Land- en tuinbouwontwikkeling moet doorgaan Landbouwschap: stringente voorwaarden aan medefinanciering praktijkonderzoek Vanderhave nu ook aktief in zonnebloemen Broekema plaquette voor Ir. D.J. Glas Struktuur-advies "Nieuw Vossemeer" vastgesteld Vanderhave ontwikkelde nieuw bietenras Bingo Decembervergadering Landbouw-Komité B. van de Bult lid Landbouwschapsbestuur lntroduktie met landelijke Bingo prijsvraag: Het was het bekende trio onderwijs-onderzoek-voorlichting, dat in de hoofdbestuursvergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw- Komité op 6 december jl. veel aandacht kreeg. Wat onderwijs betreft waren dat de ontwikkeling in het agrarisch onderwijs in het algemeen en de positie van het eigen opleidingscentrum in het bijzonder. Hier onder wordt op voorlichting en onderzoek ingegaan. Ook het misluk ken van Athene bleef niet onbesproken. In de per 31 december 1983 ontstane vakature Hofstra als lid van het dagelijks bestuur werd voorzien door verkiezing van de heer J.L. Ny- singh, voorzitter van het Drents Landbouw Genootschap. Bedrijfsontwikkeling en voorlichting Het hoofdbestuur kon wel begrip opbrengen voor het beleid van het O. en S.-fonds om te stoppen met ren tesubsidies voor investeringen in de melkveehouderij. Het zag deze maa tregel dan wel graag ook binnenkort fn de hele Europese Gemeenschap toegepast. Eventueel zou straks weer hervatting moeten worden overwo gen; dan zou ook een hardheids clausule irr bepaalde gevallen dien stig zijn. Veel meer moeite had het hoofdbe stuur met eenzelfde gedragslijn van het Borgstellingsfonds. Als dit met name ook de overname van melk veehouderijbedrijven zou betreffen, zou daarmee de noodzakelijke be drijfsontwikkeling wel zeer worden benadeeld. Het is uiteraard wel ge wenst om met betrekking tot de toe komstige rentabiliteit van ongunsti ger opbrengstprijzen uit te gaan. De toekomstige opstelling van de overheidsvoorlichting in de provin cie was een ander agendapunt in dit verband. Het hoofdbestuur stelde in het bijzonder de vraag hoe de positie van de bedrijfsvoorlichters zou wor den. In de volgende vergadering zal het hoofdbestuur zich nader beraden over een mogelijke taak van de landbouworganisaties terzake. Wat een vestigingsbeleid voor land en tuinbouw betreft bevestigde het hoofdbestuur zijn afwijzende hou ding. Wel zou kunnen worden over wogen hoe in verband met bepaalde knelpunten (milieu, geringe grond- gebondenheid) de ontwikkeling in de intensieve veehouderij in bepaal de gebieden ware te toetsen. Praktijkonderzoek Het hoofdbestuur kon nog steeds niet zonder meer instemmen met een medefinanciering door het land bouwbedrijfsleven van de helft van het werk van de proefstations. De medezeggenschap, die de georgani seerde landbouw dan ook zou moe ten hebben, is er nog lang niet naar. Dit laatste moet, zo stelde het hoofdbestuur nogmaals, eerst goed geregeld worden en het moet het proevenprogramma, de begroting en de belangrijkste personele besluiten betreffen. Het onderzoekswerk op de instituten moet voor rekening van de overheid blijven. Ook hier zal echter een betere inspraak van het agrari sche bedrijfsleven tot gelding moeten komen. Niet alleen de proefstations, ook op instituten moet het land bouwkundig onderzoek gericht zijn op de land- en tuinbouwproduktie en het erbij betrokken boeren- en tuindersbelang. Per sektor zal moeten worden beke ken op welke wijze het beste het geld vergaard kan worden dat het be drijfsleven in meerdere mate in het praktijkonderzoek moet gaan steken. Niet steeds zal de heffing van het Landbouwschap er voor verhoogd kunnen worden. Ook andere bron nen, bijv. produktschapsmiddelen, moeten worden benut. Europese Gemeenschap Het hoofdbestuur moet konstateren dat de meest pessimistische ver wachtingen met betrekking tot de Europese Raadsvergadering te At hene bewaarheid werden. In de eer ste plaats is nu grotere onzekerheid ontstaan over het voortbestaan van de gemeenschappelijke markt en politiek die op zichzelf voor de Ne derlandse land- en tuinbouw van zo'n wezenlijk belang zijn. Wat de in het landbouwbeleid aan te brengen bezuinigingen betreft, is het bijzon der moeilijk gebleken om nieuwe instrumenten (zoals bijv. een super heffing of intensieve heffing in het zuivelbeleid) uniform te gaan toe passen. Met de bestaande beleids maatregelen zal dus voort moeten worden gegaan. Het hoofdbestuur meent dat niet ontkomen kan en mag worden aan een verruiming van de eigen middelen van de Gemeen schap, dat wil zeggen verhoging van het 1 procent-BTW-plafond. Overi gens zal zoveel mogelijk getracht moeten worden via de, globale, prijs- en marktmaatregelen en algemene heffingen een evenwichtige oplos sing van de bestaande overschotsi tuaties met name bij de zuivel en granen te benaderen. Het Landbouwbedrijfsleven is onder stringente voorwaarden bereid om met minister Braks (Landbouw en Visserij) te praten over een verder gaande medefinanciering van het praktijkonderzoek op de diverse proefstations. Deze voorwaarden spitsen zich toe op daadwerkelijke medezeggenschap over het onderzoekprogramma, het budget alsmede de personele bezetting. Dit heeft het bestuur van het Landbouwschap duidelijk gemaakt tijdens de openbare bestuursvergadering op woens dag 7 december in Den Haag. Binnen enkele dagen gaat het Land bouwschap hierover verder met Braks praten. In 1982 heeft minister Braks al aan gekondigd dat de helft van de kosten van het proefstation voor Akker bouw, Groenten en Vollegrond- groenteteelt (Lelystad) voor reke ning van het bedrijfsleven zou ko men. In de loop van dit jaar liet hij het Landbouwschap weten dat hij alle kosten van het praktijkonder zoek op 50/50-basis (bedrijfsleven- overheid) wil financieren. Ais eerste aanloop hiertoe zou het bedrijfsleven in 1984 ongeveer 4 miljoen meer moeten bijdragen dan tot nu toe het geval was. Het totale budget van de tien proef stations bedraagt bijna 44,5 mil joen, waarvan het bedrijfsleven nu bijna 13,5 miljoen voor zijn reke ning neemt. Als de plannen van Braks doorgaan zal het bedrijfsleven nog eens ca. 10 miljoen op tafel moeten leggen. Een aantal proefsta tions met name in de tuinbouw wordt al op 50/50-basis gefinan cierd. De proefstations waar dat nog niet het geval is zijn gevestigd in Le lystad (akkerbouw en vollegronds- groenten), Wilhelminadorp (fruit teelt) en Lelystad (rundvee, paarden en schapen). Ook bij het nieuw op te richten proefstation in de varkens houderij wordt uitgegaan van een 50/50-financiering. Gelijkwaardigheid Het bestuur van het Landbouwschap wil bij de nieuwe financieringsopzet een basis van volledige gelijkwaar digheid met de overheid over de hele linie. Het bestuur toonde zich voorts voorstander van een eenvoudige struktuur van het onderzoe- kapparaat, waarbij de efficiency voorop staat. Ook zal een duidelijke scheiding moeten bestaan met ande re onderzoekaktiviteiten (onderzoek bij instituten en wetenschappelijke instellingen). Volgens hef Land bouwschap is het noodzakelijk dat de proefstations optimaal worden gevoed vanuit de instituten, waarbij het onderzoek gericht is op de be langen van de land- en tuinbouw op langere termijn. Bovendien moet de overheid er voor blijven zorgen dat de onderzoekresultaten via de proefboerderijen/proeftuinen en de voorlichting doorstromen naar de praktijk. Het bestuur meent een terughoudend standpunt in over de mogelijkheid om de bijdrage van het bedrijfsleven via een heffing van het Landbouwschap te innen. In eerste instantie zal naar andere mogelijkheden (bijvoorbeeld daar waar produkten een centrale sluis passeren) worden gezocht. Op 12 december j.l. heeft Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. VANDERHAVE B.V. in Kapelle (Zld.) door een overname van de aktiviteiten van het Amerikaans bedrijf interstate Seed Company een nieuwe divisie toegevoegd aan de reeds bestaande zaaizaaddivisies grassen, suikerbieten, mais en granen. Interstate Seed Company, gevestigd in Fargo, North Dakota, legt zich hoofdzakelijk toe op de ontwikkeling, de produktie en kommercialisa- tie van hybride zonnebloemzaden. Interstate opereert voornamelijk op de Amerikaanse en Canadese markt. De distributie in Amerika vindt plaats via een uitgebreid dealernet. adviseur aan het bedrijf verbonden blijven. VANDERHAVE ziet goede moge lijkheden in deze overname, omdat hiermee een verbreding van het pro- duktenpakket wordt bereikt, die perspektieven biedt voor verwerving van een eigen aandeel op de Euro pese markt van zonnebloemzaden. De aanwezigheid van het VAN DERHAVE proefstation in het Zuidfranse Lectoure is hierbij even- eens van belang. In verband met deze overname wordt op korte termijn een kleine uitbreiding van personeel binnen Vaderhave voorzien ten behoeve van de aktiviteiten in zonnebloemen. Het areaal zonnebloemen in de Ve renigde Staten en Canada bedraagt ongeveer 1.6 miljoen ha waarin In terstate een marktaandeel heeft van 30%. Bovendien is er een belangrijk marktaandeel verworven in Argenti nië en vindt export plaats naar ver schillende andere landen. Hiermee is Interstate in zijn 66-jarig bestaan een leidinggevend bedrijf geworden op het gebied van de zonnebloemzaden. Bij het bedrijf zijn 65 mensen werk zaam. De direktie blijft grotendeels gehandhaafd, onder leiding van pre- sident-direkteur Michael Hughes. De heer Charles Moses, die tot dus ver deze positie bekleedde, zal als Tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Kwekersbond op 8 december j.l. te Utrecht werd aan de direkteur van het kweekbedrijf D.J. Vanderhave b.v. in Rilland, ir. DJ. Glas, de Broekema pla quette overhandigd. Deze plaquette is vernoemd naar de Prof.Dr. L. Broekema, die grote belangstelling had voor de plantenveredeling: hij kweekte de tarwerassen Wilhelmina en Juliana aan het begin van deze eeuw. Uit een door hem nagela ten legaat werd de stichting "Broekemafonds" opgericht. Dit fonds heeft als doelstelling per sonen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de plan tenveredeling in land- en tuin bouw een onderscheiding toe te kennen. Mevrouw van Dobben-Broeke- ma, een kleindochter van Prof. Broekema, overhandigde de pla quette met een toespraak waarin de loopbaan van de heer Glas geschetst werd. De plaquette werd aan de heer Glas toegekend wegens "grote verdiensten in de grassenveredeling" - dit laatste staat op de plaquette vermeld. De Broekema-plaquette In zijn dankwoord bedankte de heer Glas ook de medewerkers van het Kweekbedrijf, die er toe hebben bijgedragen dat Rilland zo suksesvol is geweest en is) in de plantenveredeling. Het is de tweede maal dat het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have b.v. de eer te beurt valt de Broe kema plaquette te krijgen: in 1977 ontving de toenmalige di rekteur, de heer A.J.Th. Hen- driksen de plaquette voor "baan brekend en bezietend kwekers- werk in landbouwgewassen". De Voedingsbond FNV heeft tot lid van het Landbouwschapsbestuur aangewezen de heer B. van de Bult te Amsterdam. Hij is de opvolger van P.M. Kenter die in verband met zijn pensionering in oktober zijn zetel ter beschikking stelde. Een werkgroep ad hoe heeft ter voor bereiding op het pré-advies van de Raad een koncept-struktuur-advies opgesteld. De Raad gaat met dit koncept-advies akkoord waardoor het landbouwstruktuur-advies ruil verkaveling "Nieuw-Vossemeer" de finitief wordt vastgesteld. Verzocht zal worden om de voorbe- DJ. Vanderhave b.v. Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel in Ka pelle (Z) heeft een nieuw bietenras ontwikkeld, dat de naam Bingo kreeg. Bingo geeft een opbrengst die ligt boven het gemiddelde van de rassen uit de rassenlijst van 1984. Volgens Vanderhave biedt het ras Bingo dat met gebruikmaking van de modernste veredelingstechnieken tot stand werd gebracht, een groot aantal voordelen, naast een veelbelovende hogere suikeropbrengst per hektare. Bingo is een triploid ras, geschikt voor levering gedurende de gehele kampagne. Het is een biet met een snelle voorjaars-ontwikkeling en een vroeg sluitend gewas, wat belangrijk is bij onkruidbestrijding. De kop van de biet - die een regelmatige hoogte heeft - steekt slechts weinig boven de grond uit. De biet is vrij lang, goed gevuld en glad, wat de tarra tot een minimum reduceert. Bingo is een ras met een zeer hoog wortelgewicht, een goed suikergehalte en een zeer goede sapzuiverheid. Vanderhave introduceert de nieuwe biet met een Bingo-wedstrijd voor de bietentelers in Nederland. Anders dan bij het "normale" Bingospel ontvangen alle deelnemers een at tentie. De hoofdprijs die tijdens een feeste lijke Bingo-avond kan worden ge wonnen, is een driedaagse geheel verzorgde reis naar de Royal Show in Engeland. reidingsfase te doen plaatsvinden volgens de vereenvoudigde procedure welke zal worden neergelegd in de nieuwe landinrichtingswet. Voorstel voorbereidingsschema voor Landinrichtingsprojekten in Noord- Brabant 1984 De Raad gaat akkoord met het voorstel voorbereidingsschema voor Landinrichtingsprojekten in Noord- Brabant 1984. Aan de H.I.D. Lagrobo zal worden verzocht er bij de Centrale Cultuur technische Commissie op aan te dringen de ruilverkavelingen "Tete- ringen" en "Ulvenhout-Galder" als nog op te nemen in de voorberei dingsschema 1984. Borgstellingsfonds De Raad neemt kennis van de notitie "Werkingssfeer bij de garantietoe kenning" van de Stichting Borgstel lingsfonds voor de Landbouw. In deze notitie wordt o.a. ingegaan op het feit dat met de aanwezigheid van de eventuele mestoverschotten in de begroting t.a.v. de afvoerkosten op individuele bedrijfsbasis rekening wordt gehouden. De Raad verzoekt om door middel van een notitie inzicht te krijgen in de invloed van de kosten van de af voer van de mestoverschotten op het inkomen van het bedrijf. 16 december 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 8