Het appelsortiment is in beweging Bespiegelingen over de fruitoogst 1984 Virusvrije Cox's kan een flinke pro- duktie geven een goede vraag naar peren, te meer omdat zowel in ons land als elders in de EEG een kleinere pereoogst wordt verwacht dan in 1983. Het ziet er daarom o.i. niet ongunstig uit voor de prijsvorming. Bij de appels lijkt in de hele EEG een grote tot zeer grote Golden Delicious oogst op komst te zijn. Dat zal de prijs van dit ras onder druk zetten. De belangstelling van de handel zal daarom waarschijnlijk selektief zijn en zich vooral richten op Cox's' Jo nagold en Elstar. De vraag is dan in hoeverre de telers de krenten en ro zijnen uit het brood willen laten ha len, door speciaal die rassen te ver kopen. (Tenslotte: de schrijver van dit alles is een profeet die brood eet (dus geen echte) en die de kunst niet heeft ge leerd om in koffiedik te kijken. Dus zal wellicht alles straks anders uit vallen dan hetgeen als verwachting werd weergegeven). A.v.O. moois betreffende de Jonagold toonde, maar weinig goeds van de Elstar (en Karmijn) wou weten. De toekomst: 4 hoofdrassen? Wat er momenteel met het appel sortiment aan de hand is komt nog sprekender naar voren in de gege vens van de NAK-B keuring. In het seizoen 1982-1983 werden de volgende aantallen plantbomen ge waarmerkt: Golden Delicious 621.034 Jonagold 533.279 Cox's Orange 504.039 Elstar 377.133 James Grieve 196.134 Karmijn 168.008 Gloster 156.866 Summerred 110.386 Rode Boskoop 120.620 Alkmene 99.044 Deze cijfers geven geen exakt beeld van hetgeen in Nederland wordt ge plant, want enerzijds wordt er vrij veel plantmateriaal geexporteerd en anderzijds wordt er nogal wat inge voerd. Maar men kan er wel een tendens uit afleiden. De Golden blijft een hoofd ras en wordt nog vrij veel geplant voor vervanging, met kloon B (349.325 bomen) en Smoothee (271.709 bo men) als favorieten. Tevens blijft de Cox's erg belangrijk. Maar de nieuwe aanwinsten Jonagold en Elstar zijn zeer sterk in opmars. Het zijn rassen die bij de teelt ook nogal wat proble men geven, maar ze zijn zo lekker van smaak dat de tijd voorbij is dat de Franse Golden Delicious op onze ei gen Nederlandse markt toonaange vend was. Met Jonagold en Elstar kan de Zeeuwse teler de konkurrentie aan! A.v.O. De Goudreinette laat het op een aantal bedrijven voor het tweede achtereen volgende jaar afweten als vader (of moeder?) Boskoop. Verder blijken ook andere nieuwe rassen als Elstar en Jonagold toch neer neiging tot beurtjaren te verto nen dan bekend was en komt tradi tiegetrouw ook de Cox's Orange lang niet overa-1 optimaal uit de bus. Rekeninghoudend met het feit dat van oudsher de periode na de bloei bekend staat als de "klaagtijd", om dat er dan vaak een neiging is de situatie iets te pessimistisch te bekij ken, komen we tot het volgende voorlopige beeld: een matige tot re delijke pere-oogst en een redelijk tot vrij grote appeloogst. Maar ook voor de appels dus voorzeker geen top- oogst! De appeloogst in de EEG Belangrijk is uiteraard hoe de stand van zaken is in de andere EEG lid staten. De bekende deskundige dr. Winter heeft reeds een voorlopige prognose opgesteld. Vooral voor de zuidelijk gelegen landen (Italië en Frankrijk) is dat al mogelijk, omdat daar de ontwikkeling verder is dan hier. In die genoemde zuidelijke landen. Frankrijk en Italië dus, ligt een grote tot zeer grote appeloogst in 't ver schiet. Omdat hier het meeste fruit vandaan komt, ziet hei er naar uit dat de Europese appelproduktie groter zal zijn dan "normaal" en dus be langrijk hoger zal uitpakken dan in 1983. Van de meer noordelijk gelegen lan den verwacht dr. Winter ook een hogere opbrengst dan vorig jaar, met uitzondering van Engeland. Daarbij moet worden aangetekend dat in het noordelijk deel van de EEG (West- Duitsland, België, Nederland, enz.) de oogst vorig jaar extra klein was, zodat men daar al gauw bovenuit komt. Hoe wordt het prijsverloop? Straks komt de verkoop op 't hout weer op gang. We verwachten weer Het appelsortiment wordt in snel tempo gewijzigd. Het aandeel van de Golden Delicious daalt, met daarvoor in de plaats Jonagold en in mindere mate Elstar. Die ontwikkeling komt duidelijk tot uiting in de aanvoer op de Zeeuwse veilingen. En dan speciaal bij de veiling Kapelle, omdat hier door de ruilverkaveling de verjonging en vernieuwing het vlugst werd doorgevoerd. Ter illustratie geven we enkele gegevens van genoemde veiling, overgenomen uit het jaarverslag van de CVZ. Bij de waarmerking door de NA K-B, hebben Golden, Jonagold, Cox 's en Elstar een flinke voorsprong op andere appelrassen. Kloon B en Smoothee zorgen ervoor dat de Nederlandse Golden thans de Franse vaak overtreft in kwaliteit. Alles wees er dit voorjaar op dat we een grote tot zeer grote appeloogst doch slechts een matige pereoogst konden verwachten. Maar - zoals zo vaak - lijkt het toch vooral bij de appels weer iets anders uit te komen. En - eveneens zoals zo vaak- is het moeilijk te zeggen waarom niet alles volgens 't boekje is verlopen. Aanvoer appel in per ras te Ka pelle: 1979 1983 Golden Delicious 41,4% 22,9% Goudreinette 14,1% 11,3% Cox's Orange 13,9% 11,0% James Grieve 6,2% 9,7% Benoni 4,0% 6,6% Winston 7,4% 9,2% Jonagold 5,6% Karmijn 0,4% 1,4% Elstar 0,4% Summerred 1,2% Alkmene - 0,5% Vooral valt op dat in het huidige, moderne gebied van Kapelle de Golden in 5 jaar tijd terugzakte van 4 F/2% naar slechts 23%. Daarente gen steeg de Jonagold van 0 naar 5,6% en dat is nog maar het begin. De aanloop voor een sprong naar 10-15% of wellicht nog meer. Jonagold favoriet Dat de Cox's te Kapelle zo'n be scheiden plaats inneemt komt waar schijnlijk omdat het ras hier nog va ker teleurstelt dan elders en vooral ook omdat de pluk van de Cox's ge lijk valt met de pluk van de Confe rence en enkele andere pererassen. En zoals men weet is de pereteelt in het gebied erg belangrijk. De Jonagold is op weg een hoofdras te worden. T,evens valt de toename van het per centage zomerappels op. Het aan deel van de Grieve nam flink toe, terwijl de Summerred als nieuw ras in opmars is, samen met de Alkmene. Als daar de Benoni nog wordt bijge teld kan men zich afvragen of het niet te veel van het goede wordt. De markt voor zomerappels is beperkt, mede door de konkurrentie van per ziken en druiven. Wat de nieuwe rassen betreft lijkt de aanplant van Karmijn te stagneren, terwijl de Elstar in ons gewest tot nu toe minder op de voorgrond treedt dan b.v. in de Betuwe. We schrijven dit toe aan de invloed van de exkur- sies naar het Belgische Hogeland, waar de heer J. de Coster heel veel De peren Zeer veel perebomen waren schaars of helemaal niet met bloemknoppen bezet. Dat geldt in de eerste plaats voor de Beurré Hardy, maar ook D. du Cornice en zelfs Conference kwa men plaatselijk erg pover voor de dag- Tijdens de bloei van de peren was het overwegend somber, koud weer. Ogenschijnlijk beslist niet ideaal voor een vlotte vruchtzetting of men moet veel verwachten van windbe- stuiving. Want wind was er genoeg. Maar in 't algemeen is alles meege vallen. Hoewel de rui vooral bij een ras als Conference nogal pittig is, kan gesteld worden dat de pere-oogst wellicht wat groter uit zal vallen dan tevoren was voorspeld. Wel zijn er grote verschillen per be drijf. De een heeft een normale oogst, de andere zal het met een te lage produktie moeten doen. De achtergrond is veelal bij de pechvo gels een te sterke groei van de bomen of een reaktie op een grote oogst vo rig jaar. De D. du Cornice is een buiten beentje. Bij een gelijke vruchtdracht in 1983 had de ene boom veel bloemknoppen en de andere weinig of geen. Bij een matige bezetting met bloemknoppen valt nu meestal het aantal vruchtjes tegen, maar bij een overvloedige bloei zitten de vruchtjes zo dik als we ze tevoren nooit zagen. Omdat de rui ook nog mee lijkt te vallen zal de Cornice waarschijn lijk plaatselijk flink moeten worden gedund! Toch was het ook weer niet zo on gunstig dat hiermee de soms sterk teleurstellende vruchtzetting kan worden verklaard, want alle Goud- reinetten bloeiden gelijk en hadden dus hetzelfde weer, maar op 't ene bedrijf zitten de bomen tjokvol vruchten en op het andere bedrijf hangt maar hier en daar een "koeter appeltje". een gevolg van uitputting na een grote oogst in 1983? Welnee, vaak was er vorig jaar ook al sprake van een misoogst! Soms kan men de oorzaak in de bestuiving zoeken, maar ook hiermee is lang niet alles te verklaren. Het nieuwe ras Karmijn, dat Gou dreinette bloed in de aderen heeft verloochent zijn afkomst niet en laat eveneens vaak verstek gaan, precies Geen topoogst van appels De appels bloeiden veelal overdadig. Evenals bij de peren was het weer tijdens de bloei verre van optimaal. De D. du Cornice is grillig. Plaatselijk moet dit jaar flink worden gedund Vrijdag 22 juni 1984 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17