nieuws uit brussel Maandelijks gesprek minister- landbouwschap Superheffing is niet van de baan Geen ruimte voor prijsverhoging Europese commissie jan werts - brussel Rabobank Nederland verwerft meerderheid in Duitse ADCA-Bank Reorganisatie Provinciale Dienst Zeeland Landbouwschap niet verbaasd over teruglopende bedrijfsuitkomsten Verzetsherdenkingskruis voor dr.ir. C.W.C. van Beekom Dinsdag heeft de Europese Commissie, dagelijks bestuur EG, de ministers laten weten dat het budget 1984 niet toereikend zal zijn om de landbouw-uitgaven volledig te financieren. Daarom zal commissaris Dalsager wellicht nog voor Kerst voorstellen doen ter besparing op de uitgaven. Hoe het precies uitpakt was van de week nog niet te zeggen, ook omdat het Europees Parlement later deze week het laatste woord over het totale budget heeft. Naar verluidt denkt de Europese Commissie nu echter op korte termijn aan maatregelen die zijzelf, dus zonder medewerking van de ministerraad kan nemen. Het zou dan gaan om: Verlenging van de huidige maatregelen, waarbij bepaalde betalingen trager worden voldaan: opschorting van bepaalde export restituties; opschorting van interventie bij bepaalde produkten; en tijdelijke opschorting van bepaalde premies. In Brussel wijst men erop dat dit uitsluitend maatregelen zijn, waarmee men de uitgaven tijdelijk vertraagt. Land-commissaris Dalsager heeft de ministers er verder aan herinnerd er aan te hechten dat het bekende (om streden) pakket bezuinigingen, waarbij ruwweg twintig procent van de totale agrarische uitgaven ter dis cussie staat, op tafel blijft. Voor vol gendjaar was er van de zomer bij het opstellen van de begroting 1984 om gerekend voor ruim veertig miljard aan agrarische uitgaven voorzien. Meer geld is er gegeven de beper kingen van de btw-sleutel ook niet beschikbaar. Bij het opstellen van dat budget ging men er echter des tijds al (noodgedwongen) vanuit dat de genoemde reeks voorstellen tot aanpassing van het landbouwbeleid door de ministerraad aanvaard zou worden. Nu dat in Athene dus niet is gelukt, gaat de Europese Commissie er toe over om een ander middel uit de kast te halen, te weten prijsbe vriezing. Dit werkt meer direct en behoeft ook niet de onmiddellijke goedkeuring van de tien regeringen. Om de situatie na nieuwjaar weer snel te kunnen beoordelen en het beraad dus in feite gaande te hou den, komt al tijdens het nieuwjaars verlof op 8 januari de raad van mi nisters in Brussel weer bijeen. Mi nister Braks zei ons in Brussel dat eventuele prijsverlaging voor zoge naamde overschotprodukten, als de andere ministers daarmee akkoord zouden gaan, bij hem geen verzet op zullen roepen. Wij moeten nu eenmaal terug. De billen zullen daarbij bloot komen. Er zijn nu gigantische overschotten: Eén miljoen ton magere melkpoeder, 650 duizend ton boter, zeven miljoen ton granen, vierhonderd duizend ton rundvlees. Te lang hebben wij ge wacht om maatregelen te nemen om de omvang van de produktie te limi teren. In het voorjaar zullen daaro ver uitspraken gedaan moeten wor den". Aldus Braks die verder goede verwachtingen heeft van het voorzit terschap van Frankrijk, dat per 1 ja nuari 1984 ingaat. De Nederlandse minister zou eigenlijk niets liever zien dan dat hij met zijn collega's, die nu volgens velen onder zeker toe zicht staan van de bewindslieden van Financiën en Buitenlandse Zaken, weer de kans krijgen om te laten zien dat zij als landbouwministers de problematiek aankunnen. De reden aldus Braks: Met "financiën" kun je de huidige overschotten toch niet meer oplossen. De problematiek zoals die ^r vandaag ligt vraagt om maatregelen die alleen door de be trokken landbouwministers zelf kunnen worden bedacht, aldus Braks in Brussel. Structuurpolitiek Grote onduidelijkheid is deze week ontstaan rond voortzetting van het structuurbeleid in de landbouw. Per 1 januari staan hier veranderingen op het vuur. Het is de bedoeling om de spoeling daar te verdunnen. Dus meer agrarische ondernemers in aanmerking laten komen voor fi nanciële hulp bij het moderniseren van hun bedrijf. De ministerraad is het nog lang niet eens over de voor stellen van de Europese Commissie. De landen die momenteel nog niet zo zeer letten op de krappe kas, stelden maandag daarom voor het huidige beleid met een jaar te verlengen. Nederland en andere landen met meer bezorgdheid over de financiële situatie, aldus Braks, hebben daar veel moeite mee. Ze willen hoogstens verlengen tot april en het hele pro bleem dan ophangen aan de komen- Voor het Landbouwschap is het de vraag of de superheffing na Athene nog wel bespreekbaar moet blijven. Voorzitter Jaap van der Veen noem de vooral de vele uitzonderingen onaanvaardbaar. Het verbinden van terugwerkende kracht aan de super heffing is voor het Landbouwschap niet akseptabel. Volgens minister Braks zou die terugwerkende kracht wel eens voordeliger kunnen zijn dan het brengen van een grotere hoe veelheid melk onder de superhef fing. De bewindsman herhaalde nog eens, dat de melkveehouderij in Op 10 november 1983 kreeg dr.ir. C.W.C. van Beekom, oud HID voor de Bedrijfsontwikkeling in de provincie Zeeland, het ver- zetsherdenkingskruis opgespeld door Prins Bernhard. Samen met 65 anderen viel hem deze onder scheiding ten deel. De plechtig heid vond plaats in de Koorkerk te Middelburg. De heer Van Beekom kreeg de onderscheiding met name voor zijn aandeel in het verzet op Goerré-Overflakkee. Bij een raz zia op 20 en 21 december 1944 werd op Flakkee een groot aantal mensen opgepakt en onderge bracht in een "Durchgangslager" (de Van Heutzkazerne in Kam pen). Samen met anderen slaagde Van Beekom erin 212 boeren- en tuinderszoons eruit te krijgen. Dat was tussen Kerstmis en Nieuwjaar in 1944. Verder maakte hij zich zeer ver dienstelijk bij het verrichten van de prijsbesprekingen. Tegelijk zou immers bij deze herziening van het structuurbeleid 'overal waar over schotten zijn of dreigen, te beginnen bij de veehouderij en ook de var kenssector, geen steun meer gegeven mogen worden in dit kader. Braks zou het "geen catastrofe" vinden, wanneer het hele structuurbeleid tij- ieder geval rekening moet houden met minder prettige maatregelen. Ook voor de inkomens zal dat ge volgen hebben. De bewindsman is het met het Landbouwschap eens dat er in A- thene op een gegeven moment een vooral voor ons land dreigend be- zuinigingskompromis op tafel lag. Volgens het Landbouwschap is geen besluit in zo'n geval beter dan een slecht besluit. Van der Veen sprak overigens zijn waardering uit voor de wijze waarop premier Lubbers en minister van den Broek volgens de Dr. ir. C.W.C. v. Beekom. voor-onderzoek met het oog op het herstel van de geïnundeerde gronden. Met groot gevaar voor eigen leven - mijnenvelden en vij andelijke patrouilles - waagde hij zich in de polders voor het nemen van monsters. Jan Werts delijk geschorst moet worden. Roomboter De Fransen en de Ieren blijven zich verzetten tegen de toelating van 83 duizend ton roomboter uit het verre Nieuw-Zeeland op de Europese (Britse) markt. Ierland zegt dat het hier gaat om de helft van alle zuivel, die men in dat land volgend jaar produceert. Frankrijk voelt er ook niets voor om, gegeven de dreiging van superheffing en andere pijnlijke maatregelen, nu toch maar even de deur open te houden voor deze verre roomboter. De Britten, Nederlanders en diverse aftdere landen, staan echter op het standpunt dat de EG nu eenmaal historisch en politiek verplichtingen heeft aan Nieuw-Zeeland. Boven dien zou die boter, als wij ze weige ren, toch op de wereldmarkt komen en daar ongetwijfeld prijsdrukkend werken. Zodat "Brussel" dan weer berichten de Nederlandse belangen verdedigden. Ze hebben zich met name verzet tegen onevenwichtighe den in de financierings- en bezuini gingsvoorstellen. Praktijkonderzoek Het Landbouwschap en het ministe rie van Landbouw en Visserij zullen binnenkort een ambtelijke werk groep instellen om gedetailleerde af spraken voor te bereiden over de medefinanciering van het land- bouwpraktijkonderzoek door het bedrijfsleven. De georganiseerde landbouw is in principe tot een 50/50 financiering bereid, maar dan moet er wel worden voldaan aan een aan tal voorwaarden op het gebied van de medezeggenschap. Minister Braks gaat daarmee 'in principe akkoord. Gezien hun ambtelijke status wilde minister Braks het bedrijfsleven geen gelijkwaardige positie toezeggen bij Utrecht/Frankfurt - per 1 januari a.s. zal Rabobank Nederland 84% van het aandelenkapitaal van de Duitse ADCA-Bank A.G. overnemen van de huidige groot-aandeelhouder, de Norddeutsche Landesbank Giro- zentrale (NORD/LB). De direkties van Rabobank Neder land en NORD/LB hebben daartoe in Frankfurt am Main een overeen komst getekend. Door de spreiding van het kantoren net kan de ADCA-Bank financiële diensten verlenen in vrijwel alle Duitse deelstaten. Omgekeerd kunnen de Duitse AD^ CA-kliënten gebruik maken van de Rabobank-vestigingen in Neder land, New York, Londen en de Ne derlandse Antillen. hogere restituties (exportsubsidies) moet gaan betalen. "Het gaat er nu om Nieuw-Zeeland een paar maan den koest te houden". Aldus Braks. Besloten is na lang beraad om de boter-invoer tot I maart 1984 veilig te stellen. Nieuw-Zeeland mag dus in de eerste twee maanden van het ko mende jaar éénzesde van de beoogde totale invoer van 83 duizend ton, of wel 13.833 ton leveren. Om dergélijke maatregelen te be grijpen past wel de kanttekening dat Nieuw-Zeeland tot dat de Engelsen in 1973 lid werden van de Europese Gemeenschap hen dubbel zoveel boter leverden dan nu. Geleidelijk aan laat men dus die leveringen te ruglopen. Zodat de zuivelhandel in Nieuw-Zeeland gelegenheid krijgt om elders afzetmarkten aan te boren. Eieren en vlees Een voorstel dat er op neer komt de scharreleieren zoals wij die in Ne derland al onder rijkscontrole ken nen ook op EG-niveau te gaan be schermen, stuit op verzet. Men vreest in Brussel dat niet de hennen maar eerder de handelaren met zo'n rege ling gaan scharrelen. Tegen zijn zin in heeft de Nederlandse minister (opnieuw) moeten slikken dat de Britten, Ieren en Denen uitzonderin gen handhaven wegens mogelijk mond- en klauwzeer op het vaste land. De bestaande beperkingen van het handelsverkeer zijn weer met een halfjaar verlengd. dachten worden gewisseld over de plannen om de vervuiling van lucht en bodem aan banden te leggen. Aansluitend op de reorganisatie bij het Ministerie van Landbouw heeft nu ook de provinciale struktuur van het ministerie zijn formele vorm ge kregen. Per 1 januari 1984 wordt de HID ir. W.L.A.G. Tacken - direkteur van de tak Landbouw en Voedsel voorziening (LAVO) terwijl de HID ir. W.Z. van der Meer van de land- inrichtingsdienst direkteur wordt van de tak Landelijke Gebieden en Kwaliteitszorg. Ir. W.A. van Mee- gen, thans hoofd van de Landinrich- tingsdienst wordt in de nieuwe struktuur Inspekteur Landinrichting. Het Landbouwschap is er niet ver baasd over dat de bedrijfsuitkomsten van de boeren over het lopende boek jaar (mei 1982 tot en met april 1984) fors zullen terugvallen, ^olgens voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap komen na een paar redelijk goede jaren de verdiensten van de boer weer op ongeveer het zelfde niveau als dat van drie jaar ge leden. Van der Veen, die zei dat de onderlinge verschillen van de ar- beidsopbrengst dit jaar wel bijzonder groot zijn, reageerde hiermee woens dagmorgen 7 december in Den Haag op de prognoses, die het Landbouw- Ekonomisch Instituut (LEI) onlangs heeft gepubliceerd. De voorzitter van het Landbouwschap zei het juist te vinden dat de rentesubsidieregeling (behoudens enkele uitzonderingen) voor de melkveehouderij onlangs is opgeschort. Volgens hem zou dat ook in de andere EG-lidstaten moe ten gebeuren. Bovendien zullen uit breidingsinvesteringen door de ban ken en het Borgstellingsfonds zeer kritisch bekeken moeten worden. Een opschorting van de aktiviteiten van dit fonds acht hij echter niet ge wenst. personeelsbenoemingen. Tegen een vergaande vorm van inspraak had hij geen bezwaar. Op verzoek van het Landbouwschap zal minister Braks op korte termijn een gesprek arrangeren tussen hem zelf, het Landbouwschap en minister Winsemius van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieuhy giëne. In dat gesprek zal van ge- Door het mislukken van de top in Athene zijn de bezuinigingen op de Europese landbouwuitgaven niet van de baan. De Nederlandse melk veehouders moeten er zelfs rekening mee houden dat de superheffing in de loop van volgend jaar wel eens met terugwerkende kracht tot 1 januari 1984 kan worden ingevoerd. Dit zei minister Braks van Land bouw en Visserij maandag in zijn maandelijks gesprek met het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. 16 december 1983 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 5