspanning. Zorg dan voor frontgewichten of rij de kuil achteruit op teneinde de kans op achteroverslaan te voorkomen. Vaak kan men door eenvoudige, vaak betrekkelijk goedkope maatre gelen een heleboel ellende besparen, terwijl daarmee bovendien de werksnelheid vaak wordt gediend. Tot slot nog iets over de bestuurder van de trekker. Wees voorzichtig met zogenaamde "gelegenheidswerkers", die niet of nauwelijks gewend zijn aan het besturen van een trekker., Bovendien mag niet iedereen achter het stuur gaan zitten; voor jongeren beneden de' 16 jaar is het verboden. Voor een 16- of 17-jarige bestuurder wordt een trekkerrijbewijs voorge schreven. Kinderen Bij de hooi- en grasoogst doen zich op het land en op het erf veel ge vaarlijke situaties voor, doordat kin deren bij dit soort werkzaamheden graag meehelpen. Alleen vorig jaar al kwamen acht kinderen om het leven, van wie er zes overleden als gevolg van een trekkerongeval. Boe ren laten niet alleen vaak jonge kin deren de trekker besturen; ook op machines mogen ze nog al eens meerijden met alle gevaren vandien. Het is ronduit beangstigend dat een kind van tien of twaalf jaar een trek ker mag besturen tijdens de hooi oogst en - terwijl de trekker zachtjes doorrijdt - ervan afspringt om de hooibalen wat dichterbij te sle pendat schreeuwt om ongeluk ken. Zorg er daarom voor dat kinde ren op veilige afstand blijven en dus ook niet meerijden tijdens de werk zaamheden! Cie. Landbouwveiligheid Landbouwschap Ir. Math. Creemers De Dienst Landbouwvoorlichting van de EG heeft een nota "Schape vlees" het licht doen zien. De kon- klusies ervan zijn als volgt: In de komende jaren zal de wereld handel in schapevlees waarschijnlijk zeer levendig blijven, vooral indien de vraag van de Arabische oliepro ducerende landen aanhoudt. Nieuw-Zeeland zal dan als exporteur de eerste plaats in het handelsver keer blijven innemen. De communautaire produktie zal naar alle waarschijnlijkheid blijven groeien en een lichte stijging van het verbruik wordt ook verwacht. De gemeenschappelijke marktorde ning voor schapevlees verkeert nog in het aanloopstadium en moet vol gens de Commissie op enkele punten worden aangepast vanaf het ver koopseizoen 1984/85. Maar de op 20 oktober 1980 ingestelde basisrege lingen kunnen grotendeels ongewij zigd blijven. Het is gebleken dat daarmee een efficiënt beheer van de schapevleesmarkt kan worden gega randeerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5