Welke stal voor vleesvee? Wie kent uw koe? Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes Op bedrijven met luxe vleesvee of zoogkoeien worden de dieren vaak aangebonden op een grupstal of lopen los in een bestrooide loop stal. Uit oogpunt van arbeid is een roostervloer voor dieren met een leeftijd vanaf 4 maanden erg aan trekkelijk. Om ademhalingsziekten bij de dieren te beperken, is er de laatste jaren veel belangstelling voor het bouwen van stallen met veel m3 inhoud per dier en voor open (front)stallen. In dit artikel een aantal ervarin gen, welke de afgelopen jaren in Zeeland met open stallen voor vleesvee zijn opgedaan. De opfokstal In de opfokstal kunnen de kalveren worden gehuisvest in eenlingboxen of in gestrooide groepsboxen. De eerste weken moet zeker de voorkeur worden gegeven aan individuele huisvesting in eenlingboxen. Bij groepshuisvesting moeten de groe pen niet te groot zijn (4 5 dieren). Vrijwel alle opfokstallen zijn geslo ten goed en geïsoleerde stallen. De stalinhoud moet minimaal 6 m3 per dier zijn. Gesloten en goed geïsoleerde stallen moeten mechanisch worden geventi leerd. Deluchtaanvoer moet met een lage snelheid óver de grond plaats vinden. Aanvoer van verse lucht uit een naast de stal gelegen schuur werkt beter dan rechtstreeks koude buitenlucht aanzuigen. Ervaringen met open opfokstallen zijn er niet veel. Het I.M.A.G. is begonnen met on derzoek naar individuele en groeps huisvesting van jonge vleesstieren (0-6 maanden) in open en gesloten stallen. Niettemin is wel gebleken dat huis vesting van kalveren in een grote open ruimte de voorkeur verdient boven een bedompte grupstal met vloer, wanden en zolder van stenen en beton. De overgangsstal (8 tot 16 a 20 weken) De overgangsstal kan worden ge bouwd als een gestrooide loopstal, een roostervloer of een kombinatie van beide. Op veel bedrijven is men van mening dat een gestrooide loop-'" stal (3 a 4 m2 per dier) de voorkeur verdient boven een volledige roos tervloer (te veel afkoeling van de dieren). Een bezwaar van een ge strooide loopstal is vooral bij de ou dere dieren het strooien en uitmes ten. Bij toepassing van draaibare tussen- hekken of voerhekken behoeft dit geen te groot probleem te zijn. Het is ook mogelijk om échter het voerhek een mestkelder met een roostervloer van 2 meter diep te bouwen en hieréchter een inge- strooide ruimte van eveneens 2 meter diep. Ook bij een overgangsstal is veel m3 inhoud per dier gewenst. Bij een 2- rijige gesloten stal is zowel voor een loopstal als een roostervloerstal met ingestrooide ruimte een stalbreedte van minstens 12 meter gewenst. Wanneer de zijwanden van de stal 3 meter hoog zijn met een dakhelling van 30 gr. is er ongeveer 12 m3 in houd per dier. De roostervloerstal met ingestrooide ruimte wordt op een aantal bedrijven in Zeeland met succes toegepast als open stal. Ervaringen met een open overgangs stal zijn: de stal moet enkelrijig zijn; de overgangsstal kan het beste als roostervloerstal worden uitge voerd; bij een staldiepte van 4 a 5 meter kan bij jonge dieren het achterste gedeelte tijdelijk worden inge- strooid of van een hard houten roostervloer worden voorzien; de open zijde moet op het zuid oosten liggen; 16 december 1983 Een goedkope stal met gezonde dieren. dubbelhard gebakken tegels. Op de meeste bedrijven vindt men een voergoot niet meer nodig. Benodigde voergootlengte per dier: 0 - 3 maanden 35 cm 3 - 6 maanden 40 cm 6 - 12 maanden 50 cm 12-18 maanden 60 cm Er wordt bij voorkeur zo gebouwd dat de voergoot 10-15 cm en de voergang 15-20 cm hoger liggen dan de roostervloer peil). Watervoorziening Bij het plaatsen van de drinkbakjes boven de voergoot is het morsen van water een bezwaar. Bij het plaatsen in de tussenafscheidingen worden de bakjes door de dieren regelmatig be vuild. Toepassing van drinknippels heft deze bezwaren op. Drinkbakjes tot 15 gr. vorst bescher men kost ongeveer 400,— per bak je. Mestopslag De mestproduktie bij oudere dieren bedraagt gemiddeld 30 liter meng- mest per dier per dag of 1 m3 per maand. Bij een voerhekbreedte van 55 cm per dier, een kelderbreedte van 280 cm en een kelderdiepte van netto 130 cm is er een kelderinhoud van onge veer 2 m3 of opslag voor 2 maanden. Extra opslag is mogelijk onder de voergang, in een bovengrondse be tonnen silo 50,- per m3) of in een open grondput 25,— per m3). Om de mest in de kelders goed te kunnen verwerken moet deze elke 14 dagen met een mixer worden gemengd. Prijzen mestopslag is exklusief een mestpomp. Wat kost een stal? Hoe meer keren er per jaar kalveren worden opgezet, des te kleiner kan de opfokstal en de overgangsstal zijn. Bij voorkeur is de kapaciteit van de overgangsstal de helft van de af- meststal. Wanneer er per jaar 100 stuks vleesvee wordt afgeleverd, moet er bij 4 keer opzetten per jaar een opfokstal zijn voor 25 kalveren en een overgangsstal voor 50 dieren. Een gesloten opfokstal kost inklusief boxen, isolatie en verwarming vanaf ƒ1200,— per kalf. Een gesloten overgangsstal als roos tervloerstal met ingestrooide ruimte kost vanaf 1400,— per dier. Een gesloten afmeststal als rooster vloerstal kost vanaf 1600,— per dier. Prijzen bij uitvoering door aannemer en inklusief inrichting en B.T.W. maar exklusief extra mestberging, krachtvoersilo's en erfverharding. Bij veel eigen aFbeid en sobere uit voering is het mogelijk om de kosten met 20% te beperken. Enkelrijige open stallen bouwen on geveer ƒ250,— per dier goedkoper dan gesloten stallen. Een lessenaars dak is bijvoorbeeld bij een open stal goedkoper dan een zadeldak met een extra goot. Wanneer bij een open stal de voergang volledig wordt overdekt, zijn de besparingen gering. Konklusie De laatste jaren zijn gunstige erva ringen opgedaan met open stallen voor vleesvee. Deze ervaringen gel den natuurlijk ook voor vrouwelijk jongvee! Wanneer aan een aantal voorwaar den wordt voldaan, is het mogelijk om een gezonde en goedkope stal te bouwen. Meer gegevens en tekeningen zijn verkrijgbaar via Uw bedrijfsvoorlich- ter De specialist boerderijbouw, J.H. van Nieuwenhuizen drukkap en een centraal regelbare klep of door de 100 cm brede inlaat te bekleden met latten van 2 x 5 cm met tussen de latten l'/ié 2 cm brede spleten (space-boarding). De dak helling is bij voorkeur 30 gr. met een open nok van 80 cm breed en afge dekt met een lichtkap. Extra lucht- aanvoer is mogelijk via schoepen- roosters in de grote (schuif)deuren. De laatste jaren zijn ook een aantal open afmeststallen gebouwd. De er varingen zijn gunstig mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan: de stal moet enkelrijig zijn; de open zijde moet op het zui doosten liggen; de voergang gedeeltelijk over dekken (2 a 3 meter); zijwandhoogte minimaal 2lA me ter en de hoogte van het dak boven de voergang aanpassen aan de apparatuur voor het voe ren. Voerhekken Als voerhek is geschikt een vastzet- hek (niet goedkoop), een "Zweeds" voerhek (bij instorten van de bokjes in de beton korte levensduur door afroesten), een diagonaal voerhek of een "Engels" voerhek. Het "Engelse" voerhek wordt tegen woordig het meest toegepast. Tussen in de beton gestorte stalen balken Volledig open afmeststal met Engels voerhek. de voergang bij voorkeur geheel of gedeeltelijk overdekken; zijwandhoogte 2Vz meter en de hoogte van het dak boven het voerhek 3'/2 meter. De afmeststal De meeste afmeststallen worden ge bouwd als volledige roostervloerstal met een kelderdiepte van l'/2 tot 2 meter en een staldiepte van 3 meter échter het voerhek. Een nieuwe ont wikkeling is een staldiepte van 4 meter. Dit is te zien op R.O.C. De Vlierd. Bij deze staldiepte is een be tere groei waargenomen. In een ge sloten 2-rijige afmeststal moet veel m3 inhoud per dier aanwezig zijn. De meeste stallen zijn tegenwoordig 12 meter breed, maar 15 meter is be ter! De zijwanden zijn bij voorkeur 4 meter hoog, waarvan de bovenste meter wordt benut voor luchtaan- voer. De luchtaanvoer kan gebeuren met behulp van een ruime wind- (HE-A 100 bij 3.60 meter of HE-A 120 bij 4 meter afstand) worden 2 stalen dikwandige buizen met een doorsnede van 63-76 mm bevestigd. Dit voerhek kan ook draaibaar wor den uitgevoerd. Zowel het voerhek als de tussenafscheidingen worden bij voorkeur thermisch verzinkt (80 ct per kg staal). Er zijn volop goedkope stalen balken en buizen in de handel maar door veel roest zal de levensduur korter zijn. Behandelen met verf of silolak moet geregeld worden herhaald en is in feite zinloos. De tussenafscheidingen kunnen ook draaibaar worden uitgevoerd en zijn bij voorkeur gemaakt van vertikale spijlen (spijlafstand 12 cm). Voergoot De voergoot is ongeveer 40 cm breed en 5 cm diep. Om slijtage van de beton door maiszuur te voorkomen, kan de voergoot worden bekleed met Open overgangsstal voor dieren tot 4 a 5 maanden oud. Voor een goede bedrijfsvoering is een snelle en goede koeherkenning zeer belangrijk. Gewenst is, dat naast uzelf ook anderen de dieren en de nummers goed kunnen onderscheiden. In de eerste plaats geldt dit voor de andere gezinsleden en de bedrijfsverzorger, maar tevens is het ook belangrijk voor de monsternemer, inseminator en dierenarts. Indien u onver wachts uitvalt, kunnen hierdoor de nodige problemen voorkomen worden. Voor zwartbonte dieren heeft vriesbanden met een duidelijk nummertype de voorkeur boven andere systemen. Voor roodbonte dieren (MRIJ) gaat de voorkeur uit naar nylonhalsbanden met twee schuifknelnummers. Ing. J. Reijmer, CRA Waalre

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 17