Rond de jaarwisseling vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij 100 jaar K.N.L.C. m m VRIJDAG 23 DECEMBER 1983 I land- en i tuinbouwblad Zullen de ontwikkelingen in de Land- en Tuinbouw in 1984 als een koude douche over ons heen komen of zullen net als op bovenstaande foto positieve zaken de schaduwplekken naar de achtergrond drukken? Voor een deel ligt dat bij en aan onszelf Laten we het nieuwe jaar daarom toch vooral niet beginnen met doem denken maar aan de gebeurtenis met Kérst bijna 2000 jaar geleden de energie ontlenen om er vol goede moed weer tegenaan te gaan; een nieuw jaar tegemoet! In het jachtig bestaan, waar wij in de land- en tuin bouw evenmin aan ontkomen, gaan wij misschien wel te gemakkelijk voorbij aan de problemen om ons heen. Dichtbij en ver weg. Honger en geweld waar grote delen van de wereld onder gebukt gaan. Alhoewel niet vergelijkbaar met de ellende waarin men daar leeft zitten ook in ons land veel gezinnen diep in de zorgen. Zorgen doordat het probleem van de werkloosheid voor velen uitzichtloos is. Hierdoor nemen de sociale spanningen toe die een stempel drukken op onze samenleving. Zeker de jeugdwerkloosheid is daarbij een apart probleem. De reakties komen vooral tot uiting in de grotere steden. Aktiegroepen proberen aandacht te trekken voor de problemen van onze samenleving. Akties zijn te rechtvaardigen maar dikwijls stijgen ze niet uit boven de problemen waarom het gaat. Worden de verhoudingen verstoord, ook voor degene die niets met deze problemen van doen hebben. Het is goed de dagen rond kerstmis ons over deze problemen te bezinnen. Als land- en tuinbouw hebben wij een bijzonder jaar achter de rug wat in de herinneringen levend zal blijven. De problemen van dit voorjaar met gemiddeld toch goede be drijfsresultaten voor de land- en tuinbouw in ons werkgebied. Wij zijn daar dankbaar voor. Zeker wanneer wij de resultaten horen van veel kollega's in andere delen van het land. Dat wordt met cijfers bevestigd in de prognose die het L.E.I. vorige week bekend heeft gemaakt. In een gesprek wat het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft gehad met de heer Zachariasse van het L.E.I. is de specifieke positie van de akkerbouw in het zuidwesten aan de orde geweest. Uit de cijfers komt duidelijk het belang van de vrije produkten naar voren. Daardoor is de gemiddelde bedrijfsgrootte nog vrij laag gebleven in ons werk gebied. Daar is de laatste jaren veel over geschre ven en gezegd. Naar het oordeel van sommigen te veel. Misschien hebben zij gelijk. Veel bedrijven doe je tekort wanneer op basis van het aantal hek- tares gesproken wordt over kleine bedrijven. Kleinere bedrijven kunnen door verandering in de bedrijfsvoering of intensivering snel uitgroeien tot grotere bedrijven gerekend in omzet en arbeids aanbod die genormeerd worden in S.B.E. Het L.E.I. berekent alleen maar gemiddelden. In het gemiddelde zitten ondernemers als topscorer. Maar ook voor de gemiddelde ondernemer zijn er mogelijkheden. Men moet dan wel bereid zijn ver der te kijken dan het eigen bedrijf. Praten met an deren, lezingen bijwonen, kursussen volgen. De landbouwvoorlichting en de landbouworganisaties proberen daar zoveel mogelijk richting aan te ge ven. De vraag moet wel vanuit de praktijk zelf ko men. De ervaring heeft geleerd dat zoveel mogelijk vanuit de bestaande situatie gewerkt moet worden waaruit nieuwe ideeën ontwikkeld kunnen worden. Dat geldt voor alle bedrijven, zowel groot als klein. Opvallend is het inkomen buiten het bedrijf, wat uit de L.E.I.-cijfers naar voren komt. Blijkbaar zijn er toch nog mogelijkheden hier en daar wat ekstra's bij te verdienen. Een duidelijk voorbeeld daarvan is het kamperen bij de boer. Voor verschillende be drijven is dat een belangrijke neveninkomst ge worden. In elk geval is de winter een gunstige tijd om na te denken over de toekomst van het eigen bedrijf. Voor velen is dat des te belangrijker nu bij de jon geren weer meer belangstelling bestaat om in de landbouw te werken. Zo staan wij weer voor een nieuw jaar, 1984, met ook voor de land- en tuin bouw veel vraagtekens en zorgen waar ik in dit laatste artikel niet op heb willen ingaan. 1984 Betekent voor het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité de viering van het 100-jarig bestaan. Wij zullen daar vanuit de Z.L.M. ook be langstelling voor tonen. Het is belangrijk dat wij, samen met de andere algemene provinciale land bouworganisaties een federatie vormen in het K.N.L.C. Misschien zijn wij daar wel eens wat te vrijblijvend in. Met de viering van het 100-jarig bestaan kunnen wij ons bezinnen over deze vrij blijvendheid dan wel gebondenheid. Wij wensen u allen vanuit de Z.L.M. goede feest dagen en een voorspoedig en gezegend 1 984 toe. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1