Ir. G.A. Meijer: Sombere vooruitzichten voor de vleesveehouderij CONSERVEN-DIEPVRIES TALPE EEN VOORLICHTINGSVERGADERING PVV bespreekt reddingsplan voor schapensektor AA N DA CHT LANDBOU WERS Producenten moeten zelf afzetkanalen zoeken Na-entingen tegen varkenspest worden voortgezet Entingsperiode 1983/1984 tegen mond- en klauwzeer vastgesteld Opvoering produktie van rundvlees in Japan Handel verwacht opnieuw groot aanbod van slachtvarkens PVV-regeling kalversektor voldoet goed Groeiende export levende schapen naar Frankrijk SPRINGLEVENDE GROENTEKONSERVEN VOOR EEN GEVARIEERDE KEUKEN In het kader van haar expansie geeft de UIT KORTEMARK BELGIË over de conserven-erwtenteelt in zaal Hotel Du Commerce, Markt 24, Oostburg. Op dinsdag 20 december om 1 4.00 uur. Gratis proefpakket en tombola. Op de algemene ledenvergadering van de kring Vleesveeproducenten (kring Q van de V.V.B. Zeeland, op donderdag 8 januari 1983 te Kapelle hield ir. G.A. Meijer, voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees een inleiding over de toekomstige ontwikkelingen in de vlees veehouderij. Dhr. Meijer bracht aan het begin van zijn inleiding de aanwezigen in herinnering de inleiding die hij in 1974 te Goes had gehouden. Ik was toen zeer pessimistisch gestemd over de toekomst van de vleesveehou derij. Dit is (gelukkig) niet zo uitgekomen, maar nu staan we OP NIEUW voor een zeer moeilijke periode, die duidelijk verschillend is ten opzichte van de afgelopen jaren. ir. G.A.Meijer Dat het in de afgelopen jaren zo goed is geweest komt hoofdzakelijk door het rundvleesbeleid van de EEG met haar voldoende aanwezige geldmid delen. Nu is de situatie ernstiger. Dit komt door 2 oorzaken: a) De ontwikkeling binnen de EEG. b) De onenigheid binnen het P.V.V. zelf. Desondanks blijf ik, aldus ir. Meijer, mogelijkheden zien voor de. vlees veehouder die rundvlees van goede kwaliteit levert. Hiervoor blijven afzetmogelijkheden met goede prijzen. Echter het krijgen van deze (goede) prijzen zal in de toekomst volledig in de hand komen te liggen van de producent zelf! Of dit lukt is in sterke mate afhankelijk van de afzetkanalen die de produ cent weet te vinden. De werkelijkheid is dat er in de EG een groot tekort aan geldmiddelen is, met daarnaast grote voorraden aan interventie vlees (voor heel Europa 300.000 ton). Voor dit vlees is geen markt en bovendien geen geld om dit op wat voor manier dan ook weg te werken. Dit maakt het onmogelijk om een normaal beleid binnen de EEG te voeren. Het gevolg zal zijn dat de Europese kommissie nu besluiten moet nemen binnen de bestaande marktverorde- ning waarmee zo min mogelijk geld uitgegeven wordt. Dus de restitutie zal worden verlaagd en de interventie zal worden beperkt of geheel worden stopgezet. Verder is een extra uitstoot van melkvee te verwachten, waardoor nog meer vlees op de markt komt. De lasten hiervan komen nu neer op de vleesveeproducent. Met andere woorden, de vleesveeproducent moet nu op eigen benen staan, die gene die heil van Brussel verwacht zal bedrogen uitkomen. Goed rundvlees zal zich wel blijven verkopen. Hiervoor zijn geen inter ventie maatregelen nodig, maar de producent zal zelf zijn afzetkanaal moeten zoeken. Producenten, die dit niet doen, en het aan anderen over laten, zullen in de toekomst wel leren dat zij op de verkeerde weg zitten. Een ander zorgelijk punt is de .op heffing van de verordening "slachten en weging van runderen". Dit is een buitengewoon slecht teken, want het staat een juiste verkoop van het vlees in de weg. Dit is diep treurig.' En dat terwijl met 1,— /slachtdier de ver ordening in stand gehouden kan worden. Daarbij komt nog dat de producent wel bereid is om die gul den te betalen. Maar door onenigheid binnen het P.V.V. zal deze verordening worden opgeheven. Dit is met name een gevolg van ver schil van mening in de Bond van Slachters. Er dient nog wel opgemerkt te wor den dat er een aantal goede slachters zijn. Zij willen straks na 1 januari verder gaan met een vrijwillige rege ling. Als dat doorgaat zal het waar schijnlijk mogelijk zijn om 50% van de slachtdieren via een uniform systeem te laten slachten. Volgens dhr. Meijer zijn de bestuurs leden die namens de veehouders in het P.V.V. zitten te weinig gesteund door de standorganisaties! Ik hoop, aldus ir. Meijer, dat U die hier vanavond aanwezig bent vanaf nu gaat eisen dat uw slachtdieren volgens het EUROP-klassifikatie- systeem en volgens de verordening "slachten en wegen van runderen" geslacht worden. Dat is in Uw belang voor Uw bedrijfsresultaat. Behalve deze zaken zette ir. Meijer ook nog vraagtekens bij het welzijn- sonderzoek. Hij is er op tegen dat technisch- ekonomische onderzoek uitgevoerd wordt onder het mom van welzijns- onderzoek. Voor de kontrole op gebruik van hormonen is nu het uitvoeringsbe sluit klaar. Het is een heel pakket geworden, maar het gevolg zal zijn dat na 1 ja nuari het gebruik van DES goed ge- kontroleerd kan worden, en dat is een zeer goede zaak. Tot slot noemde dhr. Meijer nog de opzet van integrale ketenbewaking. Iedereen is hiervoor geïnteresseerd, maar de producent mag niet alleen opdraaien voor de kosten. Bij het af leveren van grotere aantallen vlees vee aan een slachterij is een goede uitwisseling van gegevens tussen producent en slachter gewenst. Dhr. Meijer besloot zijn inleiding met een oproep aan de vleesveehouders. Om hun afzet goed door te lichten, zich steeds op de hoogte te houden van de ontwikkelingen op dit gebied en vooral zelf het de hand aan de ploeg slaan voor afzet van het goede kwaliteit slachtvee. CAR ing. M. Westhuis De Nederlandse schapensektor zit in de misère. De vooral op Frankrijk gerichte produktie van lamsvlees neemt af. We vallen bovendien terug op de positie van grondstofleveran cier. Nederlandse schapen worden steeds meer in België geslacht. De werkgelegenheid in onze slachterijen daalt in '83 opnieuw met ca. 10%. Sedert 1980 is die met ruim 40% te ruggelopen. Het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) beschrijft de oorzaken van de ze misère in een uitvoerige notitie aan het bestuur, om daarover op 14 december zijn licht te laten schijnen. Het PVV-sekretariaat koppelt daar aan een reddingsplan. Dat voorziet o.a. in een doelmatiger organisatie van onze afzet naar Frankrijk, dui delijker herkenbaarheid van ons daar veel gevraagde lamsvlees en bedrijfsekonomisch onderzoek in de slachtsektor. Doel daarvan -is, de mogelijkheden van kostenbesparin gen, bundeling van de export- en in- koopaktiviteiten en o.a. produktie- rationalisatie te onderzoeken. Dui delijk is al wel, dat de Nederlandse konkurrentiepositie geschaad wordt door onze hogere kleurlonen en zwaardere veterinaire eisen dan bij voorbeeld die in België. De Neder landse exportslachterijen kampen dan ook met een niet door hen te beïnvloeden kostennadeel tegenover de Belgen. Pogingen om het minis terie van landbouw en visserij in Den Haag te bewegen deze ongelijkheid zoveel mogelijk weg te nemen heb ben tot nu toe geen resultaat gehad. Het PVV wil het ministerie daarover opnieuw aanspreken. De na-entingen tegen varkenspest zullen in de voormalige entgebieden Midden-Brabant, Midden- en Noord-Limburg vanaf vrijdag 9 de cember a.s. worden voortgezet. In deze drie gebieden zijn de na-entin- gen respektievelijk 24 oktober, 28 november en 6 december beëindigd. De staatssekretaris van landbouw en visserij, A. Ploeg, heeft dit, gezien het wederom optreden van varkenspest in Noord-Brabant in overleg met het betrokken bedrijfsleven besloten. In de drie entgebieden zal zoals ge bruikelijk een vervoerverbod van varkens gelden, met uitzondering van slachtrijpe varkens. Voorts zul len alle dieren ouder dan 5 weken in Staatssekretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) heeft de periode voor het enten van runderen tegen mond- en klauwzeer 1983/1984 vastgesteld. De entingsperiode zal liggen tussen 15 december 1983 en 1 maart 1984. Voor het overige gelden dezelfde bepalingen als in de Entingsbeschik king runderen mond- en klauwzeer 1982/1983. 16 de periode van 9 tot 17 december moeten worden nageënt, voor zover dit nog niet heeft plaatsgevonden. In deze periode zal het afgeven van ontheffingen van het vervoerverbod voor fok- en gebruiksvarkens niet mogelijk zijn. Daarna zal de gebrui kelijke systematische enting worden voorgeschreven. De na-enting in de Gelderland zal worden voortgezet. De reeds be staande beschikking zal daarom voorlopig van kracht blijven. Volgens mededelingen van de Ja panse organisatie van producenten van rundvlees zal de produktie van rundvlees in Japan, die in 1982 rond 483.000 ton bedroeg in 1990 kunnen toenemen tot 630.000 ton. Plannen daartoe zouden reeds in uitvoering zijn. De eigen produktie van rund vlees voorziet in ongeveer 70% van de binnenlandse vraag. Er is een uitbreiding van het aantal runderen voorzien van 2,30 miljoen tot 3,92 miljoen. Men hoopt op een zekere aanpassing van de prijzen aan die in de Europese landen, die momenteel rond 40% beneden die van de Japanse prijzen liggen. vdw De Centrale Organisatie voor de Vleesgroothandel verwacht voor de komende week een onveranderd groot aanbod van slachtvarkens. De opbrengsten van de karkassen zijn vrijwel ongewijzigd. Bij de onderde len wordt verwacht dat de stijging van de karbonadeprijs de scherpe daling van de prijs van schouders en in mindere mate die van buiken zal kompenseren. Het aanbod van runderen is behoor lijk, waardoor de prijzen stabiel zijn. Op de markt voor stieren is sprake van een schaars aanbod maar van stabiele handel. (ANP) Momenteel hebben veertien kalver- slachterijen in ons land vrijwillig een overeenkomst tot het uniform slach ten en wegen gesloten met het pro duktschap voor vee en vlees (pvv). Dit betekent dat nu uniformiteit bij het slachten en wegen bereikt is voor ca. 83%^van de in ons land - in 1982 ruim 1,3 miljoen - geslachte kalve ren. Voor het lopende ka.lenderjaar konkludeert het pvv dat de regeling - evenals vorig jaar - funktioneert overeenkomstig de bedoelingen van de regeling. Die zijn: uniformiteit in snit en gewichtsvaststelling en kon trole op het uitbetalingsgewicht. Het pvv spreekt van funktioneren "naar tevredenheid". Sedert 1980 ontwikkelt Frankrijk zich tot exporteur van levende scha pen. Vooral naar Italië. De invoer in Frankrijk - vooral over het eerste kwartaal '82 en '83 - neemt echter af. De waarde van de Franse export van levende schapen beliep in het eerste kwartaal '83 ca. ƒ8 miljoen tegen over ruim 6 miljoen in de overeen komstige periode van '82. De waarde van de invoer daalde van 19 mil joen in '82 tot 15 miljoen in de eer ste 3 maanden van '83. Opmerkelijk is, dat de invoer van Britse schapen in die periode tot nul terug viel. Die vanuit Nederland geeft daarentegen - als enige - juist een stijging te zien. In het eerste kwartaal '83 werd 39% méér levend in Frankrijk vanuit ons land ingevoerd dan over dezelfde periode van 1982. Advertentie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 16