"We moeten niet meelopen in het leger van doemdenkers" ...Volle bak... °ll® Doeleman op Algemene Vergadering Z.L.M. zuidelijke landbouw maatschappij Nieuwe ernstige ziekte Rhizomania bedreigt - suikerbietenteelt Ruilverkaveling z.l.m VRIJDAG 16 DECEMBER 198 isMd en tuinbouwblad Voor de algemene vergadering van de ZLM die vrijdag 9 december jl in De Prins van Oranje te Goes werd gehouden, bestond grote belangstelling, getuige de volle zaal. Op de voorgrond een groot aantal leden van verdienste. Hoewel de toehoorders van de inleiders te horen kregen dat de boeren de komende jaren nog meer moeten inleveren, was de sfeer op de vergadering zónder meer goed. De Zuidelijke Landbouw Maatschappij heeft vrijdag 9 december j.l. de Algemene Vergadering gehouden. Tij dens de zeer druk bezochte bijeenkomst in "de Prins van Oranje" te Goes hield voorzitter A.J.G. Doeleman zijn jaarrede. Daarbij zei hij o.m. het volgende: "Bij de herdenking van het 140-jarig bestaan heeft onze ere-voorzitter Geuze gesproken over de periode '44 - '69, beschreven door de heer Korteweg in de Kroniek. De heer Geuze heeft ook enkele opmerkingen over de toekomst gemaakt en o.m. het volgende gezegd: Een levende or ganisatie is onder alle omstandigheden, ver weg of dichtbij, gehouden aktief te blijven. Meewerken en mee denken over de ontwikkelingen die nodig zijn en niet schromen eigen initiatieven gemotiveerd onderbouwd, zo breed mogelijk ter diskussie te stellen en uit te dragen. Alléén kommentaar leidt tot steriliteit. Kommentaar moet rollen net als geld, verder rollen en dan kan er ook effekt komen. En met de eigen agrarische jongeren moeten wij een permanente diskussie aangaan. Al is men het op delen niet eens men blijft elkander zoeken. Doeleman: "Wat de heer Geuze ons heeft voorgehouden ervaren wij als een boodschap. Juist nu, nu de bedrijfs resultaten in ons werkgebied dit jaar overwegend gunstig zijn, bestaat de neiging, aldus de heer Doeleman, pro blemen voor ons uit te schuiven. Het is niet nodig dat wij meelopen in het leger van doemdenkers. Probeer zoveel mogelijk op. het bedrijf zijn eigen weg te kiezen. Dat is zeker de kracht van de land- en tuinbouw. Te doen wat in de gegeven omstandigeheden verantwoord lijkt. Doorgaan soms haast tegen beter weten in. Dat is dit voorjaar gebeurd. Toch zaaien ook gewassen waarbij deskundigen grote vraagtekens hebben gezet. De prak tijk heeft gelijk gekregen. De natuur heeft veel meer her steld dan voor mogelijk werd gehouden. Wij zijn daar dankbaar voor. De heer Doeleman wees er vervolgens op dat de land bouw zich zorgen maakt dat door de financiële problemen en de politieke tegenstellingen teveel wordt afgebroken wat is opgebouwd. Zo kan en mag het graanbeleid niet uitgehold worden. Dat is niet alleen nadelig voor de graantelers maar zal ook de verhoudingen tussen de sek toren en de verschillende gewassen in het bouwplan verstoren. En bij de veehouderij dient voorkomen te worden dat enerzijds modern opgezette bedrijven door een ongenuanceerde superheffing in financiële proble men komen en anderzijds dat kleinere bedrijven gestraft worden voor wat zij niet hebben veroorzaakt. Wij realise ren ons dat daar tussen een zeer grote verscheidenheid in situaties bestaat. Daardoor is het moeilijk een rechtvaar dig systeem te vinden waarmee de groeiende melkpro- duktie afgeremd kan worden. Naast de problemen in de E.E.G. vroeg de algemeen voorzitter aandacht voor ver schillende zaken dichtbij. Onze ervaring leert dat het aktief blijven van de leden, het medewerken, meedenken, kommentaar leveren, zeer belangrijk is, want daardoor is de resolutie van het pach tersvoordeel nu herschreven. In het kort houdt dat in dat er nu geen belasting meer wordt opgelegd bij overdracht van verpachte grond over bedragen die niet gerealiseerd De suikerbietenteelt wordt in ons land Dedreigd door een nieuwe ziekte genaamd Rhizomania. Rhizomania is een ziekte waarbij een virus en een schimmel samenwerken en een ernstige aanval doen op opbrengst en suikergehalte van onze bietenpercelen. De ziekte is al enige jaren gele den in ons land aangetoond op o.m. proeven in de provin cie Zeeland. Uit deze en andere proeven is gebleken dat de schimmelaantasting sterk gereduceerde kg-opbrengsten en suikergehalten van zo'n 8% tot gevolg heeft. In onder- zoekskringen wordt de ziekte vergeleken met aardappel moeheid en met het bietencysteaaltje hetgeen de ernst ervan meteen aantoont. Rhizomania komt in landen als Frankrijk, Duitsland en Italië al langer voor. In ons land nog maar enkele jaren en nog slechts hier en daar. Maar de kans dat ze zich over grotere delen van onze akkerbouwgronden verspreidt is groot. Vandaar ook dat wetenschappers, vertegenwoor digers van de Suikerindustrie, van het Landbouwschap eh van het Ministerie van Landbouw een beleidsgroep hebben gevormd die zich bezighoudt met het onderzoek naar Rhizomania en een beleidsplan opstelt ter bestrij ding ervan. Dit bestrijdingsplan zal binnen niet al te- lange tijd bekend worden gemaakt. Het aantonen van de ziekte is uiterst moeilijk omdat de verschijnselen zeer sterke overeenkomst vertonen met die van het bietecysteaaltje. Een schimmel besmet met een virus veroorzaakt een soort "baardvorming" aan de biet, terwijl ook het blad ziekteverschijnselen vertoont en de biet zelf rottingsverschijnselen. Uit onderzoek kan thans met vrij grote zekerheid worden gesteld dat er enig verband is met de vruchtwisseling. Hoe ruimer de vruchtwisseling hoe geringer de kans op be smetting. Aangenomen mag ook worden dat een beperking van het slepen met grond gunstig uitwerkt op de infektie- druk en -verspreiding. worden. "Druk van onderaf van betrokkenen hééft de besluitvorming duidelijk versneld. Waardering dient daarbij ook uitgesproken te worden voor de inzet van ons accountantsbureau. Als ander voorbeeld noemde hij de aanpak van de bestrijding van het bakterievuur waarbij druk vanuit de praktijk ertoe heeft geleid dat in goed overleg tussen de fruittelers de georganiseerde land bouw, Staatsbosbeheer en de P.D. de bestrijding op ver antwoorde wijze is aangepakt. Ruilverkavelingen bieden nog steeds goede mogelijkhe den bij het zoeken naar een vorm van natuurbescherming passend bij de bedrijfsvoering. Sinds 1 972 staat de land inrichtingswet op stapel. Na 1 2 jaar ligt het ontwerp nu bij de 2e Kamer. Is het dan verwonderlijk, zo vroeg Doe leman zich af, dat er veel onzekerheid bestaat rond deze landinrichtingswet. Onzekerheid hoe de aanwijzing tot stand komt wanneer een gebied voor ruilverkaveling of herinrichting in aanmerking komt. In elk geval is het verheugend dat Etten-Leur en Wolphaartsdijk voor ruil verkaveling is gestemd. Belangrijk is nu dat zo snel mo gelijk het plan van toedeling gereed komt, zodat kavel- verbeteringswerken uitgevoerd kunnen worden. De mo gelijkheid om tussen 3 ruilverkavelingsblokken Kruis land, Wouw, Etten-Leuren Nispenschijf grond mettussen- komst van B.B.L. uitgeruild kan worden, is een initiatief wat veel waardering verdient. Voor de ruilverkaveling is het een belangrijke zaak dat 75 miljoen uit de werkgelegenheidspot beschikbaar is ge steld. Hoe sneller de uitvoering plaatsvindt, hoe beter het is voor het totale gebied voor de boeren maar ook voor infra strukturele aanpassingen. Wanneer opnieuw gelden beschikbaar komen denk ik, dat versnippering van deze gelden voorkomen moet worden. Onze keuze is dan niet moeilijk. Met ruilverkavelingen eventueel aangevuld met P.C.W. of vrijwillige kavelruil worden gelden horizontaal gebruikt en werken niet konkurrerend ten opzichte van bestaande arbeidsplaatsen. Onlangs heeft de direkteur van de Landinrichtingsdienst Ir. Molenaar gewezen op de bezwaren van het aanvragen van te grote blokken. Vervolg op pagina 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 1