Er komt per 1 januari a.s. een konsulentschap voor de Akkerbouw en de Groenteteelt C. Trojan: 'Alleen pijnlijke ingrepen kunnen Gemeenschappelijk Landbouw Beleid veilig stellen' Om werklijnen van onderzoek naar praktijk korter te maken Doorstroming Zeggenschap Computers Het proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond ondergaat per 1 januari a.s. een vrij ingrijpende struktuurwijziging. Deze reorganisatie is bedoeld om de werklijnen van het onderzoek naar de praktijk korter en zichtbaarder te maken. Bovendien hoopt men dat in de nieuwe situatie een versterking van de doorstroming van informatie van boven naar beneden en andersom plaats zal vinden. De belangrijkste wijziging die staat te gebeuren is de instelling van een konsulentschap voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond. Deze nieuwe dienst zal 5 k 6 medewerkers krijgen die van het PAGV komen. De belangrijkste taak van het konsulentschap is de koördinatie van de voorlichtingsaktiviteiten en de onder steuning van het takbeleid van het ministerie. Een en ander werd bekend gemaakt door de direkteur van het PAGV dr.ir. J.H.J. Spiertz die sprak op de morgenvergadering van de algemene ledenvergadering van de ZLM vrijdag 9 december jl. in de Prins van Oranje te Goes. Behalve de instelling van het konsu lentschap zal ook de afdeling On derzoek in de Regio worden samen gevoegd met de afdeling Teelton- derzoek dit om een nauwere samen werking tussen de landelijke en reg ionale onderzoekers te bewerkstelli gen. Vanwege de grote verscheiden heid in gewassen en de verschillen in de twee bedrijfstakken wordt het teeltonderzoek voor akkerbouwge wassen en vollegrondsgroenten on dergebracht in twee afzonderlijke afdelingen. Ir. Spiertz vertelde uitvoerig wat de belangrijkste taken van de verschil lende nieuwe onderzoekafdelingen zullen worden. Zo houdt de afdeling Bedrijfssynthese zich o.m. bezig met de ekonomische evaluatie van tech nische ontwikkelingen, advisering via de bedrijfsekonomische voor lichting en de ontwikkeling van be drijfsekonomische begeleidingssys temen. Deze afdeling verricht mo menteel een onderzoek naar de kos ten/baten analyse voor de zoetwa tervoorziening aan de land- en tuin bouw op Schouwen-Duiveland uit het Grevelingemeer. Ook is deze af deling vertegenwoordigd in de werkgroep landbouwwatervoorzie- ning Zoommeer. Een derde belang rijke aktiviteit van deze afdeling in het Zuidwesten betreft een proef- projekt samen met de ZLM-accoun- tantsunie op het gebied van de be- drijfsregistratie. Het doel Hiervan is, zo legde de PAGV direkteur zijn aandachtig gehoor uit, om de akker bouwers sneller inzicht te geven in de financiële situatie van het bedrijf zulks ten behoeve van een meer ge fundeerde bedrijfsvoering. Volgens de'heer Spiertz zou er aan het doorstromen van de landelijke onderzoeksresultaten nog wel wat verbeterd kunnen worden en hij gooide daartoe ook enige balletjes op: meer landelijke samenwerking bij het samenstellen van regiona le onderzoeksverslagen, het meer toegankelijk maken van onderzoeksgegevens door middel van geautomatiseerde opslag en verwerking en het versnellen van de informa tieoverdracht tijdens het groei seizoen door middel van moder ne informatiesystemen op de re gionale onderzoekscentra waar minicomputers gekoppeld kun nen worden met een centrale computer die landelijk is opge steld. Het gaat hier met name om snelle informatie over het optre den van ziekten en plagen en bestrijdings- en bemestingsadvie zen. Spiertz: "Een snelle informatievoor ziening is van groot belang omdat tijdigheid van teeltmaatregelen en de juiste toepassing van de maatregelen de kosten drukt en de opbrengsten ten goede komt want de komende ja ren gaat het om het minimaliseren van de kosten". De heer Spiertz wees er vervolgens op dat de toekomstige positie van het PAGV sterk zal afhangen van de bereidheid van het bedrijfsleven om het werk voor de helft mee te finan cieren. Natuurlijk is het redelijk dat het bedrijfsleven dan ook zeggen schap krijgt in de programmering en in de prioriteitsstelling "maar als men vanuit de praktijk met honder den onderwerpen aankomt dan moet men de onderzoekers toch op basis van hun deskundigheid een stuk vertrouwen geven anders werkt het niet", zei hij. Overigens voegde hij er aan toe, draagt het bedrijfsleven op dit ter rein nu ook al een grote medever antwoordelijkheid in organen als de PAC's besturen van Regionale On derzoekscentra en in het bestuur van het PAGV. Op een vraag van een der aanwezigen in de zaal welke rol de computers op het landbouwbedrijf zullen gaan spe len, antwoordde direkteur Spiertz dat dit niet zo snel zal gaan als men ons wel wil doen geloven. Zelfs in het jaar 2000 zal de landbouw wat dat betreft nog niet zoveel zijn veranderd "en het In de pauze onderhield de heer Spiertz (l.) zich met menige geïnteresseerde toehoorder. Hier is hij in gesprek met de heer J. Koopmanbekend van de aardappel Koopman's Blauwe". zal toch zo blijven dat de boer zelf de beslissingen moet blijven nemen op basis van o.m. gezond verstand en waarnemingen in het veld. Dat bete kent niet dat computers ons daarbij niet kunnen helpen want wat die kunnen onthouden daartoe is de boer bij lange na niet in staat. De compu ter zal de boer dus wel in staat stellen sneller beslissingen te nemen en daarom zal de computer er zeker ko men". Athene is het failliet van de besluitvorming in de Europese Gemeen schap en we moeten nu de harde feiten onder ogen zien: alleen pijnlijke ingrepen kunnen nog een oplossing bieden willen wij de werking en de financiering van het Gemeenschappelijk Landbouw Beleid (het GLB) op lange termijn veilig stellen. De financiële middelen zijn eind dit jaar op en voor een prijsverhoging voor 1984/1985 is zoals het er nu naar uitziet geen ruimte. Het nemen van besluiten is dan ook zeer urgent en het is de hoogste tijd dat de EG lidstaten terugkeren tot werkelijke gemeenschappelijke besluitvormingsprocedures waarbij het gemeen schappelijk belang meer is dan een optelsom van tegenstrijdige natio nale belangen. Voorts moet het initiatief van de Europese Commissie weer de centrale plaats krijgen die het toekomt in de besluitvorming". Dit zei mr. Carlo Trojan Kabinetchef van EG-Commissaris Frans An- driessen tijdens een inleiding die hij hield op de goed bezochte Alge mene Vergaderiné van de ZLM vrijdag 9 december jl. in De Prins van Oranje te Goes. De heer Trojan ging uiteraard in op het mislukte topoverleg in Athene, waar met name de landbouwbegro ting onderwerp van diskussie was. "Europa zit in een diepe krisis maar, zo hield hij zijn gehoor voor, het mis lukken van de Europese Raad bete kent niet het falen van de Gemeen schap als zodanig noch een failliet verklaring van het gemeenschappe lijk landbouwbeleid. Wel van de be sluitvorming in de EG. Laten we dan er ons dan ook voor hoeden om de enig werkelijk geintegreerde politiek vogelvrij te verklaren". Volgens mr. Trojan komt elk verder uitstel van de noodzakelijke beleids ombuigingen steeds meer voor reke ning van de landbouw. Die dreigt daarvan het gelag te moeten betalen. "Vooral geldt dit voor Nederland omdat we zo op de export zijn aan gewezen. Want met alle kritiek die er op het GLB is, bestaat er over één zaak volledige overeenstemming: géén renationalisatie van het ge meenschappelijk landbouwbeleid". Trojan gaf vervolgens kommentaar op de verschillende prijsvoorstellen die in Athene op tafel zijn gekomen. Een. belangrijke vereiste is, zo stelde hij nadrukkelijk, dat de aanpassing van het landbouwbeleid op een -evenwichtige wijze plaats moet vin den dat wil zeggen dat het niet mag uitdraaien op een strafexcersitie tegen de noordelijke landen; ook moeten er maatregelen worden ge troffen voor de zwaar gesubsidieerde mr. C.G. Trojan takken als tabak, olijfolie en olie houdende zaden. Superheffing De zuivelsektor met zijn oplopende voorraden is budgettair het grootste zorgenkind van de EG. De uitgaven voor deze sekt.or bedragen zo'n 30% van de landbouwgarantiebegroting. "En de vooruitzichten voor volgend jaar zijn zorgwekkend", aldus Trojan dje dan ook geen andere mogelijk heid zei te zien dan de instelling van een superheffing voor bijv. de perio de van 3 k 4 jaar. Volgens de Neder landse ambtenaar loopt de KNLC- voorzitter ir. Luteijn met zijn kritiek op minister Braks en met zijn on langs gedaan tussenvoorstel m.b.t. het terugdringen van de melkpro- duktie achter de feiten aan. "Het al ternatief dat hij aandraagt is geen werkelijk alternatief omdat het geen wezenlijke beperking van de produk- tiegroei geeft. Hij is er te laat mee gekomen". Volgens de heer Trojan zal de in te stellen superheffing gebaseerd zijn op een referentiehoeveelheid uit het verleden, ze zal dus ook een deel van de bestaande produktie treffen. Per soonlijk zei hij te verwachten dat het uit zal draaien op een referentiehoe veelheid die overeenkomt met de produktie van 1983 min ca. 5% of iets minder. Tegen deze achtergrond bestempekde hij uitbreidingsinves teringen in de zuivelsektor als hoogst onverstandig. Voor jonge boeren en boeren met ontwikkelingsplannón zal er enige flexibiliteit in de regeling worden ingebouwd, zei hij te ver wachten. Het kompromis binnen het Land bouwschap tussen de graantelers en de veredeling over de invoerbeper king van de zgn. graanvervangers beoordeelde Trojan als verstandig. Overigens zal op EG-nivo over een dergelijke stabilisatie nog overleg moeten worden gevoerd met de VS. "Dat hier door de Amerikanen veel misbaar over zal worden gemaakt valt te verwachten maar, zo kriti seerde hij, zij hoeven ons geen les te leren want er is praktisch geen markt ter wereld die zo gesloten is voor produkten als zuivel, vlees en suiker als de Amerikaanse". Granensektor De Kabinetschef van de EG-commis- saris ging uiteraard ook in op de gra nensektor waar, zo willen de voor stellen, een prijsbeleid zal worden gevoerd dat duidelijk zal achterblij ven bij de algemene ontwikkelingen van de landbouwprijzen. Dit komt erop neer dat er de komende jaren niet veel aan prijsverhogingen over zal blijven. "Geen aantrekkelijk per- spektief maar ook hier geldt dat er geen pijnloze ingrepen zijn", aldus Trojan die zijn betoog besloot met een pleidooi voor het instellen van een financiële doelstelling in het concept van het Gemeenschappelijk Landbouw Beleid. Een redelijk uit gangspunt achtte hij dat de stijging van de landbouwuitgaven achterblij ven bij de van de EG als geheel, dit gemeten over een periode van 3 jaar. Van een feitelijke plafonering van de landbouw uitgaven hoeft daarbij geen sprake te zijn. "Ik ben er van over tuigd dat wat wij op korte termijn in moeten leveren de beste verzeke ringspremie is voor het toekomstper- spektief van de Europese landbouw". 16 december 1983 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1983 | | pagina 13