Kwaliteit aanvoer eerste Kerstveiling goed, aankleding kon beter Petitie over gasprijsverhogingen Hollandse tuinbouw "staat vroeger op" Landelijke areaalenquête CBS: Appelduo's voor alle kinderafdelingen in ziekenhuizen Bestuur Landbouwschap pleit opnieuw voor lagere tuinbouwgasprijs Nederlandse appelen doen het goed in het buitenland Witlofproduktie neemt in België toe Uit de door het Centraal Bureau van de Statistiek (CBS) gehouden areaalenquête onder Nederland se glastuinders is gebleken dat er een vervroeging van de aanplant komt. Volgens het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen, die deze teeltvervroeging propa geert, is dit een verheugende ont wikkeling die waarschijnlijk on der meer is ontstaan door ener giebesparende maatregelen in de glastuinbouw. Ook het niet on rendabele voorjaar van 1983 kan bij deze ontwikkeling een rol hebben gespeeld. Verder is be kend geworden dat het totaal areaal een fraktie groter is ge worden ten opzichte van het af gelopen seizoen. ^Stijgende groente-arealen werden waarge nomen in het Westland, veiling ZHZ in Barendrecht, Gouda en de CVV in het Noordlimburgse Grubbenvorst. De vervroegde aanplant is volgens het CBT zo belangrijk om te ontkomen aan de toenemende overlapping van het Nederlandse- en Zuideuro- pese (konkurrerende) produktie- seizoen. Bovendien heeft een la tere aanplant een opeenhoping van eigen produkten in het late voorjaar en zomer tot gevolg. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland gaat in verband met de komende feestdagen bij alle kinderafdelin gen van de Nederlandse zieken huizen en sanatoria appelspellet jes bezorgen. Veel kinderen zul len tijdens die dagen niet thuis kunnen zijn om met hun ouders en familieleden feest te vieren. De komende week laat het Cen traal Bureau overal het Hollandse appelmemospel bezorgen, zodat de zieke kinderen met elkaar dit leuke, doch leerzame spelletje kunnen spelen. Het appelmemospel is gebaseerd op een bestaand memoryspel, waarbij het de bedoeling is zoveel mogelijk paren - appelduo's - te verzamelen. De kaartjes worden met de groene zijde met het meisjesmerk naar boven gelegd. Iedere deelnemer mag twee kaarten draaien en moet daarbij trachten, afgaande op het geheu gen, het bijpassende duokaartje te vinden. Hij of zij die de meeste duo's verzamelt, is winnaar. Het spel is bedoeld om de spelers wegwijs te maken in het uitge breide Nederlandse appelassorti ment. De handel legde veel kooplust aan de dag, getuige de volle banken in het veillokaal en de goede prijzen. Boven is te zien dat er ook veel publieke belang stelling was, waaronder ook veel telers uiteraard! Op 7 december j.l. is door een groepje vrouwen van de L.T.B., met name door Mevr. A. van Hijningen - Vijverberg, in de hal van het 2e Kamergebouw te Den Haag, een petitie over de steeds stijgende gasprijs aangeboden aan de heer H.P.H. Waalkens (r). Bijgaande foto toont dit moment. De vrouwen geven op deze wijze uiting aan hun grote bezorgdheid en verontrusting over de voort gaande gasprijsverhogingen. (Foto: Ab Westerbeek) 16 december 1983 In het bestuur van het Landbouw schap is woensdag 7 december op nieuw gepleit voor het schrappen van de toeslagen in de aardgasprijs voor grootverbruikers. Als gevolg van deze toeslagen is de gasprijs hoger dan strikt genomen noodzakelijk is. Di verse woordvoerders wezen er op dat de Nederlandse glastuinbouw hier door in een nadelige konkurrentiepo- sitie dreigt te komen in vergelijking met tuinbouwbedrijven in omringen de landen. KNLC-woordvoerder H.L. Scheffers rekende het Landbouwschapbestuur voor dat de toeslagen neerkomen op een bedrag van gemiddeld ƒ20.000,— tot ƒ25.000,— per glas tuinbouwbedrijf. Hij stelde voor de toeslagen ongedaan te maken door de voorgenomen gasprijsverhoging per l januari aanstaande achterwege te laten. Vermoedelijk zal de aard gasprijs voor de glastuinbouw vol gend jaar met twee cent worden ver hoogd tot ruim 43 cent per kubieke meter. Landbouwschapsvoorzitter Van der Veen zei dat het Landbouwschap met kracht zal blijven streven naar het "opschonen" van de aardgas- prijs. Onze belangrijkste exportappel is om\ deze tijd van het jaar Goudreinette gevolgd door Cox's en Golden. Van de Goudreinetten gaan de meeste naar Frankrijk en West-Duitsland, Cox's wordt vnl. geëxporteerd naar Engeland en de Bondsrepubliek en Golden naar Finland en Frankrijk. In de verschillende landen doen onze appelen het de laatste weken goed, in verhouding zelfs beter dan twee jaar geleden. Rode Goudreinetten waren eind no vember op Rungis bijna 80% hoger in prijs dan de Franse Golden, twee jaar geleden was het verschil 50% en vorig jaar 60%. De Nederlandse Cox's was op de groothandelsmarkt "Nine Elms" (voorheen "Govent Garden") in Londen maar 10% lager in prijs dan de Engelse Cox's, twee jaar geleden was dat verschil ruim 20% en vorig jaar 30%. In West- Duitsland doet onze Goudreinette het vergeleken met de appelen uit andere landen relatief ook beter dan de beide voorgaande jaren. De kwaliteit van het fruit was goed maar er had toch meer verpakt moe ten worden, terwijl de aankleding toch te wensen overliet. Dat waren de belangrijkste konklusies die na de eerste-proef-Kerstveiling in de ge bouwen van de VVZB konden wor den getrokken. Tevens werd door het CVZ-bestuur besloten gezien toch de"~^ vele positieve reakties en de goede belangstelling om ook volgend jaar weer een Kerstveiling te houden. Er zal dan meer worden gedaan aan de aankleding van het geheel. De orga nisatoren hopen dat er dan ook meer telers fruit zullen gaan inpakken. De prijzen van het fruit waren zoals viel te verwachten, goed te noemen. Ook de belangstelling van de zijde van de kopers was zeer goed. Deze veiling heeft in ieder geval bewezen dat een gezamenlijk initiatief van alle 4 Zeeuwse fruitveilingen, goed is aan geslagen. In totaal werd er ruim 600 ton Zeeuws fruit gebracht: ongeveer 450 ton appels en 150 ton peren. Dat was aanmerkelijk meer dan de leiding van de CVZ had aangenomen. Van de 600 ton fruit is ongeveer 100 ton in de tweelagenkrat aangevoerd; Belangstellend worden de appels en de peren door het publiek bekeken appel voor appel gelegd. De overige vruchten zijn los gestort in zoge naamde Hollandkratten. Er was een verscheidenheid aan rassen, waar onder ook nieuwe rassen als Elstar en Kamijn. Het Belgische Ministerie van Land bouw verwacht dit jaar een witlof produktie van 97.000 ton. Vergele ken met vorig jaar is dit een toename van 5%. Deze toename past in de tendens van weer stijgende produk- tiehoeveelheden na het dal in het jaar 1976. De produktie had waar schijnlijk nog groter kunnen zijn als men geen last had gehad van een slecht teeltseizoen, een koud nat voorjaar, gevolgd door een warme droge zomer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 15