Oplopende varkensmarkt, scharrelvarkens van toneel verdwenen Uienseizoen '83 84 zeer goed afgesloten Wereldgraanproduktie in 1984 8% hoger geraamd Getrokken JF-hakselaar opnieuw in de belangstelling Lely Wieder voor graslandverzorging Franck, Lücker Trailer B.V. UPJOHN lanceert varkenspomp ter voorkoming van bakteriële enteritis Van de grondstoffenmarkt De Lely Wieders in de werkbreedten van 4,50 m. en 6,00 m. zijn algemeen bekend geworden door de mechani sche onkruidbestrijding, het ineggen van zaden en de intensieve korstbre- king. Lely Industries N.V. te Maasland maakt bekend dat de Lely Wieder 6,00 m., die hydraulisch opklapbare velden heeft, nu ook voor de gras landverzorging ingezet kan worden. De Wieder is daartoe voorzien van 7 mm in plaats van 6 mm tanden. Deze tanden zijn stugger en hun werking is daardoor nog intensiever. Zonder problemen kan dan ook de grasmat geëgd worden, waarbij koe mest en molshopen uit elkaar gesla gen en verspreid worden. Ook wor den eventuele kale plekken in de zo de opengekrabt en onkruiden en mos uitgetrokken. Door de intensieve werking van de tanden wordt de dichtgeslagen gras mat opengetrokken en kunnen water en lucht weer maximaal inwerken, waardoor het gras sneller zal groeien. De afdeling Land- en Tuinbouwme- chanisatie van Cebeco-Handelsraad in Steenwijk heeft drie getrokken JF-hakselaars in haar assortiment. De werkbreedtes van deze hakse- laars, de FC 80, FCT 90 en FCT 110, lopen uiteen van 1,50 tot 1,90 meter. De FC 80 is uitgerust met driepunts- aanbouwbok, de FCT 90 en FCT 110 zijn getrokken uitvoeringen. Het gewas wordt opgenomen door de opraper, die links en rechts is uit gerust met een zwadversmallings- wiel, zodat ook brede zwaden goed zijn te verwerken. De opraper is even breed als de messenkooi en de invoerrollen. Het gewas komt over de opraper naar binnen en loopt in een vloeiende lijn tussen de twee invoerrollen door. Dit principe vraagt weinig vermogen, omdat er vrijwel geen wrijving op treedt tussen de rotor en de bodem plaat. Een belangrijk voordeel van de naar voren draaiende messenkooi is dat vreemde voorwerpen onmid dellijk weer naar buiten worden ge worpen. Zo is zonder dure konstruk- ties toch een effektieve beveiliging ontstaan. Door de schuine plaatsing van de messen (spiraalsgewijs) is het snijden een conti nu proces, hetgeen ook wei nig vermogen vraagt. De messenkooi is uitgebalanceerd en loopt trilling- vrij. De messen en het tegenmes zijn van Wolfram-carbide-staai vervaar digd. Door de goede mengwerking van deze hakselaars wordt in voord roog- gras een uitstekend silageprodukt verkregen. JNViv De stabiele knikdissel is voorzien van een dubbelwerkende cilinder, waar mee men de opraper kan heffen en laten zakken. De machines worden vanuit de trekkercabine bediend, deels door middel van bowdenka- bels, deels elektrisch. Zowel de FCT 90 als de FCT 110 kunnen worden voorzien van een haakse tandwielkast voor 1.000 in plaats van 540 omw/min. Voor meer informatie kan men zich wenden tot Cebeco-Handelsraad, Postbus 19, 8330 AA STEENWIJK. tel.05210- 13341. Dit is de naam van een nieuwe Lim burgse onderneming, die zich gaat toeleggen op de ontwikkeling, pro- duktie en verkoop van een nieuw ty pe aanhangwagens en opleggers tot 4,5 ton. Deze transportvoertuigen, die uitge rust zijn met het voor het eerst in Europa toegelaten elektro-mechani- sche remsysteem, bieden de unieke mogelijkheid om de transport-kapa- citeit van bijvoorbeeld bestelauto's en kleine vrachtwagens beduidend te vergroten, zonder dat daar forse in vesteringen tegenover staan. Boven dien kunnen door het gebruik van deze innovatieve transportvoertui gen aanzienlijke besparingen gerea liseerd worden op transportkosten. 0 Ter voorkoming en behandeling van bakteriële enteritis (darmontsteking) bij jonge biggen heeft de in Ede ge vestigde geneesmiddelenproducent Upjohn Nederland een handige plastik doseerpomp met de breed- spektrum antibiotikumkombinatie Linco Spectin op de markt gebracht. De presentatievorm - een flacon met doseerpomp (gemakshalve "pig pump" of "varkenspomp" genaamd) is een logische uitbreiding op de reeds in de handel voorhanden zijn de poedervorm, premix en injektie- vloeistof. Het nieuwe geneesmiddel verzekert een effektieve bestrijding van vrijwel alle bakteriën, die voor enteritis bij jonge biggen verantwoordelijk zijn. Voor uitgebreide informatie over de "varkenspomp" die goed is voor zo'n 120 orale toedieningen (precies 1 ml per keer), kan men kontakt opnemen met de diergeneeskundige afdeling van Upjohn in Ede, telefoon: 08380 - 36802. Verkrijgbaar is het nieuwe geneesmiddel uitsluitend via de die renarts. New Holland heeft een nieuw type toegevoegd aan de 8000-serie maai dorsers. Het nieuwe type heeft de aanduiding 8055, is een 5-schudder machine en is uitgerust met een 116 Din pk motor. In de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees is melding gemaakt van een regelmatig oplopende varkensmarkt, waarbij de laatste 4 weken de prijzen met gemiddeld f0,10/kg opliepen. De markt was willig, vooral in Frankrijk, waar de Denen, die elders goede afzet vonden, verstek lieten gaan en er dus meer ruimte was voor Nederlandse varkens(vlees). Ook de Duitse en Italiaanse markt waren willig. Overigens heeft de markt nogal met ernstige verstoringen te doen gehad, vooral door de wisselende situatie rond de entgebieden. Het verbruik was goed, vooral door het kille weer. De biggenprijzen zijn zeer hoog. Genoemd werd een prijs van ƒ125,— Dat verhinderde evenwel niet dat er regelmatig mestbiggen worden uitgevoerd, in hoofdzaak naar Italië. Slachtrunderen De aanvoer van slachtrunderen la gen de afgelopen vier weken 20 tot 30% hoger, zonder dat dit evenwel tot belangrijke prijsdalingen leidde. De verbeterde situatie op de wereld markt leidde tot deze verbeterde marktsituatie. De voorraden in de interventie belo pen in de Gemeenschap op ca. 343.000 ton. De prijsdalingen van de laatste tijd hebben ertoe geleid dat er bij de in dustrie wat meer belangstelling be staat voor de aankoop van grond stoffen. Niet alleen de meer attrak- tieve prijzen maar ook de voorraad- positie speelt daarbij een rol. De la gere prijzen voor sojaschroot hebben tot vrij ruime disposities geleid. Amerikaanse sojahullen werden tegen verlaagde en daardoor interes sante prijzen verhandeld. Tegen ver laagde prijzen ging ook nogal wat om in cocosschilfers en lijnscfiïlfers, waarbij voor de laatste de verdere termijnen nogal onder druk stonden. Voor maisgluten trokken de prijzen voor de zomer- en winterposities no gal aan. De zeer lage prijzen van en kele weken terug zijn verdwenen. Pulppellets zijn sterk in prijs ver laagd, vooral door sterk konkurre- rend aanbod uit het buitenland. In pulp ging daarom nogal wat om. Prijzen van tapioka gingen omlaag, mede door de lagere prijzen voor ci- truspulppellets. De kalverprijzen trekken, ondanks groter aanbod aan. Ook nuka's trok ken bij wat kleiner aanbod verder op. De schapenprijzen zijn bevredigend. Marktverstoringen Opnieuw is nog eens de aandacht gevestigd op het voornemen de compensatie-maatregelen voor de landbouw op 5% vast te stellen, waarschijnlijk reeds per 1 juli a.s. Dit betekent een sterke bevoordeling van de Duitse producenten. In Ne derland is voor compensatie een be drag van 120 miljoen voor een pe riode van drie jaar beschikbaar, een druppel op een gloeiende plaat. Scharrelvarkens Een kontróle regeling ten behoeve van de z.g. scharrelvarkens is in dis- kussie geweest. Erg dringend is deze aangelegenheid niet als men weet dat het aanbod de laatste tijd rond de 50 stuks per week bedroeg. Nu het basis-bedrijf aangetast werd door varkenspest, met alle gc Mgen van dien, is de produktie nagenoeg geheel opgedroogd. De konsumentenorganisaties en Lekker Dier pleiten voor een Rijks regeling. De kosten daarvan drukken op de konsumentenprijs. De Nederlandse uien zijn zo goed als op. Eind mei/begin'juni ging er min der dan 100 ton per dag de grens over, tegen 1.500 k 2.000 ton begin mei. In totaal is er in mei nog 24.000 ton aan Nederlandse uien geëxporteerd, tegen 45.000 ton vorig jaar en 30.000 ton in mei '82. Over het hele seizoen gezien is er tot begin juni 370.000 ton uitgevoerd (plant- zaaiuien) tegen 490.000 ton vorig jaar ('81/'82: 407.000 ton). De uienmarkt zal de komende maanden voorzien worden van Spaanse en Zuidafrikaanse (Camar- que)uien. De prijzen van de nieuwe oogst uit Spanje liggen op een lager niveau dan die van de laatste be- waaruien, maar met in W.Duitsland een groothandelsprijs van DM 36 per baal wel ruim 2x zo hoog als in de beide voorgaande jaren. Champignons Evenals de voorgaande maanden De F.A.O. heeft de wereldgraanproduktie in 1984 geraamd op 1765 miljoen ton, wat 8% meer is dan in 1983. De toename is toe te schrijven aan een uitbreiding van het areaal en vrij algemeen grotere opbrengsten per ha. De F.A.O. maakt het voorbehoud dat afhankelijk van klimato logische omstandigheden de werkelijke opbrengsten van de ramingen kunnen afwijken. dat is 0,4 miljoen ton meer dan voorgaand seizoen. Wereldvoorraden Verwacht wordt dat de wereldvoor raden aan het einde van het seizoen 1984/1985 met 255 miljoen ton, on geveer 67 miljoen kleiner zullen zijn dan aan het begin van het seizoen, voornamelijk door kleinere voorra den in voergranen. De wereldvoor raden aan tarwe en rijst zullen niet al te veel afwijken van die aan het be gin van het seizoen. v(jyy was ook in mei het aanbod van champignons weer ca. 10% groter dan vorig jaar. De prijs van de be langrijkste industrie-sortering III A, die eind april gezakt was tot ƒ2,50 per kg (vj. 1,90) liep in mei weer op tot 2,70, maar zakte daarna weer tot ƒ2,50 (vj. 2,10). De sortering fijn C, bestemd voor de verse markt, daalde in de loop van april van 4,80 tot 4,— per kg. In mei liep deze weer op tot 4,30 (vj. 3,90). (Markt Info PGF) De produktie van voergranen wordt geraamd op rond 800 miljoen ton, een toename van 16% vooral door de gestegen produktie in de Verenigde Staten. De wereldtarweproduktie wordt ge raamd op 505 miljoen ton en die van rijst op 460 miljoen ton, beide 2% groter dan in 1983. De F.A.O. verwacht dat de wereld handel in granen in 1984/1985 evenals in voorgaand jaar rond 197 miljoen ton zal bedragen. De import van de ontwikkelingslan den zal weinig afwijken van die van het voorgaand jaar zij het dat de in voer in Afrika wel hoger zal uitvallen dan vorig jaar. De meeste landen in zuidelijk Afrika weröen in 1982 en in 1983 getroffen door grote droogte, waardoor de be hoefte aan voedingshulp groter zal zijn, gezien de geringe oogsten in 1984. De behoefte aan voedselhulp is voor 1984/1985 wat granen betreft voor lopig geraamd op 1,4 miljoen ton. 1983 was voor de Coöperatieve Condensfabriek Friesland een moei lijk jaar en niet alleen voor de C.C.F. De EG-export daalde met ruim 13% of 79 miljoen kg. De internationale konkurrentiedruk is aanzienlijk toegenomen. Deze teruggang was vooral verantwoordelijk voor de daling van de concernomzet van 1795 tot 1705 miljoen, waardoor mede het bedrijfsresultaat terugliep van 126 tot 81 miljoen. Vrijdag 22 juni 1984 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 21