VOO II III VI'OIIH p.j. zuid geluid Iets dat mij bezighoudt if Koffiedrinken hoort niet in een verslag! Redelijk geslaagd kaderweekend Schrijfdag in Zeeland A Schrijfdag in Brabant redaktie Henk tegels Eind oktober ontving ik het mededelingen stencil van de Bond van Plattelandsvrouwen, met daarop als eerste mededeling een bericht van de kulturele kommissie. Deze kommissie organiseert op 10 november een kursus "schrijfvaar digheid" in Poortvliet. Zou het iets voor mij zijn? Wat kan ik er van opsteken? Ik wil wel, maar toch eerst maar eens infomeren wat er besproken of onderwezen wordt! onder redaktie van de Redaktiekommissie 1 Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee- land en Brabant Redqkiieadres: Mevr. L.J.de Regl - van Maldegem Anna Mariaweg I. 4494 PB Geersdijk Koffiedrinken, daar heb je niets mee te vertellen, dus dronken we thee. Die thee dronken we 's morgens 10 uur in "Zidewinde" te Sprang Capelle. Terwijl we thee dronken - dit was vanwege een stroomstoring, wisten we nog niet dat koffiedrinken in een verslag mocht. Dat vertelde ons Mevrouw G. Amoureus, redaktrice van de "Plattelandsvrouw" ons op de schrijfstersdag. Dat stiptheidsakties ook plattelandsvrouwen dwars kunnen zitten, blijkt uit het feit dat toen wij onze thee dronken, mevrouw Amoureus nog in de trein zat en onze twee begeleidende provinciale bestuursleden op het station op haar zaten te wachten. De groep leden was ondertussen be gonnen. We waren deze dag geko men om iets te leren. Dus vertelden wij, één voor één, onze naam, welke afdeling, wat wij van deze dag ver wachtten, waarom we gekomen wa ren! Om 11 uur neemt mevrouw Amou reus het heft zelf in handen en gaat het in een vlot tempo verder. Waar schrijf je voor? Je schrijft om iets te vertellen. Je wilt dat het gelezen wordt, dus moet het leesbaar zijn. Je wilt ook dat er ge luisterd wordt, dus moet het boeiend zijn. Als het mogelijk is nog een beetje humor erbij en het recept is klaar. Duidelijke letter, goed neder- lands, goede indeling, dat zijn de in grediënten die worden toegevoegd en het wordt een smakelijk potje. Notulen en verslag Er zit verschil in. Verslag kan wel in de notulen, notulen niet in een ver slag. Moet bij de notulen de volgorde vaststaan, een verslag is veel plooi baarder. Men kan rustig met het eind beginnen en het hoeft niet zo zakelijk als de notulen. Het kan meer persoonlijk zijn, be- De resultaten van deze enquête wa ren de volgende: 1De meeste afdelingsbestuursle den vonden de lengte van het weekend te lang. Dit zou terug gebracht moeten worden van 2,5 naar 1,5 dag. 2. De meeste belangstelling ging uit naar de behandeling van speci fieke onderwerpen (zoals: hoe werf je leden, hoe betrek je de leden bij de aktiviteiten, verga dertechniek e.d.) en niet zozeer naar algemene onderwerpen (zoals het beleid van de P.J.Z., de toekomst van de P.J.Z. e.d.). 3. De meesten vonden het "van Eeghenhuis" een geschikte plaats om een dergelijk weekend te houden. 4. Men vond dat het programma in eerste instantie door de beroeps kracht samengesteld moest wor den, al of niet in samenwerking met de deelnemers. 5. Ongeveer een derde van de afde- hoeft ook niet goedgekeurd en gete kend te worden. Het is jouw verslag. De notulen zijn van de vergadering, de voorzitter is verantwoordelijk, vandaar de goedkeuring. Daarom is het raadzaam punten op te schrijven. Bij onduidelijkheid, de voorzitter vragen wat genotuleerd moet wor den. Thuis direkt de punten uitwer ken en de genomen besluiten er in zetten. De konvokatie Het visitekaartje van de afdeling. Geen afkortingen a.u.b. Maak van een mevrouw geen mevr. en gebruik het papier nuttig. lingsbestuurders zei niet aan het kaderweekend deel te zullen wil len nemen. Als reden hiervoor werd door de meesten "tijdge brek" genoemd. Op grond van de uitslag van deze enquête was de opzet van het week end veranderd. Het weekend was dit keer in 2 gedeelten gesplitst. Het eerste gedeelte ging over een aantal specifieke onderwerpen, zoals hoe werf je leden en hoe betrek je de le den bij de aktiviteiten; het tweede gedeelte ging over de toekomst van de P.J.Z. Zo'n "algemeen" gedeelte was toch in het weekend opgenomen vanwege de moeilijke situatie waarin de P.J.Z. op dit moment verkeert. Het eerste gedeelte: Dit gedeelte van het weekend duur de van vrijdagavond tot en met za terdagmiddag. De belangstelling hiervoor was groot; er waren 22 deelnemers. Op vrijdagavond en za terdagmorgen werd er aandacht be- Een goede omschrijving van de aan te kondigen aktiviteit. Zo mogelijk graag een beetje vriendelijk. De goede raad om in de "grote van Dale" te kijken werd zeker meege nomen. Omdat ons Nederlands veel vreemde woorden kent, is een Engels woor denboek niet te versmaden. We wil len toch gebruikelijke taal schrijven en leestekens daar waar ze behoren. Geen cliché's, o daar heb je weer een vreemd woord. "Gebruikte zinnen" schijnt het Nederlands te zijn, maar ook dat komt niet aangenaam over. Nu nog een positieve benadering van het geheel en - dat is heel belangrijk - een pakkende kop. Meegebracht werk In de middag worden de meege brachte stukken behandeld. We schuiven ons schrijven naar onze buurvrouw. Of het nu een brief, konvokatie, verslag of notulen is, je moet het kritisch bekijken; kijken of je iets mist, watje fout vindt. Terug naar de eigenaar. Eerst de brieven. Een brief is een bevestiging voor een afdelingssekretaresse, mits alles er goed in staat. Je eigen adres, reis kosten, honorarium, datum en steed aan het werven van 'nieuwe le den. Hiervoor werden 4 groepjes ge vormd, die aan moesten geven hoe je het beste leden zou kunnen werven. Hiervoor moesten zij een aktiviteit organiseren en uitvoeren. De volgende aktiviteiten kwamen naar voren: een groep had een "standje" in gericht op een soort braderie en had een promotieteam gevormd, dat op de braderie rondliep. Dit team sprak mensen, die op de braderie rondliepen of zaten, aan en probeerde hen over te halen om lid te worden van de P.J.Z. Een groepje ging naar een school (b.v. een landbouwschool) en presenteerde daar de P.J.Z. d.m.v. een praatje en een infor matiefolder. De derde groep wilde een aantal aktiviteiten organiseren zoals: ménsen persoonlijk aanschrijven (adressen b.v. via gemeente, Z.L.M. landbouwschool e.d.) - proberen mensen naar een akti viteit te krijgen - mensen na een brief nog een keer persoonlijk benaderen - ook meedoen aan een braderie met een promotie team. De laatste groep wilde met een filmpje of video laten zien wat de P.J.Z. allemaal doet en op die manier leden werven. Na de presentatie werd ingegaan op de voor- en nadelen van de genoem de aktiviteiten. Ook werd aandacht besteed aan de hulpmiddelen die men bij de werving van nieuwe leden zou kunnen gebruiken. Op zater dagmiddag werd ingegaan op de vraag hoe je het beste de leden kunt betrekken bij de aktiviteiten. Het zou te ver voeren om hier alle genoemde punten op te noemen. Degenen, die deze graag zouden willen lezen, kunnen op het sekreta- riaat een verslag aanvragen van dit weekend, waarin alle genoemde punten opgenomen zijn. Het tweede gedeelte: Het tweede gedeelte van het weekend werd ingegaan op de toekomst van de Na ontvangst van een stencil met gegevens, geef ik me dan toch maar op. De onderwerpen spreken me wel aan. Maar grote schrik, er is al huis werk vooraf. Hoe begin ik er in he melsnaam aan? Punt 1een verslag. Waarvan? Hoe pak ik dat aan? Wat is de bedoeling? Een verslag van hoe ik een dag of een week doorbreng? Evenzo punt 2: De notulen. Aange zien ik niet op vergaderingen kom, vraag ik me af hoe ik notulen moet maken. Van iemand overnemen lijkt me ook niet alles. Ik zou misschien mijn fantasie kunnen laten werken. Vervolgens een brief. Dat leek me wel leuk, maar aan wie schrijf ik die brief en waarover? Moet het een ge zellige brief zijn, of een zakelijke of misschien een sollicitatiebrief? Het bezorgde me slapeloze nachten met alle gevolgen vandien. plaats. Bij die brief hoort dan na tuurlijk ook de toelichting van wat er te gebeuren staat. Verschillende konvokaties worden gelezen. Alle aanwezigen mochten zeggen, wat we volgens hen aan ont brak. Die geruststelling kregen we van mevrouw Amoureus: '"t is niet ver keerd, 't kan beter". Dan zijn er de verslagen. Verhalen waar je naar kunt luisteren. P.J.Z. Allereerst werd ingegaan op de struktuur van de P.J.Z. en de opbouw van het plattelands jongerenwerk in Nederland. Dit gebeurde op vrijdag avond. Ook werden toen een aanöal problemen genoemd waar de P.J.Z. op dit moment mee te kampen heeft. Dit zijn: 1. De relatie tussen de P.J.Z.-pro vinciaal en de P.J.Z.-afdelingen gaat niet zo best meer. De be langstelling voor wat er op pro vinciaal vlak gebeurt loopt erg achteruit. Steeds minder mensen zijn bereid om zich op provinciaal nivo in te zetten. 2. De band tussen het agrarisch werk en het algemeen werk bin nen de P.J.Z. dreigt steeds losser te worden. Is dit ook de bedoeling of moet deze band juist gehand haafd blijven of zelfs versterkt worden? 3. Door vermindering in subsidie loopt zowel bij het algemeen werk als ook bij het agrarisch werk de beroepsmatige onder steuning terug en gaat in de toe komst misschien verdwijnen. Hoe wordt dit opgevangen? 4. De vorige drie problemen roepen de vraag op wat vinden de le- den/(afdelings-)bestuurders van de P.J.Z. eigenlijk, dat de P.J.Z. moet doen? Wat voor soort akti viteiten moet de P.J.Z. organise ren? Op zondagmorgen en zondagmiddag werd vervolgens aandacht besteed aan het eerste probleem, omdat ge- konstateerd werd, dat als de relatie tussen de afdelingen en de "P.J.Z.- provinciaal" niet goed is er ook nooit goed gewerkt kan worden aan de oplossing van de andere problemen. Daarom wordt eerst dit probleem aangepakt. Allereerst zijn een groot aantal voor- en nadelen van de P.J.Z.-provinciaal op een rijtje gezet en daarna zijn er enkele konklusies hieruit getrokken. Op grond van de ze konklusies is het volgende voor stel, bestemd voor het H.B., op pa pier gezet. In het voorjaar wordt er een overleg- Dan volgde in het rijtje: een aan kondiging. Maar van wat? Voor een aktie, voor een feest of een gezellige bijeenkomst? Ik snap er niets meer van! Hoe begin ik er aan? Een artikel voor de krant, het vol gende punt, deed me bijna de tele foon grijpen om me maar af te mel den. Ik zag het niet meer zitten. Hoe schrijf ik een artikel voor de krant? Waar was ik aan begonnen? Het laatste punt bracht de oplossing voor mij. Iets dat me al 2 weken be zighoudt, is deze kursus. Tussen alle werkzaamheden dwalen mijn ge dachten steeds weer af naar deze kursus. Aan het einde van de middag zal ik weten of het juist was me op te geven; of dit wel de kursus was waar ik belangstelling voor en behoefte aan heb. Corrie Dietvorst Als je zover bent, datje er naar luis tert, is het verhaal goed. Samenvatting De vrouw met haar kleine schrijvers- hart. Ze kon wel praten, niet schrij ven. Maar ze was wel naar deze schrij versdag gekomen. Ze kreeg de goede raad mee en dat geldt voor ons allemaal: "Schrijf op watje praat en blijf jezelf'. Sien Overbeeke dag georganiseerd voor alle (kader leden van de P.J.Z. waarop ingegaan wordt op de relatie tussen de P.J.Z.- provinciaal en de afdelingen en op de vraag wie verantwoordelijk is voor het goed funktioneren van de P.J.Z.- provinciaal. Wanneer dit duidelijk is en mensen zich hiervoor verantwoordelijk heb ben gesteld, gaan we verder met de andere problemen. Aan het einde van dit gedeelte van het weekend werd gekonstateerd, dat het erg zinvol is geweest maar dat het jammer was, dat er maar zo weinig mensen (10 deelnemers) aan meege daan hebben, ondanks de grote druk die er vooral op de H.B.-leden is uit geoefend. Degenen, die een uitgebreid verslag van dit gedeelte willen hebben, kun nen ook dit aanvragen op het sekre- tariaat van de P.J.Z. Henk Tegels PJ.Z.-AGENDA 16 december - Finale van de provin ciale bowlingkompetitie. Plaats: bowlingbaan te Goes, aanvang 22.00 uur. 17 december - Afdeling Sprang-Ca- pelle - organiseert een zaalvoetbal toernooi. Hieraan kunnen alle P.J.Z. afdelingen meedoen. Kan belangrijk zijn i.v.m. P.J.Z. deelname aan Lan delijke Sportdag 1984. 20 december - Vergadering van het hoofdbestuur in De Blauwe Hand te Bergen op Zoom, aanvang 19.45 uur. 23 december - Afdeling Tholen/St. Philipsland organiseert een drop ping. Vertrek om 18.45 uur in Scher- penisse. Opgave bij Henk (01665-2400) Carina 01663-2313 of Marcel 01663-2366. 6 januari 1984 - Afdeling Noord-Be veland houdt haar jaarlijkse algeme ne vergadering. Na het officiële ge deelte wordt er een fondue georga niseerd. Dit alles vindt plaats in de Korenbeurs te. Kortgene. Aanvang 19.30 uur. Kosten 10,- a 12,50. Opgave vóór 31 december bij Aart Markusse, tel. 01108-1288. 7 januari 1984 - Provinciale Zeskamp - te Schoondijke. Aanvang 12.30 uur. 99 99 In het weekend van 25 - 26 en 27 november vond weer het jaarlijkse kaderweekend plaats. Ook dit keer werd het weekend gehouden op de Volkshogeschool, het "Van Eeghenhuis" te Aardenburg. Het weekend had dit jaar een andere opzet dan andere jaren. Dit kwam omdat de belangstelling voor het kaderweekend het afgelopen jaar zo gering was, dat tot tweemaal toe besloten moest worden om het week end uit te stellen. Daarop is een enquête gehouden onder de afdelings bestuursleden. Via deze enquête wilden we er achter komen wat de oorzaak van deze geringe belangstelling was. In de enquête stonden vragen over de lengte van het weekend, de aard van onderwerpen, de samenstelling van het programma en de plaats van het weekend. Ook werd er gevraagd of men belangstelling had en zo ja, onder welke voorwaarden men dan ook aan dit weekend deel zou nemen. 16 december 1983 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 21