DE GROTE VRAAG Overpeinzingen vanuit Schouwen-Duiveland E.G.-beleid meest ongewisse faktor? Voor boeren was 1983 een bewogen jaar Spitploegen als wonderen uit de hemel... "Uren, dagen, maanden, jaren, vlie gen als een schaduw heen. Ach, wij vinden waar wij staren niets besten digs hier beneën. Op den weg dien wij betreden staat geen voetstap die be klijft: al het heden wordt verleden, Schoon 't ons toegerekend blijft". Neen trouwe lezers, denkt u vooral niet dat ik bezig ben met het schrijven van een preek. Wel is dit alweer het laatste stukje voor de rubriek "Uit de Praktijk" van 1983. Ik vertel u uiteraard niets nieuws door te zeggen dat het een bijzonder- jaar is geweest; een jaar om niet gauw te vergeten. We hebben te ma ken gehad met veel tegenovergestel- den. Zo koud, nat en laat als het voorjaar was, zo warm, droog en vroeg was het najaar. Zo knorrig en depressief als de boeren in het voor jaar waren, zo vrolijk en optimistisch waren ze het afgelopen najaar. En gelukkigerwijs werkt dat laatste nu nog door. Vele agrariërs proberen nog voor het eind van het jaar wat geld te spenderen om zo de belas tingdienst niet meer te geven dan strikt noodzakelijk is... Gelijkertijd kunnen vele werklozen nauwelijks rond komen van hun schamele uit kering. Ja, ik hoor u denken "ze doen toch ook niets!" Nou, ik kan u ver zekeren dat het niet plezierig is om tegen je wil thuis te moeten zitten, doodgewoon omdat er geen werk te vinden is. Het is niet voor niets dat er zich, ook op Schouwen-Duiveland* steeds meer bedrijfsopvolgers op on ze agrarische bedrijven aanmelden. De gedachte van de schaalvergroting in de landbouw kan dan in 19nu ook geen stand meer houden. Er ver dwijnen steeds minder kleinere be drijven en er komt steeds minder grond vrij voor de overige bedrijven om zich te vergroten. Een ieder dient zich hier terdege rekenschap van te geven: "Al is uw bedrijf nog zo klein, u hoort er ook bij". Ieder bedrijf heeft recht op een zo goed mogelijk bestaan! Veel nieuwe mogelijkheden voor met name het kleinere akker bouwbedrijf zullen zich voorlopig Het in 1983 voor het eerst uitgebrachte Laverda-maaidors-typf 3700 is op de Fiat Open Dagen en tijdens de RAI te bewonderen. De Laverda 3700 machines zijn uitgerust met een geheel vernieuwd en gewijzigd maaibord en wijken ook verder geheel af van de voorheen gefabriceerde model len. Ze behoren tot de bovenste middenklasse. Zo dit is alweer de laatste "Uit de Praktijk" van dit jaar uit ZUID-BE VELAND. Het is niet een gemakke lijk jaar geweest. Veel problemen voordat alles gezaaid en gepoot was. Daarna e#h droge zeer warme periode waarbij wel opviel hoe groot de moeilijkheden worden als een gewas aardappelen de grond tegen de in dringende zonnewarmte in onvol doende mate kan bedekken. Doorwas en nu later in de partijen zijn glas en waterzakken de gevolgen ervan. Toch mogen we over het totaal van onze drie hoofdgewassen te weten wintertarwe, aardappelen en suiker bieten niet ontevreden zijn. Hoewel, het moet toch vermeld worden dat de financiële resultaten per ha bij de aardappelen zeer ver uiteen zullen lopen. Het vroeg kontrakteren met daarbij in andere jaren een voldoen de basis en een voldoende zekerheid blijkt dan hier en daar met lagere opbrengsten wat tegen te vallen. Ze ker nu de prijs van de vrije aardap pelen zeer aantrekkelijk is. Het afgelopen najaar is alles goed en onder droge omstandigheden ge ploegd. Er is "veel" misschien zelfs "zeer veel" wintertarwe gezaaid. De opkomst en de stand konder beter zijn. Hoewel het nu nog veel te vroeg is om daar een duidelijk beeld over te kunnen geven. Een ander punt zal nu zijn hoe het verder gaat met het E.E.G. prijsbe leid? Waar komen we nu in terecht? Dit zou wel eens de meest ongewisse faktor in het boerenbestaan kunnen worden. Moeten we meer naar de vrije produkten als aardappelen en uien bijv.? Op en rond de bedrijven, aan de drainage en de machinerieën moet zonder meer nu onderhoud en reparatie gepleegd worden. Daaraan is niet te ontkomen. Daarnaast dient men ook te zorgen om voor U en voor uw bedrijf nieuwe informatie in te winnen. In enkele weken tijds zijn al heel wat vergadè- ringen belegd. De belangstelling voor kursussen zou daarentegen nog wel wat groter mogen zijn. Aan het eind van dit jaar 1983 wens ik u voor uzelf, uw gezin en uw bedrijf het allerbeste toe voor het nieuwe jaar 1984. En laten we de hoop uit spreken dat de zaken in de EEG voor de landbouw weer in voldoende mate geregeld kunnen worden, zodat u als boer en ondernemer toch een goed inkomen uit uw bedrijf kan bewerk stelligen. niet voordoen. Wel zal men de be staande mogelijkheden zoveel moge lijk moeten benutten en uitbuiten. Regelmatig lezen we de afgelopen tijd in de kranten dat onze voor mannen van de standsorganisaties zich nogal druk maken over het landbouwonderwijs. Terecht uiter aard, want in deze tijd van bezuini gen wordt er wel eens op verkeerde fronten bezuinigd. Maar men dient zich er wel rekenschap van te geven dat de kwaliteit van het onderwijs niet achteruit mag gaan. Met name in het Hoger Agrarisch Onderwijs zien we dat er zich steeds meer "niet geïnteresseerde" studenten aanmel den; studenten die elders niet ge plaatst kunnen worden of geen werk kunnen vinden. Aan de andere kant worden enkele Hogere Agrarische Scholen met sluiting bedreigd door dat ze te weinig leerlingen hebben. Het laat zich raden wat er dan ge beurt: de scholen die met sluiting bedreigd worden nemen alle studen ten aan die zich aanmelden, om boven de gestelde minimum grens van aantal studenten uit te komen. En het is daardoor dat er aan het eind van de rit steeds kwalitatief slechtere studenten worden afgeleverd, die dan weer geen baan kunnen vinden. Bezuinigingen zijn het afgelopen jaar aan de orde van de dag geweest. Gesnoeid werd er echter ook aan verkeerde takken van onze ekono- mische samenleving: het Land bouwonderwijs, het landbouwkun dig onderzoek en de landbouw voorlichting. Er zal een steeds groter beroep worden gedaan op financie ring van een en ander door het land bouwbedrijfsleven; die daar uiter aard zeer veel moeite mee heeft. Als we niet oppassen, raken we onze vooraanstaande positie in de EG ook nog kwijt. De donkere dagen voor kerstmis kondigen zich weer aan. Straks klinkt het weer over de velden: "Eere zij God in den Hooge, vrede op aarde, in de menschen een welbehagen". Het is een tijd waarin alle zorgen op zij worden gezet en de hele wereld zich voelt als één grote familie. Uw prak tijkschrijver van Schouwen-Duive land wenst u bijzonder prettige kerstdagen toe en een in alle opzich ten voorspoedig 1984. De kalender geeft alweer de laatste maand van het jaar 1983 aan. Dit be tekent voor de rubriek "Uit de prak tijk" vanuit MIDDEN- EN OOST BRABANT de laatste bijdrage voor 1983. Het is een zeer bewogen jaar met veel uitersten in de weersge steldheid geworden. Aanvankelijk kregen we een zachte winter. In het begin zag het voorjaar er vrij gunstig uit. Even later werd dit ge volgd door een periode van veel neerslag. Direkt na de regenval ver wachtte men veel schade voor de boeren. Dit kwam vanwege het veel te laat tijdstip van zaaien en/of po ten. Ook voor de voederwinning en de grasgroei heeft dit de nodige konsequenties gehad. De 2 volgende maanden juli en augustus, waren voor de tijd van het jaar veel te droge maanden. De schade was op diverse plaatsen aanzienlijk van de droogte periode. Uiteindelijk heeft de herfst nog veel goed gemaakt voor de boeren. Er is een vrij gunstige nagroei van de ge wassen geweest onder voor de tijd goede weersomstandigheden. De veestapel heeft tot eind november weidegang gehad. Dit is voor no vember vrij uitzonderlijk. U ziet wel, veel uitersten voor 1983. Ga je de zaak middelen voor bijvoorbeeld de neerslag, dan komt er op jaarbasis een normaal gemiddelde uit. De pieken zijn echter wel groot. Tot het laatste weekeinde van november is veel vee overdag naar buiten gegaan, 's Nachts ging het vee naar binnen om bijgevoerd te worden. Toen zijn de weersomstandigheden tijdens dat laatste weekeinde omge slagen. In Midden- en Oost-Brabant heeft men nogal wat schade onder vonden van het noodweer. Nu was het stormschade. Diverse gebouwen en bomen hebben het zwaar te ver duren gekregen met blijvende zicht bare schaden, zoals kapot gewaaide daken, omgewaaide bomen en om- vergewaaide gevels van o.a. veld- schuren e.d. Momenteel zitten we met wisselende weersomstandigheden. Dan vriest het enkele dagen, gevolgd door wat hógere temperaturen met neerslag in de vorm van regen, sneeuw of hagel. Over het algemeen genomen is de herfst tot de eerste week van decem ber vrij gunstig verlopen. De veeboeren worden momenteel met de winterwerkzaamheden ge- konfronteerd. Het is op het bedrijf een tijd van minder drukke aktivi- teiten. Het alledaagse werk van mel ken, voeren, voer binnenhalen en kontrole- en onderhoudswerkzaam heden komt nu meer op de voor grond te staan. Momenteel worden in deze tijd van het jaar veel vergaderingen, kursus sen en andere bijscholingsmogelijk heden voor de agrarische onderne mer gehouden. Men kijkt nu al vooruit naar het vol gend voorjaar om de zaken zo goed mogelijk voor te bereiden en in een later stadium te kunnen uitvoeren. Vooral op technisch en ekonomisch, administratief vlak is nog het een en ander bij te spijkeren. Een goed ge bruik van de gegevens, die de boer ten dienste worden gesteld, is heel belangrijk. Vanaf 9 december is een vervoersver- bod afgekondigd voor fokvarkens en biggen in het voormalige entgebied voor Midden- en Oost-Brabant. De infektiedruk van de varkenspest is zo zwaar geworden, dat er enkele pest- uitbraken zijn voorgevallen. Een maand geleden was men gestopt met enten. Nu is men noodgedwongen weer begonnen. De laatste weken zijn vanuit West- Duitsland en België nogal wat big gen geïmporteerd. Deze komen op de markt voor aanzienlijk lagere be dragen per stuk dan die in de big- genprijzenschema's van Zuid-Ne derland worden berekend. In de volksmond worden deze pestuitbra- ken toegeschreven aan biggen en varkens, die geïmporteerd zijn. Hard maken is niet zo eenvoudig, omdat de kontrolemaatregelen nooit 100% dicht te maken zijn. Vanuit Kring Midden- en Oost-Bra bant wens ik de lezers van de rubriek "Uit de Praktijk" Prettige Kerstda gen en de beste wensen voor het jaar 1984. Na het op winterland ploegen is het deze herfst lang droog geweest. Bovendien is er al vroeg lichte vorst tot 3 graden onder nul geme ten. Dat alles heeft er toe bijge dragen, dat nu al meerdere kolle ga's geploegd land hebben voorbe werkt. Vele boeren zien er echter de noodzaak niet van in en voor al die twijfels is nog nooit een oplos- sing gevonden. De angst om voor te bewerken is ook meestal te groot. Alleen op zware nachtvorst hebben we kans en deze is in de regel maar van korte duur. Het land dat voor een voorbewerking in aanmerking komt is zodoende alleen de zware grond. Zo hebben we al jaren ge sukkeld en zijn we nog niet veel wijzer geworden. Afgelopen jaar vernamen we ech ter radikale wijzigingen in de ma nier van voorbewerken. Direkt na het op winterland ploegen wordt nu met aangedreven werktuigen een zaai- of pootbed voor bieten en aardappelen klaargemaakt. In de winter kan bij nachtvorst over zulk land goed vloeibare kippemest worden uitgereden. Tevens kunnen in het vroege voorjaar zonder ver dere voorafgaande grondbewer king daarin bieten worden gezaaid of aardappelen worden gepoot. In een paar dagen tijds is het voor- jaarswerk gebeurd zonder dat er ekstra veel over het land is gereden met zwaar materiaal. Bekend is, dat hoe meer we in het voorjaar met eggen over het land rijden, hoe minder losse grond we op den duur overhouden. Er moet dus naar gestreefd worden met zo weinig mogelijk grondbewerkingen een goede toestand te verkrijgen. Het verlengen van de groeitijd kan op genoemde wijze bereikt worden en datkan 20% meer opbrengst geven bij de hakvruchten. Afgelopen herfst zijn de spitploe gen als wonderen uit de hemel ko men vallen. Vooral op Schouwen, waar de grond in de regel nogal kort valt, zijn goede kombinaties gemaakt voor spitten en tarwe zaaien in één werkgang. Een voordeel van de methode is, dat men steeds aangezaaid is als het gaat regenen. De grond wordt bij het spitten niet gekeerd en daar door neemt de kans op bevriezen van aardappelknollen toe. Een na deel van de spitploegen is, dat ze niet geschikt zijn voor groenbe- mestingsland. Te diep spitten is een euvel wat we hier en daar hebben gekonstateerd en dat is beslist niet nodig. De algemene ledenvergadering van onze organisatie was druk bezocht. Vooral de inleiding over het prak tijkonderzoek voor de akkerbouw- had veel aandacht. In een periode van 30 jaar is het voorlichtingsap paraat vele malen gewijzigd en er zijn nog ambtenaren welke al die wijzigingen hebben overleefd. Ook wij als oudere boeren hebben dat in onze vereniging voor be drijfsvoorlichting en in onze stu- dieklubs overleegd. Toch begint het ons te beangstigen hoe we de gestegen kosten voor het onder zoek nog kunnen opvangen. "WAAR ZIT HET GELD?" en WIE BETAALT IS DE BAAS" zijn twee begrippen waarbij onze verenigingen buiten het bootje vallen. De tijd zal het leren wie er straks beter past in de mogelijk heid om op fifty-fifty-basis zaken te gaan doen. Waar gaan we met die nieuwe lijn naar toe? Stel dat de verzuiling neemt weer toe. De bedrijfsvoorlichting was en is neutraal. Dat het zo blijve voor ons allemaal. Het waren altijd weer de grootste monden, welke de zwaksten in het dierenrijk verslonden. De boeren zijn echter geheel anders ingesteld. Zij hechten meer waarde aan waarop ze zijn gesteld. Zoals het was, zo mag het immer blijven, als wij de goede voorlichting maar blijven krijgen. 1 6 december 1983

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 6